Nowa galeria Zawody sportowe została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 10.11.2021 r. przeprowadzone zostały zawody sportowe, poświęcone Dniu Niepodległości. Przed zawodami o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy wspólnie hymn państwowy. Następnie uczniowie klasy 1a pobiegli w sztafecie z flagą dla Niepodległej na dystansie 2000 m. Kolejnym punktem zawodów były wyścigi rzędów z elementami patriotycznymi. Zawody zakończyliśmy zabawą w dwa ognie. Tego dnia uczniowie byli ubrani w barwy narodowe, szaliki, czapki. Uczniowie świetnie się bawili i rywalizowali, jednocześnie upamiętniając to ważne wydarzenie jakim jest Święto Niepodległości.
Nauczyciele wychowania fizycznego.
Nowa galeria Polska naszym domem została dodana do albumu fotograficznego
Przez kilka dni uczniowie w klasie I b pod okiem pani Małgorzaty Przybylskiej przygotowywali się do obchodów Święta Niepodległości. Zgłębiali wiedzę o Polsce i udekorowali klasę z okazji jej święta. W czasie omawiania symboli narodowych wykonali pracę plastyczną wypełniając kontury polski barwami narodowymi oraz pokolorowali godło Polski. 10 listopada przyszli do szkoły w strojach galowych i przystąpili do akcji „Szkoła do hymnu” śpiewając w pozycji na baczność „Mazurek Dąbrowskiego”.
Podczas odpowiedzi na pytania – Co to jest Polska? Co to znaczy, że jest naszą ojczyzną? do klasy przyszły koleżanki z klasy IV a, Maja Chołaścińska i Agata Kaczorowska i przeczytały dzieciom wiersz Władysława Bełzy pt. „Katechizm polskiego dziecka”. Dzieci wspólnie odpowiadały na zadawane przez starsze koleżanki pytania, a następnie Jasia Sekita i Gabryś Kejdrowski pokazali, że potrafią wspaniale czytać i przeczytali jeszcze raz omawiany wiersz.
Bardzo ciekawym momentem na lekcji była praca z mapą. Dzieci czytały mapę Polski zamieszczoną w podręczniku, a na mapie wiszącej na tablicy wskazywały granice Polski, jej główne miasta, rzekę Wisłę i własną miejscowość, czyli Lidzbark. Na koniec wspólnie ułożyły puzzle, z których powstała polska mapa.
Mimo, że omawiane treści były trudne to dzieci były nimi bardzo zainteresowane. Zadawały wiele pytań i dzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniami.
Małgorzata Przybylska
Już trzeci raz nasza szkoła wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki - „Szkoła pamięta”.
Uczniowie i nauczyciele odwiedzili i uporządkowali lokalne Miejsca Pamięci Narodowej, poznali historię osób, które poświęciły życie i zdrowie dla Ojczyzny. Pielęgnując tradycję, nigdy nie zapomnimy o Tych ,którzy przyczynili się do rozwoju naszej Ojczyzny.
Dziękujemy wszystkim za udział w akcji.
Nowa galeria Książka–Przyjaciółka została dodana do albumu fotograficznego
W dniach od 2 do 9 listopada w klasach 4a i 4b został przeprowadzony cykl lekcji poświęconych książce. Punktem wyjścia stał się wiersz Hanny Łachockiej pt. „Książka czeka”, na podstawie którego uczniowie wskazywali zalety czytania książek, odpowiadali, jak rozumieją wyrażenie „książka-przyjaciółka”. Ponadto pisemnie wyjaśniali aforyzm Umberta Eco „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.
Na kolejnej lekcji uczniowie odtwarzali etapy powstawania książki. Poznali ludzi książki: autor, tłumacz, redaktor, korektor, ilustrator, grafik, operator DPT, drukarz, księgarz, bibliotekarz.
Trzecia lekcja związana z książką została poświęcona bibliotece. Na podstawie wiersza K. Wodnickiej „W bibliotece” uczniowie odbyli podróż do świata opisanego w książkach. Lekcja ta stała się inspiracją do odwiedzenia naszej szkolnej biblioteki. Podczas lekcji bibliotecznej, przygotowanej przez p. M. Raczyńską, uczniowie klas 4a i 4b dowiedzieli się, co znajduje się w bibliotece. Poznali definicję księgozbioru podręcznego, katalogu bibliotecznego, alfabetycznego, tytułowego i rzeczowego. Sprawdzali, jakie informacje można odczytać z karty katalogowej. Pani Małgosia opowiedziała również uczniom, jak wyglądała biblioteka kiedyś, a jak wygląda dziś. Uczniowie mieli możliwość przeglądania czasopism i książek zgromadzonych w bibliotece. Serdecznie dziękujemy p. Małgosi, że zaprosiła nas do swojego świata i pozwoliła nam się w nim rozgościć.
