W dniu 19 listopada 2019 roku (wtorek) odbędą się spotkania wychowawców z rodzicami.
- klasy I, II, III o godzinie 16.00
- klasy IV, V, VI o godzinie 17.00
- klasy VII, VIII o godzinie 18.00
Szkoła włączyła się do akcji Szkoła pamięta, której kulminacja nastąpi w dniu 25 października 2019 r.
W ramach w/w akcji zaplanowaliśmy:
Informacje z przebiegu akcji będą sukcesywnie zamiesczane na stronie internetowej szkoły.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Akcja Wolontariuszy – sprzątanie miejsc pamięci narodowej.
Akcja Wolontariuszy – sprzątanie miejsc pamięci narodowej
Dnia 18.10.2019 r. uczniowie klas 5b, 5c, 6a,6c, 8b należący do Szkolnego Koła Wolontariatu wzięli udział w akcji sprzątania grobów z okazji zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych. Nasi wolontariusze wraz z opiekunami panią Adelą Łozińską i panią Anną Weitz posprzątali miejsce, na którym usytuowany jest Pomnik ofiar wojennych na przestrzeni różnych lat wojen toczących się od czasów napoleońskich aż po II wojnę światową, gdzie pochowano wielu nieznanych żołnierzy narodowości polskiej, francuskiej, niemieckiej i rosyjskiej. Po zakończonych pracach uczniowie zapalili znicze. Akcja przebiegała w spokojnej i pełnej zadumy atmosferze. Celem naszej akcji jest kształtowanie postaw szacunku oraz wdrażanie do odpowiedniego zachowania się w miejscach pamięci narodowej.
Akcja klasy 6a - "Szkoła pamięta"
Uczniowie kl . 6a pod opieka p. Barbary Skuzy 23 października 2019 r. odwiedzili Miejsce Pamięci Narodwej - pomniki zamordowanych mieszkańców z okolic Lidzbarka. Miejsce to znajduje się w pobliskim lesie w okolicy Lidzbarka .
Celem tej akcji było uporządkowanie i odwiedzenie grobów osób zasłużonych i cenionych w naszej społeczności oraz zapalenie zniczy w miejscu związanym z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej .
Uczniowie wysłuchali wojennej historii miejsca ,które dotyczy wojennych losów lokalnych patriotów, którzy za pomoc partyzantom w trakcie II wojny światowej zostali rozstrzelani.
Akcja świetlicy 1-3 - "Szkoła pamięta"
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Akcja świetlicy 1-3 - "Szkoła pamięta".
W dniach od 21 do 24 października 2019 r. w małej świetlicy przeprowadziliśmy zajęcia mające na celu upamiętnienie nieżyjących ważnych postaci, w związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych. „Wspominaliśmy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.”
Dzieci dowiedziały czym zasłynęli Wielcy Polacy: Karol Wojtyła, Mikołaj Kopernik, Józef Piłsudski, Maria Konopnicka, Kornel Makuszyński, Irena Sendlerowa, Julian Tuwim, Jan Brzechwa i inni. Młodsi uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali informacji o tych ważnych osobach.
Dzieci wykonały rysunki i kolorowanki poświęcone tym wybitnym postaciom, a na korytarzu szkolnym powstała gazetka pt. „Szkoła pamięta”.
Joanna Lewicka
Wolontraiusze sprzątają groby
Dnia 25 października 2019 roku grupa należąca do Szkolnego Koła Wolontariatu z klas V b, V c, VI a pod opieką pani A. Łozińskiej i pani A. Weitz odwiedziła lokalny cmentarz, aby uporządkować groby i zapalić znicze. Uczniowie zobaczyli również groby zmarłych nauczycieli z naszej szkoły W czasie krótkiej rozmowy nauczycielki przybliżyły dzieciom sylwetki zmarłych pedagogów.
Celem akcji jest kształtowanie wśród uczniów: postaw patriotycznych, szacunku dla dokonań lokalnej społeczności.
