7 listopada 2022 r. uczniowie klas drugich kontynuując tematykę związaną z lasem, spotkali się p. Arkadiuszem Abramowskim, pracownikiem Welskiego Parku Krajobrazowego, aby zgłębić i usystematyzować swoją wiedzę w tym zakresie.
Dzieci najpierw aktywnie uczestniczyły w rozmowie dotyczącej fauny i flory lasu jesienią.
Zaproszony gość omówił budowę drzew, zaprezentował uczniom , jak określać ich wiek. Powiedział, czym jest pomnik przyrody. Pokazał najstarsze drzewo.
Drugoklasiści wraz ze strażnikiem rozmawiali także na temat przygotowań zwierząt do zimy.
Ciekawostką dla dzieci okazała się fotopułapa, którą mogły zobaczyć i poznać jej działanie.
Najbardziej interesujące i skłaniające dzieci do zadawania pytań były zdjęcia i filmiki, nagrane właśnie przez to urządzenie, a przedstawiające na przykład : wilki, łosia, dziki i inne zwierzęta w naszej okolicy.
Takie spotkanie, to wspaniała lekcja przyrody.
Serdecznie dziękujemy panu A. Abramowskiemu za przybycie i przekazaną wiedzę !!!
Klasa 2a, 2b
wraz z wychowawczyniami
28 października 2022 r. dziesiątka uczniów naszej szkoły z klas 5-7, pod opieką p. JS Lewickiej, uczestniczyła w warsztatach druku 3D zorganizowanych przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Lidzbarku.
Pan Tomasz Majda z Instytutu Wyobraźni z Warszawy prowadził zajęcia projektowania modeli 3D.
Celem warsztatów z projektowania i druku 3D jest popularyzowanie nowoczesnych technik trójwymiarowych wśród dzieci, młodzieży. Świadomość społeczeństwa w zakresie projektowania, druku 3D i technik pokrewnych w dalszej perspektywie będzie rzutować na ilość prototypów, wynalazków, a także powstających startupów.
Dziękujemy bardzo za zaproszenie pani Edycie Marszak.
jsl
Nowa galeria Szkoła Przyjazna Rodzinie w klasie 2 b została dodana do albumu fotograficznego
Oto tematy realizowane na zajęciach:
- Słuchanie tekstu R. Witka "Rodzinna wycieczka"- wspólne spędzanie wolnego czasu (26.09.2022 r.)
- Klasowy Dzień Chłopaka - składanie życzeń przez dziewczynki, wręczenie upominków i słodkości. (30.09.2022 r.)
- Wypowiedzi na temat wspólnego przygotowywania w domu posiłków . Wykonanie w klasie "Zdrowych i kolorowych kanapek". Omówienie zasad bezpiecznego posługiwania się narzędziami. (12.10.2022 r.)
- Odszukanie pamiątek rodzinnych (zdjęcia i dokumenty) przekazywanych z pokolenia na pokolenie i przygotowanie przez Jaśkę Sekitę wspólnie z mamą prezentacji na ich temat. Następnie pokazaniejej dzieciom w klasie. Prezentacja ta dotyczyła prapradziadka Bronka, który dawno temu walczył o wolną i niepodległą Polskę. (27.10.2022 r.)
- Rozmowa o polskich tradycjach świąt zadusznych i wykonanie ilustracji pt. „Pamiętam o moich bliskich zmarłych” na klasową gazetkę. (27.10.2022 r.)
- Swobodne wypowiedzi dzieci nt. podziału obowiązków w ich domach. Przypomnienie zasad bezpiecznego korzystania z powszechnie używanych domowych urządzeń (27.10.2022 r.)
- Wypowiedzi na temat sprawowania opieki nad młodszym rodzeństwem, zapisanie kilku propozycji – kształtowanie prawidłowych postaw. (28.10.2022 r.)
- Odgrywanie scenek ilustrujących kulturalne zachowanie się przy stole z wykorzystaniemtalerzyków i sztućców. Stosowanie w nich zwrotów grzecznościowych, zwrócenie uwagi na reakcję domowników na niewłaściwe zachowanie. (04.11.2022 r.)