Podczas ostatniej lekcji poświęconej książce uczniowie prezentowali koleżankom i kolegom z klasy swoje ulubione książki. Wskazywali ich zalety i zachęcali do przeczytania.
Miejmy nadzieję, że dzięki lekcjom poświęconym książce uczniowie przekonali się, że czytanie może być fascynującą pasją, a książka najlepszym przyjacielem, jakiego tylko można sobie wymarzyć.
L.O.
Nowa galeria Lekcja otwarta z chemii w klasie 8b została dodana do albumu fotograficznego
W poniedziałek 8 listopada br., w klasie 8b odbyła się otwarta lekcja chemii. Lekcję poprowadziła pani Lucyna Talarowska. Gośćmi byli: pani dyrektor Aleksandra Jurkowska, pani dyrektor Lidia Ostrowska oraz nauczyciele Magdalena Koronowska, Joanna Lewicka, Justyna Michalska, Arkadiusz Raszkowski. Dzisiejszy temat to: Odczyn roztworu. Skala pH. Ciekawie poprowadzona lekcja zawierała liczne ćwiczenia oraz eksperymenty chemiczne. Metody aktywizujące i wykorzystanie platformy e-podręczniki na pewno sprawiły, że zamierzone cele zostały uzyskane: pojęcia skala pH, odczyn, klasyfikowanie substancji. Gościom lekcja się bardzo podobała.
jsl
Nowa galeria Zbiórka nakrętek została dodana do albumu fotograficznego
Dbamy o środowisko od najmłodszych lat! Samorząd Uczniowski organizuje comiesięczną zbiórkę nakrętek. Zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie mogą przynosić nakrętki raz w miesiącu w wyznaczonym terminie. Najbliższa zbiórka dla klas 1-3 w czwartek 02.12.2021, a dla uczniów klas 4-8 03.12.2021. Zebrane nakrętki są przekazywane na cele charytatywne.
Ewelina Falba
Nowa galeria Aktywna długa przerwa w 1a została dodana do albumu fotograficznego
W klasie 1a przerwy nigdy nie są nudne. Ostatnio uczniowie wraz z wychowawczynią wrócili do szkoły sprzed lat, ale tylko podczas zabaw.
Na przerwach skakaliśmy w gumę. Okazało się, że wiele osób nigdy się tak nie bawiło.
Dzieci uczyły się również skakać na skakance. To dopiero wyzwanie.
Najważniejsze jednak, że uczniom się podobało, a ruch i zabawa to przecież samo zdrowie.
Marzena Czarnomorzec
Nowa galeria Dzień Postaci z Bajek w klasie 3a została dodana do albumu fotograficznego
5 listopada uczniowie klasy 3a obchodzili wypadający tego dnia Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Ten dzień miał wszystkim przypomnieć jak ważne są bajki i że warto do nich powracać. Jednak najważniejszym celem było popularyzowanie tradycyjnych bajek bez przemocy, takich gdzie dobro wygrywa, a zło zostaje ukarane.
Dzieci przy wejściu do klasy przywitały czarownice oraz Elza, które wręczały bilety wstępu umożliwiające wejście bo baśniowej krainy. Po zajęciu miejsc wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę „Witajcie w naszej bajce”, po czym rozpoczęliśmy rozwiązywanie zagadek. Pierwsze zadanie polegało na znalezieniu schowanych w klasie kawałków puzzli, a następnie odnalezieniu kolejnych pasujących elementów układanki, które przedstawiały postacie z bajek, na ich podstawie omawialiśmy znane dzieciom bajki. Potem nadszedł czas na przestawienie się, dzieci opowiadały w kogo dziś się wcieliły oraz prezentowały swoje stroje. Ostatnie zadanie to odkodowanie obrazków, które przedstawiały postacie z bajek.
Dzień zakończyliśmy wspólnym posiłkiem, podczas którego obejrzeliśmy bajki: „Kopciuszek”, „Trzy świnki” i „Scooby Doo”.
