Nowa galeria Spacer dookoła Małego Jeziorka w 3 a została dodana do albumu fotograficznego
24.05.2021 r. uczniowie klasy 3a odbyli krótką wycieczkę dookoła Małego Jeziorka w Lidzbarku. Poznali jezioro jako ekosystem wodny oraz życie zwierząt i roślin nad wodą i w wodzie. Uczniowie mogli podziwiać wspaniałe kaczki pływające po jeziorze, zobaczyli krążące ważki i nartniki unoszące się na powierzchni wody. Na własne oczy widzieli szuwary, w których rosły trzciny i pałki wodne. Udało im się również zobaczyć pływające ryby, a wokół jeziora rosnące olchy czarne. Wcześniej na zajęciach w szkole uczniowie poznali podział wód na płynące i stojące, a podczas wycieczki mogli dostrzec różnice pomiędzy tymi wodami. Omówili również stany skupienia wody oraz jej krążenie w przyrodzie i zwrócili uwagę na to, jak oszczędzać wodę na co dzień, gdyż woda to bezcenny dar.
Na koniec wycieczki dzieci zawędrowały do parku sportowo-rekreacyjnego.
Była to wspaniała lekcja przyrody.
Małgorzata Przybylska
1. BARTKOWSKI FILIP
2. BIELIŃSKA HANNA
3. CZARNOMORZEC JAN
4. GUTOWSKI HUBERT
5. JANOWICZ SYNTIA
6. KARDA IGOR
7. KEMPCZYŃSKI PIOTR
8. KITEWSKA KONSTANCJA
9. KORNOWSKI DAMIAN
10. KORNOWSKI KACPER
11. KOŚCIŃSKA LIDIA
12. KOZŁOWSKA ŁUCJA
13. LASKOWSKI JAN
14. ŁUKOWICZ ADAM
15. ŁUKOWICZ MARCELINA
16. ŁUKOWICZ MICHALINA
17. OLEKSIAK TOLA
18. OLSZEWSKA-TRZASKALSKA LENA
19. REHMUS TADEUSZ
20. SEKLECKA ADA
21. STRUNGOWSKA POLA
22. TRZCIŃSKA NADIA
23. WĄGIEL FILIP
24. ZDANOWICZ PIOTR
STRATEGIA RP NA RZECZ MŁODEGO POKOLENIA – KONSULTACJE DLA MŁODZIEŻY WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO
18 maja członkowie Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunką znaleźli się wśród prawie 700 osób biorących udział w konsultacjach dla młodzieży województwa warmińsko - mazurskiego Strategii na rzecz Młodego Pokolenia . Konsultacje odbyły się on-line.
Spotkanie trwało około 4 godzin i było podzielone na III części. W I części zgromadzonych powitali: A. Chojecki - Wojewoda Warmińsko-Mazurski, minister P. Mazurek i poseł R. Gontarz i przedstawili cel spotkania - utworzenie dokumentu strategicznego, który będzie odpowiadał na realne potrzeby i oczekiwania wszystkich młodych Polek i Polaków. Część II miała charakter warsztatowy. Uczestnicy zostali podzieleni na 12 pokoi. Każdy pokój pracował nad przydzielonym obszarem. Nasi uczniowie zajęli się ekologią i klimatem. Wraz z innymi uczestnikami analizowali stan obecny w danym obszarze, wskazywali problemy, by następnie wypracować rozwiązania. W III części przedstawiciele każdego pokoju prezentowali wyniki pracy swoich grup.
Lidia Ostrowska
W dniach 10, 11, 17 maja uczniowie klas pierwszych i drugich odbyli wirtualny spacer po Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku. Wszystko to za sprawą p. Edyty Marszak, która zaprosiła uczniów klas drugich i trzecich do miejsca swojej pracy i z ogromną pasją „oprowadziła” ich po świecie książki. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali przygotowane przez p. Edytę nietypowe książki, opowiadali o swoich ulubionych. Z ogromnym zainteresowaniem słuchali o zajęciach prowadzonych przez bibliotekę. Poznali również wszystkie pomieszczenia znajdujące się w bibliotece. Pod koniec spotkania nie mieli już wątpliwości, że warto czytać książki i wspólnie z prowadzącą wskazali zalety czytania książek. Uczniowie byli zachwyceni lekcją, czego dowodem była obietnica, którą złożyli prowadzącej: „Następnym razem spotkamy się w realu…”
Za wspaniałą lekcję on-line jeszcze raz serdecznie dziękujemy- uczniowie klas II i III oraz ich wychowawczynie.
