7 grudnia 2021 roku Pan Dyrektor Janusz Ławicki wręczył kolejny raz Puchar Klas. W tym miesiącu nagrodę w kategorii klas 1-3 otrzymała ponownie klasa 1B, której wychowawcą jest Pani Małgorzata Przybylska, natomiast w kategorii klas 4-8 klasa 7B, której wychowawcą jest Pani Adela Łozińska.
Gratulujemy zwycięzcom i przypominamy pozostałym klasom, że walka trwa. Kto wie, kto zdobędzie puchar w przyszłym miesiącu.
Opiekun Samorządu Uczniowskiego Ewelina Falba
II miejsce Zespołu Wokalnego Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Szarych Szeregów w Lidzbarku w II Wojewódzkim Konkursie Pieśni Patriotycznej Warmii i Mazur im. płk. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko
II Wojewódzki Konkurs Pieśni Patriotycznej Warmii i Mazur im. płk. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko, zrealizowany został w ramach projektu „Warmia i Mazury na drodze ku Niepodległości”. Jego organizatorem był Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie, a partnerem w tym działaniu Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Do współorganizacji przedsięwzięcia zostali zaproszeni: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Olsztynie, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Fryderyka Chopina w Olsztynie oraz Samorządowa Szkoła Muzyczna I Stopnia w Dywitach w Powiecie Olsztyńskim z filiami w Barczewie, Biskupcu, Olsztynku i Dobrym Mieście.
Założeniem Konkursu było wspieranie wychowania patriotycznego poprzez rozbudzenie aktywności muzycznej dzieci i młodzieży, pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa narodowego, kształtowanie poczucia dumy narodowej, kultywowanie poprzez śpiew pamięci o wydarzeniach, które zmieniły losy naszej Ojczyzny, wspieranie uczniów uzdolnionych muzycznie i umożliwienie prezentacji ich talentu wokalnego oraz dorobku artystycznego.
Konkurs wzbudził bardzo duże zainteresowanie. Przystąpiło do niego 59 uczestników (soliści i zespoły) ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych naszego województwa.
Zespół wokalny Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Szarych Szeregów w Lidzbarku w składzie : Lena Nizgorska , Eliza Soszyńska, Zuzanna Brydzińska, Katarzyna Lewicka zajął w tym konkursie zaszczytne II miejsce. Dziewczęta uczęszczają do klasy czwartej i uwielbiają śpiewać. Zespół przygotowała pani Justyna Szostek.
Nowa galeria Górnik w klasie 1a została dodana do albumu fotograficznego
3 grudnia 2021 r. w klasie 1a gościliśmy wyjątkową osobę, odwiedził nas dziadek Tadeusza, który jest górnikiem.
Dzień przed Barbórką, pan Mirosław Ambrochowicz przybliżył dzieciom informacje na temat tradycyjnego święta górniczego.
Uczniowie dowiedzieli się między innymi, jak powstał węgiel, do czego jest wykorzystywany, gdzie jest wydobywany.
Wielkie zainteresowanie uczniów wzbudził galowy ubiór górnika, który został szczegółowo omówiony i zaprezentowany.
Tego dnia również p. Dorota Kalinowska - Sosnowska, nauczycielka naszej szkoły, opowiedziała klasie o pracy górników, słownictwie stosowanym w kopalniach, o Dniu Górnika z własnych przeżyć. Mówiła, o tym, jak obchodzono Barbórkę w szkołach, na ulicach miast, ale także w kopalni, w której pracowali jej rodzice.
Dzień Górnika w klasie 1a był niezwykłą przygodą edukacyjną.
Serdecznie dziękujemy p. górnikowi za przybycie, a p. Dorocie za zaangażowanie w lekcję.
Marzena Czarnomorzec
Nowa galeria Spotkanie z radcą prawnym została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 6 grudnia podczas godziny wychowawczej klasę 8 c odwiedził gość – radca prawny Pani Justyna Lewicka, która opowiedziała uczniom o swoim zawodzie. Przedstawiła jaką ścieżkę edukacji należy pokonać, aby uprawiać właśnie ten zawód. Następnie w kliku słowach omówiła zagadnienia związane z prawem i odpowiedzialnością karną.
