Menu

  • WF z AWF

    Nowa galeria WF z AWF została dodana do albumu fotograficznego

    Od kwietnia do czerwca br. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 biorą udział w II etapie  programu organizowanego przez MEN pt. WF z AWF.

    Celem projektu jest poprawa i monitoring stanu kondycji fizycznej dzieci i młodzieży po powrocie do zajęć stacjonarnych oraz walka ze skutkami pandemii koronawirusa. W programie uczestniczą chętni uczniowie klas IV-VIII. Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem.

  • Gminna Olimpiada Matematyczna dla klas III „Jednorożec"

    17 maja czworo uczniów klas III Szkoły Podstawowej nr 2 w Lidzbarku wzięło udział w Gminnej Olimpiadzie Matematycznej dla uczniów klas III „Jednorożec 2022”. Byli to: E. Krezymon - 3 a, L. Brojacz - 3 b, J. Wolniak i A. Burzyński - 3 c.

    Uczeń klasy 3 c - Aleksander Burzyński zajął I miejsce w konkursie, zaś Kuba Wolniak - również uczeń klasy 3 c - zajął III trzecie.

    Gratulujemy wszystkim uczestnikom. Szkole Podstawowej nr 1 w Lidzbarku dziękujemy za zaproszenie.

  • Młodzi chemicy!

    Nowa galeria Młodzi chemicy! została dodana do albumu fotograficznego

    Młodzi chemicy podczas zajeć.

    W każdy poniedziałek chętni uczniowie z klasy 7 B przychodzą z samego rana na zajęcia kółka chemicznego. Podczas zajęć Uczniowie:

    - kształcą umiejętność bezpiecznego posługiwania się odczynnikami i sprzętem laboratoryjnym podczas wykonywania prostych doświadczeń chemicznych,

    - zbierają dane z przeprowadzonych doświadczeń, zapisują reakcje, wnioski obserwacje,

    - modelują cząsteczki związków chemicznych,

    - rozwijają umiejętność rozwiązywania problemowych zadań chemicznych.

    Celem tych zajęć jest:

    - rozwijanie zainteresowań chemią,

    - rozbudzanie pasji badawczych,

    - kształtowanie umiejętności projektowania i wykonywania doświadczeń.

    Treści zajęć są zgodne z podstawą programową z chemii dla Szkoły Podstawowej. Często rozwiązuje się jednak zadania trudne przygotowujące do konkursu chemicznego.

    Uczniowie odnajdywali, przetwarzali informacje dostępne z różnych źródeł wiedzy. Potrafili zaplanować swoją pracę oraz rozwiązać problem. Wykonywali doświadczenia reakcji syntezy i analizy np. rozkład cukru, prażenie siarczanu (VI) miedzi i reakcję siarki z żelazem.

    Siódmoklasiści są kreatywni i bardzo zmotywowani do działania. 

    Lucyna Talarowska

  • Tajemnice Lidzbarka

    Nowa galeria Tajemnice Lidzbarka została dodana do albumu fotograficznego

    13 mają br., w piątek, w Bibliotece Miejskiej w Lidzbarku odbyło się spotkanie z pasjonatem lidzbarską historią, panem Krzysztofem Chylińskim. W spotkaniu pt. "Tajemnice Lidzbarka" uczestniczyła kl. 5a pod opieką pani Joanny Lewickiej. Pan Krzysztof ciekawie opowiadał o interesujących historycznie miejscach w naszym mieście. Zaczynając od gen. Andersa, poprzez znane i nieznane bunkry, schrony, pomniki, po rudę darniową, z której wytapiano kiedyś żelazo. Uczniowie oglądali przyniesione eksponaty: książeczkę wojskową z nieśmiertelnikami, rudę darniową, zdjęcia, potykacze, wieszaki z napisem Lautenburg. Pan Krzysztof miał bardzo dużo materiałów o Lidzbarku. Liczymy na kolejne spotkanie. Dziękujemy bardzo pani Edycie Marszak za zaproszenie!

