Nowa galeria Dzień Pluszowego Misia została dodana do albumu fotograficznego
Dzień Pluszowego Misia obchodzimy 25 listopada. Święto zostało ustanowione w 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki.
Warto przy tej okazji dodać, że z powstaniem pluszowego misia wiąże się cała legenda sięgająca 1902 roku. To właśnie wtedy prezydent Stanów Zjednoczonych - Theodore Roosevelt podczas polowania nie zgodził się na odstrzelenie małego niedźwiadka. Sprawę opisał dziennik "Washington Post" w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Właściciel sklepu z zabawkami po przeczytaniu historii o uratowanym małym niedźwiadku wpadł na pomysł wykonania kilku zabawek przedstawiających misia. Zastanawiał się czy taka zabawka spodoba się dzieciom.
Jak się okazało pluszowe misie stały się wielkim przebojem! Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o pozwolenie nadania pluszowym misiom jego imienia – Teddy. I pod takim imieniem znają go dzieci do dziś na całym świecie.
W naszej szkole również świętujemy ten dzień.
W tym roku uczniowie przynieśli swoje ulubione maskotki, przeczytaliśmy bajki i opowiadania, których bohaterami są misie, wykonaliśmy tematyczne. prace plastyczno-techniczne. Tego dnia nauczyciele zapoznali uczniów z historią Dnia Pluszowego Misia, wyglądem i warunkami życia niedźwiedzi oraz przedstawili sylwetki misiów – bohaterów literackich: Misia Uszatka, Kubusia Puchatka, Coralgola i misia Yogi. Dzieci z zainteresowaniem oglądały gazetki, książki, filmy o misiach. Ilość zadawanych pytań i trafność odpowiedzi świadczyła o ogromnym zaangażowaniu uczniów. Prawdziwą atrakcją okazały się zabawy, pląsy i „misiowe tańce”.
Zainteresowanie uczniów tematem świadczy o tym, że mimo wielu nowoczesnych zabawek miś jest nadal ulubioną maskotką dzieci. Moda na misie nie przemija!
Patrycja Oleksiak
Nowa galeria Słotna jesień i zdrowe dzieci w klasie I b została dodana do albumu fotograficznego
W połowie listopada uczniowie klasy I b omawiali tematy dotyczące jesieni, zarówno tej złotej jak i słotnej.
- Poznali sposoby ubierania się na jesienne deszczowe dni, aby uniknąć chorób.
- Zrobili pokaz mody z wykorzystaniem przyniesionych parasoli, deszczaków i kaloszy. Wykorzystali te rzeczy na zajęciach wychowania fizycznego jako przyborów do ćwiczeń.
- Wykonali „Ludziki z warzyw” i wysłuchali pogadanki nauczyciela dotyczącej wartości odżywczych warzyw szczególnie jesienią.
- Poznali zasady racjonalnego, zdrowego odżywiania i różne grupy produktów żywnościowych oraz piramidę zdrowia.
- Kolorując ilustracje komponowali zdrowe posiłki: śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację.
- W trosce o własne zdrowie dzieci zaproponowały, aby ich II śniadania nie zawierały słodyczy i żeby codziennie był owoc lub jakieś warzywo.
Na spotkaniu online rodzice poparli to postanowienie i obiecali, że pomogą w tym przedsięwzięciu i postarają się przygotowywać dzieciom zdrowe drugie śniadania.
Małgorzata Przybylska
Nowa galeria Moje hobby! została dodana do albumu fotograficznego
Dzisiaj chciałabym przedstawić Wam niesamowitą dziewczynkę, uczennicę naszej szkoły. Jej pasją jest pisanie książeczek, ilustrowanie ich. Może w przyszłości zostanie słynną pisarką! Trzymamy kciuki.