Akcja klasy 8 b – „Szkoła Pamięta”
Uczniowie klasy 8 b pod opieką p. A. Weitz odwiedzili plac przy grocie N. M. P., gdzie znajduje się pomnik pomordowanych jeńców obozów - Starobielsk, Ostaszków, Kozielsk. Jednym z zamordowanych przez NKWD był mieszkaniec Lidzbarka - Piotr Krajnik. Był on jeńcem obozu w Ostaszkowie. Młodzież zapaliła znicze i wysłuchała krótkiej informacji na temat Piotra Krajnika.
Akcja klasy 3b i zuchów - "Szkoła pamięta"
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Akcja kl. 3b i zuchów.
W związku z nadchodzącym dniem Wszystkich Świętych i trwającą akcją pod hasłem "Szkoła pamięta", uczniowie naszej szkoły starają się upamiętnić tych, którzy już odeszli. Klasa IIIb, wraz ze swoją wychowawczynią, wykonała wiązankę, którą następnie podczas zbiórki przekazała gromadzie zuchowej. Zuchy pod opieką drużynowych zaniosły wiązankę na cmentarz w Lidzbarku i położyły ją na pomniku poświęconym zasłużonym mieszkańcom Lidzbarka. Zuchy zabrały również znicze, które zostały zapalone na grobach poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej.
Irena Machujska
Akcja "Znicz"
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Akcja „Znicz”
29 października Samorząd Uczniowski zorganizował akcję „Znicz”, której celem była zbiórka zniczy. W akcję zostali włączeni uczniowie klas 4-8 i jak zwykle nie zawiedli. We wtorek pojawili się na dolnym korytarzu i dzięki nim udało się zebrać około 200 zniczy. Kolejnym etapem akcji będzie odwiedzenie przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego grobów osób zasłużonych i cenionych w naszej społeczności, lokalnych miejsc pamięci, miejsc związanych z ważnymi wydarzeniami historycznymi oraz grobów nauczycieli uczących w naszej szkole i zapalenie zebranych zniczy.
Wszystkim, którzy włączyli się w tę akcję, serdecznie dziękujemy.
Lidia Ostrowska
Akcja klasy 5c - "Szkoła pamięta"
W październiku br. uczniowie klasy 5 c, podczas godziny wychowawczej wykonali wieńce na groby dla upamiętnienia ofiar wojny. Po lekcjach wybraliśmy się na cmentarz żołnierzy przy ośrodku Danusia, złożyliśmy na grobach wieńce oraz zapaliliśmy znicze, by upamiętnić poświęcenie ludzi dla walki o wolność, wolność dla której zapłacili najwyższą cenę: własne życie. Dziękujemy i pamiętamy.
Dorota Kalinowska-Sosnowska
W dniach 21-25 października 2019 w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Tydzień Kariery. Hasło przewodnie w tym roku to: „Wielokulturowość kapitałem przyszłości”.
OTK to coroczne działanie mające na celu inspirowanie ogólnopolskich i lokalnych inicjatyw na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego – wspierania edukacji, zawodu, pracy i kariery.
Z tej okazji w październiku w Szkole Podstawowej nr 2 w Lidzbarku zaplanowano różne działania związane z doradztwem zawodowym, które były realizowane od 21.10.2019 do 31.10.2019. Rozpoczęte działania będą kontynuowane przez cały okres roku szkolnego.
W klasach I-III zrealizowano następujące działania:
I miejsce- Agata Kaczorowska kl.2a
II miejsce- Alicja Bojanowska kl.1a
III miejsce- Martyna Rosa kl.1a i Michał Rostkowski kl.2b
Działania w klasach IV-VI:
I miejsce- Oliwia Bakulska kl. 5a
II miejsce- Julia Osiecka kl. 5b
III miejsce- Ewa Skibicka kl.5c
Działania w klasach VII-VIII:
1. Odbył się konkurs na prezentację multimedialną pt.: „Moja pasja początkiem drogi do kariery”, w którym nagrodzeni zostali:
