Menu

Laboratoria Przyszłości

„Dzieci są urodzonymi naukowcami. Spontanicznie eksperymentują, doświadczają i powtarzają próby

w nieskończoność. (…) Wąchają, smakują, gryzą i dotykają, sprawdzając twardość, miękkość, sprężystość,

chropowatość, gładkość i temperaturę przedmiotów”.

– R. Buckminster Fuller

Nasza szkoła przystąpiła do programu Laboratoria Przyszłości, dzięki czemu mamy nowoczesną salę wyposażoną w różne sprzęty i narzędzia tj.: robot kuchenny planetarny, blender, kuchenka indukcyjna, wyrzynarka stołowa, piła do drewna, maszyny do szycia, przybory i narzędzia do obróbki drewna i metalu, przybory krawieckie, kreatywne klocki LEGO oraz  edukacyjne zestawy do programowania. 20 października 2022 r. odbyła się w tej sali  lekcja pokazowa z udziałem uczniów klasy 3c, na którą zostali zaproszeni Burmistrz Lidzbarka Pan Maciej Sitarek, Dyrektor Pan Janusz Ławicki, Wicedyrektor Pani Lidia Ostrowska. Na początku zajęć trzecioklasiści wysłuchali prelekcji o zdrowym odżywianiu  przedstawionej przez dietetyczkę -Panią Martę Jędrzejczak. Podczas pogadanki uczniowie mogli wykazać się swoją wiedzą na temat zdrowego stylu życia.  Po części teoretycznej dzieci przeszły do części praktycznej, podczas której pod czujnym okiem Pani Marty przygotowały koktajl owocowy ze szpinakiem oraz sałatkę owocową. W krojeniu owoców uczestniczyli również Pan Dyrektor i Pan Burmistrz Lidzbarka. Po tej części odbyła się degustacja smacznych i  zdrowych przekąsek. Trzecioklasiści  poczęstowali swoich starszych kolegów i koleżanki przygotowanymi smakołykami, zachęcając ich do zdrowego odżywiania.

Dzięki sprzętom zakupionym w ramach Laboratorium Przyszłości nasi uczniowie będą mogli uczyć się poprzez  eksperymentowanie oraz nabywać praktycznych umiejętności.

W galerii znajduje się wiele zdjęć z zajęć realizowanych w Laboratorium Przyszłości.

 

2023/2024

 

Zdrowo w Laboratorium Przyszłości

    

29 kwietnia 2024 r. grupa uczniów z klasy 7A, uczęszczających na zajęcia kółka geograficznego,  wraz z nauczycielką Lucyną Talarowską udała się do Laboratorium Przyszłości. Nawiązując do tematyki geografii uczniowie przygotowywali makaron ze szpinakiem. Jest to danie kuchni włoskiej, więc uczniowie przybliżyli Sobie tradycje panujące we Włoszech. Makaron jest głównie źródłem węglowodanów i zawiera dużą ilość skrobi. Natomiast szpinak to źródło soli mineralnych, gównie magnezu i żelaza oraz witamin A, E, B i K. Jest bardzo zdrowym warzywem. Liście szpinaku są bogate w potas i kwas foliowy, dlatego młodzież powinna go spożywać.

Uczniowie podczas zajęć wykazali się kreatywnością, przygotowali smaczną potrawę   i zjedli pierwsze śniadanie, które dostarczyło im energii na cały dzień. 

L. Talarowska

 

Sałatki owocowe 4b

    

Piątek 12 kwietnia 2024 r. był pysznym, owocowym dniem w klasie 4b. O owocach uczniowie wiedzą bardzo dużo. Każdy wie, jak ważne jest jedzenie owoców – nie tylko dlatego, że są smaczne, ale przede wszystkim – zawierają mnóstwo witamin, które chronią i wzmacniają nasz organizm. Dlatego też uczniowie postanowili zrobić pyszną i zdrową sałatkę owocową korzystając ze sprzętu z Laboratorium Przyszłości.

