Nowa galeria Poczytajmy Razem! „Baśnie świata” została dodana do albumu fotograficznego
Poznajemy opowieści z czterech stron świata. Wędrujemy z bajką do ciepłych krajów, wysp i innych baśniowych zakątków.
W piątek 21 października wspólną podróż rozpoczęliśmy z uczniami z klasy 3c. Podczas naszego pierwszego spotkania zawędrowaliśmy bardzo daleko … aż do Brazylii.
Brazylia to słoneczny, zielony kraj, który obcokrajowcom kojarzy się zazwyczaj z kawą, sambą, karnawałem, piłką nożną i radosnymi mieszkańcami. Poznaliśmy informacje oraz wiele ciekawostek o tym największym kraju Ameryki Południowej.
Uczniowie dowiedzieli się m.in., jakie kolory ma flaga Brazylii, co one oznaczają i sami narysowali flagę. Wysłuchali również brazylijskiej baśni „ Cenny podarek”.
Było to ciekawe i bardzo miłe spotkanie. Dziękuję bardzo moim słuchaczom za zainteresowanie i zaangażowanie.
Małgorzata Raczyńska
Nowa galeria Pasowanie Pierwszoklasistów została dodana do albumu fotograficznego
Nowa galeria Wycieczka klas 7a i 8a do Torunia została dodana do albumu fotograficznego
Dnia 19.10.2022 r. klasy 7a i 8a zorganizowały wraz z wychowawcami Magdaleną Kornowską i Arkadiuszem Raszkowskim wycieczkę do Torunia. Pomimo pochmurnej pogody, humory dopisywały wszystkim uczestnikom. Lidzbark opuściliśmy o 7.00, a Toruń powitaliśmy około godziny 10.00. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Torunia, podczas spaceru zobaczyliśmy między innymi Pomnik Mikołaja Kopernika, Krzywą Wieżę. Spacerowaliśmy ulicami Mikołaja Kopernika, Ducha Świętego, Żeglarską, Szeroką, podziwiając starą zabudowę Torunia. Po skończonym spacerze udaliśmy się do autokaru, aby przemieścić się do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy to instytucja kultury, której głównym zadaniem jest popularyzacja wiedzy naukowej i technicznej, przede wszystkim poprzez interaktywną prezentację wybranych zagadnień. Następnie udaliśmy się do Piernikarni Starotoruńskiej. Dzięki wizycie w Piernikarni Starotoruńskiej wybraliśmy się w niezwykłą podróż w czasie i poznaliśmy dzieje toruńskiego piernika. Podczas warsztatów uczniowie własnoręcznie wykonali piernik- tak jak czynili to dawni mistrzowie. Po skończonych warsztatach udaliśmy się w podróż powrotną do Lidzbarka. W Lidzbarku zameldowaliśmy się około godziny 19.00. Wycieczka pozostawiła po sobie moc wrażeń i niezapomniane wspomnienia.
We wtorek 18 października obchodziliśmy w naszej szkole XXII Dzień Papieski pod hasłem „Blask Prawdy” (Veritatis Splendor). Z tej okazji odbył się uroczysty apel przygotowany przez nauczycieli: p. Karolinę Gajewską, p. Ewę Rogozińską oraz p. Justynę Szostek. Recytatorami byli uczniowie klasy IV b oraz klasy VIII b, a cały program został ubogacony pięknymi pieśniami w wykonaniu chóru szkolnego.
Cały montaż słowno – muzyczny był okazją, by jeszcze raz prześledzić drogę Papieża Polaka – od rodzinnych Wadowic, aż po jej kres – prezentując fragmenty jego wspomnień, myśli i poezji oraz utwory polskich wieszczów, na których wzrastał i które towarzyszyły mu przez całe życie. Każdy z nas miał możliwość raz jeszcze przypomnieć sobie sylwetkę Jana Pawła II, jego życiową drogę oraz dziedzictwo jakie nam pozostawił.
Była to piękna i wzruszająca uroczystość, za której przygotowanie uczniom i nauczycielom, podziękowała Pani Dyrektor Lidia Ostrowska.
