Menu

  • Dzień Papieski w naszej szkole "Wstańcie, chodźmy!"

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii DZIEŃ PAPIESKI WSTAŃCIE, CHODŹMY.

    W czwartek, 17 października obchodziliśmy w naszej szkole XIX Dzień Papieski pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!”. Z tej okazji odbył się uroczysty apel przygotowany przez nauczycieli: Karolinę Gajewską, Ewę Rogozińską oraz Justynę Szostek. Recytatorami byli uczniowie klas: IV a, V a, VI c, VII a i VIII a zaś cały program ubogacił pięknymi , nastrojowymi pieśniami chór naszej szkoły. W tym roku mija 40 lat od I Pielgrzymki Św. Jana Pawła II do Ojczyzny oraz 41 rocznica Jego wyboru na Stolicę Piotrową. Warto zauważyć, że była to pierwsza w całej historii Polski wizyta papieża w naszej Ojczyźnie. Wizyta niełatwa i zarazem niezwykle doniosła w skutkach. Władze komunistyczne zdecydowanie się jej sprzeciwiały, przeczuwając, że może ona odmienić serca i umysły Polaków i w konsekwencji zmienić przyszłość kraju. Podążając za rozważaniami zawartym w książce Wstańcie, chodźmy! warto odnieść się do słów papieża Franciszka  - „Dobrze jest pamiętać (…) o tych wszystkich braciach na przestrzeni dziejów, którzy byli pełni radości, pełni niezmordowanej odwagi w głoszeniu Słowa oraz zdolni do wielkiej wytrwałości. (…) nie mówmy, że dzisiaj jest trudniej; jest inaczej. Dlatego uczmy się od świętych, którzy nas poprzedzili i stawili czoło trudnościom występującym w ich epoce. (pap. Franciszek, Evangelii gaudium, nr 263).

    Nasi uczniowie wyjaśnili i zobrazowali powyższe słowa poprzez narratorów i piękne utwory poetyckie, dzięki którym widać było czego dokonał Św. Jan Paweł II szczególnie przez I Pielgrzymkę do Ojczyzny. Wskazał na chrześcijańskie korzenie Polski i ukazał horyzonty nadziei związanej z ufnością pokładaną w Bogu.  Dzień Papieski jest doskonałą okazją dla nas wszystkich do zapoznania się lub przypomnienia bogactwa nauczania papieskiego. Nadal, a nawet coraz bardziej, potrzebne jest pogłębianie znajomości życia i nauczania Świętego Jana Pawła II, by – zwłaszcza młodsze pokolenia – nie zatraciły, nie zmarnowały, wielkiego, aktualnego daru, posłannictwa, jaki został nam dany w osobie tego wspaniałego człowieka Kościoła powiedział na zakończenie apelu Pan Dyrektor Janusz Ławicki.                                                                                                                             

    Ewa Rogozińska

  • Konkurs na „Najpiękniejszy Różaniec”

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konkurs na „Najpiękniejszy Różaniec”.

    Różaniec to „skarb, który trzeba odkryć” wołał papież Jan Paweł II. Aby wołanie papieża nie poszło w zapomnienie, w naszej szkole uczniowie wzięli udział w konkursie różańcowym zorganizowanym pod kierunkiem pani Karoliny Gajewskiej. Celem konkursu było zainteresowanie dzieci modlitwą różańcową, przypomnienie jak  piękną modlitwą jest modlitwa różańcowa i jednocześnie zachęcenie dzieci do częstego jej odmawiania. Uczestnicy konkursu do wykonania różańca wykorzystali najróżniejsze materiały. Były różańce z żołędzi, kasztanów, drewnianych koralików, orzechów, chrupek, ziaren kawy, makaronu, masy solnej, kukurydzy, dzikiej róży gąbki, itp. Pomysłowość i oryginalność prac okazała się bardzo wielka.