 

Przygotowania do konkursu w Laboratorium Przyszłości

   

Dnia 4 kwietnia 2024 r. uczniowie klasy 7B Julia Czarnomorzec oraz Dominik Duda wraz z nauczycielką Lucyną Talarowską udali się do Laboratorium Przyszłości. Uczniowie przygotowywali potrawę, która będą przyrządzać podczas Powiatowego Konkursu „Żywienie a zdrowie człowieka”, który odbędzie się w Zespole Szkół Zawodowych w Kurzętniku, 8 kwietnia 2024 r.

W tym roku Uczniowie będą przygotowywać omlet z brokułami. Tematem tegorocznego konkursu jest „Otyłość - wróg Naszego zdrowia”.

W Laboratorium z przyniesionych przez Uczniów produktów powstał pyszny omlet.

Uczniom życzymy powodzenia podczas konkursu.

L. Talarowska

 

Pieczenie babeczek

      

Dziewczęta z klasy VII b wraz z wychowawczynią odwiedziły 12.03.2024 roku Laboratorium Przyszłości. Celem spotkania było wspólne upieczenie babeczek. Uczennice korzystając z dostępnego sprzętu i przyniesionych produktów przygotowały ciasto.  Podczas pracy panowała miła atmosfera, a zapach pieczonych babeczek kusił aromatem.

 

Kółko geograficzne w Laboratorium Przyszłości

    

12 lutego  2024 r.  uczniowie  klasy 7 A na zajęciach kółka geograficznego udali się do Laboratorium Przyszłości. To była dla uczniów kreatywna lekcja.             

Nawiązując do tematyki geografii siódmoklasiści wykonali za pomocą dostępnych w laboratorium środków, mapy Polski. Wykorzystali do tego kolorowe nici, wełny itd. Powstały mapy uwzględniające rzeźbę terenu w Polsce oraz ukształtowanie powierzchni.

Lucyna Talarowska

 

 

Zajęcia techniczne

 

Uczniowie z klasy 4C korzystali na kole technicznym z zasobów Laboratorium Przyszłości Dzisiaj szyliśmy prototypy woreczków na warzywa na maszynach dostępnych w pracowni. Uczniowie wykorzystali do tego stare firanki. Woreczki będą alternatywą dla worków foliowych przy zakupie warzyw i owoców.

Ewelina Falba

 

Warsztaty dla rodziców

       

Najlepszym dziedzictwem, jakie rodzic może dać swoim dzieciom, jest kilka minut swojego czasu każdego dnia”

OA Battista

Święta Bożego Narodzenia to magiczny i wyjątkowy czas. Dlatego w grudniu wychowawcy klas 1-3 zaprosili rodziców i dzieci na bożonarodzeniowe warsztaty.  Taka forma spotkania jest okazją do wspólnych zabaw, rozmów oraz wymiany poglądów z innymi rodzicami.  W tych dniach nasza szkoła stała się pracownią kulinarną i techniczną. W Laboratorium Przyszłości zostały upieczone i udekorowane pierniki, których zapach unosił się na korytarzu przez wiele dni. Niektóre grupy przygotowały piękne stroiki świąteczne. Celem warsztatów było rozbudzanie aktywności dzieci i rodziców, wzmacnianie wzajemnych relacji, kształtowanie wrażliwości i ekspresji twórczej. W rodzinnej atmosferze powstały prześliczne dekoracje świąteczne i pyszne pierniki.

Wszystkim uczestnikom warsztatów towarzyszył dobry humor oraz radość ze wspólnego tworzenia ozdób.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie, zaangażowanie, pomoc, mile spędzony czas i wspólną zabawę.

 

Ozdoby choinkowe klasy 5c

   

Podczas godziny wychowawczej uczniowie klasy 5c z wychowawczynią Jolantą Cichocką wykonali ozdoby choinkowe. Dekoracje świąteczne, to co roku temat numer jeden, dlatego nasze przygotowania zaczęły się już jesienią od zbierania szyszek. Do połączenia elementów wykorzystaliśmy zasoby z Laboratorium Przyszłości. Przygotowania do świąt, wspólne dekorowanie domu i ozdabianie choinki samodzielnie wykonanymi dekoracjami to cała magia i urok grudniowych dni, nasze ozdoby będzie można nabyć podczas Jarmarku. Bardzo dziękujemy Pani Lucynie Szymańskiej-Rybickiej za wsparcie.

