Nowa galeria Sylwia Joanna Lewicka: Strona główna: Konkurs historyczny ,,Moje Miasto Lidzbark" została dodana do albumu fotograficznego
Nowa galeria Dzień Mężczyzny w naszej szkole! została dodana do albumu fotograficznego
10 marca Samorząd Uczniowski rozdawał samodzielnie wykonane kartki z okazji Dnia Mężczyzny, składał serdeczne życzenia, życząc zdrowia, radości , miłości i spełnienia najskrytszych marzeń.
Nowa galeria Moje Miasto Lidzbark została dodana do albumu fotograficznego
Dnia 10.03.2021 w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Szarych Szeregów w Lidzbarku odbył się konkurs historyczny pt. „Moje Miasto –Lidzbark”.
Głównym celem konkursu było pogłębienie i utrwalenie wiedzy historycznej dotyczącej miasta i regionu. Krzewienie wśród młodych mieszkańców idei patriotyzmu i szacunku dla minionych pokoleń. Promowanie postawy aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym.
W konkursie wzięło udział 22 przedstawicieli wszystkich szkół podstawowych z gminy Lidzbark .
Uczniowie napisali test dotyczący dziejów miasta od czasów najdawniejszych do współczesnych.
Młodzież , oczekując na wyniki konkursu,skorzystała z poczęstunku i obejrzała
prezentację pt.” Lidzbark dawniej i dziś” .
Zwyciężczynie konkursu to:
1.Izabela Kraszewska (SP Wąpiersk)
2.Lena Mierzyńska ( SP Słup)
3.Martyna Dobrzyniecka SP (Stare Dłutowo)
Dziewczęta otrzymały nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy konkursu dyplomy oraz podziękowania.
Nauczycielom dziękujemy za przygotowanie uczniów.
Organizatorzy
Nowa galeria Hodowla rzeżuchy i kwiatów w klasie I b została dodana do albumu fotograficznego
Omawiając potrzeby ludzi, zwierząt i roślin pierwszoklasiści w klasie I b wypowiadali się na ten temat na podstawie ilustracji i własnych doświadczeń. Doszli do wniosku, że zapominanie o swoich postanowieniach i obowiązkach może przynosić przykre skutki. Dostrzegli to na podstawie historyjki obrazkowej „Niezapominajka”, w której to piękna roślina doniczkowa zwiędła, ponieważ dziewczynka zapomniała ją podlać.
Dzieci postanowiły założyć na klasowych parapetach kącik z doniczkowymi kwiatami, aby móc się nimi opiekować.
Zadaniem domowym dla każdego dziecka było założenie hodowli rzeżuchy w czterech pojemnikach. W jednym pojemniku brakowało światła, drugi pojemnik był pozbawiony wody, a trzeci nie posiadał ziemi, bo w nim była wata. Tylko czwarty pojemnik miał spełnione doskonałe warunki do wzrostu. Dzieci doszły do wniosku, że rośliny, aby dobrze rosły potrzebują gleby, wody, światła i odpowiedniej temperatury.
Każde dziecko przyniosło do klasy swoją hodowlę i pokazało ją innym, a następnie w domu wyhodowane rzeżuchy trafiły do kanapek i sałatek.
Dzieci samodzielnie mogły dojść do właściwych wniosków dzięki prowadzonym w domu obserwacjom.
Małgorzata Przybylska
Nowa galeria Dzień Kobiet została dodana do albumu fotograficznego
Dnia 08.03.2022 r. Samorząd Uczniowski z opiekunką Magdaleną Kornowską wręczał samodzielnie wykonane kartki z okazji Dnia Kobiet, życząc zdrowia, pogody ducha oraz wszelkiej pomyślności.
Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi w Lidzbarku zawarła umowę z Goethe Institut w Warszawie, reprezentowanym przez Karin Ende – Zastępcę Dyrektora Instytutu.
W ramach projektu powstanie sieć szkół zaangażowanych w promowanie języka niemieckiego, jako drugiego języka obcego obowiązującego w szkole. Nasza szkoła, stając się częścią nowo powstałej sieci oferować będzie więcej godzin (w różnej formie) niż obowiązkowe dwie godziny języka niemieckiego w klasach siódmych i ósmych. Będziemy brać udział w niemieckojęzycznych projektach, programach i konkursach, kładąc nacisk zarówno na rozwój kompetencji uczniów jak również uczącej nauczycielki.