Małgorzata Przybylska
„Ratując jednego psa, nie zmienimy świata… ale świat zmieni się dla tego jednego psa”
Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Na pewno każdy psiarz to potwierdzi. Pieski są z nami na dobre i na złe, zawsze przytulą kiedy w sercu smutek, ogrzeją, kiedy marzną stopy, pomachają ogonem, kiedy po lekcjach lub po pracy staniesz w drzwiach. Motywują do spacerów, do zabawy i do rozmowy.
Często nie wyobrażamy sobie świata bez psa. Pieski są członkami naszych rodzin.
Niestety nie wszystkie psy mają tyle szczęścia, by posiadać swoją ludzką rodzinę i mieszkać w cieplutkim domu. Są też takie samotne, bezdomne, w schroniskach, przytuliskach… One też potrzebują miłości człowieka.
Takimi wrażliwymi młodymi ludźmi, którzy dostrzegają potrzebujące zwierzęta, są nasi Wolontariusze. To już kolejny rok kiedy poświęcają swój czas i energię by pomagać pieskom ze Stowarzyszenia Psia Przystań w Lidzbarku. Nasze dyżury są zawsze dla nich okazją by pomagać, okazać serce, podzielić się dobrem, ofiarować siebie zwierzakom.
Nasi wolontariusze zabierają pieski na spacery, sprzątają ich kojce, zgrabiają liście, myją miseczki, karmią, a także biorą udział w różnych zbiórkach na rzecz Przytuliska, a nawet adoptują bezdomne zwierzaki…
Dziękujemy za dobroć i serce okazane potrzebującym zwierzętom.
Oto kilka zdjęć z naszych wizyt w tym wyjątkowym miejscu.
Joanna Lemańska
Film zrealizowany z działań podjętych w ramach projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła Pamięta”.
Jak co roku uczniowie wraz nauczycielami z Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Szarych Szeregów w Lidzbarku aktywnie włączyła się w akcję.
W dniach 27-30.10 br. klasa 5b uczestniczyła w zadaniu wyznaczonym przez znaną historyk lidzbarską Panią Ewę Rzeszutko, a mianowicie uczniowie podzieleni na grupy mieli odnaleźć stare groby znanych lidzbarskich osobistości i uporządkować je. Dzieci wraz z rodzicami znakomicie wywiązali się z postawionego przed nimi zadania.
Klasa VI b 27.10.2022 razem z wychowawczynią Anną Weitz odwiedziła lokalny cmentarz. Uczniowie zapalili znicze w miejscach poświeconych lokalnym bohaterom. Podczas wizyty na cmentarzu młodzież oddała cześć rodakom, którzy poświecili swoją pracę i życie ojczyźnie. Głównym celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności ,a zwłaszcza ze swojego regionu.
Klasa 4c w ramach akcji przygotowała plakat. Podczas prac uczniowie rozmawiali na temat zwyczajów, wspominali swoich bliskich.
Uczniowie klasy 8b wraz z wychowawcą p. Adelą Łozińską udali się na cmentarz lokalny w ramach akcji "Szkoła pamięta". Celem akcji było zapalenie zniczy na grobach tych bohaterów, którzy są związani z historią naszego miejsca, regionu i społeczności.
Jesienne dni to czas refleksji i zadumy, to także czas kiedy wspominamy naszych bliskich, jak również tych, którzy zapisali się w historii naszego kraju. W dniach 24-27. 10 w ramach akcji „Szkoła Pamięta” uczniowie naszej szkoły na lekcjach religii z panią Karoliną Gajewską, przypominali sobie najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski. Starsze klasy przygotowały prezentacje upamiętniające osoby zasłużone dla naszego kraju. Wykonywane też były liczne gazetki dotyczące postaci historycznych. Młodsze dzieci wykonywały prace plastyczne, nawiązujące swoją tematyką do tradycji świąt zadusznych.
Na lekcjach uczniowie rozmawiali również na temat pamiątek rodzinnych, a także wspominali osoby, do których owe przedmioty kiedyś należały.