 

Klasa 4b w Laboratorium Przyszłości

    

Dnia 24 listopada klasa 4b wraz z wychowawcą Adelą Łozińską oraz panią Dorotą Charabin-Sokolowską wprowadziła dzisiaj trochę świątecznego klimatu do szkoły. Zapach pieczonych pierników przez długi czas unosił się na szkolnym korytarzu. Cudowne kształty pierników udekorowane lukrami i drobnymi dekoracjami można podziwiać na zdjęciach. Zabawa była doskonała, a pierniczki wyszły przepiękne. Doświadczenia dnia dzisiejszego, emocje i uśmiech dzieciaków były bezcenne. Pierniczki wykonane przez dzieci będzie można nabyć na Jarmarku Bożonarodzeniowym.

 

Ozdoba świąteczna

    

Klasa  VII b  na godzinie wychowawczej wykonywała ozdoby choinkowe, wykorzystując dostępne materiały z Laboratorium Przyszłości. Dzięki kreatywności uczniów powstały piękne ozdoby.

A. W.

 

„Zdrowo jem, więcej wiem”

   

W listopadzie pierwszoklasiści rozmawiali o zdrowym odżywianiu. Dzieci poznały wartości odżywcze owoców i warzyw oraz piramidę żywienia. Uczniowie omawiali rolę zdrowego żywienia w codziennym życiu. Wskazywali produkty, których należy unikać oraz te niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Po teorii dzieci miały okazję sprawdzić swoją wiedzę w praktyce. Z przyniesionych przez siebie składników przygotowały sałatkę owocową i kolorowe kanapki  w Laboratorium Przyszłości.                           

                                                                                             

Modelowanie i druk 3D na kółku informatycznym

     

Drukarki 3D, które zostały zakupione z funduszy programu „Laboratoria Przyszłości” cieszą się dużym zainteresowaniem naszych uczniów. W ramach koła informatycznego uczniowie cały czas doskonalą swoje umiejętności. W ostatnim czasie uczyli się programowania, modelowania i projektowania trójwymiarowego, samodzielnie tworząc własne projekty modeli. Wykorzystali do tego m. in.  aplikację webową Tinkercad. Uczniowie w ramach zajęć uczyli się jak skalibrować stół, załadować lub wymienić filament, rozpocząć wydruk oraz jak na końcu poprawnie go usunąć. Na zajęciach powstawały indywidualne projekty uczniów o określonej tematyce, a w ostatnim czasie rozpoczęliśmy przygotowania projektów o świątecznej tematyce.

Zapraszamy do obejrzenia efektów pracy w Galerii.

Łukasz Ruczyński

 

Uczniowie klasy 4a w Laboratorium Przyszłości

      

Uczniowie klasy IV a korzystając ze sprzętu zakupionego w ramach projektu #Laboratoria Przyszłości samodzielnie przygotowali i upiekli gofry. Następnie przystąpili do dekoracji wypieków. Na koniec każdy z uśmiechem na twarzy zjadł swoje pyszne danie.

Magdalena Cejman

 

Koło techniczne w Laboratorium Przyszłości

 

 

18.10.2023 uczniowie uczęszczający na kółko techniczne schorzystali z zasobów Laboratorum Przyszłości. Uczniowie z klasy 4C podczas zajęć wykonywali mini czapeczki, które mogą być dekoracją. Prace manualne przynosiły dzieciom dużo radości.


Ewelina Falba

 

 

2022/23

Projekt międzynarodowy

  


W dniach 12.06-16.06.2023 polsko-niemiecka grupa młodzieży, realizująca projekt "Moja Mała Ojczyzna" skorzystała z możliwości naszego Laboratorium Przyszłości.

W czasie kilku dni trwania projektu jednym z zadań było przygotowanie flag Polski i Niemiec w formacie 3D. Dzięki drukarkom 3D znajdującym się w sali oraz pomocy pana Łukasza Ruczyńskiego, nauczyciela informatyki, zadanie udało się nam wykonać w terminie.  