Karolina Gajewska
Inscenizacja z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Nowa galeria Jesteśmy odpowiedzialni za kwiaty i kącik jesienny w naszej sali została dodana do albumu fotograficznego
Do klasy 1b na stałe zawitała jesień. Wszyscy uczniowie z zaangażowaniem przygotowali kącik jesienny w naszej sali. Poznaliśmy charakterystyczne rośliny występujące o tej porze roku, oraz przybliżyliśmy zasady dbania o poszczególne rośliny. Wykorzystaliśmy przyniesione przez dzieci dekoracje, oraz dary jesieni zebrane na wspólnym spacerze.
Nowa galeria Szkoła Promująca Zdrowie w klasie 2b została dodana do albumu fotograficznego
Tematyka prozdrowotna realizowana na zajęciach w klasie 2 b przez panią Małgorzatę Przybylską:
- Wyjście do parku na plac zabaw. Przypomnienie zasad przechodzenia przez jezdnię oraz znaków drogowych. Ruch na świeżym powietrzu - gry i zabawy w terenie (zabawy ruchowe, rzuty do celu, pokonywanie naturalnych przeszkód). (07.09.2022 r.)
- Przypomnienie numeru 112 i pozostałych numerów alarmowych, wskazywanie sytuacji, kiedy można z nich korzystać i jakie informacje podajemy. Ćwiczenia inspirowane tekstem M. Strzałkowskiej ,, Z notesu Matyldy. ( 09.09.2022 r.)
- Spotkanie z policjantem, jego praca i obowiązki - odpowiadanie na pytania kierowane do policjanta przez dzieci, przypomnienie zasad i przepisów ruchu drogowego, numerów alarmowych i wyposażenia roweru. ( 15.09.2021 r.)
- Spotkanie z policjantem - obejrzenie kilku filmów i pogadanka na ich temat- numery alarmowe, zasady wzywania pomocy, zasady przechodzenia przez jezdnię, bezpieczeństwo w relacjach z obcymi, stosowanie przepisów ruchu drogowego i utrwalenie znaków drogowych.( 21.09.2022 r.)
- Przypomnienie regulaminu i zasad pracy przy komputerze w pracowni komputerowej. (06.09.2022 r.)
- Przypomnienie regulaminu obowiązującego w sali gimnastycznej i na placu zabaw. (08.09.2022 r.)
- przestrzeganie zasad obowiązujących podczas grupowych gier i zabaw w czasie zajęć wychowania fizycznego (na każdych zajęciach)
- Słuchanie wiersza M. Strzałkowskiej "W sadzie", wypowiedzi nt. wiersza i zmian zaobserwowanych w przyrodzie i pogodzie. Wyjaśnianie, czym jest babie lato.(23.09.2022 r.)
- Nazywanie dźwięków przyrody (wyrazy dźwiękonaśladowcze) oraz dźwięków miłych i niemiłych dla ucha.( 26.09.2022 r.)
- Pogadanka – Zdrowotne walory owoców i warzyw, które zbieramy we wrześniu w sadach i ogrodach. Sposoby przechowywania owoców i warzyw. Piramida zdrowia (27.09.2022 r.)
- Prowadzenie obserwacji jesiennej przyrody, omawianie zmian w przyrodzie we wrześniu i październiku – prace jesienne w ogrodzie. Poznawanie warzyw przyniesionych do klasy i sposobów ich przechowywania, wyszukiwanie i czytanie nazw warzyw i owoców i ich opisywanie. (28.09.2022 r.)