    Nagrodzone  prace:

    Natalia  Gajewska  klasa  V c

    Alicja  Jerchewicz klasa  V c

    Jakub  Bartnicki  klasa  V c

    Zuzanna  Karda klasa  V b

    Amelia  Wardowska  klasa  V b

    Lucyna  Łożyńska  klasa  V b

    Igor  Struziński  klasa  V b

    Daniel  Urbański  klasa  V b

    Michał  Figurski klasa VI a

    Michał  Kochański   klasa  VI a

    Artur  Kornowski  klasa VI a

    Karolina  Kowalska  klasa VI a

    Michał  Milz  klasa  VI a

    Łukasz  Moczulski klasa VI a

    Klaudia  Nisgorska  klasa  VI a

    Olga  Nowińska  klasa  VI a

    Tomasz  Pawlak  klasa  VI a

    Tigran  Shahbazyan  klasa  VI a

    Miłosz  Waszkiewicz  klasa  VI a

    Amelia  Rochoń  klasa  VI b

    Jakub  Rynkowski  klasa  VI b

    Zuzanna  Braun  klasa  VI c

    Julia  Skuza  klasa  VI c

    Dominik  Urbański  klasa  VI c

    Katarzyna  Wiśniewska  klasa  VI c

  • Smacznie, zdrowo, kolorowo w klasie 2 a

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Smacznie, zdrowo, kolorowo w klasie 2 a.

             Jesień w ogrodzie warzywnym to temat, który rozpoczął cykl zajęć realizowanych przez panią Małgorzatę Przybylską w klasie 2 a.  Wszystkie dzieci przyniosły do szkoły wiele warzyw i owoców, a następnie nazywały je , opisywały i rozpoznawały dotykając, oglądając i smakując. Poznały w ten sposób ich  zdrowotne walory.

             Następnego dnia dzieci odróżniały  drzewo od krzewu i rozpoznawały popularne drzewa i krzewy owocowe oraz przedstawiały zalety ulubionego owocu.

           Przez kolejne dni dzieci poznawały jesienne dary lasu, pola, ogrodu i sadu. Dowiedziały się: Jakie są  jadalne części warzyw? Skąd przybyły ziemniaki? Które potrawy z ziemniaków są zdrowe, a które nie?, a także Gdzie skryły się witaminy?

            Wyodrębniły grupy żywieniowe oraz nazwały i omówiły wartości odżywcze produktów z tych grup i ich znaczenia dla organizmu ludzkiego. Wykonały piramidę żywieniową techniką kolażu, układały dzienny jadłospis, a nawet zrobiły kolorowe kanapki wykorzystując warzywa i owoce. Własnoręcznie wykonane kanapki okazały się hitem  drugiego śniadania. Piramidy żywieniowe i dzienny jadłospis zostały zaprezentowane na szkolnym korytarzu.

            Na koniec tego cyklu zajęć była mowa o jesiennych przetworach, po które zimą wszyscy chętnie biegają do spiżarni. 

  • Babeczkowy Bukiet

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Babeczkowy Bukiet.

    W piątek 11 października Samorząd Uczniowski przygotował dla wszystkich pracowników szkoły drobne upominki z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej. Już od rana członkowie Samorządu częstowali pracowników szkoły babeczką, w którą wbity był symboliczny papierowy tulipan. Akcja okazała się miłym zaskoczeniem dla obdarowywanych pracowników szkoły.

  • Dzień Edukacji Narodowej

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ.

  • Półka ciekawych książek!

     

    W bibliotece szkolnej powstała PÓŁKA CIEKAWYCH KSIĄŻEK.

    To wy uczniowie możecie decydować jaka książka w danym miesiącu znajdzie się na PÓŁCE. Możecie samodzielnie dokonać wyboru. Macie możliwość wykorzystania swojej kreatywności. Wasze wybory mogą również pomóc w wyborze ciekawej książki innym czytelnikom. Zapraszam do wspólnej zabawy! Przyjdź i umieść ciekawą wg Ciebie książkę na PÓŁCE.