I miejsce- Oliwia Drankowska kl. 8a
II miejsce- Wiktoria Krezymon kl. 8b
III miejsce- Igor Waszkiewicz kl. 7b
2. Wychowawcy klas VII i VIII zaplanowali i przeprowadzili warsztaty: „Wielokulturowość kapitałem przyszłości”.
Szkolny doradca zawodowy- Joanna Lemańska wykonała dwie gazetki szkolne. Jedna skierowana była do dzieci z klas 1-3 i dotyczyła różnorodności zawodów na rynku pracy, zaś druga była skierowana do starszych dzieci oraz młodzieży i dotyczyła tematu przewodniego tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery - wielokulturowości.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wolontariuszki propagują czytelnictwo.
Jedna z wielu sekcji szkolnego wolontariatu zajmuje się propagowaniem czytelnictwa. Uczennice wraz z opiekunem - p. M. Czarnomorzec spotykają się, aby najpierw wybrać, odczytywać i przedyskutować teksty, które następnie zostają zaprezentowane młodszym kolegom i koleżankom.
Wolontariuszki podczas spotkań z dziećmi ze świetlicy, czytają, włączają dzieci do aktywnego słuchania, zadając pytania. Uczniowie klas 1-3 mają możliwość skorzystania ze wspólnych zabaw, prowadzonych przez uczennice. Sami także wybierają książki, które wolontariuszki w razie potrzeby pomagają czytać.
Starsze koleżanki przygotowały także niespodzianki propagujące czytelnictwo - były to zakładki do książek.
Podsumowując, najważniejszy jest fakt, iż są uczniowie, którzy ukazują piękno czytania.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Uwaga! Ratownik medyczny w szkole.
Niespodziewanie, ale na szczęście bez konieczności udzielenia pierwszej pomocy, 13.11.2019 r. w klasie 2b gościł ratownik medyczny - p. Paweł Rostkowski.
Odwiedził naszą klasę, aby jako tata Michała, zaprezentować zawód, który wykonuje. Spotkanie to było wspaniałą lekcją. Uczniowie przeprowadzali ćwiczenia w udzielaniu pierwszej pomocy - resuscytacja na fantomie, opatrywanie ran. Pan ratownik prezentował unieruchomienie poszkodowanego na desce ratowniczej ze stabilizacją i pasami, dzieci zakładały kołnierz unieruchamiający odcinek szyjny, miały mierzone ciśnienie, oglądały glukometr, stetoskop, dopytywały , jakie lekarstwa ma ze sobą ratownik. Dowiedziały się, jak używać i jak działa defibrylator. Dokładnie poznały wyposażenie ratownika medycznego.
A największą atrakcją była możliwość zobaczenia karetki pogotowia, zerknięcia nawet w najmniejszy zakamarek samochodu.
Panu Pawłowi Rostkowskiemu serdecznie dziękujemy za odwiedziny i przekazanie tylu wiadomości i umiejętności w praktyce.
Klasa 2 b wraz z wychowawcą
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Zdrowa żywność w klasie 1 c.
12 listopada uczniowie klasy 1c rozmawiali o zdrowej żywności. Najpierw rysowali na karteczkach samoprzylepnych swoje ulubione dania a nauczyciel przylepiał je na tablicy pod pytaniem: „Czy wiemy, co jemy?”. Okazało się, że dzieci w klasie 1c zdrowo się odżywiają, ponieważ w ich ulubionym menu przeważały warzywa i owoce. Następnie uczniowie wraz z wychowawczynią omówili piramidę zdrowego żywienia i na jej podstawie każdy uczeń miał za zadanie narysować jednodniowy jesienny jadłospis, składający się z 5 posiłków (śniadania, II śniadania, obiadu, podwieczorka i kolacji). Uczniowie poradzili sobie z tym zadaniem rewelacyjnie. Temat zdrowego odżywiania uczniowie zamknęli 13 listopada, wyklejając wycinkami z gazet produktów spożywczych przygotowane wcześniej przez nauczyciela puste piramidy żywienia. Prace dzieci ozdobią szkolny korytarz, dzięki czemu inni uczniowie dowiedzą się, jak zdrowo się odżywiać.
