SZKOŁA PRZYJAZNA RODZINIE
W 2013 roku nasza szkoła, czyli ówczesne Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Lidzbarku otrzymało niezwykłe wyróżnienie w postaci Certyfikatu – SZKOŁA PRZYJAZNA RODZINIE. Od tamtego czasu podejmujemy działania związane z certyfikatem i dokumentujemy je w corocznym sprawozdaniu. Koordynatorem działań SZKOŁY PRZYJAZNEJ RODZINIE w naszej szkole jest pani Justyna Michalska.
Czym jest Certyfikat? Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny nadaje Certyfikat „Szkoła Przyjazna Rodzinie” placówkom chroniącym dzieci przed treściami kwestionującymi znaczenie rodziny w życiu człowieka oraz podejmującym działania formacyjne nakierowane na promocję wartości prorodzinnych. Przyjęcie certyfikatu jest swego rodzaju gwarancją realizacji przez szkołę wychowania dzieci i młodzieży w duchu szacunku dla rodziny. Jest on również jasnym sygnałem dla rodziców chcących chronić dzieci przed szkodliwymi treściami, odwołującymi się do groźnych ideologii kwestionujących zasadniczą rolę małżeństwa i rodziny w życiu społecznym.
Warunkiem otrzymania Certyfikatu “Szkoła Przyjazna Rodzinie” jest podpisanie porozumienia, w ramach którego szkoła zobowiązuje się:
1.dążyć do realizowania działań formacyjnych skierowanych do uczniów, ich rodziców oraz grona pedagogicznego, polegających na organizowaniu warsztatów, szkoleń i prowadzeniu programów (z oferty proponowanej przez organizatora lub własnych) podkreślających pozytywną rolę rodziny w rozwoju osobowym człowieka
2.nie propagować oraz podejmować działania uniemożliwiające propagowanie przez osoby trzecie treści szkodliwych dla dzieci, w szczególności promujących przedwczesną inicjację seksualną, kwestionujących biologiczną oraz kulturową stabilność ról płciowych kobiet i mężczyzn oraz głoszących odrębność płci społecznej czy kulturowej od płci biologicznej, a także kwestionujących znaczenie rodziny i autorytetów w rozwoju emocjonalnym, intelektualnym i duchowym dzieci
3.przedstawić na koniec roku szkolnego informacje dotyczące wypełnienia powyższych warunków. Program „Szkoła Przyjazna Rodzinie” wychodzi naprzeciw potrzebie coraz lepszej współpracy szkół z rodzicami uczniów w zakresie wychowania i przekazywania młodemu pokoleniu spójnego systemu wartości.
Wychowanie oparte na podstawach wyrosłych z europejskiego kręgu kulturowego u podstaw, którego leży odpowiedzialność, wartość rodziny, szacunek dla życia daje gwarancję przygotowania młodych ludzi do podjęcia odpowiedzialności za własną rodzinę, kraj i życie społeczne. W ostatnich latach można zaobserwować coraz silniejszą promocję w szkołach ideologii przeciwstawiających się wartościom zakorzenionym w polskiej oraz europejskiej tradycji i kulturze. W wielu placówkach oświatowych prowadzone są zajęcia promujące podejmowanie wczesnej inicjacji seksualnej, kwestionujące biologiczną oraz kulturową stabilność ról płciowych kobiet i mężczyzn, głoszące odrębność płci społecznej czy kulturowej od płci biologicznej oraz kwestionujące znaczenie rodziny i autorytetów w rozwoju emocjonalnym, intelektualnym i duchowym dzieci.
„Szkoła Przyjazna Rodzinie” to program, który tworzy przestrzeń współpracy dla szkół, organizacji pozarządowych i osób zaangażowanych w promocję wartości rodzinnych. Jego celem jest uczynienie ze szkoły miejsca przyjaznego rodzinie, tzn. takiego, w którym dostrzegana i respektowana jest jej wartość i rola w rozwoju osobowym człowieka. Przyznawany w ramach programu certyfikat ma być dla rodziców znakiem, że w danej placówce wartości rodzinne są uznawane i będą oni wspierani w procesie wychowawczym.