Mam na imię Jasia. Chodzę do klasy 1b. Uwielbiam tworzyć: pisać, rysować i filmować. W przyszłości chciałabym animować bajki dla dzieci. Kręciłabym filmiki przede wszystkim o moich ukochanych kotach. Teraz piszę książki dla moich przyjaciół. Możecie je przeczytać w szkolnej bibliotece.
Nowa galeria Konferencja Szkół i Przedszkoli Promujących Zdrowie w Olsztynku została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 23 listopada 2021r. W Szkole Podstawowej nr 2 im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku odbyła się uroczysta Wojewódzka Konferencja Szkół Promujących Zdrowie.
W konferencji wzięło udział 11 szkół i przedszkoli, które w grudniu 2020r. Otrzymały Certyfikat Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oswiaty „ Szkoła Promująca Zdrowie” i „ Przedszkole Promujące Zdrowie”.
Podczas spotkania wykład wygłosiła Pani Anna Borkowska, psycholog, socjoterapeuta, ekspert do spraw edukacji cyfrowej w Państwowym Instytucie Badawczym NASK. Autorka licznych programów szkoleniowych dla pedagogów, psychologów i nauczycieli oraz publikacji dotyczących profilaktyki ryzykownych zachowań dzieci i młodzieży w tym cyberprzestrzeni. Temat wykładu : „ Pokolenie sieci. Obraz współczesnych nastolatków i co z niego wynika dla edukacji”.
Podczas konferencji miała miejsce krótka prezentacja wyróżnionych szkół oraz przedstawienie przez dyrektorów korzyści wynikających z uzyskania Certyfikatu.
Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, którą uświetniły razem śpiewane pieśni.
LT
Nowa galeria Rozstrzygnięcie konkursu o zawodach została dodana do albumu fotograficznego
Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery zostały ogłoszone w naszej szkole dwa konkursy związane z orientacją zawodową i doradztwem zawodowym.
Wpłynęło wiele wspaniałych prac i komisja konkursowa miała bardzo duży problem z wybraniem zwycięskich prac.
Po burzliwych obradach postanowiono nagrodzić następujące osoby:
W kategorii klas 1-3 w konkursie, pt. „Reklama zawodu” nagrodzono:
I miejsce: Tola Oleksiak kl. 1a
II miejsce: Jan Czarnomorzec 1a
III miejsce: Sandra Grochowska 2a i Adam Łukowicz kl. 1a
Wyróżniono również prace następujących artystów:
Malwina Poterała kl. 1b
Janina Sekita kl. 1b
Marcel Janicki kl. 2b
Szymon Rogożeński kl. 2b
Antoni Banaszewski kl. 1b
W kategorii klas 4-6 w konkursie, pt. „Reklama zawodu” nagrodzono:
I miejsce: Kornel Rakocki kl. 6a
II miejsce: Maja Chołaścińska kl. 4a
III miejsce: Sebastian Wyrwiński kl. 6a
Wśród klas 7-8 w konkursie na prezentację multimedialną nagrodzono:
I miejsce: Oliwia Bakulska kl. 7a
II miejsce: Zofia Kamińska kl. 8a
III miejsce: Zuzanna Braun kl. 8c
Gratulacje dla wszystkich nagrodzonych osób!
Nowa galeria Udział w Dniu Pracownika Socjalnego została dodana do albumu fotograficznego
21 listopada 2021 r. uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami wzięli udział w Dniu Otwartym Pracownika Socjalnego. Podczas uroczystej prezentacji zostali zapoznani ze specyfiką pracy tego zawodu i poznali osoby pracujące w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Lidzbarku.
Został również rozstrzygnięty konkurs plastyczny dla szkół pt. „Pracownik Socjalny widziany oczami ucznia”. Uczniowie naszej szkoły bardzo licznie wzięli udział w tym konkursie. Powstały piękne prace, które zostały docenione przez komisję konkursową.
Wśród nagrodzonych osób znaleźli się następujący uczniowie naszej szkoły:
Filip Wach z klasy 2c
Maja Prusak z klasy 4a
Artur Kornowski z klasy 8a
Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom!