Lidia Ostrowska
11 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu autorskim z Joanną Jagiełło, znaną polską pisarką zarówno książek dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Spotkanie zorganizowała MGBP w Lidzbarku. Dziękujemy bardzo!
„Wokół spełniania marzeń” - tak brzmiał tytuł spotkania, na którym autorka fascynująco opowiadała o swojej największej życiowej pasji jaką jest pisanie. Było bardzo ciekawie, wesoło. Uczniowie zadawali mnóstwo oryginalnych pytań.
Myślę, że zaciekawieni sięgną po książki Joanny Jagiełło, których jest naprawdę dużo.
Dziękujemy autorce i organizatorom za fascynujący czas, który mogliśmy spędzić wspólnie oraz wspaniałe opowieści o świecie literackim.
Zgodnie z § 4 ust 5 i 6 Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 - od 17 maja br. uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych przechodzą na naukę w tzw. systemie hybrydowym (50 proc./50 proc.). W naszej szkole nauka w tej formie będzie przebiegała następująco:
Uwaga! Od 31 maja br. wszyscy uczniowie uczyć się będą stacjonarnie w szkołach.
Nowa galeria Rowerowy Maj trwa! została dodana do albumu fotograficznego
Kampania promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród uczniów oraz grona nauczycielskiego, pracowników szkoły.
Szkoła Podstawowa nr 2 przystąpiła drugi raz do konkursu ogólnopolskiego organizowanego przez Urząd Miasta i Gminy Lidzbark pod patronatem miasta Gdańsk. W konkursie jest 147 aktywnych uczniów i 12 nauczycieli, pracowników szkoły, którzy wspierają uczniów i dają dobry przykład do wytrwałego dążenia do celu, systematycznego, codziennego dbania o własne zdrowie i środowisko.
Codziennie obserwujemy zaangażowanie rodziców, dziadków i dzieci. Pomimo zdalnego nauczania przejazdy są realizowane po południu.
Cieszą nas Wasze aktywności (1876 przejazdów), koleżeńskie wspólne przejazdy ukierunkowane na dobrą, bezpieczną zabawę i wprowadzenie nawyków zdrowotnych.
Śledzimy wasze przejazdy i czekamy na zwycięską klasę, szkołę w Gminie Lidzbark i czekamy na nagrody!
Koordynatorzy i nauczyciele SP2
W wyniku zakończonego postępowania rekrutacyjnego do oddziału dwujęzycznego, podaje się do wiadomości wykaz kandydatów zakwalifikowanych, którzy uzyskali co najmniej 35 punktów z przeprowadzonego testu:
1. Brojacz Liwia
2. Byliński Franciszek
3. Cupał Oliwier
4. Karda Liwia
5. Kochański Piotr
6. Kroskowski Piotr
7. Lautenbach Emilia
8. Ostrowska Marta
9. Poterała Julia
10. Raniszewska Nadia
11. Rehmus Jan
12. Ruczyński Konrad
13. Ruczyński Oliwier
14. Sosnowska Nina
15. Stempka Kornel
16. Struziński Igor
17. Urbański Daniel
18. Wardowska Amelia
Do oddziału dwujęzycznego, przeprowadzone będzie postępowanie rekrutacyjne uzupełniające (na wolne miejsca w oddziale), zgodnie z harmonogramem stanowiącym załącznik do niniejszej informacji.
Uczniowie, którzy ponownie przystąpią do testu nie mają obowiązku ponownego składania wniosków (rodzice dokonają tylko odręcznego potwierdzenia woli uczestnictwa w postępowaniu uzupełniającym na złożonych wcześniej wnioskach).
Jeżeli do postępowania zgłosi się uczeń, który nie brał udziału w pierwszym terminie naboru to rodzic ma obowiązek złożenia dokumentacji o której mowa w harmonogramie.
Komisja ds. naboru do oddziału dwujęzycznego
LISTA OSÓB ZAKWALIFIKOWANYCH DO ODDZIAŁU SPORTOWEGO KLASY PIERWSZEJ:
Nowa galeria Testy do klasy pierwszej sportowej została dodana do albumu fotograficznego
Dnia 10 maja 2021 r. o godz. 16.30 w hali widowiskowo-sportowej MOSiR w Lidzbarku odbyły się testy do klasy pierwszej sportowej. Udział wzięło 24 kandydatów (12 dziewcząt i 12 chłopców). Testy składały się z trzech prób. Były to: bieg na dystansie 20 m, bieg wahadłowy 4x10 m z przenoszeniem woreczka i z próby wykonania szpagatu na prawą i lewą nogę. Dzieci bardzo chętnie brały udział w poszczególnych próbach, wspierani i dopingowani z trybun przez rodziców.
