Menu

 

 

DORADZTWO EDUKACYJNO-ZAWODOWE

W NASZEJ SZKOLE

 

 

 

 

Doradztwo kariery jest procesem,  w którym doradca pracuje z uczniami  nad rozwijaniem ich samopoznania, pogłębianiem wiedzy na temat świata zawodów, rynku edukacyjnego i rynku pracy, tak aby trafnie ulokowali swoje zasoby w czasie dalszej edukacji i pracy. Jest to zatem pomoc udzielana uczniom w zakresie rozwijania ich umiejętności zarządzania karierą.

Szkoła jest natomiast miejscem, gdzie uczniowie przygotowują się do pełnienia przyszłych ról społeczno - zawodowych. Nabywają przygotowanie teoretyczne, a przez wykonywanie powierzonych konkretnych zadań, mają możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce. Rozwijają różne umiejętności kluczowe, które są niezbędne do ich samorealizacji w dorosłym życiu, aktywności społecznej i uzyskania szans na rynku pracy w społeczeństwie opartym na wiedzy.

Okres szkoły gimnazjalnej a obecnie podstawowej, zwłaszcza jej końcowy etap to czas, kiedy uczniowie muszą dokonać pierwszych ważnych wyborów życiowych – wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej. Dlatego też, należy jak najlepiej przygotować uczniów do podejmowania samodzielnych decyzji aby zminimalizować koszty psychiczne ale i społeczne wynikające z niewłaściwych wyborów.

Doświadczenia jakie wyniosłam z pracy z młodzieżą w tym zakresie wskazują, że decyzje te, nie zawsze są racjonalne i trafne. Dość często młodzież wybiera pod wpływem sugestii kolegów i koleżanek. Zdarzają się czasem „grupowe” decyzje przy wyborze  szkoły średniej – do niedawna ponadgimnazjalnej, dziś ponadpodstawowej. Ma to związek z pewną niedojrzałością młodego pokolenia w formułowaniu celów. Uczniowie kierują się bardziej satysfakcją z bycia w grupie, niż własnymi predyspozycjami. 

Również inne czynniki społeczne warunkują podejmowanie decyzji edukacyjno-zawodowych: tradycje rodzinne /nie zawsze zgodne z możliwościami i predyspozycjami ucznia/, brak materialnego zaplecza i coraz częściej niewielkie zainteresowanie rodziny dalszą edukacją dziecka. Dlatego tez,  zorganizowana pomoc w formie aktywnego doradztwa – kształtująca umiejętności podejmowania konstruktywnych, poprzedzonych samopoznaniem decyzji jest wręcz niezbędna. Poznanie swoich predyspozycji, zdolności, zainteresowań – pozyskanie obiektywnych i niezbędnych informacji dotyczących organizacji szkolnictwa po szkole podstawowej  – to wiedza, która wkrótce  zaprocentuje.

                    Obecnie w naszej szkole realizowany jest Wewnątrzszkolny System

Doradztwa Zawodowego, którym objęci są wszyscy uczniowie. Celem systemu  jest koordynacja działań edukacyjno – doradczych podejmowanych przez szkołę,  by były podejmowane kompleksowo i właściwie.  Obowiązki wynikające z opracowanego programu wykonują wszyscy nauczyciele, wychowawcy klas, pedagodzy szkolni – całością kieruje szkolny doradca zawodowy.

                    W klasach siódmych szkoły podstawowej realizowany jest program „Moja dalsza droga”, który przewiduje 10 godzin dydaktycznych w roku szkolnym. Będzie on kontynuowany w takim samym wymiarze w klasie VIII. Głównymi celami spotkań z młodzieżą są:

1. Poznawanie samego siebie;

2. Analiza informacji na temat systemu edukacji i rynku pracy;

3. Rozwój kompetencji kluczowych uczniów poprzez nowoczesne formy nauczania

4. Przygotowanie młodzieży do trafnego wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej   z uwzględnieniem swoich predyspozycji.

5. Rozbudzenie w uczniach motywacji i pomysłów na swoją przyszłość.

6. Poszerzanie własnej wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych;

7. Kształtowanie gotowości do wejścia na rynek pracy;

8. Rozwijanie umiejętności uczenia się przez całe życie.

 

Ideą przewodnią spotkań z młodzieżą jest przede wszystkim poznanie swoich predyspozycji oraz  rozbudzenie w nich motywacji i pomysłów na swoją przyszłość. Mamy nadzieję, że prowadzone działania  pozwolą osiągnąć zamierzone cele.