ROK SZKOLNY 2024/2025
Konkurs plastyczny „Moje Boże Narodzenie”
Święta Bożego Narodzenia to najbardziej oczekiwany przez wszystkich czas w roku. Jest to najbardziej rodzinny czas.
Będąc już w świątecznym nastroju, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym „Moje Boże Narodzenie” zorganizowanym przez Panią Karolinę Gajewską.
Rodzinę przy wigilijnym stole, szopkę czy choinkę z prezentami można zobaczyć na wykonanych przez uczniów pracach. Uczestnicy konkursu z ogromną wyobraźnią i wrażliwością oddali nastrój świąt Bożego Narodzenia w swoich rodzinach, co przełożyło się na wspaniałe efekty prac plastycznych.
Nagrodzone osoby to:
I miejsce – Jakub Drzewiński kl. V a
II miejsce – Joanna Szczypułkowska kl. V b
III miejsce – Natalia Łozińskla kl. VII b
Wyróżnienia: Blanka Wodzyńska kl. VI b, Julia Smolińska kl. VI b, Łucja Kochalska kl. V b, Izabela Lech kl. V b, Grzegorz Rynkiewicz kl. V c
Karolina Gajewska
Tradycje w naszych Rodzinach
W dobie globalizacji i szybkiego tempa życia, utrzymywanie tradycji rodzinnych nabiera szczególnego znaczenia. To one dają nam poczucie stabilności i przynależności. Wartości, które przechodzą z pokolenia na pokolenie, tworzą więzy, które trwają nie tylko w obrębie rodziny, ale również wpływają na nasze społeczeństwo jako całość.
W dniach 2-6 grudnia uczniowie klas V-VIII pod kierunkiem Pani Karoliny Gajewskiej, zajmowali się zagadnieniem dotyczącym tradycji rodzinnych. W trakcie lekcji uczniowie dowiedzieli się co to jest tradycja, jaką rolę odgrywa w życiu młodego człowieka i dlaczego warto pielęgnować tradycje w rodzinie. Uczniowie opowiadali również o tradycjach, jakie panują w ich rodzinach. Opowieściom o tradycjach towarzyszyło również wspólne oglądanie rodzinnych zdjęć.
Podczas lekcji uczniowie zrozumieli, że tradycje rodzinne to nie tylko wspólne jedzenie przy stole w wigilijny wieczór czy coroczne wakacje nad jeziorem. To bogactwo niematerialne, które oddziałuje na naszą emocjonalną i duchową sferę.
Karolina Gajewska
ROK SZKOLNY 2023/2024
Rowerowy Maj w SP2
To już za nami: Rowerowy Maj-Ogólnopolska Kampania promująca aktywność fizyczną i mobilność wśród uczniów i nauczycieli. Dobrze wiemy, że nie tylko w maju nasz parking szkolny jest zapełniony rowerami. Łącznie 256 uczniów i 21 pracowników szkoły wzięło udział w akcji.
Cieszymy się bardzo i mamy nadzieję, że aktywność fizyczno-ekologiczna wejdzie w nawyk młodym pokoleniom.
Warto dbać o zdrowie i środowisko oraz relacje rodzinne i rówieśnicze. Wspólne przejazdy w towarzystwie rodziców czy dziadków uczą prawidłowego poruszania się po drodze i wzmacniają więzi rodzinne.
W tym roku w gminie Lidzbark najwięcej przejazdów wykręciła nasza szkoła, a frekwencja wzrosła do 53%. Nasza najlepsza klasa 1a uzyskała frekwencję 80%, kolejno świetnie wypadły klasy 2a - 79%, 2b - 76% i 5c - 73%. Dziękujemy, bo to dzięki wszystkim uczestnikom, takim akcjom wpływamy na rozwój infrastruktury miasta i gminy Lidzbarka. W tym roku nagrodą dla wygranych jest pełen atrakcji pobyt w ośrodku „Halo Mazury”, a jak co roku wszyscy uczestnicy akcji otrzymali nagrody ufundowane przez Urząd Gminy. Dziękujemy!!