                                                                                   jsl

  • Kubusiowi Przyjaciele Natury w klasie I b

    Nowa galeria Kubusiowi Przyjaciele Natury w klasie I b została dodana do albumu fotograficznego

    10 maja w klasie I b zostały zrealizowane kolejne zajęcia z projektu Kubusiowi Przyjaciele Natury pt. „W OGRODZIE. Dbam o siebie i jem warzywa i owoce”. Filmy edukacyjne, bajki, pogadanki i karty pracy pozwoliły pierwszakom na zdobycie ogromnej wiedzy.

     Dzieci:

    - znają zalety jakie ma jedzenie warzyw i owoców i dlaczego powinniśmy to robić;

    - umieją wymienić nazwy czterech podstawowych witamin: A, C, K, D;

    - potrafią opowiedzieć skąd się biorą owoce;

    - znają rolę zapylaczy w wytwarzaniu owoców;

    - wiedzą  jaki ogród jest „dobry” dla zapylaczy i dla ludzi jednocześnie;

    - mają wiedzę o pszczołach, o tym, jakie one są pracowite, jak zbierają pyłek, nektar i zapylają kwiaty i że tylko z zapylonego kwiatu może powstać owoc;

    - wiedzą też, że już niedługo pszczoły mogą wyginąć, a jak ich nie będzie, to ludzie nie będą mieć pożywienia.

    Aby pomóc światu powinniśmy zatroszczyć się o pszczoły.

    Dzieci obiecały, że:

    - poproszą rodziców, żeby posadzili na balkonie lub na działce kwiaty. Najlepiej, żeby to były kwiaty, które kwitną od wczesnej wiosny do późnej jesieni, wtedy pszczoły będą miały stołówkę przez cały czas. I jeszcze, poproszą o to,  żeby rodzice rzadziej kosili trawnik lub nie zawsze cały;

    - postawią na parapecie poidełko z wodą;

    - postarają się postawić domki dla dzikich pszczół;

    - obiecały, że będą wykazywały się „empatią” czyli zrozumieniem, dobrocią i troską o pszczoły, aby one nie miały problemów ze znalezieniem pokarmu i żeby nie wyginęły.

    Dzieci widząc jak pszczoły są pracowite postanowiły, że będą takie jak one i poprzez pracę w szkole będą zdobywały coraz większą wiedzę.

    Małgorzata Przybylska

  • „Którędy do Yellowstone?”

    Nowa galeria „Którędy do Yellowstone?” została dodana do albumu fotograficznego

    „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych” Aleksandry i Daniela Mizielińskich, to wspaniała książka do aktywnego czytania, podróżowania. Zawiera mnóstwo ciekawych informacji ze świata przyrody.

    10 maja uczniowie klasy 2a, podczas wizyty w bibliotece szkolnej poznali głównych bohaterów tej książki: żubra Kubę i wiewiórkę Ulę oraz obejrzeli krótki film o parkach narodowych. Następnie mali czytelnicy, korzystając z książki, dowiedzieli się, że Kuba i Ula dostali zaproszenie od Dakoty- kuzynki żubra Kuby z Ameryki z Parku Yellowstone i wybierają się w daleką podróż. Wiedząc, co Ula zabiera ze sobą w podróż, sami stworzyli rysunkową listę rzeczy, które zabraliby w podróż dookoła świata. Pomysłów było mnóstwo.

  • Rekrutacja 2022/2023

     

    POSTĘPOWANIE UZUPEŁNIAJĄCE

    Lista osób przyjętych do klasy I w rekrutacji uzupełniającej znajduje się tutaj

    Lista osób przyjętych do klasy I sportowej w rekrutacji uzupełniającej znajduje się tutaj

     

  • Wizyta w Domu Seniora

    Nowa galeria Wizyta w Domu Seniora została dodana do albumu fotograficznego

    Chór  oraz uczniowie  klasy VB  Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi  w Lidzbarku  12.05.2022  odwiedzili wraz z opiekunami  (Panią J. Szostek i Panią A. Weitz ) Dom Seniora. Młodzież  zaprezentowała montaż słowno-muzyczny  związany z uchwaleniem  Konstytucji  3  Maja. Na zakończenie wystąpił zespół instrumentalny. Były to mile spędzone chwile z seniorami ,budujące  most pokoleniowy.