W piątek 16 czerwca w Laboratorium Przyszłości przygotowane zostały potrawa polska i niemiecka. Było zdrowo, smacznie i kolorowo - przyrządziliśmy sałatkę owocową oraz sałatkę ziemniaczaną. Efekty naszej pracy widoczne są na zdjęciach:

     

 

 

Nowa chłodziarka w LP

    

Nasze Laboratorium Przyszłości wzbogaciło się o chłodziarkę. Zakupu dokonała Rada Rodziców naszej szkoły. Na ręce przewodniczącej Rady Rodziców pani Anny Janickiej, dyrektor szkoły pan Janusz Ławicki przekazał kwiaty i wręczył podziękowanie w imieniu całej społeczności szkolnej. Dzięki hojności Rady Rodziców możemy teraz przechowywać produkty potrzebujące niższej temperatury w lodówce, co zapewni ich dłuższą przydatność do użytku i dalsze rozwijanie kulinarnych zdolności naszych uczniów. Znajdą tam też miejsce kompresy żelowe, które sprawdzą się w róznego rodzaju urazach, stłuczeniach, zwichnięciach, itp.. Dziękujemy!

Warte poświęcenia

  

Klasa 4c w ramach godziny wychowawczej przeprowadzonej w Laboratorium Przyszłości wykonała własnoręcznie bransoletki dla swoich Mam. Zadanie pozornie proste, okazało się wielkim wyzwaniem, wartym poświęcenia. Mamy na pewno docenią włożony wkład.

Przy okazji każdy przekazuje swojej Mamie życzenia:

„Kochana Mamo, jesteś wspaniała,
Dziękuję, że jesteś taka wyrozumiała.
W tym pięknym dniu składam Ci życzenia,
Zdrowia, spokoju i marzeń spełnienia!
Korzystaj z życia w 100 procentach,
Nigdy się nie smuć i zawsze bądź uśmiechnięta!

 

Wielkanocne babeczki

   

 

W sobotę 25 marca, w Laboratorium Przyszłości,  uczniowie klasy 4a, pod opieką pani Joanny Lewickiej, wypiekali babeczki wielkanocne. Radości podczas wykonywania i ozdabiania wypieków nie było końca. Wszystkim smakowały wielkanocne babeczki.

Grupa dziewczynek wykonała więcej babeczek, dzięki czemu mogły poczęstować swoimi wypiekami swoich nauczycieli.

Pieczenie gofrów w kl. 6b

     

Pieczenie gofrów.
Chłopcy z klasy VI b 9.03.2023r. pod opieką wychowawczyni Anny Weitz piekli gofry  w sali Laboratorium Przyszłości.  Podczas pracy panowała miła atmosfera. Gofry wszystkim smakowały.

 

Chłopcy  z klasy 8b w Laboratorium Przyszłości

    

Na początku marca chłopcy z klasy 8b wraz z wychowawcą rozpoczęli na całego naukę kulinarną w Laboratorium Przyszłości. Przygotowali pyszne i cieplutkie bułeczki zapiekane z szynką i serem. Potem nastąpiła degustacja domowej wersji zapiekanek . Wszystkie były przepyszne! Dzięki komunikacji i współpracy wspólne przyrządzanie potrawy pomogło nauczyć się uczniom, w jaki sposób rola każdej osoby jest ważna do osiągnięcia wspólnego celu. A jeśli powstały przy tym bardzo smaczne potrawy to nie potrzeba już nic więcej. Samodzielnie przygotowany posiłek smakuje przecież o wiele lepiej.

 

Klasa 4b smaży naleśniki...

 

 

W dniu 6 marca 2023 r. dziewczęta z klasy IV b pod opieką wychowawcy pana Łukasza Ruczyńskiego skorzystały z sali Laboratorium Przyszłości. Uczennice wykorzystując sprzęt oraz przyniesione produkty, przygotowywały od podstaw pod okiem nauczyciela naleśniki oraz dekorowały je. Następnie nastąpiła najmilsza chwila, czyli konsumpcja. Na koniec pracownia została posprzątana, a naczynia i sprzęt kuchenny umyte.

Zapach unosił się po korytarzach szkoły i przyciągał innych uczniów.