 

 

 

Szkolny  doradca zawodowy: Joanna Lemańska we współpracy z pedagogiem szkolnym

tel. (23) 6961150 jendreka@op.pl

 

 

 

Drodzy Rodzice uczniów klas VIII Szkoły Podstawowej

 

 

Wasze dzieci przygotowują się do jednej z ważniejszych decyzji w swoim życiu. Tą decyzją jest wybór szkoły ponadpodstawowej a następnie wybór zawodu. Proces podejmowania decyzji zapewne nie tylko dla Waszych dzieci, ale i dla Was, Rodziców, jest ekscytujący i trudny. Dlaczego?

Choćby dlatego,  że świat edukacji i pracy zmienia się dynamicznie.

Łatwiej będzie podjąć właściwą  decyzję, jeśli będziecie mieć informacje między innymi o talentach /możliwościach/, zainteresowaniach swoich dzieci o zmianach w systemie edukacji oraz najnowszych trendach na rynku pracy.

 

 

RODZICE ODGRYWAJĄ NAJISTOTNIEJSZĄ ROLĘ W WYBORZE DALSZEJ DROGI ŻYCIOWEJ SWOICH DZIECI. TO ONI W DECYDUJĄCYM STOPNIU WPŁYWAJĄ NA WYBÓR PRZYSZŁEJ SZKOŁY. WARTO ZADBAĆ  ŻEBY BYŁ TO DOBRY, KONSTRUKTYWNY WYBÓR – ZGODNY Z ZAINTERESOWANIAMI I MOŻLIWOŚCIAMI PSYCHOFIZYCZNYMI DZIECI.

 

 

Wspierajcie swoje dzieci w podejmowaniu mądrych, przemyślanych decyzji,  pomagajcie poznawać talenty, zainteresowania, uzdolnienia, które stanowią ich potencjał /zasoby/ pomagajcie szukać informacji o szkołach ponadpodstawowych i zawodach. Zagadnienia te będą szczegółowo omawiane z Waszymi dziećmi podczas lekcji wychowawczych  z doradcą zawodowym oraz wychowawcą klasy. Macie również możliwość indywidualnych spotkań ze szkolnym doradcą zawodowym – po uprzednim umówieniu terminu.

 

 

OTO 6 KROKÓW RODZICA WSPIERAJACEGO DZIECKO W WYBORZE SZKOŁY I PRZYSZŁEGO ZAWODU:

 

  1. Krok pierwszy - zaangażuj się w działania szkolne, konsultuj się ze szkolnym doradcą zawodowym.
  2. Krok drugi -  wspieraj swoje dziecko w podejmowaniu decyzji.
  3. Krok trzeci -  wspieraj dziecko w odkrywaniu siebie, swoich zasobów, szczególnie tych, które warto wziąć pod rozwagę w procesie podejmowania decyzji edukacyjno – zawodowych.
  4. Krok czwarty -  wspieraj dziecko w szukaniu i analizowaniu zasobów informacji zawodowej, zwłaszcza tej dotyczącej wiedzy o zawodach.
  5. Krok piąty -  wspieraj dziecko w wyborze szkoły ponadgimnazjalnej. To ważne by kolejne trzy, cztery lub więcej lat było owocnie wykorzystanych.
  6. Krok szósty – wspieraj syna, córkę, wychowanka w planowaniu  przyszłości, formułowaniu celów.

 

 

 

DORADCA  ZAWODOWY – kto to jest? Gdzie można go znaleźć?

 

Doradca zawodowy jest to specjalista zajmujący się m.in. wsparciem młodzieży lub osób dorosłych w podejmowaniu decyzji edukacyjno – zawodowych. Jego główne zadania to:

  • Diagnozowanie indywidualnych predyspozycji zawodowych /autodiagnoza ucznia
  • Udzielanie wsparcia w podejmowaniu decyzji
  • Prowadzenie  zajęć grupowych i indywidualnych z uczniami
  • Gromadzenie i udostępnianie informacji o: ofertach szkół ponadpodstawowych, o rynku edukacyjnym, zawodach /w tym zawodach przyszłości/.

            

W naszej szkole funkcję doradcy zawodowego pełni: Joanna Lemańska.

 

Godziny pracy szkolnego doradcy zawodowego:

Poniedziałek: 9.00 - 11.30

Wtorek: 8.00 - 10.30

Środa: 14.20 - 15.20  Konsultacje dla rodziców

Czwartek: 13.40 - 15.20

Piątek: 10.00 -13.20

 

Szkoła Podstawowa Nr 2, a wcześniej Gimnazjum – aktywnie od wielu lat, realizuje różne zadania z zakresu orientacji zawodowej i doradztwa zawodowego.