Dla uczniów było to bardzo ciekawe i cenne spotkanie, które być może zaowocuje w przyszłości wyborem właśnie tego zawodu.
Nowa galeria Mikołajki w klasach I-III została dodana do albumu fotograficznego
6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana można było zobaczyć dzieci w mikołajkowych czapkach, które z niecierpliwością czekały na wizytę Świętego Mikołaja.
I przybył … po długim oczekiwaniu dzieci doczekały się wizyty upragnionego Mikołaja w swoich klasach, który przeprosił, że tak długo wszyscy musieli na niego czekać, ale w drodze utknął w korku, a potem naprawiał kopytko swojemu reniferowi. Na szczęście dotarł i rozdał każdemu z osobna prezent! Na zakończenie wizyty Mikołaj został poproszony o grupowe zdjęcie, po czym pożegnał się mówiąc, że czekają na niego jeszcze w wielu miejscach, więc musi się spieszyć, żeby wszędzie zdążyć. A więc do zobaczenia Mikołaju!!!
Ewelina Wojciechowska
Nowa galeria Barbórka w klasie I b została dodana do albumu fotograficznego
3 grudnia dzieci w klasie I b poznały bogactwa Ziemi (przede wszystkim węgiel), a to za sprawą święta – Barbórki, które jest świętem wszystkich pracowników kopalń czyli górników.
Do klasy przyszedł górnik (pan Ambrochowicz), który opowiedział dzieciom dlaczego Barbórka jest świętem górników oraz omówił strój galowy, w którym przyszedł. W czasie prezentacji, którą omówiła pani Małgorzata Przybylska dzieci dowiedziały się jak powstał węgiel, do czego jest obecnie wykorzystany i jak ciężka jest praca każdego górnika.
Dużą atrakcją było dla dzieci zrobienie sobie zdjęć z górnikiem zarówno w stroju roboczym jak i galowym mundurze.
To była bardzo ciekawa lekcja.
Małgorzata Przybylska
Nowa galeria AKTYWNIE– zabawy z fajnym ruchem oraz muzyką na świetlicy została dodana do albumu fotograficznego
Mając na uwadze naturalną potrzebę ruchu dzieci, odreagowanie po długim i ciężkim dniu w szkole, organizujemy dzieciom w ramach pobytu na świetlicy zabawy na sali gimnastycznej, zajęcia taneczne, zajęcia na świeżym powietrzu.
Do ulubionych zabaw należą zabawy konstrukcyjne dużymi klockami, a przy tym: czołganie, toczenie, skakanie. Układanie torów przeszkód z wykorzystaniem dostępnych nam przyborów. Dziewczynki trenują podciągnięcia i przewroty na drążku. Chłopcy chętnie grają w piłkę i trenują rzuty do kosza. Ostatnio przypomnieliśmy sobie grę w unihokeja. Chętnych do gry przybywa
A kiedy zmniejsza się liczba osób na świetlicy to tańczymy z Just Dance
GW
Nowa galeria Jakiej muzyki słucha się w Niemczech? – warsztaty z nativespeakerem została dodana do albumu fotograficznego
3 grudnia b.r. uczniowie klasy 7a, 7b i 7c uczestniczyli w warsztatach z języka niemieckiego z panią Fabią Brune. Studentka przedstawiła uczniom obraz najbardziej popularnej i słuchanej muzyki w Niemczech z popularnymi muzykami.
Propozycja wykorzystania piosenki jako środka dydaktycznego ma na celu wzbogacenie i urozmaicenie lekcji języka niemieckiego, uczynienie ich bardziej atrakcyjnymi oraz przydanie nauczanemu językowi statusu języka żywego a przede wszystkim danie naszym uczniom motywacji i chęci do uczenia się. Każdy, kto lubi śpiewać, może to świetnie wykorzystać w nauce języka. Śpiew pomaga usuwać blokady językowe. Równocześnie jest to doskonały trening wymowy oraz sposób na pokonywanie barier w mówieniu.
Na lekcjach uczniowie mieli okazję wyrazić swoją opinię na temat usłyszanych utworów muzycznych oraz poznać i przećwiczyć konstrukcję gramatyczną z czasownikiem modalnym.