Nowa galeria Pyszne i zdrowe sałatki owocowe została dodana do albumu fotograficznego
Uczniowie w klasie II a zapoznali się z zasadami zdrowego żywienia oraz kulturalnego spożywania posiłków. Na edukacji przyrodniczej, pani Karolina Żuralska przedstawiła dzieciom Piramidę Zdrowego Żywienia: zwróciła uwagę na różnorodność produktów i podkreśliła konieczność urozmaicania diety. W części praktycznej, dzieci zrobiły pyszne i zdrowe sałatki owocowe. Uczniowie wiedzą o tym, jak ważne dla naszego organizmu i zdrowia jest dieta bogata w różnorodne witaminy oraz produkty.
Nowa galeria Zioła i leki w klasie I b została dodana do albumu fotograficznego
4 marca w klasie I b dzieci wypowiadały się na temat przebytych chorób i ich leczenia. Po wysłuchaniu tekstu pt. „Kto podaje lekarstwa?” wspólnie z wychowawczynią Małgorzatą Przybylską ustaliły, kto decyduje o tym, jakie lekarstwa zażywać i jak je przyjmować. Dzieci już wiedzą, że to dorośli są odpowiedzialni za podawanie leków i to oni muszą stosować się do zaleceń lekarza dawkując je.
Odbyła się również krótka prelekcja nauczyciela o sposobach leczenia w czasach kiedy nie było lekarstw takich jak obecnie. Omówiono znaczenie ziołolecznictwa jako sposobu leczenia w dawnych czasach. Dzieci przyniosły wiele opakowań po różnych lekach pochodzenia roślinnego i odbyła się rozmowa o sposobach leczenia tymi preparatami w ich domach. Poruszano również problem niebezpieczeństwa wynikający z niewłaściwego stosowania leków i spożywania przypadkowo zerwanych roślin polnych czy łąkowych.
Na koniec w klasie powstał kącik, w którym dzieci kupowały różne ziołowe leki jednocześnie doskonaląc umiejętność płacenia i wydawania reszty.
To były bardzo pouczające zajęcia, które uwrażliwiły dzieci na właściwe używanie leków i ziół.
Małgorzata Przybylska
Nowa galeria Zajęcia kółka chemicznego została dodana do albumu fotograficznego
W Naszej szkole dwa razy w tygodniu odbywają się zajęcia kółka chemicznego.
Do najważniejszych celów edukacyjnych tych zajęć należą: - rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań uczniów, - zrozumienie znaczenia reakcji chemicznych w codziennym życiu i otoczeniu,- umiejętność posługiwania się wiedzą chemiczną, - rozwijanie kreatywnego myślenia wśród uczniów.
Uczniowie- miłośnicy chemii, podczas zajęć mają możliwość nie tylko pogłębiania swojej wiedzy teoretycznej, ale również wykorzystania jej w praktyce i eksperymentowania.
Doświadczenia chemiczne pozwalają rozbudzać pasje badawcze i przyswajać wiedzę uczniów.
Zajęcia odbywają się w pracowni chemicznej wyposażonej w różnorodne środki dydaktyczne, odczynniki chemiczne, plansze i modele. Podczas zajęć stosowane są metody technologii informacyjno-komunikacyjnej TIK.
Lucyna Talarowska
Nowa galeria Edukacja muzyczna w klasie II a została dodana do albumu fotograficznego
Dnia 04.03.2022 r. w klasie II a odbyły się zajęcia z edukacji muzycznej. Na lekcji uczniowie poznali budowę oraz rodzaje gitar. Dowiedzieli się m.in. co to jest pudło rezonansowe, otwór rezonansowy, gryf, stroiki (klucze) oraz progi. Mieli szanse wypróbować swoje umiejętności, biorąc instrument do rąk. Na koniec, pani Karolina Żuralska wraz z uczennicami, zagrały i zaśpiewały dla całej klasy.