 

Pieczenie ciasta Brownie przez dziewczęta z klasy 8b

  

Dziewczęta z klasy 8b pod opieką pani Adeli Łozińskiej wspólnie upiekły ciasto Brownie. Z wielkim zapałem odmierzały składniki, wsypywały je do miski, sprawnie mieszały. Kiedy wszystko było gotowe, przystąpiły do pieczenia. Było radośnie, miłośnie, pachnąco i pysznie. Był to świetny moment integracji, czas do rozmów i budowania wzajemnych relacji. Na koniec wszyscy uczniowie z klasy 8b degustowali wypieki dziewcząt. Ciasto było pyszne i wszystkim bardzo smakowało.

 

Robótki ręczne

  

Uczniowie klasy 6A  wraz z nauczycielem po raz kolejny odwiedzili Laboratorium Przyszłości.  Tym razem ich zajęciem nie było gotowanie, ale robótki ręczne.

Robótki takie to coś więcej niż sposób na wypełnienie wolnego czasu. To doskonałe i kreatywne zajęcie. Rozwija umiejętności manualne, stymuluje koncentrację i relaksuje. To również sposób na poznanie samego siebie i rozwijanie swoich umiejętności.

Uczniowie wyszywali i szydełkowali. Po całym dniu w szkole czuli się zrelaksowani a zajęcia bardzo im się podobały.

Lucyna Talarowska

 

 

Styczniowe zajęcia techniczne w klasie 4a

   

cd foto - 

W styczniu 2023 klasa 4a malowała temperami na tekturze. Wykonane prace były poswięcone zimie oraz kosmosowi.

Ostatnie styczniowe spotkanie to kulinarne zajęcia z opiekaczem.

Miłość od pierwszego oczka

    


Tak klasa 4c wraz z wychowawczynią panią Jolantą Cichocką rozpoczęła nowy rok. Trzy kolejne lekcje wychowawcze -4,11,18.01.2023 r. uczniowie spędzili na robótkach ręcznych, wykorzystując zasoby Laboratorium Przyszłości (szydełka , kordonki, włóczkę).  Pytanie : Czy szydełkowanie jest trudne? Na pewno nie. Wymaga jednak sporo cierpliwości i dokładności. Aby spróbować coś wydziergać, wystarczy wiedzieć jak zrobić łańcuszek, oczko ścisłe oraz półsłupek i ..... nie poddawać się, a satysfakcja ze zrobionego łańcuszka gwarantowana . Przed zbliżającym się ważnym Dniem Babci i Dziadka powstały również skarpetkowe misie.
Nasza przygoda z robótkami ręcznymi się nie kończy...

5 b w Laboratorium Przyszłości

   

cd foto - 

Chłopcy i dziewczynki z klasy 5b wykorzystali żelazko oraz wypalarki do drewna.

Pieczenie naleśników - dziewczynki z kl. 6b

     cd foto...

Dnia 12.01.2022 r. dziewczęta z klasy VI b pod opieką wychowawczyni pani Anny Weitz skorzystały z sali Laboratorium Przyszłości. Wykorzystując sprzęt oraz przyniesione produkty, uczennice przeszły przez cały proces od wykonania ciasta do usmażenia naleśników. Pracy towarzyszyła miła atmosfera, wymiana doświadczeń . Efektem zajęć kulinarnych były smaczne naleśniki, których zapach unosił się po szkole.

 

Dziewczęta z klasy 5b

       

   

3 stycznia 2023 r. uczennice klasy 5b pod opieką wychowawcy pana Roberta Kardy poznawały tejniki pracowania. Bezpieczeństwo i  kształtowanie przydatnych umiejętności było głównym celem zajęć.

Lukrowanie pierników w klasie 2b

      

        22 grudnia odbyła się w klasie 2 b klasowa wigilia. Dzieci nie tylko dzieliły się opłatkiem, składały sobie życzenia czy śpiewały kolędy, ale również dekorowały pierniki i maślane ciasteczka. Pomagały im w tym trzy mamy, które w Laboratorium Przyszłości przygotowały kolorowe lukry, a potem pięknie zapakowały polukrowane ciasteczka, aby dzieci mogły je zabrać do domów. 