  • Rowerowy Maj wystartował!

    Nowa galeria Rowerowy Maj wystartował! została dodana do albumu fotograficznego

    Ruszyła kampania Rowerowy Maj, która odbędzie się w dniach 4-31 maja 2022r. Wiosenna kampania zachęca uczniów, nauczycieli i pracowników do wybierania aktywnego środka transportu podczas podróży do szkoły. Zapraszamy do wspólnej zabawy! BĄDŹ BEZPIECZNY NA DRODZE!

  • Puchar Klas!

    Dnia 9 maja 2022 r. Pan Dyrektor Janusz Ławicki po raz kolejny wręczył Puchar przechodni za najlepsze zachowanie, za największą ilość punktów  w klasach 1-3 i 4-8.  W miesiącu kwietniu najlepsza okazała się klasa 2a - wychowawca Pani Karolina Żuralska oraz klasa 7b - wychowawca Pani Adela Łozinska.

    Serdecznie gratulujemy.

  • Dzień Europy i Dzień Ziemi

    Nowa galeria Dzień Europy i Dzień Ziemi została dodana do albumu fotograficznego

     Dzień Europy to dzień jedności i pokoju w Europie, obchodzony jest 9 maja.                 

    W tym roku dzień ten ma szczególny wydźwięk, ponieważ rozpoczyna się Konferencja w sprawie przyszłości Europy. Każdy Europejczyk ma szansę podzielić się swoimi pomysłami i wpłynąć na kierunek rozwoju Unii Europejskiej.

     Dzień Ziemi to  największe święto ekologiczne na świecie, przypada 22 kwietnia. Obchodzone jest w celu promowania ochrony środowiska i poszerzania świadomości ekologicznej.

    Obu tym świętom w Naszej szkole poświecono czas podczas apelu 9 maja.

    Apel rozpoczęto uroczystym odśpiewaniem hymnu Unii Europejskiej „ Oda do radości”.

     Uczniowie z klasy 7 przedstawili krótko historię Europy oraz proces integracji europejskiej.

     Ważność tego procesu podkreślił wiersz Czesława Miłosza „ Ojciec objaśnia”.

    Występ dziewcząt z grupy tanecznej Szkolnego Koła Wolontariatu, sekcja „ Pomoc uczniom w nauce”, wprowadził całą społeczność szkolną w nastrój zabawy.

    Roksana z klasy 8C zaprezentowała również indywidualnie swój taniec.

    Młodzi artyści z klasy 5A podczas części artystycznej przedstawili krótką inscenizację dotyczącą zagrożeń Naszej planety oraz udzielili wskazówek, jak o nią dbać każdego dnia. Przypomnieli, że stan środowiska przyrodniczego zależy od wszystkich ludzi i każdy jest odpowiedzialny za przyszłość Ziemi.

    Apel uświetnił występ chóru szkolnego, który jak zwykle zaprezentował się bardzo dobrze.

    Panie, które przygotowały uczniów do apelu to: Barbara Lewandowska, Lucyna Talarowska oraz Justyna Szostek.

     

    Barbara Lewandowska

    Lucyna Talarowska

  • Ogłoszenie o konkursie fotograficznym

    Nowa galeria Ogłoszenie o konkursie fotograficznym została dodana do albumu fotograficznego

  • “Cudze chwalicie...” Zabytki Lidzbarka

    Nowa galeria “Cudze chwalicie...” Zabytki Lidzbarka została dodana do albumu fotograficznego

    Lidzbark to malownicze, niewielkie miasteczko, w którym nie brakuje licznych zabytków.

    Kościół  św.  Wojciecha  czy  pozostałe  po  zamku  resztki  gotyckiej  baszty  zamkowej  z  XIV  wieku  mija  każdego  dnia  wielu  z  nas.  Te  piękne  budowle  to  wizytówka  naszego  miasta.  Okazuje  się,  że  nie  dość  dobrze  znamy  historię  ich  powstania.