Zmiany, które zostaną wprowadzone od 03.11.2022 r. polegają na:
1. Przyśpieszeniu odjazdu z Lidzbarka z godz. 7:00 na godz. 6:50 kursu Lidzbark – Kiełpiny – Wąpiersk – Jeleń – Lidzbark (10 minut wcześniej z poszczególnych przystanków)
2. Zlikwidowaniu kursu Lidzbark – Bryńsk odj. z Lidzbarka godz. 6:40
3. Zlikwidowaniu kursu Bryńsk – Lidzbark odj. z Bryńska godz. 6:50
4. Przyśpieszeniu odjazdu z Lidzbarka do Bryńska z godz. 7:35 na godz. 7:20 (15 minut wcześniej z poszczególnych przystanków)
5. Przyśpieszeniu odjazdu z Bryńska do Lidzbarka z godz. 7:50 na godz. 7:35 (15 minut wcześniej z poszczególnych przystanków)
Ogólnopolski Tydzień Kariery to czas kiedy koncentrujemy się na różnorodności zawodów.
Z tej okazji w Szkole Podstawowej nr 2 w Lidzbarku zaplanowano liczne działania związane z tą tematyką. Hasło przewodnie w tym roku to:
„Równowaga psychiczna we współczesnym świecie - Moc jest w nas: uwierz w siebie i zadbaj o siebie!”
W Tygodniu Kariery w całej szkole królowały przeróżne zawody. Uczniowie podczas zajęć z wychowawcami, nauczycielami, pedagogiem, doradcą zawodowym oraz w bibliotece i na świetlicach szkolnych poznawali świat zawodów i dyskutowali na tematy dotyczące pasji, zainteresowań, uzdolnień, planów zawodowych,…
Dzieci prezentowały zawody swoich rodziców, zawody swoich marzeń, grały w gry i zabawy o tematyce zawodowej, przebierały się na przedstawicieli ulubionych zawodów.
Uczniowie mieli też możliwość poznania zawodów poprzez omawianie wierszy tematycznych, czytanie książek, branie udziału w quizach, ćwiczeniach interaktywnych. Na zajęciach ilustrowali różne profesje, odgadywali zagadki, rozwiązywali rebusy, krzyżówki i wykreślanki.
W świetlicy szkolnej wychowankowie uczyli się adresować koperty, pisali do siebie listy, wrzucali je do skrzynki pocztowej.
Wychowawcy klas 4-8 poświęcili godziny wychowawcze tematom zawodoznawczym, przeprowadzili też warsztaty pt.: "Moc jest w nas - jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne", a szkolny doradca zawodowy przeprowadził zajęcia dla klas 7a i 8a pt.: „Znaczenie pracy dla zdrowia psychicznego”.
Uczniowie wykonali wiele prac plastycznych związanych z orientacją zawodową, które dumnie zaprezentowano na gazetkach szkolnych i wystawach. Wzięli również udział w konkursach plastycznych: „Zawód z pasją” (klasy 1-6) i „Zawód, który mnie fascynuje (klasy 7-8).
W wielu klasach zagościli rodzice, którzy opowiedzieli o swoich zawodach. Odbyły się spotkania z : konsultantem żywieniowym dla drobiu (1a), strażakiem (1b), ratownikiem WOPR (1b), kierowcą ciężarówki (2a), pracownikiem robót drogowych (2a), elektrykiem (2a), sprzedawcą w księgarni(2a),dentystą (2a), ratownikiem medycznym (1b i 3b), dietetykiem (3c), rolnikiem, technik weterynaryjny (3c), kosmetyczką (1a i 5a), wolontariuszami z Przytuliska.
Wiele spotkań z przedstawicielami zawodów jest zaplanowanych jeszcze w listopadzie: m.in. wizyta klasy 1a w piekarni, spotkanie z pracownikiem Welskiego Parku Krajobrazowego w klasach 2a i 2b, wizyta florystyki w klasie 3a, leśniczego w klasie 1a…
Działania z Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery uwieczniono na licznych zdjęciach i sporządzono szczegółowe sprawozdanie.
Na pewno na długo zapamiętamy te niezwykłe lekcje i zajęcia związane z zawodami.
Włączając się w działania realizowane w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery uczniowie kl. 2a mieli możliwość dokładniej poznać specyfikę różnorodnych zawodów.
Wszystko to za sprawą rodziców, którzy z wielkim zaangażowaniem opowiadali o swojej pracy. Zadbali także o to, aby dzieci mogły zobaczyć, sprawdzić, a nawet użyć potrzebne sprzęty, urządzenia, pojazdy.