- Rozpoznawanie i nazywanie warzyw i owoców. Budowa rośliny - główne elementy, część nadziemna i części podziemna. Prace wykonywane w ogrodzie jesienią. Różnica między sadem a ogrodem. Wartości odżywcze warzyw i owoców. Rozmowa o wartości odżywczej warzyw i owoców, konieczności ich mycia oraz zachowania higieny rąk przed ich jedzeniem. Rozróżnianie warzyw i owoców, drzew i krzewów. Rozpoznawanie i nazywanie popularnych drzew i krzewów owocowych. Podawanie charakterystycznych cech czterech pór roku. ( 29.09.2022 r. )
- Wykonanie piramidy żywieniowej techniką kolażu. ( 30.09.2022 r. )
- Swobodne wypowiedzi nt. jesiennych prac wykonywanych w ogrodzie, sadzie i na polu. Głośne czytanie tekstu W. Widłaka "Kto zerwał buraki?", ( 05.10.2022 r. )
- Jadalne części warzyw. Sposoby wykopywania roślin okopowych, narzędzia używane jesienią w pracach na polu i w ogrodzie. Poznawanie budowy ziemniaka. Omówienie wartości odżywczej produktów z ziemniaków. Wypowiedzi nt. wartości odżywczych warzyw i owoców oraz występowania w nich witamin. ( 06.10.2022 r. )
- Wyjście do parku- obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie, barwy i dary jesieni, zabawy na świeżym powietrzu, znaczenie ich dla organizmu. ( 06.10.2022 r. )
- "Zdrowe i kolorowe kanapki" - wykonanie kanapek. Omówienie zasad bezpiecznego posługiwania się narzędziami. ( 12.10.2022 r. )
Małgorzata Przybylska
Nowa galeria Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej została dodana do albumu fotograficznego
Dnia 13.10.2022 r. Samorząd Uczniowski składał najserdeczniejsze życzenia wszystkim pracownikom szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Nowa galeria Wybory Samorządu Uczniowskiego została dodana do albumu fotograficznego
Dnia 12.10.2022 r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. W wyborach zaprezentowało się 6 kandydatów: Olaf Bojanowski, Franciszek Byliński, Patryk Gutowski, Alicja Jerchewicz, Barbara Maranowska, Ewa Skibicka, którzy przedstawili przed społecznością szkolną swoje programy. Po podsumowaniu i przeliczeniu głosów z udziałem komisji skrutacyjnej w składzie: Gajewska Natalia, Kramkowska Lena, Sadurska Lena. Wyłoniono Samorząd Uczniowski:
Przewodniczący - Franciszek Byliński
Zastępca - Ewa Skibicka
Skarbnik - Alicja Jerchewicz
Sekretarz - Patryk Gutowski
Gry planszowe są doskonałym sposobem spędzania wolnego czasu, alternatywą dla telewizji, komputera, smartfona. Nie tylko bawią, ale rozwijają wyobraźnię, uczą przewidywania, podejmowania decyzji, zasad fair play oraz właściwego funkcjonowania w grupie. Mając to na uwadze, w poniedziałek 10 października w Dniu Gier Planszowych w naszej szkole odbył się Szkolny Dzień Gier Planszowych. Podczas przerw, w bibliotece szkolnej, każdy mógł zaprezentować swoją grę i zagrać.
To był przyjemny dzień, podczas którego uczniowie mogli przekonać się, że istnieje dobra zabawa bez gier komputerowych, a gry planszowe są dobrym sposobem na spędzanie wolnego czasu.
Dnia 10 października 2022 r. Pan Dyrektor wręczył Puchar przechodni za najlepsze zachowanie. W miesiącu wrześniu w klasach 4-8 najlepszą okazała się klasa 5a - wychowawczyni pani Joanna Lemańska, natomiast w klasach 1-3 klasa 2b - wychowawczyni pani Małgorzata Przybylska. Serdecznie gratulujemy!
Nowa galeria Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia została dodana do albumu fotograficznego
Dnia 7 października 2022 r. w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Głównym mottem akcji było: „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Uczniowie klas 4b i 4c pod opieką p. Adeli Łozińskiej egzaminowali chętnych uczniów, nauczycieli oraz dyrekcję szkoły. Uczniowie, którzy bezbłędnie udzielili odpowiedzi na pięć pytań otrzymywali tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia”. Za odznaczenie uczeń otrzymał plusa od nauczyciela matematyki. Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji. Gratulujemy Mistrzom, dziękujemy Egzaminatorom oraz wszystkim uczestnikom.
27 września 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Szarych Szeregów w Lidzbarku odbyła się uroczystość nadania szkole sztandaru.
Swoją obecnością zaszczycili nas: p. Janusz Bielecki - Zastępca Burmistrza Lidzbarka, p. Dorota Anuszkiewicz - Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty, Księża - Marian Wiśniewski i Stanisław Grzywacz, przedstawiciele Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, hm. Daniela Gawińska - Komendantka Hufca ZHP w Lidzbarku, p. Justyna Kochalska - Dyrektor Centrum Usług Wspólnych, dyrektorzy szkół podstawowych z naszej gminy, sponsorzy uroczystości oraz rodzice, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły.