Lidia Ostrowska
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii „Życzenia dla Niepodległej”.
W październiku pani Marzena Czarnomorzec i pani Lidia Ostrowska zorganizowały konkurs plastyczny pt. „Życzenia dla Niepodległej”. Konkurs cieszył się dużą popularnością wśród uczniów klas 1-3. Polegał na „plastycznym” złożeniu życzeń Ojczyźnie. Prace zaskakiwały pomysłowością i estetycznym wykonaniem. Wśród wszystkich uczniów wyłoniono zwycięzców:
1. miejsce zajęła Eliza Soszyńska z klasy 2 b
2. miejsce zajęła Maja Chołaścińska z klasy 2 a
3. miejsce zajął Jakub Wolniak-uczeń klasy 1 c
Zwycięzcy zostali ogłoszeni na uroczystym apelu z okazji Święta Niepodległości, podczas którego odebrali symboliczne dyplomy. Pozostałe prace można oglądać na górnym korytarzu w przybudówce.
Wszystkim biorącym udział dziękujemy a nagrodzonym składamy gratulacje.
Lidia Ostrowska
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Święto Niepodległości w naszej szkole.
„Pamiętajmy, że miłość do Ojczyzny to nie slogan, to dar
który należy pielęgnować i przekazywać następnym pokoleniom”.
Dnia 8 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 2 odbył się uroczysty apel na pamiątkę 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 11.11 w hali sportowej rozbrzmiewał „Mazurek Dąbrowskiego” . Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły wspólnie wyśpiewali cztery zwrotki hymnu. W tak podniosłej chwili nie mogło zabraknąć sztandaru szkoły, uroczyście wprowadzonego przez ósmoklasistów. Wychowankowie kolejny raz udowodnili, że „wolność” i „niepodległość”, to dla nich cenne wartości, które należy pielęgnować i okazywać należny im szacunek. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez nasz kraj niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za Ojczyznę. Przypomniano wydarzenia z powstania listopadowego i nazwiska ich zasłużonych dla Polski uczestników. Uczniowie klasy V b pod opieką pani Adeli Łozińskiej przygotowali część artystyczną, a chór szkolny i zespół muzyczny pod batutą pani Justyny Szostek śpiewał pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Apel uświetnił występ grupy tańczącej p. Magdaleny Kornowskiej. Całą uroczystość zamykał występ naszej grupy zuchowej pod opieką pani Ireny Machujskiej i Eweliny Wojciechowskiej. Dzieci w pięknych mundurkach zaśpiewały piosenkę: „Jesteś Polką i Polakiem”. Na koniec pan dyrektor wręczył nagrody w konkursach szkolnych. Całości dopełniła piękna biało-czerwona dekoracja wykonana przez p. Joanną Lemańską z pomocą p. Doroty Charabin-Sokołowskiej.
Nasza szkoła włączyła się do akcji „Szkoła do hymnu” , która polega na odśpiewaniu 4-zwrotkowego hymnu narodowego w piątek, 8 listopada o symbolicznej godz. 11:11. Przedsięwzięcie to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”, w której uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele z blisko 24 tys. placówek w kraju i za granicą.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Samorząd Niepodległej.
Pod koniec października członkowie Samorządu Uczniowskiego zorganizowali akcję związaną ze Świętem Niepodległości.
Chętni uczniowie wykonali biało-czerwone flagi, którymi 7 listopada członkowie Samorządu Uczniowskiego wraz z kilkoma uczniami klasy V b przystroili główny budynek szkoły. Na wszystkich drzwiach na dolnym i górnym korytarzu pojawiły się biało-czerwone flagi - jeden z symboli naszej Ojczyzny. Ponadto Samorząd Uczniowski przygotował okolicznościową gazetkę.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Quiver w klasie 3a.