       Uczniowie wraz z wychowawczynią Małgorzatą Przybylską bardzo dziękują paniom J. Aniszewskiej, E. Banaszewskiej, M. Hoxhy i M. Ponczkowskiej za upieczenie pierników i ciastek oraz za pomoc w czasie ich lukrowania.

Życzenia od świetlicy 1-3

     

Ostatniego dnia nauki szkolnej w roku kalendarzowym 2022/23 uczniowie klas 1-3, którzy chodzą na świetlicę, wręczyli życzenia pracownikom naszej szkoły. W ramach Laboratorium Przyszłości dzieci wykonały kolorowe czapeczkiz włóczki, do których przyczepiono życzenia. Życzymy zdrowych i wesołych świąt!

 

Jarmark Bożonarodzeniowy 2022

 

W niedzielę 18 grudnia 2022 r. na Bulwarze nad rzeką Wel w Lidzbarku odbył się kolejny Jarmark Bożonarodzeniowy. Każdy kto jest miłośnikiem Bożego Narodzenia mógł znaleźć tu smakołyki, świąteczne rękodzieło, świeczniki, mydełka zapachowe, kartki z życzeniami. Było sianko i pierniczki. Na naszym stanowisku królowały ozdoby wykonane przez dzieci i rodziców w ramach warsztatów bożonarodzeniowych w Laboratorium Przyszłości w naszej szkole, specjalnie na tę okazję. Z przeróżnych materiałów: szyszek, orzechów, igliwia, papieru, kordonka, i długo by można wymieniać, powstały przepiękne prace, które zostały okazale wyeksponowne na naszym stoisku, pod nowym namiotem zakupionym przez Radę Rodziców naszej szkoły - dziękujemy. Ozdoby bożonarodzeniowe znalazły nowych uśmiechniętych właścicieli, a pozyskane środki przeznaczone zostaną na cele szkolne, zaopatrzenie świetlicy. Ale żeby zyskały one nabywców musiały być zaprezentowane. Stoisko mogło powstać dzięki współpracy dużej liczby osób - bardzo dziękujemy!

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym, rodzicom, dzieciom, nauczycielom, dobrym ludziom za pomocną dłoń. Dziękujemy za występy artystyczne i gratulujemy uczestnikom i laureatom konkursu  organizowanego przez MGOK na ozdobę bożonarodzeniową. Jeszcze raz DZIĘKUJEMY i gratulujemy! Życzymy przepięknych świąt w zdrowiu, w gronie najbliższych i przy suto zastawionych stołach przyozdobionych naszymi stroikami.

                                                                                                                                                                    JSL

 

Kółko języka niemieckiego w Laboratorium Przyszłości

   

Obowiązkowym punktem programu  w okresie adwentu w Niemczech jest pieczenie Weihnachtsplätzchen, czyli bożonarodzeniowych ciasteczek.
Nietypowym zadaniem na zajęciach z koła języka niemieckiego było w grudniu własnoręczne pieczenie ciasteczek świątecznych.
W miłej i gwarnej atmosferze uczennice klasy 7a przygotowały ciasto, rozwałkowały i foremkami wygniatały motywy świąteczne. Wprowadzeniem w tematykę świąteczną była piosenka   In der Weihnachtsbäckerei. Po upieczeniu przyszedł czas na ich dekorację.
Pieczenie w szkole sprawiło uczennicom ogromną frajdę i radość oraz stworzyło okazję do poznania tradycji i kultury Niemiec.

 

Zajęcia w Laboratorium Przyszłości

      

Dnia 15 grudnia 2022r. uczniowie klasy 6A uczestniczący w zajęciach rozwijających zainteresowania wraz z nauczycielem prowadzącym – Lucyna Talarowską udali się do Laboratorium Przyszłości.