  • Kim zostanę? - część artystyczna klasy 2 b zaprezentowana przedszkolakom

    Kim zostanę? - część artystyczna kl. 2 b zaprezentowana przedszkolakom

    Czwartkowe popołudnie (10.10.2019 r.) było dla uczniów kl. 2 b niezwykle emocjonujące, a to wszystko dlatego, że prezentowali swoje pierwsze przedstawienie trzem grupom przedszkolnym: trzy-, cztero- i pięciolatkom. Artyści wzbogacili wiedzę młodszych kolegów o różnych zawodach. Przedszkolaki dowiedziały się, czym zajmują się ludzie na danych stanowiskach, wysłuchali także piosenki w wykonaniu członków zajęć artystycznych.

    Wszystkie grupy w ciszy i z zainteresowaniem oglądały występ, a panie wychowawczynie bardzo doceniły wkład pracy drugoklasistów i wychowawczyni - Marzeny Czarnomorzec.

    Niezwykle miłą niespodzianką, był fakt iż p. dyrektor i wicedyrektor przedszkola czekały na nasze dzieci, aby je przywitać, obejrzeć część artystyczną, a także podziękować za występ słodkim poczęstunkiem.

    Uczniowie zmotywowani, z głową pełną pomysłów wrócili do szkoły.

  • „Kubusiowi Przyjaciele Natury”

    Dnia 09.10.2019 wszystkie klasy pierwsze, drugie oraz trzecie przystąpiły do XII edycji programu edukacyjnego ,,Kubusiowi Przyjaciele Natury''. 

    Jego celem jest proekologiczna edukacja. Dzięki specjalnie przygotowanym materiałom i scenariuszom lekcji dzieci wezmą udział w zajęciach tematycznych, podczas których nauczą się troszczyć o środowisko naturalne, poznają podstawowe zasady ekologii i dowiedzą, dlaczego warto jeść owoce i warzywa oraz poznają korzyści płynące z ruchu.

    Każdy uczeń otrzyma pakiet kart pracy, Dzienniczek Kubusiowego Przyjaciela Natury oraz Certyfikat udziału w programie. Zajęcia będą rozwijać u dzieci kreatywność i samodzielne myślenie. Co więcej, będą mogły przyswajać wiedzę poprzez zabawę.

    Program będzie realizowany od października 2019 roku do czerwca 2020 roku. 

    Po wykonaniu wszystkich zadań szkoła nabędzie prawo do posługiwania się specjalnym certyfikatem przyznającym tytuł „Kubusiowych Przyjaciół Natury”. 

    Patrycja Oleksiak

  • Powiatowy Drużynowy Turniej Tenisa Stołowego Dziewcząt

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Powiatowy Drużynowy Turniej Tenisa Stołowego Dziewcząt.

    Dnia 09.10.2019 w Działdowie odbył się Powiatowy Drużynowy Turniej Tenisa Stołowego Dziewcząt. Naszą szkołę reprezentowały Lena Rucińska z klasy 3 b oraz Zuzanna Pingot z klasy 5 c. Dziewczęta zajęły 2 miejsce. Serdecznie GRATULUJEMY!!!!!

  • ABC Ekonomii, czyli pierwsze kroki w świecie finansów – w klasie 4 a

    Świat finansów, wydatków, potrzeb, zachcianek, pożyczek i ogarniających nas z każdej strony reklam jest dla dzieci trudnym pojęciem. Aby ułatwić młodszym dzieciom wejście w tę tematykę przystąpiliśmy do udziału w projekcie „ABC Ekonomii”. W zajęciach dodatkowych o nazwie Przedsiębiorczość wraz z panią Małgorzatą Raczyńską biorą udział uczennice z klasy 4 a.

    Podczas dotychczasowych zajęć uczennice poznały historię pieniądza, dowiedziały się, że nie zawsze wyglądały one tak  jak obecnie. Miały możliwość obejrzenia prywatnego zbioru banknotów oraz monet pochodzących nawet z przed 1900 roku. Wcieliły się również w rolę projektantów tworząc własne banknoty.

