Kolejna propozycja Franka Bylińskiego dla miłośników kryminału
"Morderstwo w Orient Expresie"
Jest to świetnie napisany i wciągający kryminał, posiadający wiele niespodziewanych zwrotów akcji i zaskakujący koniec, którego nie można się domyślić bez przeczytania całej książki. Autorką książki jest Agata Christie. Książka ta jest bardzo popularna i nawet doczekała się odsłony filmowej.
Sprytny detektyw Herkules Poriot wraca z Azji do Europy. Pociąg, którym jedzie pewnej nocy grzęźnie w zaspie. Wszystko było by dobrze gdyby nie to, że pewnej nocy dochodzi do tajemniczego morderstwa. Spokojna podróż detektywa przeradza się w niebezpieczne i zaskakujące śledztwo. Ta zagadka jest trudna do rozwiązania, nawet przez sławnego Herkulesa Poriota. Nikt nie wie, który pasażer mówi prawdę, a który kłamie.
Nazywam się Jaś Kraszewski. Chodzę do klasy 3 a. Moje hobby to układanie klocków Lego, zbieranie kart i naklejek do albumów.
Nowa galeria Hodowla rzeżuchy w klasie I a została dodana do albumu fotograficznego
Przed Wielkanocą uczniowie z klasy I a posieli rzeżuchę. Wykorzystali do tego pojemniki, watę oraz nasiona. Zadaniem uczniów było codzienne podlewanie rośliny.Niektórzy pięknie ozdobili swoje rzeżuchy dodatkami wielkanocnymi. Dzięki bezpośredniej obserwacji dzieci mały możliwość poznania cyklu rozwoju rośliny oraz nauczyły się systematycznej pielęgnacji.
Karolina Zalewska
Nowa galeria Hodowla fasoli w klasie 3 a została dodana do albumu fotograficznego
26 marca na zajęciach on-line z przyrody uczniowie klasy 3a zgodnie z instrukcją z podręcznika i pod kierunkiem nauczycielki pani Małgorzaty Przybylskiej założyli własne hodowle fasoli. Przypomnieli sobie warunki wzrostu i rozwoju roślin, aby właściwie w domu je pielęgnować. Przez dwa tygodnie dokonywali obserwacji, a swoje spostrzeżenia notowali w zeszytach za pomocą rysunków. 9 kwietnia na kolejnej lekcji on-line wymienili się swoimi doświadczeniami i pokazali wyhodowane przez siebie rośliny. Doszli do wniosku, że nie z każdego nasiona urośnie roślinka i że potrzebuje ona do swojego wzrostu dogodnych warunków i właściwej pielęgnacji.
W klasie 3a są wspaniałe ogrodniczki i wspaniali ogrodnicy, którym wyrosły okazałe rośliny.
Małgorzata Przybylska
Nowa galeria Klasa 2 c w walce o środowisko została dodana do albumu fotograficznego
W klasie 2c pierwsze dni kwietnia poświęcone były kolejnym tematom związanym ze środowiskiem.
Uczniowie na podstawie tekstów literackich odkryli, jakie zagrożenia dla leśnych zwierząt stanowią ludzie. Wspólnie z wychowawcą tworzyli apel leśnych zwierząt do człowieka. Ponadto dowiedzieli się, jak człowiek wpływa na środowisko, jakie są jego przyjazne i szkodliwe zachowania dla środowiska. Przeczytali również, czym są parki narodowe i pomniki przyrody.
Na kolejnych lekcjach poznali cztery żywioły: wodę, powietrze, ogień i ziemię. Dowiedzieli się, w jaki sposób ludzie wykorzystują żywioły, jakie niebezpieczeństwa są związane z żywiołami i w jaki sposób ludzie mogą zapobiegać klęskom żywiołowym.
Utrwalili również pojęcie recyklingu. Odpowiedzieli na pytanie, dlaczego nie wszystkie śmieci powinny trafić do kosza, które z nich nadają się do powtórnego przetworzenia.
Na jednej z lekcji czytali z podziałem na role „Niewielki, ale śliczny Wiosenny Teatrzyk Ekologiczny”, na podstawie którego sformułowali tezy związane z ochroną środowiska.
Na lekcjach plastyki i techniki wszyscy uczniowie zaprojektowali zielone, ekologiczne osiedla.
Lidia Ostrowska
A oto propozycja ostatnio przeczytanej książki przez Waszego kolegę Franka Bylińskiego! Wielbiciele kryminałów …książki w dłoń
"I nie było już nikogo"
Ten ciekawy kryminał został napisany przez Agatę Christie. Jest bardzo wciągający i tajemniczy. Była to jedna z moich ulubionych książek. Czyta się ją szybko i przyjemnie.