Nowa galeria Święty Mikołaj w oczach dzieci została dodana do albumu fotograficznego
Święty Mikołaj w oczach dzieci - to ogólnopolski konkurs plastyczny, w którym wzięły udział 2 uczennice z kółka plastycznego: Agata Kaczorowska i Maja Chołaścińska z kl. 4a pod kierunkiem pani Justyny Michalskiej. Uczennice w swoich pracach przedstawiły postać Świętego Mikołaja z Myry spełniając warunki konkursowe zawarte w kilku punktach regulaminu: Pogłębianie wśród dzieci wiedzy o życiu i działalności św. Mikołaja - biskupa Myry. Rozwijanie wrażliwości dzieci na potrzeby drugiego człowieka, wychowanie do czynnego zaangażowania w różne formy pomocy.Odwołanie się do uniwersalnych wartości chrześcijańskich, takich jak: dobroczynność, szlachetność, wrażliwość, dzielenie się z innymi nie tylko dobrami materialnymi, ale również duchowymi. Budowanie w umysłach dzieci pojęcia świętości, jako synonimu pełnego prawdziwego człowieczeństwa. Kształtowanie postawy otwartości na drugiego człowieka i odpowiedzialności za siebie i innych. Mai i Agatce bardzo spodobał się ten temat i chętnie wzięły udział w konkursie o swoim ulubionym świętym.
JM
Nowa galeria "Moja Ojczyzna, moja Polska - Niepodległa 2021" została dodana do albumu fotograficznego
"Moja Ojczyzna, moja Polska - Niepodległa 2021" to temat konkursu plastycznego, którego organizatorem jest: Warmińsko - Mazurski Urząd Wojewódzki przy partnerskiej współpracy Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Nasza szkoła podjęła wyzwanie i przygotowała kilka prac na ten konkurs. Kilkuosobowa grupa młodych artystów z kółka plastycznego pod kierunkiem pani Justyny Michalskiej tworzyła swoje dzieła nawiązując w nich do symboli narodowych oraz historii naszej Ojczyzny. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej w postaci plakatu lub propozycji muralu przedstawiającego obraz Polski widzianej oczyma dziecka lub wizję współczesnej Polski, lub wizję Polski z historią w tle, lub obraz Polski Niepodległej. Kilka godzin spędzonych podczas pracy nad plakatami i projektami murali sprawiło uczniom niesamowitą satysfakcję, a efekty końcowe spotkały się z życzliwymi komentarzami kolegów i nauczycieli. Mamy nadzieję, że prace naszych uczniów spodobają się jurorom i osobom odwiedzającym wystawę w Kuratorium Oświaty w Olsztynie. A oto nazwiska młodych twórców: Zuzanna Turczyńska kl.2a, Agata Kaczorowska kl.4a, Maja Chołaścińska kl.4a, Oliwier Górnecki kl.4a, Maja Prusak kl.4a, Nadia Żurek kl.4a, Klaudia Szczepańska kl.5a.
JM
Nowa galeria Jak powstają kryształy soli? została dodana do albumu fotograficznego
Dnia 18.11.2021 r. w klasie II a na edukacji przyrodniczej, uczniowie wykonali doświadczenie. Wykorzystali do tego: słoik, wodę, sól, kawałek włóczki i długą wykałaczkę. Zadaniem uczniów jest obserwacja włóczki, zanurzonej w słonej wodzie. Po dwóch tygodniach dowiedzą się, jak powstają kryształy soli.
Karolina Żuralska
Nowa galeria Wyjątkowe lekcje języka angielskiego została dodana do albumu fotograficznego
W październiku i listopadzie uczniowie klas: 5a, 5b, 6a, 7b, 8b i 8c mieli okazję uczestniczyć w bardzo ciekawych i inspirujących lekcjach języka angielskiego. Wyjątkowym gościem na zajęciach była studentka z Niemiec: Fabia Brune - stypendystka programu Schulwaerts pod patronatem Goethe- Institut.