Poprzez wspólną zabawę zrealizowaliśmy jedno z zadań z I moduły Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Czytam z klasa lekturki spod chmurki”.
Ewelina Wojciechowska
Nowa galeria Aktywna długa przerwa w klasie 3 a została dodana do albumu fotograficznego
25 października uczniowie klasy 3a spędzili aktywnie długą przerwę robiąc z wykorzystanych wcześniej kartek papieru piłeczki. Zadanie polegało na podawaniu sobie piłeczek w wyznaczony sposób w rytm muzyki . Po ćwiczeniach dzieci z uśmiechem na twarzy wykonywały zadania matematyczne wykorzystując wcześniej wykonane piłki.
Ewelina Wojciechowska
Nowa galeria W lesie, w parku i w klasie 1a została dodana do albumu fotograficznego
Przez wiele tygodni uczniowie kl. 1a na lekcjach zajmowali się tematami dotyczącymi lasu i parku.
Były to niezwykle ciekawe zajęcia , ponieważ uczniowie mogli zdobywać wiedzę na spacerach, słuchać wiadomości przekazywanych przez nauczyciela przyrody i biologii.
Dzieci na podstawie tekstów, ilustracji, własnych doświadczeń omawiały , jak należy zachowywać się w lesie i w parku. Wypowiadały się także o zmianach zachodzących w przyrodzie jesienią.
Rozpoznawały drzewa, dopasowując do nich odpowiednie liście i owoce. Uczniowie poznawali budowę drzewa, nazywając jego elementy.
Mówili o zwierzętach żyjących w lesie i parku, słuchali odgłosów, mówili o odżywianiu zwierząt.
Dla utrwalenia wiedzy , dzieci przynosiły pluszowe zwierzaki, dzieląc się zdobytą wiedzą o nich.
Pod kierunkiem pani J. Michalskiej - nauczycielki plastyki, uczniowie wykonywali prace plastyczno - techniczne.
Powstały przepiękne liście z imionami, jesienne, drzewa, kompozycje z liści, a także zwierzęta.
Pierwszoklasiści wraz z wychowawczynią wykonywali wiele ćwiczeń praktycznych, które usystematyzowały oraz wzbogaciły wiedzę i umiejętności dzieci o lesie i parku.
Marzena Czarnomorzec
Nowa galeria Puchar Klas została dodana do albumu fotograficznego
3 listopada 2021 roku Pan Dyrektor Janusz Ławicki wręczył pierwszy raz w historii szkoły Puchar Klas. Jest to nagroda przechodnia, przyznawana klasie, która wykazała się najlepszym zachowaniem tzn. uzyskała największą liczbę punktów dodatnich z zachowania w przeliczeniu na jednego ucznia w danym miesiącu. Nagroda jest przyznawana z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego. W tym miesiącu nagrodę w kategorii klas 1-3 otrzymała klasa 1B, której wychowawcą jest Pani Małgorzata Przybylska, natomiast w kategorii klas 4-8 klasa 6A, której wychowawcą jest Pani Magdalena Kornowska.
Gratulujemy zwycięzcom i przypominamy pozostałym klasom, że walka trwa. Kto wie, kto zdobędzie puchar w przyszłym miesiącu.
Opiekun Samorządu Uczniowskiego Ewelina Falba
Nowa galeria Działania prozdrowotne została dodana do albumu fotograficznego
W ramach działań prozdrowotnych nauczyciele wychowania fizycznego organizowali wyjścia na Orlik, do parku rekreacyjno-sportowego. Podczas tych zajęć omawiano wpływ ruchu na zdrowie człowieka.
Nowa galeria Klasa 6a - Szkoła Wierna Dziedzictwu została dodana do albumu fotograficznego
Dnia 29.10.2021 r. na lekcji wychowawczej pod opieką Magdaleny Kornowskiej uczniowie klasy 6a udali się na cmentarz. Uczniowie zapalili znicze na grobach osób zasłużonych dla Lidzbarka, jak również na zaniedbanych, opuszczonych grobach.
W ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” trwał nabór wniosków na 2022 r. Dyrektorzy placówek wychowania przedszkolnego, szkół i bibliotek pedagogicznych mieli czas do 31 października na złożenie wniosków do swoich organów prowadzących. Organy prowadzące składały wnioski do wojewodów do 20 listopada.
MAMY TO!!!
Gmina Lidzbark otrzymała dotację celową z budżetu państwa w kwocie 12 000 zł w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 dla Szkoły Podstawowej Nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Szarych Szeregów w Lidzbarku.