Dzieci dowiedziały się również, jakie należy mieć wykształcenie, aby wykonywać wybrany zawód.
Najpierw dzięki tacie Tadeusza uczniowie poznali zawód kierowcy ciężarówki.
Pan Mateusz wiele uwagi poświęcił także tematowi bezpieczeństwa, o którym cały czas należy pamiętać. Dzieci przypominały numery alarmowe, a na zakończenie spotkania otrzymały kamizelki odblaskowe oraz długopisy.
Następnym, niezwykle interesującym dla dzieci zawodem był zawód dentysty. Panią Anię odwiedziliśmy w miejscu jej pracy. Tam dzieci miały możliwość wejść w rolę stomatologa.
Była to bardzo emocjonująca lekcja, a dla niektórych dzieci wizyta w gabinecie, która ośmieliła je do systematycznego odwiedzania dentysty.
Kolejnym zawodem, który uczniowie mieli możliwość poznać, to pracownik robót drogowych.
Dzięki znajomym panom dzieci mogły zgłębić wiedzę na temat ich pracy.
Szczególną uwagę uczniów przykuły potężne maszyny, które były tam obsługiwane.
Następnego dnia drugoklasistów odwiedził pan Michał - elektryk.
Tata Adasia przekazał uczniom wiele informacji na temat wykowywanego zawodu. Zaprezentował dzieciom wyposażenie samochodu, najpotrzebniejsze narzędzia, urządzenia. Największe wrażenie zrobił na dzieciach podnośnik.
Pan Michał, podsumowując spotkanie wielokrotnie podkreślał, że zawsze należy dbać o bezpieczeństwo, kiedy mamy do czynienia z prądem.
Na koniec uczniowie otrzymali naklejki z ostrzeżeniem: ,, Nie dotykać! Urządzenie elektryczne" , czy ,, Uwaga! Urządzenie elektryczne", a także słodki upominek.
Sprzedawca w księgarni, to zawód na temat którego mogliśmy dowiedzieć się więcej dzięki rodzicom Damiana. Pani sprzedawczyni opowiedziała klasie o tym , co robi na co dzień. Uświadomiła dzieci, że to znajomość wielu kodów, które należy nabijać na kasę, aby wydrukować paragon, wydawanie pieniędzy, wystawianie faktur, obsługiwanie terminala.
Będąc w sklepie, dzieci mogły sprawdzić się w roli pracownika. Każde dziecko stanęło za ladą, tuż przed kasą i na chwileczkę stało się sprzedawcą.
Uczniów znów czekała niespodzianka - plany lekcji i ołówki.
Takie spotkania to niezwykłe lekcje dla dzieci. Wiedzę dotyczącą orientacji zawodowej mogą czerpać od najbliższych, dlatego też są tak skupione i zaangażowane.
Wszystkim osobom, które włączyły się realizację działań w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery serdecznie dziękujemy!!!
Uczniowie klasy 2 a wraz z wychowawczynią.
Nowa galeria Konkurs „Najpiękniejszy Eko-Różaniec” została dodana do albumu fotograficznego
„Różaniec to skarb, który trzeba odkryć” wołał Jan Paweł II. Październik jest miesiącem modlitw z Różańcem. Dlatego w naszej szkole został zorganizowany przez p. Karolinę Gajewską, konkurs na Eko-Różaniec.
Cele konkursu to propagowanie nabożeństwa różańcowego, zwrócenie uwagi na potrzebę właściwej segregacji odpadów, także możliwość wielokrotnego wykorzystania niektórych produktów.
Wszystkie piękne, oryginalne i pomysłowe Eko – Różańce zostały zrobione z różnych dowolnych eko materiałów np. z szyszek, cukierków, mentosów, żołędzi, orzechów, ziaren kawy i kukurydzy, kasztanów, fasolek, papieru, bibuły, tektury, owoców jarzębiny, róży czy drewna.
Zwycięzcami konkursu zostały: Ania Janiszewska i Zosia Kozłowska. Uczennice klasy VII a.