Nowa galeria Bieg "Tropem Wilczym" została dodana do albumu fotograficznego
W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W 2013 roku grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Teraz bieg ma już charakter ogólnopolski. Również i nasza szkoła chciała oddać cześć pomordowanym żołnierzom i przeprowadziła szkolny Bieg „Tropem Wilczym”. 1 marca 2022 r. o godz. 18.00 wystartowała sztafeta uczniów pod opieką nauczycieli wych. fizycznego. Do organizacji biegu włączył się Samorząd Uczniowski.. Pan dyrektor przekazał ogień pierwszej zmianie sztafety wypowiadając słowa: - cześć Pamięci Żołnierzom Wyklętym. Uczniowie pokonali trasę do miejsc pamięci znajdujących się w lidzbarskim lesie Przy blasku pochodni uczniowie biegli ulicami miasta. Ogień został przekazywany kolejnym zmianom sztafety. Przy pomnikach upamiętniających zamordowanych zapalono symboliczne znicze.
„Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów.
Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani… .Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.” (https://tropemwilczym.org/#o-projekcie)
jsl
Nowa galeria 21 lutego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego została dodana do albumu fotograficznego
Język polski stanowi mowę ojczystą dla milionów ludzi, dlatego tak ważne jest, aby każdego dnia dbać o piękno polszczyzny.
Dzisiaj w klasie 1a w szczególny sposób podkreślaliśmy umiejętność prawidłowego posługiwania się językiem polskim.
Wykonywaliśmy wiele ćwiczeń ukierunkowanych na wzbogacanie słownictwa oraz wdrażanie do prawidłowego korzystania z języka ojczystego w mowie i piśmie.
Na zajęciach uczniowie odczytywali rymowanki, ale także tworzyli je, gromadzili wyrazy, które brzmią tak samo, a mają różne znaczenia, czytali wyrazy wspak.
Niezwykle atrakcyjne dla dzieci okazało się zadanie wykonywane w bibliotece szkolnej. Pierwszoklasiści otrzymali od p. bibliotekarki różne słowniki, w których wyszukiwali trudne lub wcześniej nieznane wyrazy.
Uczniowie wskazywali również błędne wypowiedzi w dialogach.
Zwracali uwagę na pisownię wiadomości sms, w których często brakuje typowo polskich liter.
Należy pamiętać więc, aby piękno i bogactwo polszczyzny stanowiło priorytet dla każdego z nas.
Marzena Czarnomorzec
W listopadzie 2021 roku Szkoła Podstawowa nr 2 w Lidzbarku przystąpiła do XVII Edycji Programu InstaLing dla szkół.
Program ten dotyczy wykorzystania strony www.instaling.pl do nauki słówek z języków obcych. Jest to bardzo ciekawe narzędzie do pracy z uczniami, nauki słownictwa, utrwalania i sprawdzania wiadomości i umiejętności uczniów.
Adresatami tej innowacji są uczniowie wybranych klas IV-VIII.
Zajęcia innowacyjne odbywają się w ramach zajęć języka angielskiego w klasach 4a, 5b i 8c oraz języka niemieckiego w klasach 7a, 7b i 7c. Nauczycielami, którzy aktywnie angażują się w pracę z programem są: Joanna Lemańska i Barbara Lewandowska.
Nauczyciele przydzielają słówka z przerabianego w szkole materiału, a uczniowie razem z InstaLing powtarzają je w domu i w szkole. Zarówno nauczyciele, jak i rodzice, otrzymują szczegółowe raporty o systematyczności pracy uczniów i ich postępach w nauce.
Wprowadzenie tej innowacji podyktowane jest chęcią stworzenia uczniom możliwości ciekawej nauki języka angielskiego i niemieckiego z wykorzystaniem narzędzi internetowych- TIK.
Uczniowie wiedzą, że mogą po prostu poświęcić dodatkowe 5- 10 minut każdego dnia i dzięki temu lepiej utrwalić słownictwo i zabłysnąć na forum klasy.
W II semestrze roku szkolnego 2021/2022 kontynuujemy naszą przygodę z InstaLing w XVIII Edycji tego Programu.
Nowa galeria 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych została dodana do albumu fotograficznego
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych (Święto zostało ustanowione w 2011 roku przez Sejm RP).
Kim byli „Żołnierze Wyklęci”?
To bohaterowie podziemia niepodległościowego, którzy po zakończeniu działań wojennych przeciwko Niemcom w 1945 roku kontynuowali walkę o niepodległość Polski, walcząc z narzuconym siłą reżimem komunistycznym. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę. 25 lutego 2022 roku uczniowie Szkolnego Klubu Wolontariatu (uczniowie z klasy: V b, VI a, VII b, VII c) wraz z opiekunami roznosili ulotki wśród mieszkańców miasta, aby upamiętnić i przypomnieć bohaterów antykomunistycznego podziemia.