  • Akademia Bezpiecznego Puchatka

    W październiku klasy pierwsze przystąpiły do Programu "Akademia Bezpiecznego Puchatka", którego celem jest edukacja i poprawa bezpieczeństwa dzieci, które rozpoczęły naukę w szkole, wytworzenie u dzieci naturalnych sposobów unikania i reagowania na zagrożenia oraz edukacja rodziców w zakresie ochrony dzieci przed zagrożeniem.

    Program trwał będzie  do końca lutego 2020 roku. Nauczycielki klas pierwszych przeprowadzą 4 zajęcia dotyczące bezpieczeństwa na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie.

    Na koniec uczniowie przystąpią do testu, sprawdzającego ich wiedzę. Od jego wyniku będzie zależało, czy szkoła uzyska Certyfikat "Akademii Bezpiecznego Puchatka".

                                                                                                 Lidia Ostrowska

  • Lekturki spod chmurki

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Lekturki spod chmurki.

    8 października w klasach 1a i 1c ruszył ogólnopolski projekt „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki”. Celem projektu jest rozpowszechnienie czytelnictwa wśród uczniów z klas 1-3. Projekt będzie trwał od października do maja i obejmie trzy moduły. Każdy moduł poświęcony będzie jednej lekturze, po której przeczytaniu uczniowie będą musieli wykonać określone zadania. Pierwsze zadanie uczniowie klas 1a i 1c mają już za sobą. Pokolorowały swoje lekturniki.

                                                                                                              Lidia Ostrowska

  • Fluoryzacja

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Fluoryzacja .

    8 października uczniów klas pierwszych po raz kolejny odwiedziła szkolna pielęgniarka. Tym razem pierwszaki po raz pierwszy brały udział we fluoryzacji zębów. Pani pielęgniarka dokładnie poinstruowała uczniów, jak krok po kroku wyszczotkować zęby, aby były czyste i zdrowe. Uczniowie grzecznie stosowały się do zaleceń, dzięki czemu ich zęby już po kilku minutach  stały się lśniące.

                                                                                                              Lidia Ostrowska

  • „Chleb razowy i oleje to zdrowia dobrodzieje!”

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii „Chleb razowy i olejeto zdrowia dobrodzieje!”.

    W pierwszym tygodniu października uczniowie klas trzecich z wychowawcami, panią Ireną Machujską i Aldoną Radziejewską realizowali tematy dotyczące roślin zbożowych, oleistych i włóknistych. Poznali gatunki zbóż oraz  roślin uprawianych w Polsce i na świecie. Obejrzeli prezentację multimedialną „Jak z ziarna powstaje zboże?”. Wykonali samodzielnie zakwas na żurek. Obserwowali proces tłoczenia oleju i poznali możliwości wykorzystania oleju i wytłoków, czyli pozostałości po wytworzonym oleju. Dzieci wykonały także prace plastyczne „Od ziarenka do bochenka”. Zwieńczeniem aktywności była wspólna degustacja. Chleb upieczony przez p. Czarnomorzec,  polany wytłoczonymi w klasie olejami: słonecznikowym, lnianym i orzechowym smakował wyśmienicie. Przeprowadzone zajęcia pozwalają sądzić, że zdrowy styl życia oraz pożądane nawyki żywieniowe są dzieciom bliskie. Ideę dobrego żywienia należy kontynuować, a systematyczność, cykliczność, powtarzalność działań i zaangażowanie całej społeczności, nie tylko szkolnej „zmienią złe nawyki na lepsze zamienniki”.

  • Wypad na łono natury

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wypad na łono natury.

    Dnia 23 września  2019 uczniowie klas I-III, podobnie jak ich starsi koledzy odwiedzili Farmę Noego. Nagroda , będąca zwieńczeniem akcji „Rowerowy Maj” okazała się strzałem w dziesiątkę. Dzieci przeżyły dzień wspaniałej zabawy. Grały w piłkę, skakały na trampolinach, jeździły konno, powoziły bryczką, a nawet karmiły zwierzęta. Urok miejsca i wspaniała pogoda zaostrzyły apetyty uczniów, które zaspokoił  p. Ryszard Grams, pieczonymi kiełbaskami i chlebem. Od niego też nasi uczniowie nauczyli się wesołych przyśpiewek i poznali tajniki sztuki jeździeckiej. Ruch, świeże powietrze okazały się doskonałym sposobem spędzenia czasu, dalekim od Internetu, gier, portali społecznościowych, a jakże przyjaznym zdrowiu i  rozwojowi  fizycznemu.