Dzień Rodziny
„Rodzina to największy dar, jaki otrzymaliśmy. To źródło naszej siły" - Daniil Charms
27.05.2024 r. uczniowie najmłodszych klas przygotowali dla swoich najbliższych część artystyczną z okazji Dnia Rodziny.
Uroczystość rozpoczęła p. wicedyrektor Lidia Ostrowska, która w swoim przemówieniu podkreśliła, jak ważna jest rodzina w naszym życiu.
Następnie dzieci zaprezentowały liczne talenty podczas recytacji wierszy, śpiewania piosenek, w układach tanecznych i gimnastycznych.
Po zakończonym montażu słowno-muzycznym, uczniowie wręczyli rodzicom własnoręcznie wykonany bukiecik.
Był to czas pełen radości i wzruszeń.
Serdecznie dziękujemy gościom za tak liczne przybycie!!!
Konkurs plastyczny „Święta Bożego Narodzenia w mojej rodzinie”
Święta Bożego Narodzenia to najbardziej oczekiwany przez wszystkich czas w roku. Czas w którym wszystko staje się piękne i magiczne. Jest to najbardziej rodzinny czas. Z tej okazji w naszej szkole został zorganizowany przez p. Karolinę Gajewską konkurs plastyczny „Święta Bożego Narodzenia w mojej rodzinie”. Cele konkursu to: kultywowanie tradycji i zwyczajów; bożonarodzeniowych; pobudzanie twórczej aktywności dzieci i rodziców; propagowanie kreatywnych form spędzania wolnego czasu; rozwijanie umiejętności plastycznych
Nagrodzeni uczniowie to:
I miejsce – Martyna Rosa Va
II miejsce – Amelia Rostkowska Va
III miejsce – Konrad Miłoszewski Vb
Lena Szatkowska Vc
Agata Kochalska Vc
Wyróżnienia:
Julia Rogala Vc, Zofia Bartykowska Vb, Marta Kaczorowska VIb, Anna Wielechowska Va, Hanna Margalska Vc, Kornelia Bielińska Va, Zuzanna Ławicka IVa, Oliwia Fafińska Vb, Maja Seńska Vb, Nadia Górzyńska Vc.
Karolina Gajewska
Ozdoby w klasie 4b
Dnia 8 grudnia uczniowie klasy 4b przygotowywali ozdoby na Jarmark Bożonarodzeniowy. Dzięki wsparciu rodziców cześć uczniów przygotowała ozdoby w domu. Dzieci pod czujnym okiem wychowawcy Adeli Łozińskiej oraz Pani Doroty Charabin-Sokołowskiej wykonały świeczniki oraz różne ozdoby świąteczne, które można będzie zakupić na Jarmarku Bożonarodzeniowym. Zapakowały również pierniczki, które upiekły w Laboratorium Przyszłości. Dużo radości w tym dniu przyniosło dzieciom ubieranie choinki, która wprowadziła wszystkich w radosny świąteczny klimat. Serdeczne podziękowania dla Rodziców oraz wszystkich, którzy wsparli dzieci w wykonanie ozdób świątecznych.
Światowy Dzień Dobroci w klasie 3 B
13 listopada przypadał Światowy Dzień Dobroci i w związku z tym dzieci z klasy 3 b w tym dniu miały wykonać w domu jakiś dobry uczynek i napisać na kartce o tym kilka zdań oraz wykonać do tego rysunek.
Dzieci wykazały się dużą pomysłowością i zaangażowaniem:
- robiły zakupy,
- sprzątały w domu,
- wspólnie z tatą zmieniały opony w samochodzie,
- wynosiły śmieci,
- organizowały zabawy dla młodszego rodzeństwa,
- były z kimś z domowników robiąc mu herbatę i rozmawiając z nim.