Dziesięć osób posiadających na sumieniu nie ukarane zbrodnie zostaje zaproszonych na wyspę, której właściciel podaje się za bliskiego przyjaciela zaproszonych osób. Gdy goście tam przybywają okazuje się, że na wyspie nikogo nie ma. Na początku cierpliwie czekają na przybycie właściciela wyspy lub łodzi dowożącej prowiant. Podczas kolacji w tajemniczych okolicznościach ginie jeden z jedzących. Po tym zdarzeniu wszyscy goście giną po kolei w sposób opisany w dziecinnym wierszyku, który wisi na ścianach w ich pokojach. Pod koniec książki jest opisany list, który wyjaśnia całą sprawę.
Spotkanie uczniów klas 8 z przedstawicielami szkół ponadpodstawowych
Dnia 8 kwietnia 2021 przedstawiciele szkół ponadpodstawowych z powiatu działdowskiego spotkali się online z uczniami klas 8, ich rodzicami oraz wychowawcami.
Ósmoklasiści mieli okazję poznać dyrektorów szkół, doradców zawodowych i nauczycieli, którzy w bardzo ciekawy sposób przedstawili oferty edukacyjne swoich szkół. W wideokonferencji wzięły udział następujące placówki:
Uczniowie klas 8 obejrzeli prezentacje każdej ze szkół, poznali oferty edukacyjne, informacje dotyczące rankingów, zdawalności matur, konkursów, programów i projektów, w których biorą udział szkoły, a także mieli możliwość obejrzenia filmów promocyjnych… Zostały również przybliżone najważniejsze fakty i terminy związane z rekrutacją.
Spotkanie to było skarbnicą wiedzy o naszych okolicznych szkołach ponadpodstawowych i z pewnością pomoże naszym przyszłym absolwentom w wyborze wymarzonej szkoły.
Oferta_edukacyjna_szkol_ponadpodstawowych_powiat_dzialdowski_2021/2022
7 kwietnia 2021 roku obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia pod hasłem “Budowanie sprawiedliwszego oraz zdrowszego świata.”
Światowy Dzień Zdrowia został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1948 r. i obchodzony jest każdego roku 7 kwietnia. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństwa na świecie.
Wszyscy jednakowo zasługują na dostęp do usług zdrowotnych, ale nie zapominajmy, że sami również mamy obowiązek zadbać o zdrowie własne i naszych najbliższych.
Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi załącznikami:
To jest moja kolekcja magesów. Przywiozłam je z różnych ciekawych miejsc. Mam nadzieję, że mój zbiór będzie jeszcze większy.
Maja Pruska, klasa 3 a
Nowa galeria Ziemia naszym domem została dodana do albumu fotograficznego
Na zajęciach w klasie 1b przy różnych okazjach poruszany jest temat ochrony środowiska i konieczności dbania o naszą planetę. Jednak w miesiącu marcu tym zagadnieniem zajmowaliśmy się szczególnie. Realizowany był blok tematyczny: ZIEMIA NASZYM DOMEM. Obejmował on następujące tematy:
Chcemy żyć w czystym środowisku
Hałas nam szkodzi
Mamy sposoby na śmieci
Co możemy zrobić dla środowiska?
Mali ekolodzy
Uczniowie podczas tych zajęć brali udział w rozmowach na temat dbania o środowisko. Wypowiadali się na podstawie ilustracji z podręcznika, czytanki, wiersza, inscenizacji, jak również własnych doświadczeń. Dzieci przypomniały zasady segregowania śmieci, rozróżniały przyjemne i szkodliwe odgłosy z otoczenia, uczyły się śpiewać piosenkę o tematyce ekologicznej pt. „Kocham świat”.
Wykonały ozdoby lub zabawki, w których wykorzystały domowe odpadki. Przygotowały także prace plastyczno- techniczne pt.” Jak dbam o środowisko”.
Irena Machujska
Lista uczniów zakwalifikowanych do klasy pierwszej w roku szkolnym 2021/2022 znajduje się w zakładce
"O szkole" -> "Rekrutacja"
Cześć, jestem Franek Byliński z klasy 6b, a moją pasją jest wspinaczka skałkowa. Po raz pierwszy wspinałem się w wieku sześciu lat. Od tamtego czasu niemal w każdym miejscu, w którym jestem rozglądam się za ścianką wspinaczkową. Byłem na wielu ściankach: nad morzem, na Mazurach i w Warszawie. Ta ostatnia znajduje się na ogromnej hali i to była najwyższa, na jaką do tej pory wszedłem. Uwielbiam ten sport, ponieważ kształtuje on koordynację i wytrzymałość, a co najważniejsze lubię duże wysokości. Dodaje mi to dużo energii i zabawy. Następnym etapem mojej przygody ze wspinaczką będzie wspinaczka skałkowa w Tatrach, które bardzo lubię.