Pani Fabia uczestniczy czynnie w życiu naszej szkoły, obserwuje i prowadzi lekcje i różnego typu zajęcia w języku angielskim i niemieckim.
Na lekcjach języka angielskiego opowiadała o swoich licznych podróżach, a przede wszystkim o swoich doświadczeniach w pracy wolontariackiej w Afryce.
Uczniowie mieli okazję zobaczyć prezentację z jej pobytu na tym kontynencie, posłuchać w języku angielskim o życiu i zwyczajach ludzi mieszkających w tym kraju, o tamtejszych szkołach i problemach edukacji.
Studentka bardzo ciekawie przedstawiła ideę pracy w wolontariacie, a swoje opowieści ubogaciła licznymi zdjęciami i filmikami z podróży.
Młodzież słuchała z dużym zaciekawieniem i zadawała dużo pytań dotyczących Afryki, przygód, ale również prywatnego życia naszego gościa.
Największe wrażenie na uczniach wywarła pasja Pani Fabii do podróży i imponująca lista krajów, które już odwiedziła.
Lekcje z nią były dla młodzieży okazją do sprawdzenia swoich umiejętności językowych: słuchania ze zrozumieniem i komunikacji w języku angielskim. Były też skarbnicą wiedzy o realiach życia w Afryce i inspiracją do pomagania innym i pracy w wolontariacie.
To z pewnością nie ostatnie lekcje, w których uczestniczy Pani Fabia Brune i jeszcze nie raz podzieli się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem.
Nowa galeria Działania prozdrowotne w klasach III została dodana do albumu fotograficznego
Uczniowie klas III od początku września realizują tematy związane ze zdrowiem. We wrześniu podczas spaceru omawialiśmy bezpieczna drogę do szkoły i prawidłowe przechodzenie przez jezdnię. Przy okazji kolejnego tematu przypomnieliśmy podział znaków drogowych i ich znaczenie, wykonaliśmy tematyczne prace plastyczne. Na kolejnych lekcjach rozmawialiśmy o wartościach odżywczych warzyw i owoców dla naszego zdrowia. Stworzyliśmy za pomocą tabletu mapę myśli o witaminach oraz ich wpływie na organizm człowieka. Podczas spaceru do lasu omawialiśmy jaką rolę odgrywają grzyby w życiu człowieka oraz jakie jest ich znaczenie dla zwierząt. Stworzyliśmy atlasy grzybów jadalnych i trujących. Poznaliśmy również zawód lekarza i jego różne specjalizacje (pediatra, laryngolog, ortopeda, kardiolog, okulista itp.) poprzez pogadanki, filmy edukacyjne oraz wirtualne odwiedzenie miasta zawodów.
W ostatnim czasie realizowaliśmy blok tematyczny pt. „Dbamy o zdrowie”. Spotkanie z powyższym blokiem rozpoczęliśmy od wyjaśnienia pojęcia: zdrowie. Uczniowie na podstawie własnych doświadczeń wypowiadali się na temat zachowań sprzyjających zdrowiu oraz zasad prawidłowego odżywania się. Na podstawie wiersza R. Witka "Gdzie się kryją witaminki?" dzieci odpowiedziały na pytania do tekstu oraz wyjaśniły pojęcie witaminy. Ponadto odbyła się pogadanka na temat witamin i ich znaczenia dla rozwoju organizmu człowieka. Uczniowie wyszukiwali przysłowia i związki frazeologiczne na temat zdrowia oraz wzbogacili swoją wiedzę na temat sposobów przechowywania owoców i warzyw w czasie zimy. Na podstawie teksu informacyjnego "Leki z domowej apteki" dyskutowaliśmy na temat roślin leczniczych i możliwości ich wykorzystania. Przy okazji kolejnej fluoryzacji odbyła się interesująca pogadanka z Panią Pielęgniarką na temat higieny ciała i zdrowego odżywiania.