W bieżącym roku szkolnym opracowano Program Realizacji Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego.  Obejmuje on celowe, uporządkowane i wzajemnie powiązane działania  związane z doradztwem zawodowym i orientacją zawodową – podlegają one ewaluacji wewnętrznej,  którą przeprowadzimy w marcu 2019 roku. Dla działań tych  określono adresatów,  realizatorów oraz partnerów. 

Miesiące październik i listopad 2018 były formą zaakcentowania tych działań. Rozpoczął je Ogólnopolski Tydzień Kariery w ramach którego przeprowadzono pogadanki, konkursy, warsztaty i inne  zadania z podziałem na kategorie wiekowe adresatów:

Oddziały gimnazjalne

  • Wychowawcy klas w ramach godzin wychowawczych przeprowadzili warsztaty „Młodzi też chcą wejść do gry” – wykorzystali prezentację multimedialną „Młode pokolenia na rynku pracy”.
  • Szkolny doradca zawodowy prowadzi zajęcia, których celem jest uświadomienie młodzieży czym należy się kierować, by znaleźć w przyszłości pracę, jakie są zawody przyszłości oraz nowe trendy na rynku pracy.

Uczniowie klas VII i VIII SP

  • Młodzież wzięła udział w konkursie literackim /dowolnie wybrana forma: reportaż, krótkie opowiadanie, felieton/ „Mój wymarzony zawód” -  powołana komisja oceniła prace uczniów – najlepsi autorzy  zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami i nagrodami rzeczowymi.
  • Wychowawcy przeprowadzili warsztaty „Młodzi też chcą wejść do gry” – wykorzystali prezentację multimedialną „Młode pokolenia na rynku pracy”.

Uczniowie klas IV i V  oraz I i II SP

  • Uczniowie poznawali „Świat zawodów” podczas spotkań z przedstawicielami różnych zawodów
  • Chętne dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym /dowolna forma/ „Mój wymarzony zawód” – powstały prawdziwe  dzieła sztuki dziecięcej. Większość  prac została umieszczona  na gazetce szkolnej i zaprezentowana innym uczniom. Inne prace znalazły swoje miejsce w klasach szkolnych. Interesującą gazetkę wykonała klasa IV c. Najlepsi autorzy zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami i nagrodami rzeczowymi.

 

Oto laureaci  zorganizowanych konkursów:

Największym zaangażowaniem i  aktywnością wykazały się klasy:

I b,  IIa, IIb, IVa, IVb, IVc, VIIa, VIIIb, oraz III c Gimnazjum

W konkursie plastycznym nagrodzono następujące prace:

 

Kategoria wiekowa I i II klasy

I miejsce - Michał Rostkowski -  klasa I b

II miejsce - Lena Nizgorska - klasa I b

III miejsce - Jagoda Brzóska - klasa IIa

                   - Janusz Lemański - klasa II a

                   - Zosia Zakrzewska -  klasa II a

Wyróżnienia:

- Eliza Soszyńska - klasa I b

- Kacper Chojnaki - klasa I b

- Oliwia Kowalska - klasa II a

- Marcel Raniszewski - klasa II a

- Bartek Szostek – klasa II b

Kategoria wiekowa klasy IV:

I miejsce - Julia Krysińska - klasa IV a

II miejsce - Franciszek Byliński - klasa IV b

                  - Oliwia Bakulska - klasa IV a

III miejsce - Nadia Raniszewska - klasa IV a

Wyróżnienia:

- Igor Struziński klasa - IV b

- Dawid Lewalski - klasa IV c

                 

W konkursie literackim nagrodzono następujące prace:

I miejsce - Prezentacja multimedialna „Zawód fryzjer” - Wiktoria Krezymon klasa VII b

II miejsce - Zuzanna Ziółkowska - klasa III c

III miejsce - Wiktoria Rochoń - klasa VII a

Wyróżnienia:

- Artur Skuza – klasa III c

- Kordian Karpiński – klasa III c

- Liwia Pietrzak – klasa VII a

- Dominika Kwiatkowska – klasa VII a

- Nikola Kornowska – klasa VII a

- Martyna Sadowska – klasa VII a

- Oliwia Drankowska – klasa VII a

- Marcin Boruszkowski – klasa VIII b

- Wiktor Rakocki – klasa VIII b

 

  

Wśród zorganizowanych  działań zaplanowano również wycieczki do pracodawców  w Lidzbarku i w najbliższej okolicy. Najmłodsi uczniowie poznają pracę piekarza, bibliotekarza, urzędnika poczty, policjanta, strażaka.