Uroczystość poprowadzili: wicedyrektor szkoły - Lidia Ostrowska oraz nauczyciel fizyki -p. Dariusz Karbowski.
Po podniosłej części oficjalnej, podczas której nastąpiło poświęcenie sztandaru, wbicie pamiątkowych gwoździ, przekazanie sztandaru przez Radę Rodziców oraz ślubowanie na sztandar odbyła się część artystyczna, podczas której uczniowie we wzruszającym montażu słowno- muzycznym wspominali patrona szkoły- Szare Szeregi a dokładnie Alka, Rudego i Zośkę.
Dziękujemy wszystkim gościom za przyjęcie zaproszenia na naszą uroczystość. Mamy nadzieję, że pozostanie ona na długo w sercach i pamięci.
Nowa galeria Mistrzostwa Powiatu W Sztafetowych Biegach Przełajowych została dodana do albumu fotograficznego
Dnia 05.10.2022 r. Odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych zorganizowane przez MOSiR Lidzbark. Mistrzostwa organizowane były w dwóch kategoriach wiekowych. Igrzyska Dzieci rocznik 2010 i młodsi oraz Igrzyska Młodzieży Szkolnej rocznik 2008-2009. W każdej kategorii naszą szkolę reprezentowały zarówno drużyna żeńska jak i męska. W zmaganiach Igrzyska Dzieci dziewczęta w składzie: Rogala Julia, Rucińska Lena, Czarnomorzec Julia, Kacprowicz Maja, Zakrzewska Zofia, Kowalska Oliwia zajęły 3 miejsce ,ulegając jedynie SP4 w Działdowie i SP1 w Działdowie. Natomiast chłopcy w składzie : Burzyński Aleksander, Gutowski Krystian, Głuszek Dawid, Kotewicz Marcin, Cybulski Adam, Waleszkowski Aleksander zajęli 2 miejsce ,przegrywając jedynie z SP4 w Działdowie. Zarówno dziewczęta jak i chłopcy w rywalizacji Igrzysk Młodzieży Szkolnej zajęli 1 miejsca. Dziewczęta wystartowały w składzie: Nadolska Roksana, Bakulska Oliwia, Łożyńska Lucyna, Kramkowska Lena, Jerchewicz Alicja, Karda Liwia, Shylo Viktoriia. Naszą szkołę w rywalizacji chłopców reprezentowali: Żurek Marcel, Kraszewski Antoni, Sadowski Filip, Kawka Jakub, Kowalski Oskar, Kramkowski Dominik. Wszystkim serdecznie GRATULUJEMY!!!
Nowa galeria Wolontariusze pomagają uczniom w nauce została dodana do albumu fotograficznego
W pierwszym tygodniu października uczniowie klasy 8a rozpoczęli działania w ramach Szkolnego Koła Wolontariatu sekcji „Pomoc uczniom w nauce”. Wolontariusze cyklicznie odwiedzają „Małą Świetlicę” – pomagają młodszym kolegom w odrabianiu lekcji, grają w gry planszowe i ruchowe oraz czytają na głos opowiadania i wierszyki. Opiekunem grupy jest nauczycielka języka niemieckiego – pani Barbara Lewandowska
Bezpieczeństwo, to jeden z ważniejszych tematów realizowanych na początku roku szkolnego.
Dzięki spotkaniom uczniów klas 1-3 z panem policjantem temat ten został szeroko omówiony.
Najpierw wszyscy uczniowie edukacji wczesnoszkolnej uczestniczyli w rozmowie z zaproszonym gościem. Pan policjant przypomniał podstawowe przepisy ruchu drogowego. Rozwiał wątpliwości dotyczące tego, jak dzieci mogą poruszać się pieszo, rowerem, czy hulajnogą.
Wspólnie powtórzone zostały wiadomości o znakach drogowych.
Dzieci wykazały się również doskonałą znajomością wszystkich numerów alarmowych.
Następnie takie spotkania odbywały się w klasach. Uczniowie obejrzeli filmiki, po czym mogli jeszcze dokładniej zgłębić swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa .
Serdecznie dziękujemy Panu policjantowi za poświęcony czas i przekazaną wiedzę!!!