Karolina Gajewska
Nowa galeria Zbiórka karmy dla zwierząt z Przytuliska Psia Przystań w Lidzbarku została dodana do albumu fotograficznego
„Ciągle jeszcze istnieją wśród nas anioły. Nie mają wprawdzie żadnych skrzydeł, lecz ich serce jest bezpiecznym portem dla wszystkich, którzy są w potrzebie. Wyciągają ręce i proponują swoją przyjaźń”
Phil Bosmans
Październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt, to właśnie w tym czasie obchodzone są dni, które mają zwiększyć świadomość, że zwierzęta też czują i potrzebują naszej pomocy (1 października Światowy Dzień Wegetarianizmu, 2 października Światowy Dzień Zwierząt Hodowlanych, 4 października Światowy Dzień Zwierząt i Dzień św. Franciszka, 25 października Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt i Dzień Kundelka) .Dlatego w naszej szkole Mali Wolontariusze – uczniowie klas I – III wraz z wychowawczyniami zorganizowali zbiórkę karmy i akcesoriów dla psów i kotów z Przytuliska Psia Przystań w Lidzbarku.
27 października zebrane dary zostały przekazane do przytuliska. Pani Zosia Goljasz opowiedziała dzieciom o pracy wolontariusza i podopiecznych przytuliska. Uczniowie poznali krótkie historie zwierząt, które trafiły do tego miejsca. Dziękujemy dzieciom, rodzicom, dziadkom i babciom za zaangażowanie się w akcję charytatywną. Kolejny raz udowodniliście, że los zwierząt nie jest Wam obojętny. Jesteście Małymi Wolontariuszami, ale macie wielkie SERDUSZKA
Nowa galeria Las w klasie 2 b została dodana do albumu fotograficznego
Przez cały tydzień października dzieci w klasie 2 b uczyły się o lesie:
- wypowiadały się o jesiennym lesie na podstawie wielu ilustracji, zebranych książek i własnych doświadczeń;
- poznały las jako ekosystem oraz rozróżniały rodzaje lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
- opisywały wygląd liści, owoców i nasion drzew oraz krzewów;
- omawiały właściwe zachowanie się w lesie i wykonały w grupach plakaty pt. „Dbamy o las”;
- poznały zagrożenia dla lasu spowodowane przez człowieka;
- rozpoznawały wybrane drzewa i krzewy oraz ich liście, nazywały ich owoce, poznały budowę drzewa i krzewu;
- wspólnie opisały brzozę, a samodzielnie kasztanowca;
- wypełniły kartę obserwacji wybranego drzewa, zrobiły odcisk jego kory i liścia;
- przyniosły do klasy kolorowe bukiety z liści i zrobiły jesienne drzewka bonsai;
- poznały dary lasu; jeżyny, borówki, poziomki, grzyby, żołędzie, orzechy itp;
- w czasie zabaw ruchowych na sali gimnastycznej wykorzystywały dary lasów i segregowały je;
- wykorzystując plansze z grzybami dzieliły je na jadalne i trujące;
- poznały znaczenie grzybów dla roślin, leśnych zwierząt i człowieka;
- wymieniły zasady właściwego zbierania grzybów;
- gromadziły informacje o pracy obserwatora przyrody i o najmniejszych przedstawicielach leśnej fauny- nazywały drobne zwierzęta żyjące w dolnych partiach lasu i ich pożywienie;
To był tydzień ciężkiej pracy, ale dzięki niej dzieci posiadają teraz ogromną wiedzę o lesie.
Małgorzata Przybylska
Nowa galeria Wizyta w miejscach upamiętniających zbrodnie hitlerowskie - klasa 8a została dodana do albumu fotograficznego
Dnia 27.10.2022 r. klasa 8a wraz z wychowawcą Arkadiuszem Raszkowskim udała się do lasu położonego przy drodze Lidzbark - Jamielnik, gdzie znajdują się pomniki, upamiętniające miejsce kaźni kobiet i mężczyzn - mieszkańców tych terenów - rozstrzelanych 18 grudnia 1944 r. przez niemieckich nazistów za to, że byli Polakami. Udając się w to miejsce, uczciliśmy pamięć pomordowanych, udowadniając jednocześnie, że pamięć o bohaterach tych czasów nie ginie i młode pokolenie pamięta. Korzystając z okazji, uporządkowaliśmy teren miejsca pamięci oraz zapaliliśmy znicze, następnie minutą ciszy upamiętniliśmy pomordowanych.