Dziękujemy pani Fabii za kolejne bardzo ciekawe lekcje!
B.L.
Nowa galeria Andrzejki została dodana do albumu fotograficznego
W ostatnich dniach w klasach I-III odbywały się imprezy andrzejkowe. Dzieci z wielkim zapałem przygotowywały się do tego dnia wróżb i magii. Wspólnie z wychowawczyniami dekorowały sale, aby poczuć lepiej andrzejkowy nastrój. Podczas zabaw uczniowie zapoznali się z andrzejkowymi tradycjami i zwyczajami. Wszyscy chętnie wróżyli sobie, ustawiając buty w kierunku wyjścia z sali, przekłuwając serce z imionami, losując kartonik z określonym kolorem lub wybierając liczbę. Były także słodkie przekąski z wróżbami: babeczki, cukierki, ciasteczka,. Każdy z uczestników imprezy traktował przepowiednie i wróżby z „lekkim przymrużeniem oka” i jako zabawę. Wróżbom towarzyszyły zabawy ruchowe przy muzyce. W każdej klasie dzieci miały przygotowane smaczne poczęstunki, którymi mogły posilić się w czasie imprezy.
Nowa galeria Wycieczka klas 8 do Torunia została dodana do albumu fotograficznego
Uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 2 w Lidzbarku 30 listopada 2021 roku odwiedzili Toruń. Celem programowym wycieczki "Poznaj Polskę" było poznanie dziedzictwa narodowego i kulturowego Torunia - zabytkowego średniowiecznego zespołu miejskiego - jednego z najpiękniejszych i najcenniejszych architektonicznie miejsc w Europie i na świecie wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO w 1997 roku. Młodzież skorzystała także z osiągnięć polskiej nauki - Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy" oraz seansu w Planetarium. Pobyt w Toruniu był atrakcyjną lekcją historii.
Nowa galeria Andrzejki w klasie 5B została dodana do albumu fotograficznego
Podczas ostatnich zajęć z wychowawcą uczniowie wzięli udział w klasowych Andrzejach. Uczniowie przygotowali wróżby, a rodzice pyszne przekąski. Niektóre, wylosowane wróżby nie były spełnieniem oczekiwań dzieci, ale spowodowały dużo radości.
Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu rodziców uczniowie klasy 5B spędzili czas w bardzo miły sposób.
Ewelina Falba
Nowa galeria Zbiórka karmy została dodana do albumu fotograficznego
24 listopada 2021 r. w naszej szkole została zorganizowana zbiórka karmy oraz akcesoriów dla bezdomnych zwierząt przeprowadzona przez Klub Małego Wolontariatu.
Uczniowie klas 1-3 przynosili karmę, szarpaki oraz inne potrzebne rzeczy dla psów i kotów z Przytuliska Psia Przystań w Lidzbarku.
25 listopada 2021 r. uczniowie i rodzice klasy 2c i 3b wraz z wychowawczyniami przekazali zebraną karmę do Przytuliska w Lidzbarku. Dary dla zwierząt przyjęła pani Zofia Goljasz. Wolontariuszka opowiedziała dzieciom o działalności przytuliska i opiece nad zwierzętami. Dzieci z zainteresowaniem słuchały o pracy wolontariusza w azylu dla porzuconych psów i kotów.
Dziękujemy Wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję zbiórki karmy i akcesoriów dla zwierząt z Przytuliska w Lidzbarku.
I miejsce zuchów z gromady „Leśne duszki” w Powiatowym Konkursie Piosenki Harcerskiej
Czuwaj!
19 listopada 2021r. na scenie MGOK w Lidzbarku odbył się Powiatowy Konkurs Piosenki Harcerskiej organizowany przez Hufiec Lidzbark. Naszą szkołę dzielnie reprezentowały zuchy z gromady „Leśne Duszki”. Ze względów epidemiologicznych zuchy nie wystąpiły na scenie, zaś na ręce komendantki złożyły nagranie przedstawiające ich występ. Z pomocą Pani Eweliny Falby nagraliśmy występ, w którym zuchy zaśpiewały i zatańczyły dwie piosenki: „Prawo Zucha” i „Idzie Zuch”. W poniedziałek otrzymaliśmy wspaniałą nowinę: zajęliśmy I miejsce w kategorii zuchy!