Uczniowie klasy IIIa podczas zajęć plastycznych, które odbyły się 05.11.2019r korzystali z aplikacji Quiver. Wielką frajdą i atrakcją było "ożywianie " obrazków, które wcześniej dzieci pokolorowały. Korzystanie z aplikacji było możliwe dzięki wyposażeniu klas w tablety i współpracy między wychowawcami (korzystanie jednocześnie z tabletów z dwóch klas). Uczniowie świetnie radzili sobie z posługiwaniem się aplikacją, chętnie wymieniali się obrazkami aby sprawdzić co "potrafią" postacie i przedmioty z tych ilustracji.
Irena Machujska
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Święto Niepodległości.
Z okazji Święta Niepodległości w świetlicy IV-VIII zostały przeprowadzone przez p. A. Weitz zajęcia świetlicowe - Dlaczego 11 listopada jest Świętem Narodowym? W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo ,obejrzeli film - Społeczeństwo II Rzeczypospolitej oraz rozwiązali karty pracy. Celem zajęć było kształtowanie postawy szacunku do wartości, symboli i tradycji narodowych. Dla upamiętnienia 101 rocznicy odzyskania niepodległości panie: A. Ponieważ i A. Weitz wykonały gazetki w świetlicy szkolnej.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Niesamowita lekcja przyrody.
6 listopada 2019 r. uczniowie kl. 2 a i 2 b pod opieką pań Małgorzaty Przyblskiej, Marzeny Czarnomorzec i Małgorzaty Raczyńskiej wybrali się na wycieczkę do Rudy. Uczestniczyli tam w zajęciach edukacyjno- przyrodniczych. Zajęcia dotyczyły tematu "Jak zwierzęta przygotowują się do zimy" i przeprowadzone były przez panią Anitę Pomierską - edukatora przyrodniczego. Oglądając wspaniałą prezentację, słuchając wiadomości, uczniowie poznali różne sposoby przygotowania zwierząt do zimy, strategie jej przetrwania, schronienia zwierząt na zimę, zwierzęta zapadające w sen zimowy, przygotowujące zapasy, ptaki odlatujące i pozostające w Polsce na zimę.
Kolejną częścią zajęć było wykonanie pracy plastycznej- ,, Rudy lisek" i stworzenie karty pracy przedstawiającej leśne zwierzęta.
Następnie dzieci udały się na edukacyjny spacer, podczas którego mogli zaobserwować zmiany zachodzące w przyrodzie późną jesienią.
Na koniec odbyło się ognisko.
Cały wyjazd był wspaniałą lekcją przyrody.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii DZIEŃ ZDROWEJ ŻYWNOŚCI.
W czwartek 31.10.2019r.w klasach IIIa i IIIb odbył się Dzień Zdrowej Żywności. W przygotowanie i przeprowadzenie zajęć bardzo zaangażowali się rodzice naszych uczniów. Zgromadzili produkty niezbędne do przygotowania zaplanowanych "zdrowych potraw". Wiele produktów przekazała pani Małgorzata Hoxha. Uczniowie pod opieką i nadzorem zawodowego kucharza - pana Marcina Dudy wykonali kolorowe kanapki, sałatki owocowe, pasty, koktajle i soki owocowe. Pomocą dzieciom służyły również obecne mamy: pani Milena Nawrocka, pani Ewa Raszkowska, pani Wioletta Kotewicz, pani Kristina Sargsyan, pani Agnieszka Brzóska, pani Dorota Zakrzewska, wychowawcy klas oraz pani wicedyrektor Barbara Stodolska.Wszyscy z wielką ochotą i zaangażowaniem pracowali na swoich stanowiskach: obierali, kroili, mieszali, ozdabiali itp. Podczas przygotowywania potraw odbyła się krótka pogadanka na temat znaczenia witamin dla zdrowia człowieka i ich zawartości w różnych produktach. Na zakończenie odbyła się sesja zdjęciowa oraz degustacja zgromadzonych smakołyków. Następnie przedstawiciele klas trzecich poczęstowali przygotowanymi kanapkami uczniów klas I i II oraz ich nauczycieli. Wszystkim uczniom podobały się zajęcia przeprowadzone w takiej formie i na pewno na długo zostaną one w pamięci.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Poznajemy zawody.