    Uczniowie  naszej  szkoły  z  klasy  VII b  wraz  z  nauczycielką  panią  Karoliną  Gajewską,  postanowili  poznać  historię  swojej  małej  ojczyzny.  Pracując  w  grupach  przygotowali  prezentacje  na  temat  historii  miasta  i  jego  zabytków.

    Jedna  z  grup  przygotowała  prezentację  na  temat  nieistniejącego  już  kościoła  pw  Wniebowzięcia  NMP,  który  powstał  w  pierwszych  latach  XIV  wieku.  Byli  to  uczniowie:  Piotr  Kochański,  Oliwier  Cupał,  Daniel  Urbański  i  Piotr  Kroskowski.

    Kolejna  grupa  przygotowała  prezentację  dotyczącą  historii  istniejącego  do  dziś  kościoła  parafialnego  pw  św. Wojciecha,  jego  wnętrza,  a  także  pozostałości  gotyckiego  zamku.  Odpowiedzialni  za  to  byli:  Oskar  Jęrdraszek,  Jakub  Kawka,  Igor  Struziński,  Nikola  Nawrocka,  Liwia  Brojacz,  Amelka  Wardowska  i  Zuzia  Karda.

    Jasiek Rehmus,  Konrad  Ruczyński,  Oskar  Ruczyński,  Franciszek  Byliński  przygotowali  informacje  dotyczące  życia  i  działalności  św. Wojciecha,  patrona  miasta  oraz  parafialnego  kościoła

    Zaś  uczennice  Marta  Ostrowska,  Julita  Poterała,  Julia  Osiecka  i  Emilia  Lautenbach,   zgłębiając  temat  przeprowadziły  wywiad  z  panią  Lucyną  Szymańską - Rybicką,  która  jest  miłośniczką  Lidzbarka  oraz  posiada  ogromną  wiedzę  na  jego  temat.  Pani  Lucyna  opowiedziała  młodzieży  najciekawsze  legendy  dotyczące  miasta,  a  także  o  pięknie  i  zabytkach  naszego  uroczego  miasteczka.

    Podsumowanie  zajęć  o  Lidzbarku,  dokonano  z  wykorzystaniem  narzędzi  TIK.  Niecodzienna  lekcja  zachęciła  uczniów  do  głębszej  refleksji  na  temat  znajomości  swojej  małej  ojczyzny.

    Karolina  Gajewska

  • Wiosenne wycieczki w klasie I b

    Nowa galeria Wiosenne wycieczki w klasie I b została dodana do albumu fotograficznego

    W marcu i w maju w klasie I b odbyły się dwie przyrodnicze wycieczki.

    Pierwsza z nich miała na celu znalezienie oznak wiosny. Dzieci szukały pierwszych kwiatów i owadów, które budziły się do życia. Nad Małym Jeziorkiem wypatrywały żab i podziwiały kaczki, które do nich chętnie podpływały.

    Druga wycieczka odbyła się 5 maja i jej celem było pokazanie zmian jakie zaszły w przyrodzie nad jeziorem i na łące. Dzieci obserwowały rośliny i zwierzęta. Widziały kolorowe motyle, biedronki, mrówki, a nawet wiewiórkę. Urzekły je stokrotki, niezapominajki, koniczyna i mniszki lekarskie, których było mnóstwo. W drodze powrotnej zachwycały się pięknie kwitnącymi  drzewami owocowymi, wśród których słychać było brzęczące pszczoły.

    Pod koniec każdej wycieczki dzieci chętnie bawiły się na placu zabaw.

    To były wspaniałe lekcje przyrody.