Zachęcamy do udziału w konkursach literackich organizowanych przez Wydawnictwo Nowa Era oraz Gminne Centrum Kultury i Bibliotekę w Płośnicy
Konkursu Literacki Nowej Ery:
https://www.nowaera.pl/popiszsietalentem
Powiatowy Konkurs Literacki Złote Piórko
Chcę Wam zaproponować przejmującą opowieść pt.” Książka wszystkich rzeczy”. Autorem jest holenderski pisarz Guus Kuijer. Autor książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Książka porównywana przez niektórych do „Małego Księcia”.
Przejmująca, ekscentryczna, wzruszająca, magiczna, dramatyczna … dla wszystkich.
„- Kim właściwie chciałbyś zostać?
- Szczęśliwym- odpowiedział Thomas. –Jak dorosnę, zostanę szczęśliwym.
Pani Van Amersfoort zaskoczona obróciła się do Thomasa. Popatrzyła na niego ze śmiechem i oznajmiła:
- To cholernie dobry pomysł. A wiesz, kiedy zaczyna się szczęście? Wtedy, kiedy człowiek przestaje się bać.”
Thomas mieszka w Amsterdamie, gdzie w kanałach pływają rybki akwariowe, a wróble grają na trąbkach. A może tylko on je widzi? Bo Thomas widzi rzeczy , których inni nie widzą….
Może i do Waszych serc trafi ta książka, tak jak do mojego
W lutym 2021 r. odbyły się wojewódzkie eliminacje konkursów przedmiotowych, organizowane przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie.
Laureatką konkursu biologicznego została uczennica klasy 7a - Olga Nowińska przygotowywana przez p. D. Kalinowską-Sosnowską.
Finalistką konkursu geograficznego została również Olga Nowińska przygotowywana przez p. L. Talarowską.
Jesteśmy niezwykle dumni z sukcesów naszej uczennicy.
Dzisiaj przedstawiam Wam kolejną osobę, która dołącza do grona pasjonatów, kolekcjonerów.
Witamy Panią Małgosię Przybylską, znaną dobrze w naszej szkole (szczególnie znają ją uczniowie z klasy 3a).
Pani Małgosia przedstawia nam swoją ogromną kolekcję kartek okolicznościowych. Zbiera je od wielu lat. Na załączonych zdjęciach są tym razem kartki związane ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi. Całą kolekcję można podzielić tematycznie na:
Kartki, które ma w swoich zbiorach są to kartki zarówno kupowane (np. podczas podróży), jak i robione ręcznie (np. przez koleżankę, znajomych, wychowanków, Wydawnictwo Artystów Malujących Ustami i Nogami)
Zobaczcie sami, ogromne i piękne zbiory.
Dziękuję wszystkim, którzy do tej pory zechcieli podzielić się, pokazać nam swoje zbiory, jak i napisali, czym się interesują.
Zachęcam bardzo do dalszej prezentacji swoich zainteresowań! Chętnych proszę o dalszą współpracę. Nawet najmniejsze zbiory kiedyś będą duże.
Informacje i zdjęcia proszę przesyłać na adres: biblioteka.sp2lidzbark@gmail.com
Nowa galeria W 3b wiosna tuż, tuż... została dodana do albumu fotograficznego
Podczas nauczania hybrydowego kl. 3b poruszała tematy dotyczące wiosny.
Rozmawialiśmy na temat zmian w przyrodzie wiosną, o zwiastunach wiosny. Szukaliśmy i wyjaśnialiśmy poetyckich określeń. Redagowaliśmy wywiad z wiosną. Była także zabawa dramowa - budzenie się roślin i zwierząt z zimowego snu. Przypomnieliśmy sobie przysłowia.
Poza tym sala lekcyjna wypełniła się wiosennymi dekoracjami. Powstały przepiękne kwiaty, plakaty, biedronki wykonane przez uczniów.
Wszystko to dlatego, że z utęsknieniem czekamy na tę wspaniałą porę roku.
Marzena Czarnomorzec
Trylogia Grisza Leigh Bardugo, czyli Cień i kość i cała reszta.
Zawsze są szarymi myszkami, zwykłymi dziewczynami. Jednak zawsze niespodziewanie znajdują w sobie ogromną moc, dowiadują się o swoim niezwykłym dziedzictwie lub po prostu, niesamowitym zbiegiem okoliczności, trafiają w samo centrum wydarzeń. I zawsze się okazuje, że to właśnie one muszą ratować swój świat przed ciemnością, złem lub bezwzględnymi władcami.
Oto i nasza ona, Alina, zwykła kartografka (dodajmy: raczej kiepska kartografka). Dziewczyna jest sierotą, mieszka w Ravce, państwie od lat wstrząsanym wojnami, w dodatku podzielonym przez złowrogą Fałdę Cienia. Fałda została stworzona kilkaset lat temu przez zachłannego Czarnego Heretyka - to jakby strefa ciemności, którą zamieszkują straszne i niebezpieczne potwory, wilkry….
Czytanie powieści Leigh Bardugo jest sporą frajdą, to fajna, przygodowa seria (młodzieżowe fantasy).