W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa, nie spotkamy się w sali gimnastycznej na uroczystym apelu, który przeniesie nas do tych ważnych dla Polski wydarzeń. Przypomnijmy więc, dlaczego obchodzimy to święto.
Święto Narodowe Trzeciego Maja – polskie święto państwowe obchodzone 3 maja w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja (1791), ustanowione w 1919roku i ponownie w 1990 roku.Dzień ten jest dniem wolnym od pracy.
3 maja 1791 roku uchwalono konstytucję, drugą po amerykańskiej. Konstytucja 3 Maja wyprzedziła konstytucję francuską. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788 roku. Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791 roku. Uroczyste obchody rocznicy Konstytucji 3 maja organizowano w latach 1916-1918 w wielu miastach (najliczniejsze w Warszawie w 1916 roku) po wycofaniu się wojsk i władz rosyjskich z obszaru tzw. kongresowego Królestwa Polskiego.
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919 roku. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946 roku, kiedy w wielu miastach doszło do krwawych demonstracji studenckich. Od tego czasu władze zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były często tłumione przez milicję. Święto to zostało oficjalne zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy. Dopiero w roku 1981 ponownie świętowano to historyczne wydarzenie – świadczą o tym gazety codzienne z tego czasu m.in. Trybuna Ludu, Głos Robotniczy, Życie Warszawy.
Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 roku (weszła w życie 28 kwietnia). Tego roku obchody święta 3 maja w Warszawie na Placu Zamkowym odbyły się w obecności prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego.
Dbajmy o zachowanie tradycji oraz tożsamości narodowej.
Posłuchajcie kilku pieśni patriotycznych, wojskowych i okolicznościowych, które związane są z majowym świętem.
https://www.youtube.com/watch?v=s4Z4kjB6KmY&list=PLpBgTSnFz5mkcZL47ZiCdJs8Fe0d8dn3r
https://www.youtube.com/watch?v=ziCfs5tES_Y&list=PLpBgTSnFz5mkcZL47ZiCdJs8Fe0d8dn3r&index=6
https://www.youtube.com/watch?v=IUDDrtRWebA&list=PLpBgTSnFz5mkcZL47ZiCdJs8Fe0d8dn3r&index=7
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku, obchodzone między świętami 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja). 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy, jednak wielu Polaków bierze w ten dzień urlop, ze względu na to, że ta data jest jedyną w kalendarzu występującą pomiędzy dwoma dniami wolnymi od pracy. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
20 lutego 2004 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił Dzień Flagi RP. Wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy – chodziło o dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii. Z okazji tego święta organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne.
W ostatnich latach powszechne stało się noszenie w tym dniu kokardy narodowej. Zwyczaj ten spopularyzował prezydent Lech Kaczyński. Był kontynuowany przez Bronisława Komorowskiego, robi to też Andrzej Duda.
Dbajmy o zachowanie tradycji oraz tożsamości narodowej.
Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany Świętem Pracy lub po prostu 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 roku corocznie 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku. Święto wprowadziła w 1889 roku II Międzynarodówka dla upamiętnienia wystąpień robotników z pierwszych dni maja 1886 roku w Chicago, w Stanach Zjednoczonych. Trzy lata po tych wydarzeniach, czyli w 1889 roku II Międzynarodówka uznała dzień 1 maja Świętem Pracy.
Święto 1 maja w Polsce
Na ziemiach polskich pierwsze obchody miały miejsce w 1890 roku i odbywały się niejednokrotnie wbrew woli zaborców. Manifestacje przed drugą wojną światową miały charakter spontanicznego przemarszu. W Polsce jest od 1950 roku świętem państwowym, wolnym od pracy.