W ramach działań prozdrowotnych uczniowie klas III wykonali piramidy zdrowia oraz prezentację tematyczną w programie PowerPoint, przygotowali zdrowe, kolorowe kanapki oraz sałatki i szaszłyki owocowe.
Nowa galeria Konkurs poezji patriotycznej „Moja Ojczyzna” została dodana do albumu fotograficznego
Święto 11 listopada obchodzone jest dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Poświęcone jest pamięci tych, którzy dla Ojczyzny poświęcili zdrowie, a niejednokrotnie oddali swoje życie.
O Polsce pięknie można mówić także rymem. Okazją do zapoznania się z rodzimą poezją - ukazującą często w metaforyczny sposób naszą Ojczyznę, stał się Szkolny Konkurs Recytatorski poezji patriotycznej zorganizowany pod kierunkiem p. Karoliny Gajewskiej. Konkurs został zorganizowany w celu upamiętnienia 11 listopada – Narodowego Święta Niepodległości.
Celem konkursu było popularyzowanie literatury o tematyce patriotycznej, kształtowanie poczucia wspólnoty narodowej, a także rozbudzenie inwencji twórczej wśród uczniów.
Prezentowane przez uczniów utwory to między innymi: “Elegia o chłopcu polskim” - Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, “Rota” - Marii Konopnickiej, “Pieśń o domu” - Marii Konopnickiej, “Gawęda o miłości Ojczystej” - Wisławy Szymborskiej “Bagnet na broń” - Władysława Broniewskiego czy też “Warszawa” - Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Nagrodzeni w konkursie zostali:
W kategorii klas V
I miejsce – Lena Rucińska - klasa V B
II miejsce – Antonina Ławicka - klasa V B
III miejsce – Aniela Samulewska - klasa V B
Wyróżnienie: Dominik Duda – klasa V B
W kategorii klas VII
I miejsce – Franciszek Byliński, Daniel Urbański - klasa VII B
II miejsce – Julita Poterała - klasa VII B
III miejsce – Nikola Nawrocka - klasa VII B
Wyróżnienie: Julia Osiecka - klasa VII B
Karolina Gajewska
Zapraszamy do obejrzenia części artystycznej pt. „11 listopada – Odzyskanie niepodległości” przygotowanej przez uczniów klas trzecich z okazji Narodowego Święta Niepodległości pod kierunkiem p. Patrycji Oleksiak i p. Jolanty Kosman. Film zmontowała p. Ewelina Falba.
„Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)” – Jędrzej Moraczewski
11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy, a Polacy mogli samodzielnie decydować o swoim losie. Wyrażamy radość z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W dniach 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.
10 listopada obchodziliśmy wraz z całą społecznością szkolną 103 rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Uroczystość rozpoczęliśmy od udziału w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki ,,Szkoła do hymnu”. Akcja ma na celu wspólne świętowanie odzyskania niepodległości i odśpiewanie hymnu państwowego o symbolicznej godzinie 11.11, w nawiązaniu do daty 11.11.1918 roku.
Aby uczcić 103 rocznicę niepodległości nauczyciele naszej szkoły na lekcjach wychowawczych i na lekcjach historii przeprowadzili pogadanki na temat odzyskania niepodległości przez Polskę. Zorganizowaliśmy również konkurs na plakat przedstawiający symbole narodowe oraz zawierający hasła będące zakończeniem poniższych zdań:
Cieszę się z niepodległości, bo ... .
Polska kojarzy mi się z … .
Wolność jest dla mnie ważna ,bo ... .