  • Warsztaty z języka niemieckiego

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Warsztaty z języka niemieckiego.

        W bieżącym roku szkolnym przystąpiliśmy do projektu Deutsch plus – projektu wspierającego szkoły w działaniach na rzecz języka niemieckiego. Organizatorem akcji jest Goethe - Institut w Warszawie a patronat pełni Ambasada Niemiec. 1 pażdziernika odwiedziła nas pani Antonina Nowak, studentka z Berlina, która przeprowadziła 90 minutowe warsztaty. Zaprezentowała na nich niemiecką kulturę, w formie prezentacji i interaktywnej zabawy opowiedziała o swoim życiu  i o najbardziej aktualnym obrazie Niemiec. Uczniowie klasy VIII A mieli okazję opowiedzieć o sobie, swoich zainteresowaniach i upodobaniach oraz sprawdzić swoją wiedzę o Niemczech w formie krótkiego quizu. Uczniowie  przetestowali też wiedzę pani Antoniny na temat Polski, przygotowując wcześniej quiz o naszej ojczyźniePo warsztatach wychowankowie  świetlicy pokazali pani Antoninie naszą szkołę, salę sportową, plac zabaw i siłownię. 

  • Rozmowa o lesie i jego mieszkańcach

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Lekcja przyrodnicza w klasie I b.

    7 i 8 października uczniów klas 1a, b i c odwiedził przedstawiciel Welskiego Parku Krajobrazowego - Pan Arkadiusz Abramowski. Celem wizyty było przedstawienie uczniom w sposób interesujący informacji na temat lasu, wieku drzew, rodzajów drzew oraz mieszkańców lasu. Pan Arkadiusz w sposób ciekawy opowiadał o lesie i jego mieszkańcach. Swoją opowieść uatrakcyjnił mnóstwem ciekawych pomocy dydaktycznych. Dzieci z zaciekawieniem słuchały i zadawały mnóstwo pytań, na które prowadzący odpowiadał z niezwykłą precyzją i cierpliwością. Na koniec ,za swoją wzorową postawę ,uczniowie otrzymali pieczątki przystawione na rękę. Przedstawiały one drzewa, leśne zwierzęta i owoce lasu. Bardzo dziękujemy przedstawicielowi Welskiego Parku Krajobrazowego za tak ciekawą lekcję przyrody.

                                                                                                              Lidia Ostrowska

  • ABC Ekonomii w klasie 2 a

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii ABC - EKONOMII w klasie 2 a.

    Pieniądze towarzyszą każdemu z nas każdego dnia. Codziennie się nimi posługujemy, dlatego od najmłodszych lat powinniśmy nabywać wiedzę, umiejętności i nawyki związane z poruszaniem się w świecie finansów.

    Grupa 8 uczniów z klasy 2 a już od początku roku szkolnego uczęszcza na zajęcia dodatkowe pod nazwą Mały Przedsiębiorca i wspólnie z panią Małgorzatą Przybylską podjęła edukację finansową.

    W czasie kilku spotkań dzieci poznały wiele dla nich nowych pojęć np.:  budżet rodzinny, planowanie wydatków, lista zakupów,  celowe oszczędzanie, potrzeby i zachcianki, pieniądze, banknoty, monety, awers oraz rewers.

    Dzieci na jednym ze spotkań wykonały skarbonki wg własnych pomysłów i zdecydowały, że będą oszczędzały na różne cele. Wiedzą już, że mogą oszczędzać na własne, bieżące wydatki, oszczędzać na zaplanowaną i wymarzoną przez siebie rzecz czy oszczędzać, by pomagać innym np. pomóc siostrze kupić to o czym ona marzy lub wesprzeć jakąś fundację.