 

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Doradztwo zawodowe w naszej szkole.

 

 

ROK SZKOLNY 2019/2020

 

Ogólnopolski Tydzień Kariery

  

W dniach 21-25 października 2019 w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Tydzień Kariery.  Hasło  przewodnie w tym roku to: „Wielokulturowość kapitałem przyszłości”.

OTK to coroczne działanie mające na celu inspirowanie ogólnopolskich i lokalnych inicjatyw na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego – wspierania edukacji, zawodu, pracy i kariery.

Z tej okazji w październiku w Szkole Podstawowej nr 2 w Lidzbarku zaplanowano różne działania związane z doradztwem zawodowym, które były realizowane od 21.10.2019 do 31.10.2019. Rozpoczęte działania będą kontynuowane przez cały okres roku szkolnego.

W klasach I-III zrealizowano następujące działania:

  1. Odbył się konkurs plastyczny pt.: „ Zawody wykonywane przez moich najbliższych”, w którym zwycięzcami okazali się:

I miejsce- Agata Kaczorowska kl.2a

II miejsce- Alicja Bojanowska kl.1a

III miejsce- Martyna Rosa kl.1a i Michał Rostkowski kl.2b

  1. W świetlicy szkolnej 1-3 zorganizowano „Konkurs wiedzy o zawodach”, dzieci rozwiązywały quizy internetowe i zagadki dotyczące różnych zawodów.
  2. Nauczyciele wychowawcy klas przeprowadzili z uczniami zajęcia warsztatowe: „Dzisiejszy Jaś- kim będzie jako Jan” (wyjaśnili pojęcia praca i zawód, dzieci odgrywały różne role zawodowe w zabawie, określały cechy charakteru osób wykonujących różne zawody).
  3. Uczniowie poznali „Świat zawodów”- odbyły się spotkania w klasach z przedstawicielami różnych zawodów i wycieczki zawodoznawcze.
  4. Uczniowie klas 1-3 zostali zaproszeni przez swoje koleżanki i swoich kolegów z klasy 2b oraz ich wychowawczynię – panią M. Czarnomorzec na część artystyczną pt. „Kim zostanę?".Uczniowie klasy 2 b we wspaniałych przebraniach za pomocą recytacji, piosenek i tańców ukazali kolegom i koleżankom specyfikę różnych zawodów (kosmetyczka, ekspedientka, elektryk, dentysta itp.). Ważnym przesłaniem dla zaproszonych było to, że praca powinna sprawiać przyjemność i dawać satysfakcję.

Działania w klasach IV-VI:

  1. Odbył się konkurs plastyczny pt.: „Ja w przyszłości- zawód moich marzeń”. Komisja konkursowa przyznała nagrody następującym artystom:

I miejsce- Oliwia Bakulska kl. 5a

II miejsce- Julia Osiecka kl. 5b

III miejsce- Ewa Skibicka kl.5c

  1. Nauczyciele wychowawcy  przeprowadzili z uczniami zajęcia warsztatowe: „Kucharz, kelner dwa bratanki, czyli o podobieństwie zawodów” (wskazali grupy zawodów i podali przykłady zawodów wchodzących w skład wskazanych grup oraz wskazali możliwości rozwoju w wybranych zawodach, podali źródła informacji o zawodach).
  2. Uczniowie  spotkali się  w klasach z przedstawicielami różnych zawodów.

Działania w klasach VII-VIII:

1. Odbył się konkurs na prezentację multimedialną pt.: „Moja pasja początkiem drogi do kariery”, w którym nagrodzeni zostali:

I miejsce- Oliwia Drankowska  kl. 8a

II miejsce- Wiktoria Krezymon kl. 8b

III miejsce- Igor Waszkiewicz kl. 7b

2. Wychowawcy klas VII i VIII zaplanowali i przeprowadzili warsztaty: „Wielokulturowość kapitałem przyszłości”.

Szkolny doradca zawodowy- Joanna Lemańska wykonała dwie gazetki szkolne. Jedna skierowana była do dzieci z klas 1-3 i dotyczyła różnorodności zawodów na rynku pracy, zaś druga była skierowana do starszych dzieci oraz młodzieży i dotyczyła tematu przewodniego tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery - wielokulturowości.

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Szarych Szeregów
    13-230 Lidzbark
    ul. Nowa 10
  • 23 69 61 150

Galeria zdjęć