Szóstoklasiści zaangażowali się w pieczenie batoników musli.  Batoniki te to doskonała przekąska, jeśli mamy ochotę na coś słodkiego. To nie tylko zdrowy deser, ale również element sycącego śniadania np. w szkole.  Dostarcza cennego błonnika,  naturalnych tłuszczów oraz wielu cennych minerałów i witamin, co pozwala zachować dobrą kondycję całego organizmu.   Można go kupić w postaci gotowego wyrobu, ale dużym wyzwaniem jest zrobić go samodzielnie . Spróbowali tego  uczniowie i udało się.   Przynieśli do szkoły  wszystkie potrzebne składniki: banana, płatki śniadaniowe, otręby pszenne, bakalie, miód, suszone owoce i mieszając powstała masa. Wystarczyło włożyć ją  do piekarnika i pyszny batonik gotowy.

Zajęcia w Laboratorium Przyszłości bardzo podobały się uczniom a batoniki bardzo im smakowały.

 

Lucyna Talarowska

 

 

Warsztaty piernikowe w klasie 4a

     

Pod koniec listopada uczniowie klasy 4a podzieleni na dwie grupy wykonywali pierniki świąteczne pod opieką pani Joanny Lewickiej. Aromat pieczonych pierników roznosił się po całej szkole. Dzieci poczęstowały swoimi wyrobami pracowników szkoły. Wszystkim bardzo smakowały. Wesołych Świat!

JSL

 

Zajęcia plastyczne

       

Dziewczęta klas starszych pod okiem pani Lucyny Szymańskiej-Rybickiej wykonywały bardzo efektowny haft matematyczny. Powstały piękne kartki świąteczne.

 

Drukowanie 3d

    

W naszym Laboratorium powstają pierwsze druki 3d. W ramach zajęć świetlicowych klas 1-3 zrealizowaliśmy wydruk spirografu do rysowania różnych wzorów. Dzieci bardzo tworzyć nowe kształty.

JSL

 

Warsztaty Bożonarodzeniowe w klasach I-III

      

Czas przed Świętami Bożego Narodzenia jest okresem różnych przygotowań. To świąteczne dekorowanie domu i przygotowywanie tradycyjnych potraw, ale też czas na wykonywanie ozdób świątecznych. Dawniej tradycyjną ozdobą choinki były ciastka, pierniki, orzechy, rajskie jabłuszka oraz własnoręcznie wykonywane ozdoby z bibuły, traw, kłosów itp. Przechowywano je potem przez cały rok aby w kolejny Adwent uzupełnić kolekcję o nowe skarby. Nawiązując do tej rodzinnej tradycji, nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej zorganizowały w dniach 14 – 18 listopada warsztaty bożonarodzeniowe, w których uczestniczyły chętne dzieci z klas I – III wraz ze swoimi rodzicami. Jako główny cel postawiono sobie: rozwijanie aktywności twórczej, zacieśnienie więzi rodzinnych, rozwijanie zdolności i zainteresowań sztuką oraz podtrzymywanie tradycji i zwyczajów Świąt Bożego Narodzenia. Po zapoznaniu zebranych z zasadami BHP przystąpiono do pracy. W „Laboratorium przyszłości” we wspomnianym tygodniu pracowali uczniowie klasy I a wraz z rodzicami pod czujnym okiem pani Eweliny Wojciechowskiej, uczniowie klasy II a z rodzicami , rodzeństwem oraz chętną babcią pod kierunkiem pani Marzeny Czarnomorzec  oraz wesoła ekipa z klasy III c z rodzicami i rodzeństwem wraz z panią Marleną Majkowską. Mamy wraz z dziećmi ochoczo zabrały się za przygotowanie i rozwałkowanie ciasta, z którego potem dzieci wycinały za pomocą świątecznych foremek pierniczki. Korzenny zapach wypełnił całe pomieszczenie. Po upieczeniu, dzieci pięknie je udekorowały, słuchając i śpiewając świąteczne piosenki. Mając na uwadze, że wykonanie pierników jest bardzo pracochłonne, czas trwania tych warsztatów dochodził nawet do czterech godzin.