    Maluchy uczą się wydawać pieniądze w sposób rozsądny poprzez wspólną zabawę na zajęciach.

  • Nasi uczniowie na Diecezjalnym Spotkaniu Misyjnym w Działdowie

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Nasi uczniowie na Diecezjalnym Spotkaniu Misyjnym w Działdowie.

    Tegoroczny październik przeżywany jest w Kościele jako Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny. Papież Franciszek prosi o modlitwę za kraje misyjne, posługujących na misjach i powołania misyjne. W odpowiedzi na prośbę Ojca Świętego w sobotę, 5 października w Działdowie odbyło się Diecezjalne Spotkanie Misyjne. Z naszej szkoły na to spotkanie pojechali uczniowie z klasy IV a, którzy w tym roku kalendarzowym przystąpili do Pierwszej Komunii Świętej oraz dzieci z klas: I a, I b, II a, II b, III a, III b, V a, V b, V c, VI b i VIII a, które udzielają się w akcjach charytatywnych na rzecz rówieśników z krajów misyjnych. Opiekę nad dziećmi sprawowały katechetka Ewa Rogozińska oraz p. Krystyna Kowalska. Pomocą służyła także absolwentka naszej szkoły a obecnie uczennica Technikum Justyna Kozłowska, która od lat wspiera z nami Dzieło Misyjne. Pierwszym miejscem naszego spotkania była Parafia pw. Świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika w Działdowie. Po powitaniu pielgrzymów obejrzeliśmy musical: „Dzieci misji” przygotowany przez dzieci i młodzież z Parafii pw. Chrystusa Króla w Jabłonowie Pomorskim. Była to przepiękna uczta dla ducha. Barwne stroje  i niezwykła harmonia głosów sprawiły, że w wyobraźni wraz z bohaterami przemierzaliśmy wszystkie kontynenty. Prezentacje swojej posługi misyjnej z wykorzystaniem slajdów przedstawiły nam Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus oraz Misjonarki Świętej Rodziny. Poznaliśmy w jakich warunkach żyją, mieszkają , uczą się i niejednokrotnie muszą pracować dzieci w krajach misyjnych. O pomocy PDMD i swojej pracy w Zambii i Tanzanii opowiadał też Ks. Kan. Grzegorz Tworzewski – dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w diecezji toruńskiej. Tam gdzie pracował panowała prawdziwa nędza, jednak tamtejsi ludzie, mimo tej biedy są serdeczni i znają wartość samego życia. Dzieci otrzymały foldery i pamiątkowe obrazki. W przerwie udaliśmy się do parafialnej salki, gdzie czekała na nas prawdziwa uczta przygotowana przez tamtejszych parafian. Na stołach gościły przepyszne ciasta, kanapki i napoje. Następnie ulicami miasta udaliśmy się za krzyżem odmawiając różaniec do Parafii pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej. Tam uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem Ks. Bpa Józefa Szamockiego w koncelebrze z kapłanami naszej diecezji. Po  pamiątkowych zdjęciach i zabraniu medalików z wizerunkiem Bł. Męczennika Arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego udaliśmy się pełni radości w godzinach popołudniowych w drogę powrotną do Lidzbarka. Przeżyliśmy ten dzień w duchu refleksji modlitwy i świętowania posługi misyjnej.

  • Jesnienny spacer klasy 1 b

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Jesnienny spacer klasy 1 b.

    Dnia 03.10. 2019 roku klasa 1 b korzystając z pięknej pogody wybrała się na spacer do pobliskiego parku. Dzieci podziwiały park w jesiennej odsłonie, otaczającą przyrodę, rozpoznawały gatunki drzew i liście, które zbierały w celu wzbogacenia kącika przyrodniczego i wykonania prac plastycznych. Przekonaliśmy się, że jesień to piękna pora roku, pełna kolorów i cudownych widoków.   

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Szarych Szeregów
    13-230 Lidzbark
    ul. Nowa 10
  • 23 69 61 150

Galeria zdjęć