                                                                                   Małgorzata Przybylska

  • Rekrutacja 2022/2023

     

    POSTĘPOWANIE UZUPEŁNIAJĄCE

    Lista osób zakwalifikowanych do klasy I po rekrutacji uzupełniającej znajduje się tutaj

    Lista osób zakwalifikowanych do klasy I sportowej po rekrutacji uzupełniającej znajduje się tutaj

     

  • Warto przeczytać

  • Festiwal Biegowy

    Nowa galeria Festiwal Biegowy została dodana do albumu fotograficznego

    Dnia 02.05.2022 r. wolontariusze z sekcji „Pomoc w organizacji przedsięwzięć sportowych” pod opieką Magdaleny Kornowskiej, Arkadiusza Raszkowskiego, Roberta Kardy zabezpieczali trasę podczas Festiwalu Biegowego Lidzbarska 5, 10. Uczniowie stali na trasie biegu, wskazując kierunek, podawali kubki z wodą oraz rozdawali medale. Po skończonych zawodach czekał na nich obiad i lody.

  • Rekrutacja 2022/2023

     

    Lista kandydatów, którzy uzyskali pozytywny wynik prób sprawności fizycznej w postępowaniu uzupełniającym – klasa I sportowa - pobierz

     

  • Święto Narodowe Trzeciego Maja

    Nowa galeria Święto Narodowe Trzeciego Maja została dodana do albumu fotograficznego

    3 maja 1791 roku  Sejm Wielki uchwalił Konstytucję .Wówczas Polska przeżywała trudne chwile: w 1772 roku Rosja, Prusy i Austria dokonały I rozbioru Polski, państwo było zrujnowane wojnami i prywatą części społeczeństwa, skarb pusty, a sejm skłócony.

    Konstytucja 3 Maja  była pierwszą w Europie, a drugą na świecie.  Ustawa Rządowa regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów,  prawa i obowiązki człowieka i obywatela. Autorami byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Adam Czartoryski, Stanisław Małachowski i Hugo Kołłątaj.

    Rocznicę uchwalenia konstytucji obchodzono uroczyście podczas rozbiorów, mimo represji ze strony zaborców. W okresie międzywojennym było to wielkie święto państwowe. Po II wojnie światowej przez wiele lat nie obchodzono uroczystości.

    6  kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił  przywrócić w dniu rocznicy uchwalenia konstytucji – święto narodowe.

    29 kwietnia  2022 roku  w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony rocznicy uchwalenia Konstytucji      3 Maja. Akademię rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego oraz szkolnego. Chór szkolny przy akompaniamencie zespołu muzycznego zaśpiewał  pieśni patriotyczne. Uczniowie klasy V b recytowali wiersze. Na koniec grupa taneczna z klasy VI a wykonała taniec  z wstążkami w kolorach barw narodowych. W trakcie apelu  glos zabrał Pan Dyrektor Janusz Ławicki, który w krótkim przemówieniu przybliżył uczniom sens obchodów tego święta.

    Po apelu uczniowie uczestniczyli we Mszy Świętej za Ojczyznę w Kościele p.w. Św. Wojciecha.

    Celem spotkania było propagowanie wśród uczniów postaw patriotycznych oraz kształtowanie poczucia przynależności do narodu.  

    Dziękujemy organizatorom uroczystości – Paniom: A. Ambrochowicz, J. Szostek, A. Weitz, L. Szymańskiej -Rybickiej   i    M.  Kornowskiej,

     

                                                                                                                     Anna  Weitz

  • Wywieś flagę

    Nowa galeria Wywieś flagę została dodana do albumu fotograficznego

    Jednym z symboli Polski jest flaga. Drugiego maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Nasza szkoła aktywnie włączyła się w działania. Wszyscy uczniowie klas 1-3 wykonali biało - czerwony symbol, natomiast Samorząd Uczniowski wyeksponował flagi w oknach szkoły.

    Polskie barwy pojawiły się również w wielu innych miejscach. Były to np. rysunki, prace prezentujące kontur granic Polski, wyklejony w kolorach flagi,  dekoracje zdobiące korytarze i pracownie.

     

     Dlatego też zachęcamy do wspólnego świętowania i radosnego manifestowania naszego patriotyzmu. I Ty wywieś flagę.

     

    Marzena Czarnomorzec

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Szarych Szeregów
    13-230 Lidzbark
    ul. Nowa 10
  • 23 69 61 150

Galeria zdjęć