Uczennice klasy 8b Wiktoria, Kinga, Amelia i Aneta - wolontariuszki sekcji „Pomoc uczniom w nauce” pod opieką Anny Ponieważ w dniu 30.10.2019 przeprowadziły zajęcia w świetlicy szkolnej I-III. Temat zajęć to „Poznajemy zawody”, których celem było zapoznanie dzieci z różnymi zawodami oraz budzenie szacunku wobec ludzi różnych profesji. W trakcie zajęć dzieci odgadywały różne zagadki pod hasłem „Jaki to zawód?”. Uczennice prowadzące zapoznały dzieci z wierszem J. Tuwima „Wszyscy dla wszystkich”. Dużym zaangażowaniem wykazały się dzieci w czasie zabawy z fabułą – Dzień w szkole, podczas ,której świetnie się bawiły. Na zakończenie zajęć dzieci kolorowały postacie różnych zawodów oraz zorganizowano wystawę prac plastycznych. Zajęcia odbyły się w miłej atmosferze. Należy nadmienić, iż uczennice prowadzące zajęcia mogły doświadczyć zawodu nauczyciela, co z pewnością będą mogły wykorzystać planując wybór zawodu.
Anna Ponieważ
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konkurs o szkodliwości palenia.
W listopadzie przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia. Dzień ten ma na celu promocję zdrowego, wolnego od dymu tytoniowego stylu życia. W tym dniu wszyscy palacze zachęcani są do rzucania palenia, bowiem każdy wie, ze to bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia nałóg. W nawiązaniu do tego dnia w klasie VIII A 4 listopada przeprowadzono Konkurs profilaktyczny o szkodliwosci palenia. Wzięło w nim udział 22 uczniów. Przebiegał on zgodnie z zasadami teleturnieju" Jeden z dziesięciu". Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat uzależnienia od nikotyny i biegle odpowiadali na pytania dotyczące tego nałogu.
Lucyna Talarowska
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Akcja „Znicz”.
29 października Samorząd Uczniowski zorganizował akcję „Znicz”, której celem była zbiórka zniczy. W akcję zostali włączeni uczniowie klas 4-8 i jak zwykle nie zawiedli. We wtorek pojawili się na dolnym korytarzu i dzięki nim udało się zebrać około 200 zniczy. Kolejnym etapem akcji będzie odwiedzenie przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego grobów osób zasłużonych i cenionych w naszej społeczności, lokalnych miejsc pamięci, miejsc związanych z ważnymi wydarzeniami historycznymi oraz grobów nauczycieli uczących w naszej szkole i zapalenie zebranych zniczy.
Wszystkim, którzy włączyli się w tę akcję, serdecznie dziękujemy.
Lidia Ostrowska
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konkurs „Mój kolega z misji”.
Papież Franciszek ogłosił październik 2019 roku Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym. Na mocy chrztu świętego wszyscy jesteśmy uczniami – misjonarzami. Mamy obowiązek dzielenia się wiarą z innymi i wspierania misyjnego dzieła Kościoła. W nawiązaniu do Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego 30 października 2019 roku został rozstrzygnięty konkurs „Mój kolega z misji”. Konkurs został zorganizowany pod kierunkiem p. Karoliny Gajewskiej. Celem konkursu jest rozwijanie w uczniach wrażliwości i budowanie ducha solidarności z dziećmi i młodzieżą w najuboższych krajach świata, integracja uczniów wokół idei otwartości na inne kultury i tolerancję, poznawanie rzeczywistości misyjnej i pracy polskich misjonarzy oraz przybliżenie pracy polskich misjonarek i misjonarzy na placówkach misyjnych. Konkurs służy odnowieniu i pogłębieniu świadomości misyjnej dzieci i młodzieży oraz ich odpowiedzialności za misje.