W wykonanie „Świątecznego rękodzieła” zaangażowali się uczniowie z klasy I b wraz z rodzicami i panią Angeliką Kowalewską, z klasy II b z panią Małgorzatą Przybylską, z klasy III a z panią Grażyną Wąsiewską oraz z klasy III b z panią Ireną Machujską. Dzieci poznały pracę florystyki i rękodzielnictwa.  Twórczość uczestników okazała się bardzo różnorodna a także wartościowa pod względem estetycznym. Powstały świąteczne wianki na drzwi, choinki, świeczniki, zawieszki z szyszek na choinkę, aniołki, kolorowe bileciki na prezenty, bombki, kartki świąteczne. By nadać ozdobom świąteczny klimat, gotowe już dekoracje zdobiono suszonymi jabłkami ,pomarańczami, szyszkami, gałązkami jedliny i czerwonymi dodatkami. Pomocne okazały się także suszone kwiaty, tektura, orzechy, cekiny, brokat, wiklina i inne ozdoby. Rodzice chętnie korzystali z klejów na gorąco, które zostały wypożyczone z pracowni „Laboratorium przyszłości”. Podczas wszystkich tych zajęć warsztatowych uczniowie zdobyli twórcze kompetencje, integrowali się jako grupa klasowa wraz z rodzicami. Efekt by rewelacyjny. Kreatywnej zabawie towarzyszył  dobry humor . Wszystkie wytwory można podziwiać w salach lekcyjnych a już niedługo będzie można je nabyć na kiermaszu bożonarodzeniowym.

Wychowawczynie podziękowały wszystkim uczestnikom za liczne przybycie, miło spędzony czas, wkład pracy i zaangażowanie.

Nauka dziergania

  

Uczennice klasy 4a na zajęciach technicznych próbowały swoich sił w wykorzystaniu drutów dziewiarskich, Może za jakiś czas będą ubierać szaliki własnej roboty?

JSL

 

Świetlica 1-3 w Laboratorium Przyszłości

      

Dużym zainteresowaniem okazały się krosna tkackie. Dzieci bardzo chętnie podjęły wyzwanie zrobienia pierwszych własnoręcznych tkann.

JSL

 

Lego

    

Pierwsze zajcia z nowymi zestawami Lego w klasie 4a.

JSL

 

Klasa 4a i naleśniki

            

Piersze danie wykonane w Laboratorium Przyszłości to naleśniki z dużą ilością owoców. Było smacznie, zdrowo i kolorowo.

JSL

Klasa 3b

   

W ostatnich dniach, na zajęciach w klasie 3b, dużo uwagi zostało poświęcone tematyce związanej ze zdrowiem. Uczniowie przypomnieli zasady, które należy przestrzegać, aby zachować zdrowie i odporność. Poznali znaczenie podstawowych witamin dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. W sali wyposażonej w ramach programu Laboratorium Przyszłości dzieci przygotowały zdrowe i pożywne koktajle z mleka, bananów i innych dodatków: orzechy, czekolada, płatki owsiane. Zajęcia sprawiły dzieciom wiele radości.

Irena Machujska

Nauka szydełowania w klasie 4a

    

Uczeninice klasy 4a na zajęciachtechnicznych rozwijających zainteresowania uczyły się posługiwać szydełkiem. Powstały pierwsze łańcuszki.

JSL

 

 

Zajęcia pozalekcyjne

      

Wykorzystanie narzędzi do obróbki drewna: wyrzynarka, wiertarka, wypalarka, itp..

JSL

Zajęcia techniczne w klasie 4a

    

Zapoznanie z rgulaminem i ofertą Laboratorium Przyszłości.

JSL

Otwarcie Laboratorium Przyszłości

      

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Szarych Szeregów w Lidzbarku miała okazję zaprezentować swoje możliwości w ramach zajęć z programu Laboratoria Przyszłości. Zajęcia prowadzone przez Panią dietetyk dotyczyły tematyki zdrowego odżywiania. Było pysznie i zdrowo. Uczniowie mogli zapoznać się z piramidą żywienia, a także własnoręcznie wykonać sałatkę owocową i zdrowy koktajl. A wszystko dzięki dobrze układającej się współpracy z samorządem i zdobytym dofinansowaniom. 

Laboratoria Przyszłości to przede wszystkim nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjnia zajęcia szkolne i pozwala uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. 

lidzbark.pl

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Szarych Szeregów
    13-230 Lidzbark
    ul. Nowa 10
  • 23 69 61 150

Galeria zdjęć