Wyniki testu i postępowania kwalifikacyjnego do klasy I sportowej kandydaci poznają 14.05.2021 r.
Komisja d/s rekrutacji do klasy sportowej:
Magdalena Kornowska
Robert Karda
Arkadiusz Raszkowski
Dnia 11.05 o godzinie 14.30 uczniowie klas szóstych pisali sprawdzian predyspozycji jezykowych. Test przeznaczony był dla kandydatów do klasy dwujęzycznej i badał umiejętności językowe: czytanie ze zrozumieniem, znajomość funkcji i środków językowych oraz umiejętności gramatyczne. Mimo stresu i emocji związanych z powrotem do szkoły po tak długiej przerwie, uczniowie dzielnie zmagali się z przygotowanym dla nich sprawdzianem.
Wyniki testu i postępowania kwalifikacyjnego do klasy dwujęzycznej młodzież pozna do dnia 14.05.
Drodzy Rodzice!
Już od 4 do 24 maja rozpoczynamy siódmą edycję ogólnopolskiej kampanii Rowerowy Maj!
Inicjatorem i organizatorem Kampanii jest miasto Gdańsk, a Miasto i Gmina Lidzbark jest partnerem kampanii.
My jako szkoła przystępujemy po raz kolejny do owego konkursu.
Rowerowy Maj to największa kampania w Polsce promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, grona nauczycielskiego oraz rodziców i opiekunów. Rowerowy Maj, poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii. Rowerowy Maj skutecznie zmienia okolice szkół i przedszkoli na bardziej bezpieczne i przyjazne rowerzystom, zmniejszając liczbę samochodów dowożących dzieci i motywując samorządy do inwestycji prorowerowych.
Lubisz jeździć rowerem? Baw się z nami w Rowerowym Maju!
Zasady kampanii są bardzo proste: każdy uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny: na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Dla najaktywniejszych uczestników, klas przewidziane są atrakcyjne nagrody.
Życzymy dobrej zabawy i bezpiecznych przejazdów.
W związku z powyższym proszę Was drodzy rodzice pamiętajcie by zadbać o bezpieczeństwo swoich dzieci. Sprawdźcie stan techniczny sprzętu swoich pociech:
Pamiętajcie, że rower musi mieć sprawne hamulce oraz przerzutki, napięty łańcuch, prawidłowo napompowane koła, obowiązkowo musi być wyposażony w dzwonek, czerwony odblask z tyłu, a biały z przodu.
Sprzęt musi być również przygotowany do bezpiecznej jazdy po zmroku, dlatego upewnij się, czy posiada sprawne oświetlenie.
Zapoznajcie się proszę jeszcze z informacjami zawartymi na poniższej stronie.
Naklejki rozdawać będziemy na wejściu do szkoły. Sprzęt rowerowy mocujemy przed szkołą. Natomiast inny, typu deskorolka w klasie.
Te osoby, które uczą się on-line lub jeżdżą w swojej miejscowości 30 minut i nie mogą przyjechać do szkoły mobilnie zgłaszają wychowawcy lub koordynatorowi konkursu poprzez wiadomość na Librusie, że przejazd wykonano! Można przejazdy dokumentować- umowa z wychowawcą, koordynatorem. Następnego dnia uczeń otrzyma naklejkę, jeśli wiadomość wysłał wychowawcy! Uczniowie, którzy uczą się on-line otrzymają naklejki po powrocie do szkoły.
Wysyłamy informację codziennie do godziny 20.00 ostatecznie! Gramy fair!
Koordynator konkursu Rowerowy Maj Grażyna Wąsiewska
Sebastian Wyrwiński z klasy 5 a prezentuje swoje pasje.
OGŁASZAM NABÓR DO:
1. Oddziału sportowego w klasie I
2. Oddziału sportowego w klasie IV
3. Oddziału dwujęzycznego w klasie VII
Dyrektor szkoły
Janusz Ławicki
3 maja obchodzimy w Polsce Święto Konstytucji 3 Maja. Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie.
Określa, czym zajmują się najistotniejsze organy władzy, jak są wybierane i kontrolowane . Zawiera katalog praw i obowiązków obywateli .