Nagrodzone prace to: Julia Krysińska V a, Anna Mościńska V a, Aleksandra Rogowska V a, Ewa Skibicka V c, Antoni Brzóska V c, Patryk Gutowski V c, Kamil Kraszewski V c, Filip Klimowski V c, Natalia Rudnik V c, Olga Nowińska VI a, Paweł Witkowski VI a, Miłosz Waszkiewicz VI a, Gabrysia Zdanowicz VI b, Marcel Sadurski VI b, Artur Rynkowski VI b, Zuzanna Braun VI c, Filip Wielgoszyński VI c, Wiktoria Mendalka VI c.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konkurs parafialny „Różaniec”.
Październik to miesiąc modlitw z różańcem w ręku. Dlatego na początku października Ks. Kan. Marian Wiśniewski – proboszcz Parafii Wniebowzięcia N.M.P. w Lidzbarku ogłosił konkurs wśród najmłodszych parafian na wykonanie najpiękniejszego różańca. Celem konkursu było głębsze umiłowanie modlitwy różańcowej, budzenie aktywności twórczych dzieci, wspólne spędzenie czasu z rodziną ale przede wszystkim zachęcenie dzieci do udziału w nabożeństwach różańcowych. Zainteresowani konkursem okazali się w większości uczniowie z naszej szkoły. Uczestnicy konkursu do wykonania różańca wykorzystali najróżniejsze materiały. Były prace wykonane z orzechów, maleńkich pomponików, jarzębiny, drewna, chrupek, koralików, pigwy, pieniążków, cukierków itp. W sumie wpłynęło 37 różańców, które zostały wyeksponowane na wystawie przy ołtarzu. Nad przebiegiem konkursu czuwały katechetki Ewa Rogozińska i Karolina Gajewska. Pomysłowość i oryginalność prac okazała się tak wielka, że komisja konkursowa miała nie lada problem z wyłonieniem laureatów. Spośród wszystkich wyłoniono pięć najlepszych i przyznano ex aequo pierwsze miejsce. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród miało miejsce w kościele parafialnym 29 października podczas ostatniego w tym roku nabożeństwa różańcowego dla dzieci w obecności Ks. Proboszcza oraz pań katechetek. Dzieci przybyły do kościoła wraz ze swoimi rodzicami przynosząc ze sobą Maryjne plansze uczestnictwa w nabożeństwach. Przez cały miesiąc z dużym zaangażowaniem odmawiały klęcząc przed ołtarzem różaniec.
Nagrodzone dzieci to: Nadia Górzyńska z kl. I c, Eliza Soszyńska z kl. II b, Julia Witkowska z kl. IV a, Zofia Kozłowska z kl. IV a oraz Korneliusz Kapiński z kl. V a. Wszystkie dzieci, które brały udział w konkursie otrzymały drewniane ikonki z wizerunkiem świętych, kalendarze i słodycze. Nagrody ufundował Ks. Kan. Marian Wiśniewski. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym dzieciom.
Ewa Rogozińska
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Akcja wolontariatu - Dziewczynka z Zapałkami.
W dniach 25-27 października w lokalnej Biedronce odbyła się akcja charytatywna przygotowana przez łódzką fundację Dziewczynka z Zapałkami. 38 wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej nr 2 zbierało pieniądze na potrzeby fundacji związane z organizowaniem wakacji, kolonii, biwaków, wycieczek krajowych i zagranicznych, zajęć pozalekcyjnych i warsztatów dla dzieci z rodzin najuboższych. Uczniowie klas 4-8 z poświęceniem i zaangażowaniem spędzili po kilka godzin na pomaganiu klientom w pakowaniu zakupów i zachęcaniu do udziału w zbiórce. Opiekunem akcji była pani Joanna Lemańska, zaś ze strony fundacji - pani Sabina Pastwińska.
Kolejna akcja połączona ze zbiórką żywności i środków chemicznych planowana jest przed świętami Bożego Narodzenia.