Zwycięzcami konkursu została klasa 4 a, drugie miejsce zajęła klasa 8 b, a trzecie 8 a. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom. Poniżej przedstawiamy zwycięski plakat
Nowa galeria „Nasza Ojczyzna” – projekt na języku niemieckim została dodana do albumu fotograficznego
Z okazji Święta Niepodległości uczniowie klasy 7b na języku niemieckim pracowali metodą projektu. Uczniowie przez kilka tygodni przygotowywali w grupach prezentacje na wybrane przez siebie tematy dotyczące naszego kraju. Atrakcje turystyczne, wybitni Polacy, znani kompozytorzy, narodowe potrawy, historia Polski, sport, muzyka to zagadnienia, które uczniowie opracowali w różnych formach – plakatu, kolażu, prezentacji multimedialnej lub filmu. Dodatkowym zadaniem każdej grupy było przygotowanie i przeprowadzenie quizu z wiedzy o Polsce. 10 listopada w lekcji języka niemieckiego uczestniczyła nasza praktykantka, pani Fabia Brune, do której skierowano pytania z quizu. Z większością pytań nasz gość świetnie sobie poradził. Bardzo nam miło, że możemy promować nasz piękny kraj w obecności wyjątkowego gościa z sąsiedniego kraju.
B.L.
Nowa galeria Święto Odzyskania Niepodległości na świetlicy szkolnej została dodana do albumu fotograficznego
Od kilku dni na świetlicy klas 1-3 trwały już przygotowania do obchodów Święta Niepodległości Polski. Odbyły się pogadanki, dzieci rozwiązywały krzyżówki i wykonywały karty pracy na ten temat. Wykonywaliśmy różne prace plastyczne takie jak: rysowanie symboli narodowych, wykonanie flag w kształcie serca i zawieszek w barwach narodowych. Na oknie powstało biało-czerwone drzewo, na korytarzu gazetka tematyczna, ozdoby na drzwiach. Dzieci chętnie podejmowały działania. Dziś również wysłuchaliśmy pieśni patriotycznych, obejrzeliśmy tematyczne filmy dla dzieci "Z albumu Dziadka - historia Józefa Piłsudskiego" oraz "Baśka Murmańska". To był bardzo patriotyczny dzień na naszej świetlicy.
jsl
Nowa galeria „Życzenia dla Niepodległej" została dodana do albumu fotograficznego
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w klasach 1-3 został zorganizowany plastyczny konkurs pt. Życzenia dla Niepodległej.
Nagrodzeni w konkursie zostali:
- klasy pierwsze:
I miejsca zajęła: Hanna Bielińska – kl. 1a
II miejsce: Kacper Kornowski – kl. 1a,
III miejsce: Nadia Ciesielska – kl. 1b
Wyróżnienie : Jakub Zakrzewski - kl. 1b
- klasy drugie:
I miejsca zajęła: Sandra Grochowska – kl. 2a
II miejsce: Filip Wach – kl. 2c,
III miejsce: Karolina Badaczewska – kl. 2a
Wyróżnienie : Maksymilian Sokołowski - kl. 2b
- klasy trzecie:
I miejsca zajęła: Alicja Bojanowska – kl. 3a
II miejsce: Kornelia Bielińska – kl. 3a,
III miejsce: Roksana Kwas – kl. 3a
Wyróżnienie : Emilia Bilicka - kl. 3c
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy.
Organizatorzy: M. Przybylska, J. Kosman, M. Czarnomorzec
Nowa galeria Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - literatura patriotyczna została dodana do albumu fotograficznego
W ramach promocji czytelnictwa, 10.11.2021r. w klasie 1a zaprezentowany został montaż słowno-muzyczny dotyczący literatury patriotycznej.
Na samym początku, uczniowie wysłuchali kilku faktów i opowiadania o Święcie Niepodległości. Informacje przedstawiła p. bibliotekarka - M. Raczyńska.
Następnie p. Justyna Michalska wspaniale zaangażowała dzieci do aktywnego słuchania wierszy.
Pierwszoklasiści bardzo uważnie słuchali, odpowiadali na pytania oraz mówili o swoich doświadczeniach i przemyśleniach.