W czasach PRL organizowano tego dnia pochody pierwszomajowe. W latach 80. nielegalne demonstracje pierwszomajowe organizowała w opozycji do oficjalnych obchodów podziemna Solidarność. Święto Pracy było jednym z najważniejszych świąt w PRL-u. Obecnie Międzynarodowe Święto Pracy w Polsce ma charakter spontaniczny. Demonstracjom towarzyszą pikniki, konferencje, dyskusje plenerowe oraz koncerty.
Nowa galeria Uczniowie klasy 3 a poznają polskie góry oraz polskie parki narodowe została dodana do albumu fotograficznego
28 kwietnia w klasie 3 a uczniowie realizowali temat: „W parku narodowym”, a 29 kwietnia „Chrońmy, to co najcenniejsze” i pogłębiali swoją wiedzę o polskich parkach narodowych. Omówili zasady zachowania się w nich, a następnie rozpoznawali i nazywali rośliny i zwierzęta objęte ochroną i wyodrębnili te, które zagrożone są wyginięciem. Na lekcji plastyki wykonali plakat wybranego przez siebie parku, a na kółku artystycznym (jeszcze zdalnie) wykonali medal „Przyjaciela środowiska”. W kolejnym tygodniu „wybrali się w góry” utrwalając swoją wiedzę przyrodniczą. Było to możliwe dzięki polskiej mapie.
Małgorzata Przybylska
Nowa galeria Wychowanie zdrowotne w klasie 2 b została dodana do albumu fotograficznego
Klasa 2b realizowała tematy związane ze zdrowiem od początku roku szkolnego. We wrześniu uczniowie poznali wartości odżywcze warzyw i owoców oraz higienę ich spożywania. W kolejnych miesiącach zapoznali się z rolą właściwego żywienia dla rozwoju organizmu człowieka, produktami spożywczymi wytwarzanymi z ziemniaków oraz poznali ich walory odżywcze. Na zajęciach z edukacji przyrodniczej przeanalizowano piramidę żywieni. W celu utrwalenia właściwości odżywczych produktów spożywczych, podstawowych grup żywieniowych, zasad prawidłowego przygotowania posiłków i ich spożywania uczniowie samodzielnie układali zdrowe jadłospisy dzienne oraz przygotowali zdrowe dania. Na początku marca uczniom została przybliżona praca stomatologa, ortodonty i okulisty – przy realizacji tych tematów uczniowie utrwalili podstawowe zasady higieny jamy ustnej oraz sposoby dbania o wzrok. Przy każdej okazji są utrwalane numery alarmowe w formie pogadanek, zabaw dramowych i scenek sytuacyjnych. Wiosną podczas tematów dotyczących pierwszej pomocy uczniowie poznali skrócony kurs jej udzielania. W maju uczniowie wzbogacą wiedzę na temat pracy laryngologa oraz sposobów dbania o słuch. W roku szkolnym 2020/2021 uczniowie wzięli udział w lekcji profilaktycznej on-line pt. „Czy wiesz, że możesz mówić nie” - prelekcja policjantki, film edukacyjny, pogadanka.
Patrycja Oleksiak
Uczniowie klasy 4B brali udział w zdalnym spotkaniu z pracownikiem Katedry Żywienia Człowieka, Wydziału Nauk o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie Panią Anną Danielewicz. Uczniowie podczas spotkania online poszerzyli wiedzę z zakresu zdrowego odżywania. Wspólnie z wychowawczynią i Panią Anią stworzyli rysunek zdrowego talerza. Na zakończenie krótkiego spotkania uczniowie mogli zadawać pytania. Pani Ania rozwiała wszystkie wątpliwości dociekliwych uczniów. Zajęcia z wychowawcą zostały przeprowadzone w ramach Szkoły Promującej Zdrowie.