Ewelina Wojciechowska
Nowa galeria Coraz bliżej święta! została dodana do albumu fotograficznego
Wolontariuszki z klasy 5a - Nikola Klejna, Klaudia Szczepańska, Basia Kusiak - 26.11.2021r., pomagały w świetlicy w szyciu choinek jak też wykonywały prace porządkowe! Świetlica bardzo dziękuje za włożoną pracę. Opiekunka wolontariuszek p. Justyna Szostek skomentowała - dziękuję moim wspaniałym wolontariuszkom za pomoc, było super😘❤️
JSL
A my już otrzymaliśmy mnóstwo prezentów (899 książek!). Są to książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Jesteśmy mega szczęśliwi. W styczniu zaczynamy ucztę książkową.
24 listopada klasy drugie miały ogromną przyjemność uczestniczyć w spotkaniu autorskim on-line z panem Tomaszem Samojlikiem. Naukowcem, pracownikiem Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, badającym przyrodę Puszczy Białowieskiej, jednocześnie piszącym i ilustrującym książki dla dzieci. Najpopularniejsze serie pana Tomasza Samojlika to: Żubr Pompik, Ryjówka Przeznaczenia, Umarły Las. W swoich książkach popularyzuje wiedzę o przyrodzie, przekazuje ją w sposób zrozumiały dla najmłodszych (a przy okazji bawi). Do tej pory wydał około 60 książek.
Podczas spotkania autor bardzo interesująco opowiadał o swojej pracy biologa jak i o swoich postaciach ich przygodach. Przygotował również szybki kurs rysowania dla uczestników.
Dziękujemy bardzo za możliwość udziału w spotkaniu Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku, która zorganizowała i zaprosiła nas do udziału.
Nowa galeria Wycieczka klas II b i III a została dodana do albumu fotograficznego
W czwartek 25 listopada uczniowie klas 2b i 3a w ramach projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” pojechali na wycieczkę do Grunwaldu, Olsztynka i Olsztyna.
O godzinie 7.30 w dobrych humorach wyruszyliśmy z parkingu przy szkole. Pan pilot wycieczki, podczas jazdy, opowiadał nam o mijanych miejscowościach. Gdy dotarliśmy do Grunwaldu, dołączyła do nas pani przewodnik i oprowadziła nas po terenie, na którym odbyła się słynna bitwa. Opowiedziała nam wiele ciekawostek związanych z historią Polski, a zwłaszcza z walką, która miała miejsce w 1410 roku.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Muzeum Etnograficznego w Olsztynku. Mieliśmy tam okazję dowiedzieć się w jakich warunkach żyli nasi przodkowie oraz zobaczyć sprzęty, którymi się na co dzień posługiwali. Następnie wyruszyliśmy w dalszą drogę i po krótkiej podróży dotarliśmy do Olsztyna. Podczas przejazdu przez stolicę naszego województwa, pani przewodnik przekazała nam wiele informacji o miejscach i budynkach, które mijaliśmy. Po smacznym obiedzie dotarliśmy do ostatniego punktu naszego wyjazdu, czyli do planetarium. Obejrzeliśmy tam bardzo interesujący, a jednocześnie zabawny film o kosmosie. Trochę zmęczeni, ale zadowoleni, około godziny 17.30 wróciliśmy do Lidzbarka.
Nowa galeria Poznajemy system edukacji w Niemczech została dodana do albumu fotograficznego
W tym tygodniu tematem przewodnim na lekcjach języka niemieckiego był niemiecki system edukacji. Lekcje poprowadziła ekspertka w tym temacie – nasza praktykantka z Niemiec - pani Fabia Brune. Uczniowie poznali możliwości edukacyjne, jakie mają ich niemieccy rówieśnicy. Pracowali w grupach, tłumacząc krótkie teksty o różnych typach szkół, oglądali filmik edukacyjny oraz rozwiązywali quiz prawda/fałsz. Na koniec porównali polski i niemiecki system edukacji wymieniając różnice i podobieństwa. W środę 24 listopada w klasie VIII c lekcję obserwował wyjątkowy gość – pan dyrektor Janusz Ławicki, za co bardzo dziękujemy.
B.L