O godzinie 11.11 wspólnie z p. dyrektorem - Januszem Ławickim odśpiewaliśmy ,, Mazurek Dąbrowskiego".
Po czym dzieci wysłuchały tekstu pt. ,, Katechizm polskiego dziecka" W. Bełzy w wykonaniu p. dyrektora.
Na podsumowanie , wychowawczyni zaprezentowała wiadomości podsumowujące tematykę patriotyczną.Teksty, przedstawiane były na przemian z piosenkami patriotycznymi. Wszystko to, w niecodziennym klimacie. Uczniowie ubrani w strojach galowych, na białych bluzkach, własnoręcznie wykonane kotyliony, a w sali lekcyjnej tematyczne dekoracje.
Literatura patriotyczna zaprezentowana dzieciom podczas zajęć, zaciekawiła, zainteresowała i miejmy nadzieję, że zachęciła do czytania.
Marzena Czarnomorzec
Nowa galeria Poznajemy kulturę Niemiec – „Dzień św. Marcina” została dodana do albumu fotograficznego
11 listopada w Niemczech obchodzi się dzień św. Marcina. Z tym dniem łączą się różne zwyczaje i tradycje. Do dziś w różnych częściach Niemiec odbywają się pochody dzieci z lampionami - Martinslaterne, prowadzące do ogniska św. Marcina. Dzieciom towarzyszy rycerz ubrany w rzymski hełm i purpurowy płaszcz, mający przypominać św. Marcina i jego dobre czyny. Bardzo znane są rogale świętomarcińskie oraz pieczona gęś św. Marcina – tradycyjna potrawa wywodząca się z okolic Kolonii, gdzie 11. listopada spożywa się ją nadziewaną jabłkami, rodzynkami i kasztanami.
Z tej okazji uczniowie klas siódmych i ósmych uczestniczyli w lekcjach kulturoznawczych z języka niemieckiego poprowadzonych przez panią Fabię Brune. Młodzież poznała legendę o św. Marcinie, zwyczaje związane z obchodami tego święta. Następnie uczniowie zaśpiewali jedną z najbardziej znanych w Niemczech piosenek związanych z dniem św. Marcina pt. „Ich gehe mit meiner Laterne und meine Laterne mit mir….” (Idę z moją latarnią, a moja latarnia ze mną) oraz odczytali wierszyk „Sankt Martin”.
Dziękujemy pani Fabii za bardzo ciekawą lekcję!
BL
Nowa galeria Święto Niepodległości została dodana do albumu fotograficznego
Przygotowania do Narodowego Święta Niepodległości uczniowie klas I-III rozpoczęli od udziału w szkolnym konkursie plastycznym pt. „Życzenia dla Niepodległej” zorganizowanym przez p. M. Przybylską, M. Czarnomorzec i p. J. Kosman. Grupa uczniów z klas trzecich przygotowała część artystyczną pt. „11 listopada – Odzyskanie Niepodległości” pod kierunkiem p. P. Oleksiak i p. J. Kosman. We wszystkich klasach na zajęciach edukacyjnych zostały przeprowadzone przez wychowawców pogadanki tematyczne, gry edukacyjne, które przybliżyły dzieciom wydarzenia z przeszłości. Uczniowie wykonywali również różne symbole narodowe, biało-czerwone kotyliony, flagi Polski oraz udekorowali nimi klasy. Zuchy na zbiórkach wykonały kotyliony, które wręczyły dyrekcji szkoły, nauczycielom i pracownikom obsługi. Podsumowaniem wszystkich tematów było odśpiewanie hymnu narodowego.
Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do akcji MEN „#Szkoła do hymnu”. W środę 10 listopada o godzinie 11.11 uczniowie ubrani w stroje galowe w swoich klasach wraz z wychowawcami odśpiewali hymn państwowy.
Jolanta Kosman