Dzisiaj chciałabym przedstawić Wam Filipa Wacha z klasy 1 c i jego hobby, którym są klocki Lego
Nowa galeria Dzień Ziemi w klasie I a została dodana do albumu fotograficznego
22.04.22 r. w naszej klasie obchodziliśmy Dzień Ziemi. Z tej okazji uczniowie, z pomocą krótkiej prezentacji wyruszyły w multimedialną podróż, gdzie przewodnikiem była planeta Ziemia. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek m.in. dlaczego warto dbać o środowisko. Po obejrzeniu filmu edukacyjnego, uczniowie wykonali quizy tematyczne. W wolnym czasie, dzieci posprzątały swoją najbliższą okolicę.
,,Nasza planeta – nasz dom”
Karolina Zalewska
Nowa galeria Dzieci z klasy 3 a sprzątają Ziemię została dodana do albumu fotograficznego
22.04.2021 r. nasza planeta Ziemia obchodziła swoje święto. W tym dniu na zajęciach online pani Małgorzata Przybylska pokazała dzieciom film edukacyjny mówiący o tym kiedy i dlaczego powstało święto Ziemi, a na prezentacji „Dzień Ziemi” poznano kodeks ekologa i omówiono bardzo ważny temat dotyczący segregacji śmieci. Dzieci obiecały, że będą oszczędzały energię, wodę i jedzenie, a w najbliższych dniach posprzątają lasy, parki i swoje podwórka.
Małgorzata Przybylska
Nowa galeria Mała świetlica w harmonii z przyrodą została dodana do albumu fotograficznego
Podczas zajęć pozalekcyjnych na świetlicy dzieci uczestniczą w różnorodnych zajęciach plastycznych, technicznych. Tematyką prac dzieci jest nasza przyroda, zwierzęta, środowisko. Dzieci dostrzegają piękno przyrody i ukazują to w malowniczy sposób, wykonując szereg prac. Zdobywają wiedzę o świecie i o tym jak należy dbać o planetę Ziemię. Recykling to pojęcie znane dzieciom i dlatego wykorzystujemy powtórnie materiały do tworzenia i konstruowania. Są to kartony, rolki od papieru, kapsle, korki i itp. Do prac twórczych wykorzystujemy materiały przyrodnicze: liście kasztany, patyki, suszone kwiaty a nawet kamyki. Rozwijamy zdolności twórcze, artystyczne. Dostrzegamy dary przyrody i otaczającego nas środowiska. Miło spędzamy czas oraz chętnie przebywamy w otoczeniu przyrody na boisku szkolnym. O wiośnie i przeżyciach związanych z jej pięknymi obliczami moglibyśmy długo opowiadać i wsłuchiwać się w śpiew paków. Nasz zachwyt wyrażaliśmy w słowach i w pracach plastycznych. W sali pojawiły się wiosenne kwiaty, kwitnące drzewo, biedronki i motyle. Kwiecień to miesiąc, w którym wyjątkowo dużo uwagi poświęca się ochronie przyrody i ekologii. Uczymy się dbać o segregowanie odpadów, o oszczędzanie energii, o poszanowanie drzew i krzewów, przeprowadzamy pogadanki, dzieci kolorują kolorowanki. Przypomnieliśmy sobie, co zawdzięczamy przyrodzie i jak musimy postępować, aby ją chronić.
Nasze prace: Domy i miasto z kartonu, Pani wiosna, kwietne drzewo, Zwierzęta leśne i domowe z recyklingu, Prace z materiałów przyrodniczych : kasztanów , żołędzi, liści kamieni; Recykling : zabawa z kamerą i mikrofonem- narzędzia do pracy dla dziennikarza.
gw jsl
Franek Byliński poleca!