Nowa galeria Wolontariusze pomagają została dodana do albumu fotograficznego
Dnia 01.10.2022 r. W godzinach od 11.00-14.00, 27 wolontariuszy z grupy „Pomoc w organizacji przedsięwzięć sportowych” pod opieką Magdaleny Kornowskiej, Arkadiusza Raszkowskiego i Roberta Kardy brało czynny udział w pomocy w zabezpieczeniu wyścigu WELTRACK MTB MARATON LIDZBARK.
30 września uczniowie klasy 6A podczas godziny wychowawczej wraz z wychowawcą udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lidzbarku. Wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez p. Edytę Marszak dotyczących rozszerzonej rzeczywistości.
Czym jest rozszerzona rzeczywistość? To połączenie obrazu świata rzeczywistego z wirtualnymi elementami stworzonymi przy pomocy technologii informacyjnej. Jest ona często wykorzystywana nie tylko w przemyśle, ale również w edukacji. Uczniów bardzo zainteresował ten temat. Pracowali z książką „ Mały książę” i poszukiwali rzeczywistości w przestrzeni 3D.
Szóstoklasiści uświadomili sobie, że z rozszerzoną rzeczywistością mają do czynienia od kilku lat, że znają ją i wykorzystują gównie w wymiarze rozrywkowym. Podczas zajęć dowiedzieli się, że można ja wykorzystać również na lekcji w szkole.
Uczniowie byli bardzo zainteresowani i zaangażowani. Zajęcia były atrakcyjne i dostarczyły nowych wyzwań. Na pewno ta godzina wychowawcza pozostanie w pamięci szóstoklasistów.
Lucyna Talarowska
Nowa galeria Cittaslow - klasy 4-8 została dodana do albumu fotograficznego
29.09.2022 roku w sali Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lidzbarku odbył się po raz pierwszy Konkurs wiedzy o Cittaslow, czyli „O Cittaslow pytanie i odpowiadasz na nie…”. Celem rywalizacji było: rozwijanie umiejętności poszukiwania informacji oraz prezentowania swojej wiedzy na temat idei Cittaslow. W spotkaniu wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Lidzbark. Organizatorami byli Burmistrz Lidzbarka - Maciej Sitarek oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lidzbarku. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI i klasy VII-VIII. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VI b oraz VIII b. Młodzież z klasy VI b - Julia Czarnomorzec, Lena Rucińska, Dominik Duda zajął II miejsce (opiekun Pani Anna Weitz), natomiast przedstawiciele klasy VIIIb - Liwia Karda, Konrad Ruczyński, Oliwier Cupał otrzymali wyróżnienie (opiekun Pan Marek Morzy). Zespoły otrzymały statuetki, a uczestnicy nagrody rzeczowe.
Nowa galeria Cittaslow została dodana do albumu fotograficznego
Z okazji jubileuszu 15-lecia Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow Pan Burmistrz Maciej Sitarek zorganizował konkurs dla przedszkoli i klas 1-3. Najmłodsze pociechy brały udział w konkursie pt:,, Bajka o ślimaku Kacperku'', natomiast szkoły podstawowe robiły kartkę z życzeniami pt.”Wszystkiego najlepszego…”. Dzieci przeróżną techniką wykonały przepiękne prace plastyczne. 28 września w MGOK-u w Lidzbarku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu. Zastępca Burmistrza Pan Janusz Bielecki wraz z Panią dyrektor Biblioteki Miejskiej Edytą Marszak przekazali dzieciom nagrody. I miejsce z klasy 1a zdobył Kacper Warlikowski, III miejsce Agata Rutecka z kl. 1 b, wyróżnienie Hanna Bylińska z kl. 1 a, Jakub Ojdowski z kl. 1a podziękowanie za udział w konkursie, Sandra Grochowska z kl. 3a, podziękowanie za udział w konkursie. Serdecznie gratulujemy. Dzieci odebrały nagrody i dyplomy. Uśmiechy na twarzy i radość w ich oczach była ogromna. Kolejną niespodzianką była bajka animowana oraz wspólne zdjęcie ze zwycięzcami i władzami naszego miasta. Serdeczne gratulacje dla wszystkich dzieci, oraz podziękowanie Panu Maciejowi Sitarkowi za zorganizowanie konkursu z wyjątkowymi nagrodami.