Pozyskane fundusze mogą być przeznaczone na:
Wkład własny Gminy Lidzbark w programie to 3 000 zł. Biblioteka szkolna SP2 w Lidzbarku zostanie doposażona do końca roku 2021 za łączną kwotę 15 000 zł.
Bardzo się cieszymy, że dzięki dofinansowaniu nasza biblioteka wzbogaci się o nowości wydawnicze, z których skorzystają uczniowie i pracownicy naszej szkoły.
Dnia 28.10.2021 r. w Parku Rekreacyjno-Sportowym, odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych.
Oto wyniki naszej szkoły:
II miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych Dziewcząt - Igrzyska Dzieci
* Kozłowska Zofia - kl. 6a
* Nadolska Roksana - kl. 6a
* Grochowska Oliwia - kl. 6a
* Kacprowicz Maja - kl. 5b
* Rucińska Lena - kl. 5b
* Braun Agata - kl. 5b
II miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych Chłopców - Igrzyska Dzieci
* Waleszkowski Aleksander - kl. 6a
* Lemański Janusz - kl. 5a
* Wiśniewski Adam - kl. 5a
* Głuszek Dawid - kl. 5b
* Gutowski Krystian - kl. 4a
* Hoxha Julian - kl. 5b
I miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych Dziewcząt - Igrzyska Młodzieży Szkolnej
* Zdanowicz Gabriela - kl. 8b
* Mierzyńska Monika - kl. 8b
* Rochoń Amelia - kl. 8b
* Łożyńska Lucyna - kl. 7a
* Bakulska Oliwia - kl. 7a
* Jerchewicz Alicja - kl. 7c
* Kramkowska Lena - kl. 7c
I miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych Chłopców - Igrzyska Młodzieży Szkolnej
* Witkowski Paweł - kl. 8a
* Milz Michał - kl. 8a
* Kochański Michał - kl. 8a
* Kusiak Jakub - kl. 8a
* Pawlak Tomasz - kl. 8a
* Speina Adrian - kl. 8b
* Sadurski Marcel - kl. 8b
GRATULUJEMY!!!
Nowa galeria Zuchy pamiętają! została dodana do albumu fotograficznego
2 listopada w Dzień Zaduszny Gromada Zuchowa „Leśne Duszki” działająca w naszej szkole, udała się na cmentarz gdzie zapalili znicze na grobach osób zasłużonych dla Lidzbarka.
Zuchy pamiętali także o opuszczonych i zaniedbanych grobach.
Ewelina Wojciechowska
Nowa galeria Niemiecki na "Małej świetlicy" została dodana do albumu fotograficznego
29.10.2021 b.r. na „Małej Świetlicy” pojawiła się nasza praktykantka z Niemiec – pani Fabia Brune. W formie zabawy nauczyła dzieci form przywitania oraz pożegnania w języku niemieckim z pomocą pacynki „Bonabo”. Animacja polegała na odśpiewaniu piosenek z równoczesnym pokazywaniem wybranych słów i zwrotów. Dzieci nauczyły się też kolorów w języku niemieckim, a następnie przećwiczyły je w formie gier i zabaw. Materiał filmowy można zobaczyć na grupie fb Świetlica 1-3 SP2 L-k pod adresem
https://www.facebook.com/groups/1278251999273975/permalink/1298136353952206/
BL
Nowa galeria Akcja "Znicz" została dodana do albumu fotograficznego
W dniach 28-29.10.2021 r. w ramach małego wolontariatu, uczniowie klas I-III wzięli udział w akcji ZNICZ. Z tej okazji dzieci razem z wychowawcami, udali się na cmentarz, aby uczcić pamięć zmarłych w związku ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych. Uczniowie zabrali ze sobą znicze, które ustawili na opuszczonych grobach.
Dziękujemy rodzicom i uczniom za zaangażowanie w akcję.
Karolina Żuralska
Nowa galeria Klasa 5b została dodana do albumu fotograficznego
Podczas ostatnich listopadowych zajęć z wychowawcą uczniowe klasy 5B odwiedzili cmentarz. Zatrzymali się przy grobach ludzi zasłużonych dla lokalnej Ojczyzny. Zapalili znicze. W ten sposób uczcili pamięć lokalnych Bohaterów w ramach akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki Szkoła Pamięta.
Ewelina Falba