Pierwsza polska konstytucja powstała 3 maja 1791 roku i była pierwszą w Europie oraz drugą po amerykańskiej najnowocześniejszą ustawą zasadniczą na świecie. Z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja przez Sejm Wielki wiązały się nadzieje na naprawę upadającego państwa i umocnienie Polski na arenie międzynarodowej.
Dawała ona szansę na przeprowadzenie koniecznych reform i miała gwarantować niezależność polityczną od zagrażających Polsce sąsiadów: Rosji, Prus i Austrii.
Przeciwnicy Konstytucji 3 Maja, przy pomocy carycy Katarzyny II, utworzyli porozumienie nazywane konfederacją targowicką. Głównym celem ich działalności miało być obalenie postanowień Konstytucji 3 Maja.
W 1792 roku Rosja zdecydowała się na zbrojną interwencję przeciw Polsce. Rozpoczęła się wojna rosyjsko-polska w obronie Konstytucji 3 Maja. Ostatecznie doszło do okupacji Polski, obalenia Konstytucji i drugiego rozbioru państwa.
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku 3 maja stał się polskim świętem państwowym (od 1919 roku). Po wojnie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja były w Polsce zakazane. Przywrócono je dopiero w 1990 r.
„Witaj, majowa jutrzenko,
świeć naszej polskiej krainie,
uczcimy ciebie piosenką
Która w całej Polsce słynie.
Ref. Witaj Maj, Trzeci Maj,
Dla Polaków błogi raj! X2…”
Prezentacje uczennic:
Nowa galeria „Majowe świętowanie” w klasie 3 a została dodana do albumu fotograficznego
Już 30 kwietnia podczas nauki zdalnej uczniowie w klasie 3 a zaczęli omawianie tematów związanych ze świętami państwowymi, a więc Świętem Pracy, Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Świętem Konstytucji 3 Maja. Film edukacyjny, który obejrzeli przybliżył im historię tych świąt. Zadaniem domowym dla dzieci było wykonanie różnych symboli narodowych i udekorowanie nimi własnych domów i siebie. Dzieci zrobiły biało-czerwone chorągiewki i kotyliony, które po minionych świętach przyniosły do szkoły, gdyż 4 maja już w trakcie nauki stacjonarnej kontynuowały naukę o majowych świętach. Uczniowie wiedzą już czym jest konstytucja, znają symbole narodowe oraz instytucje i osoby sprawujące rządy w Polsce.
Grupa dzieci uczęszczających na kółko czytelnicze również omawiała majowe święta. Szczególną uwagę dzieci zwróciły na hymn Polski. Odczytały informacje dotyczące historii jego powstania, na kartach pracy uzupełniły treść, a następnie w postawie na baczność go odśpiewały.
To były wspaniałe lekcje historii uczące patriotyzmu i szacunku do własnego kraju.
Małgorzata Przybylska
Nowa galeria Święta majowe w klasie I a została dodana do albumu fotograficznego
30 kwietnia klasa I a rozmawiała o majowych świętach: 1, 2 oraz 3 maja. Z tej okazji obejrzeliśmy film edukacyjny. Dowiedzieliśmy się jakie święta obchodzimy w maju - Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Święto Narodowe Trzeciego Maja. Uczniowie wyjaśnili pojęcie: patriotyzm oraz konstytucja. Po lekcjach zdalnych dzieci wykonały pracę plastyczno- techniczną - Flagę Polski.
"Kraj rodzinny, ściśle mówiąc, kraj, w którym przeżyliśmy lata swego dzieciństwa, nie jest żadnym krajem geograficznym, ale mnóstwem miejsc i tajemniczych zakątków, z którymi mieliśmy do czynienia, gdy byliśmy młodzi." - Karel Čapek
Karolina Zalewska
Nowa galeria Święta majowe w klasie 2 c została dodana do albumu fotograficznego
W piątek – 30 kwietnia uczniowie klasy 2 c podczas lekcji zdalnej rozmawiali o majowych świętach: Święcie Pracy, Święcie Flagi i święcie Konstytucji 3 maja.
Historię tych świąt opowiedział dzieciom w krótkim filmiku edukacyjnym Pan Nauczanka. Przy okazji uczniowie przypomnieli sobie również symbole narodowe i definicję patriotyzmu.
Aby podkreślić wagę tych świąt, uczniowie podczas lekcji ubrani byli w stroje galowe a na ich bluzkach widniały wykonane przez nich biało – czerwone kotyliony.
Lidia Ostrowska