ZAGINIONE MIASTA – STRAŻNICZKA TOM I
ZAGINIONE MIASTA – WYGNANIE TOM II
ZAGINIONE MIASTA – NADPŁOMIEŃ TOM III
Autor książek Shannon Messenger,
Te trzy książki przeczytałem jednym tchem. Opowiadają one o dziewczynie, która od wypadku w wieku pięciu lat posiada nadprzyrodzone moce. Jej mocą jest telepatia, dzięki, której może słyszeć innych ludzi. Pewnego dnia na wycieczce szkolnej, w muzeum spotyka jasnowłosego chłopaka, który zabiera ją do magicznej i kolorowej krainy. Gdy już tam są chłopak mówi jej, że jest elfem i musi zostać w elfiej krainie. Od tamtego czasu jej życie staje do góry nogami. Poznaje nowych przyjaciół, ale też wrogów. W wersji polskiej są tylko trzy książki, a w angielskiej jest ich, aż dziewięć. Z niecierpliwością czekam na następne tomy.
Nowa galeria Dzień Ziemi w klasie I b i II b została dodana do albumu fotograficznego
Od wielu lat 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. W tym roku, pomimo nauczania zdalnego, dzieci z klas I b i II b również uczciły ten dzień. Podczas zajęć zdalnych uczniowie obejrzeli film edukacyjny na temat ochrony przyrody i sposobów dbania o naszą planetę. Rozwiązywali łamigłówki ekologiczne oraz tworzyli kodeks ekologa. Chętni uczniowie wykonali kolorowankę o tematyce ekologicznej. Po zakończeniu wideokonferencji dzieci wyszły na wiosenny spacer połączony z porządkowaniem najbliższego otoczenia. Nasze działania nazwaliśmy AKCJĄ CZYSZCZENIA ŚWIATA. Za udział w tej akcji uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Irena Machujska Patrycja Oleksiak
Nowa galeria Kwiecień Miesiącem Pamięci Narodowej została dodana do albumu fotograficznego
Zbrodnia w Katyniu.
Celem kółka historycznego w kl. IV B jest poznanie historii Polski. Młodzi historycy na jednym ze spotkań on-line zapoznali się z historią zbrodni w Katyniu. Ofiarami tej zbrodni byli polscy żołnierze, którzy we wrześniu 1939 roku zostali zatrzymani przez Armię Czerwoną. Egzekucji dokonano wiosną 1940 roku poprzez strzał w tył głowy. Pogrzebano ich w masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Kalinina, Piatichatkach na przedmieściu Charkowa, Bykowni koło Kijowa i w przypadku ok. 6-7 tys. ofiar w innych nieznanych miejscach. Groby w Katyniu odkryli wiosną 1943 roku Niemcy.
Przez 50 lat władze ZSRR nie przyznawały się do zbrodni. Dopiero 13 kwietnia 1990 roku potwierdziły, że była to jedna z cięższych zbrodni stalinizmu.
Nowa galeria Dzień Ziemi w klasie 2 c została dodana do albumu fotograficznego
22 kwietnia uczniowie klasy 2 c obchodzili Dzień Ziemi. Podczas zdalnej lekcji obejrzeli film edukacyjny na temat tego święta. Dowiedzieli się, co mogą zrobić dla swojej planety, żeby była czysta. Ponadto uczniowie odczytali z podziałem na role „Niewielki, ale śliczny Wiosenny Teatrzyk Ekologiczny”. Z jego treści dowiedzieli się, jak dbać o środowisko i dlaczego to takie ważne. Podczas lekcji przypomnieli również, na czym polega segregacja śmieci, utrwalili pojęcie recykling. W ramach wychowania fizycznego uczniowie klasy 2 b indywidualnie sprzątali najbliższą okolicę ich miejsca zamieszkania.
Każdy uczeń został nagrodzony za tę akcję dyplomem ekologa. Na technice wykonali Ekoludka z odpadów wtórnych.
Lidia Ostrowska
Nowa galeria „Dzień Ziemi” została dodana do albumu fotograficznego
Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi w klasach I-III został zorganizowany ekologiczny konkurs na „EKO-rymowankę – Dbajmy o Ziemię”.
Wiersz/rymowanka były oceniane według następujących kryteriów:
- zgodność z regulaminem oraz tematem konkursu,
- własna interpretacja tematu,
- oryginalność, kreatywność,
- walory artystyczne, m.in. kompozycja, kolorystyka, technika, estetyka i staranność .