Nowa galeria Zbiórka nakrętek została dodana do albumu fotograficznego
Dnia 25.10.2022 r. w klasach 1-3 oraz 26.10.2022 r. w klasach 4-8,odbyła się zbiórka nakrętek na cele charytatywne. Jak zawsze można było liczyć na naszą młodzież. Podziękowania dla wolontariuszy i samorządu uczniowskiego.
Nowa galeria BohaterON została dodana do albumu fotograficznego
Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Szarych Szeregów w Lidzbarku po raz kolejny wzięła udział w akcji BohaterON w Twojej Szkole 2022. Celem akcji jest upamiętnienie uczestników Powstania Warszawskiego oraz propagowanie wśród młodego pokolenia historii XX wieku.
Nauczyciele historii w klasach IV-VIII przeprowadzili lekcje poświęcone Powstaniu Warszawskiemu. W tym roku wysyłkę kartek zastąpiono wpisem symbolizującym dowód uznania, pamięci i dumy z Powstańców Warszawskich oraz młodych pamiętających i dumnych ze swojej historii.
Chętni uczniowie mogli napisać życzenia dla powstańców – na portalu www.dumnizpowstańców.pl.
Nowa galeria Szkoła Przyjazna środowisku - klasa 2b została dodana do albumu fotograficznego
Oto tematy przyjazne środowisku realizowane na zajęciach w klasie 2 b przez panią Małgorzatę Przybylską:
- Ptaki odlatujące do ciepłych krajów i ptaki pozostające na zimę w Polsce. Zabawy dramowe zachowanie wobec napotkanych dzikich zwierząt. (15.09.2022 r.)
- Słuchanie wiersza M. Strzałkowskiej „W sadzie", wypowiedzi nt. wiersza i zmian zaobserwowanych w przyrodzie i pogodzie. Wyjaśnianie, czym jest babie lato. (23.09.2022 r.)
- Nazywanie dźwięków przyrody (wyrazy dźwiękonaśladowcze) oraz dźwięków miłych i niemiłych dla ucha. (26.09.2022 r.)
- Pogadanka - Zdrowotne walory owoców i warzyw, które zbieramy we wrześniu w sadach i ogrodach. Sposoby przechowywania owoców i warzyw. Piramida zdrowia (27.09.2022 r.)
- Prowadzenie obserwacji jesiennej przyrody, omawianie zmian w przyrodzie we wrześniu i październiku - prace jesienne w ogrodzie. Poznawanie warzyw przyniesionych do klasy i sposobów ich przechowywania, wyszukiwanie i czytanie nazw warzyw i owoców i ich opisywanie. (28.09.2022 r.)
- Rozpoznawanie i nazywanie warzyw i owoców. Budowa rośliny - główne elementy, część nadziemna i części podziemna. Prace wykonywane w ogrodzie jesienią. Różnica między sadem a ogrodem. Wartości odżywcze warzyw i owoców. Rozmowa o wartości odżywczej warzyw i owoców, konieczności ich mycia oraz zachowania higieny rąk przed ich jedzeniem. Rozróżnianie warzyw i owoców, drzew i krzewów. Rozpoznawanie i nazywanie popularnych drzew i krzewów owocowych. Podawanie charakterystycznych cech czterech pór roku. (29.09.2022 r.)
- Wykonanie piramidy żywieniowej techniką kolażu. (30.09.2022 r.)
- Swobodne wypowiedzi nt. jesiennych prac wykonywanych w ogrodzie, sadzie i na polu. Głośne czytanie tekstu W. Widłaka „Kto zerwał buraki?", (05.10.2022 r.)
- Wypowiedzi nt. zmian zachodzących jesienią w przyrodzie. Nazwy jesiennych darów, pola, ogrodu i sadu. Jadalne części warzyw. Sposoby wykopywania roślin okopowych, narzędzia używane jesienią w pracach na polu i w ogrodzie. Poznawanie budowy ziemniaka. Omówienie wartości odżywczej produktów z ziemniaków. Wypowiedzi nt. wartości odżywczych warzyw i owoców oraz występowania w nich witamin. (06.10.2022 r.)