Wyklęci żyją w naszej pamięci i są dla młodych Polaków wzorem patriotyzmu. Kolejne pokolenia rozumieją, że w godzinie próby - jak zamordowana przez komunistów Inka - warto zachować się jak trzeba.
Adela Łozińska, Anna Weitz
Nowa galeria Kółko warcabowe dla klas I-III została dodana do albumu fotograficznego
W naszej szkole co tydzień odbywa się kółko warcabowe prowadzone przez p. Karolinę Żuralską. Uczniowie klas I-III mają szanse rozwijać swoje zdolności, grając w warcaby oraz inne gry strategiczne i logiczne. Na kolejnych zajęciach dzieci będą tworzyły swoje własne gry planszowe.
Nowa galeria Miłe niespodzianki w klasie I b została dodana do albumu fotograficznego
Dnia 25 lutego 2022 r. w klasie I b został zorganizowany dzień serdeczności i życzliwości. Polegał o na tym, że dzieci wylosowały dzień wcześniej imię koleżanki lub kolegi i miały w domu przygotować dla wylosowanego dziecka niespodziankę z miłą dedykacją. Na zajęciach z edukacji polonistycznej dzieci wypowiadały się na temat właściwego zachowania się wobec innych osób, sprecyzowano znaczenie określeń życzliwość i serdeczność oraz oceniono zachowanie bohaterów ilustracji. Na koniec zajęć dzieci w miłej atmosferze wręczyły sobie przygotowane upominki.
Okazywanie innym życzliwości i serdeczności ma od teraz zawsze towarzyszyć dzieciom w czasie pracy na zajęciach i zabaw podczas przerw. Dzieci wiedzą, że dobre słowo i uśmiech potrafią zdziałać cuda.
Małgorzata Przybylska
Nowa galeria Zbiórka nakrętek została dodana do albumu fotograficznego
Comiesięczna zbiórka nakrętek. Dnia 23 lutego 2022 r. klasy 1-3 oraz 24 lutego 2022 r. klasy 4-8 zbierały z Samorządem Uczniowskim oraz wolontariuszami nakrętki. Zebrane nakrętki są przekazywane na cele charytatywne.
Nowa galeria Wizyta klasy II a w szkolnej bibliotece została dodana do albumu fotograficznego
Dnia 16 lutego uczniowie klasy II a wybrali się w odwiedziny do biblioteki szkolnej. Celem wizyty było przyjrzenie się ,,z bliska” pracy bibliotekarza. Pani Małgosia Raczyńska oprowadziła grupę po pomieszczeniu, gdzie można było znaleźć rożnego rodzaju książki. Opowiedziała o swojej pracy, m.in. jak wygląda katalog elektroniczny, czy układanie książek na półkach. Uczniowie mieli przygotowane pytania, na które uzyskali szczegółowe odpowiedzi.
Dziękujemy Pani Małgorzacie Raczyńskiej za ciekawą i pouczającą lekcję.
K. Żuralska
Aniołki kota Cagliostro
Aniołki kota Cagliostro to niezwykła i pełna humoru seria książek dla dzieci, której autorem jest Mikołajewski.
Cagliostro to tajemniczy kot, który umie mówić i posiada niezwykłe zdolności. Wykorzystuje je, by w tylko sobie znany sposób złączyć drogi sześciu dziewczynek z różnych krajów, by rozwiązywać zagadki i tajemnice.
Poznajcie Aniołki kota Cagliostro: oto Marta, Mary, Olga, Patricia, Helenka i Rita. Każda myśli inaczej niż inne, ale wszystkie we wspólnej sprawie i uzupełniają się znakomicie. Jedna zaczyna zdanie, a druga je kończy. Jedna podsuwa pomysł, pozostała piątka twórczo go rozwija. Już pierwsza kryminalna zagadka pokazuje, że nie są zwykłą grupką dwunastolatek. Są aniołkami Cagliostra – rzymskiego dachowca o niezwykłych mocach, który ma sposób, żeby w razie potrzeby ściągnąć je z daleka do Włoch.
Wspaniała seria książek, pełna humoru i niesamowitych przygód. Wszystkich ciekawskich zapraszam do biblioteki.