Nagrodzeni w konkursie na „EKO-rymowankę – Dbajmy o Ziemię” zostali:
I miejsce: Lena Nizgorska (klasa 3b)
II miejsce: Bernard Górnecki (klasa 1c)
III miejsce: Filip Wach (klasa 1c)
Wyróżnienia:
Marcel Janicki (klasa 1b)
Julia Rożyńska (klasa 1c)
Kornelia Bielińska (klasa 2a)
Organizatorki: p. Marzena Czarnomorzec, p. Patrycja Oleksiak, p. Karolina Zalewska i p. Marlena Kułakowska dziękują za udział w konkursie i gratulują zwycięzcom.
Nowa galeria 22 kwietnia – Światowy Dzień Ziemi w klasie 2 a została dodana do albumu fotograficznego
„Tobie została powierzona Ziemia rządź nią z mądrością” – Św. Franciszek z Asyżu
22 kwietnia klasa 2 a obchodziła narodowe święto ekologiczne, przypominające o ochronie środowiska. Tego dnia uczniowie podsumowali zdobyte wiadomości dotyczące ochrony przyrody. Przez kilka ostatnich dni rozmawialiśmy o sposobach dbania o naszą planetę, dzieci również wykonywały makiety miast, które mogły się pochwalić czystym otoczeniem.
W tym dniu w sposób szczególny pochyliliśmy się nad losem naszej planety, przypominając jaka jest piękna i wartościowa, dlatego dzieci zaprezentowały poprzez zdjęcia, w jaki sposób prawidłowo segregować śmieci.
Ewelina Wojciechowska
Nowa galeria Kółko czytelnicze „Spotkania z legendą” w klasie 3 a została dodana do albumu fotograficznego
Od początku obecnego roku szkolnego uczniowie klasy 3a uczestniczą w prowadzonym przez panią Małgorzatę Przybylską ( stacjonarnie i obecnie zdalnie) w zajęciach kółka czytelniczego „ Spotkania z legendą”.
To bardzo ważne, aby uczniowie już od najmłodszych lat rozwijali swoje zainteresowania czytelnicze a zarazem poznawali historię Polski i rozwijali postawę patriotyczną, obywatelską.
Raz w tygodniu uczniowie spotykają się i poznają polskie legendy. Czytają, wysłuchują a następnie omawiają je. W ten sposób poszerzają swoją wiedzę dotyczącą historii Polski, dobrze bawiąc się jednocześnie.
Kontynuując tematykę dzieci poznały:
Nowa galeria Dzień Ziemi została dodana do albumu fotograficznego
Z okazji międzynarodowego Dnia Ziemi obchodzonego corocznie 22 kwietnia, zorganizowaliśmy w naszej szkole dla klas 5, 6 i 7 konkurs na plakat dotyczący właśnie tego święta. Wygrała go uczennica klasy 6 a Nina Sosnowska. Pamiętajmy, by dbać o nasza planetę nie tylko w kwietniu, ale cały rok, gdyż jest to miejsce, które nas karmi i daje miejsce do życia.
dks
Dzień Ziemi uznany został za święto globalne w 1990 roku, kiedy to zmobilizował 200 milionów ludzi w 141 państwach i otworzył drogę do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. Do dziś obchody te są bardzo dobrą okazją do promowania ekologicznych postaw, ale też uświadamiania o problemach, które wiążą się ze zmianą klimatu.
Hasłem tegorocznego święta jest: „Przywróć naszą Ziemię”
W bibliotece znajdziecie wiele ciekawych książek na tematy związane z naszą planetą i ekologią.
Mam na imię Mikołaj. Moje hobby to zbieranie figurek i szukanie informacji o dinozaurach. Czytam o nich książki, oglądam filmy. A w przyszłości chciałbym zostać paleontologiem.