- Wyjście do parku - obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie, barwy i dary jesieni, zabawy na świeżym powietrzu, znaczenie ich dla organizmu. (06.10.2022 r.)
Nowa galeria Dyskoteka szkolna! została dodana do albumu fotograficznego
Dnia 21.10.2022 r. w godzinach 17.00-20.00 z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbyła się dyskoteka halloweenowa. Makijaż i ubiór uczniów wskazał na ich wielką kreatywność. Wszyscy bawili się znakomicie!! Dziękujemy nauczycielom, dzięki którym uczniowie mogli spędzić czas na wspólnej zabawie.
Nowa galeria Otwarcie Laboratorium Przyszłości została dodana do albumu fotograficznego
„Dzieci są urodzonymi naukowcami. Spontanicznie eksperymentują, doświadczają i powtarzają próby w nieskończoność. (…) Wąchają, smakują, gryzą i dotykają, sprawdzając twardość, miękkość, sprężystość, chropowatość, gładkość i temperaturę przedmiotów”. – R. Buckminster Fuller
Nasza szkoła przystąpiła do programu Laboratoria Przyszłości, dzięki czemu mamy nowoczesną salę wyposażoną w różne sprzęty i narzędzia tj.: robot kuchenny planetarny, blender, kuchenka indukcyjna, wyrzynarka stołowa, piła do drewna, maszyny do szycia, przybory i narzędzia do obróbki drewna i metalu, przybory krawieckie, kreatywne klocki LEGO oraz edukacyjne zestawy do programowania. 20 października 2022 r. odbyła się w tej sali lekcja pokazowa z udziałem uczniów klasy 3c, na którą zostali zaproszeni Burmistrz Lidzbarka Pan Maciej Sitarek, Dyrektor Pan Janusz Ławicki, Wicedyrektor Pani Lidia Ostrowska. Na początku zajęć trzecioklasiści wysłuchali prelekcji o zdrowym odżywianiu przedstawionej przez dietetyczkę -Panią Martę Jędrzejczak. Podczas pogadanki uczniowie mogli wykazać się swoją wiedzą na temat zdrowego stylu życia. Po części teoretycznej dzieci przeszły do części praktycznej, podczas której pod czujnym okiem Pani Marty przygotowały koktajl owocowy ze szpinakiem oraz sałatkę owocową. W krojeniu owoców uczestniczyli również Pan Dyrektor i Pan Burmistrz Lidzbarka. Po tej części odbyła się degustacja smacznych i zdrowych przekąsek. Trzecioklasiści poczęstowali swoich starszych kolegów i koleżanki przygotowanymi smakołykami, zachęcając ich do zdrowego odżywiania.
Dzięki sprzętom zakupionym w ramach Laboratorium Przyszłości nasi uczniowie będą mogli uczyć się poprzez eksperymentowanie oraz nabywać praktycznych umiejętności.
Nowa galeria Wycieczka klas 3a i 3c do Warszawy została dodana do albumu fotograficznego
„Ten kto żyje widzi dużo, ten kto podróżuje widzi więcej”
Dnia 19.10.2022 r. uczniowie z klasy 3a i 3c wraz z opiekunami: Grażyną Wąsiewską, Marleną Majkowską i Małgorzatą Raczyńską pojechali na wycieczkę do Warszawy. Zwiedzanie zaczęli od Stadionu Narodowego. Przewodnik opowiedział trzecioklasistom różne ciekawostki o tym miejscu. Najwięcej emocji wywołał pobyt w szatni polskiej reprezentacji, gdzie uczniowie mogli dotknąć koszulek, które zakładali ich idole. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Zamku Królewskiego. Tutaj uczniowie zwiedzili apartamenty króla Augusta Poniatowskiego, Salę Canaletto, Salę Rycerską, Salę Tronową, Galerię Malarstwa Rzeźby i Sztuki Zdobniczej, w której mogli podziwiać obrazy Rembrandta. Dzieci miały również okazję przeprowadzać doświadczenia, odkrywać tajemnice przyrody, obejrzeć interesujące eksponaty w Centrum Nauki Kopernik.
Wycieczka do Warszawy to ciekawie spędzony czas, który na długo pozostanie we wspomnieniach trzecioklasistów i ich opiekunów.