Był to wspaniały dzień pełen dobroci.
Małgorzata Przybylska
Konkurs „Rodzina świętuje Odzyskanie Niepodległości Ojczyzny”
11 listopada 1918 roku po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Walka o niepodległość silnie wpisała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu aresztowanymi i prześladowanymi.
Obecnie 11 listopada to dzień w którym odbywają się patriotyczne koncerty, biegi niepodległościowe. Uroczystość ta może być też doskonałą okazją do świętowania w gronie rodziny.
W naszej szkole został zorganizowany konkurs „Rodzina świętuje Odzyskanie Niepodległości Ojczyzny”. Organizatorem konkursu była p. Karolina Gajewska. Konkurs ma na celu poszukiwania możliwości oraz pokazania dobrych praktyk wspólnego obchodzenia świąt patriotycznych w rodzinie; skłonienie do kreowania różnych możliwości wspólnego spędzania czasu w rodzinie oraz podejmowanie tematów patriotyzmu i tworzenia tradycji rodzinnych, budowanie w świadomości dzieci i całych rodzin pojęcia patriotyzmu jako wdzięczności za wolność i bohaterskość w walce o niepodległą Ojczyznę. Zadaniem uczniów było udokumentowanie rodzinnego świętowania Odzyskania Niepodległości.
Nagrodzone prace należały do:
I miejsce – Amelia Rostkowska klasa 5A
II miejsce – Igor Pawlak klasa 5A
III miejsce – Martyna Rosa klasa 5A oraz Adam Cybulski klasa 6B
Karolina Gajewska
Spotkanie z policjantem
Dnia 24.10.2023 w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery zorganizowanym pod hasłem – Talent i Praca - To się Opłaca na godzinie wychowawczej uczniowie klasy VII b wraz z wychowawczynią spotkali się z Panem A. Kaliszem, który wykonuje zawód policjanta. Młodzież poznała specyfikę zawodu, dowiedziała się jakie są zadania i obowiązki policjantów. Tata Oli opowiedział o swojej pracy, która jest ciekawa, fascynująca, ale wymagająca dyscypliny i zdrowia.
Chlebowa rodzina w klasie 3b
29.09.2023 r. w klasie 3 b zostały przeprowadzone zajęci pod nazwą „Chlebowa rodzina”.
Dzieci poznały różne gatunki chleba oraz tradycje związane z chlebem, a także dawne i współczesne metody wytwarzania mąki z ziaren zbóż.
Podsumowano wiedzę o zbożach i otrzymywanych z nich produktach. Odbyła się prezentacja pieczywa przyniesionego przez dzieci. Omówiono również instrukcję przygotowania zakwasu na żurek. Dzieci dowiedziały się o pracy rolnika, młynarza i piekarza.
Hitem zajęć była degustacja chleba przyniesionego przez Nadię Ciesielską.
Na kolejnych zajęciach odbyła się wycieczka do lidzbarskiej piekarni. Bardzo dziękujemy za torbę pełną przepysznych bułek.
Mała i Wielka Ojczyzna w kl. 3b
Nastał wrzesień i wszyscy uczniowie wrócili po wakacjach do szkoły. Uczniowie w klasie III b już w pierwszych dniach nauki przypomnieli sobie o 84 rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Pani Małgorzata Przybylska na zajęciach z edukacji polonistycznej przybliżyła dzieciom wydarzenia z przeszłości. Dzieci dowiedziały się, że 1 września 1939 nie zabrzmiał pierwszy dzwonek i nie rozpoczął się nowy rok szkolny, a rozpoczęła się II wojna światowa napaścią Niemiec hitlerowskich na Polskę i szybko swym zasięgiem objęła inne państwa.
Praca na zajęciach inspirowana była tekstem „Pamiętny wrzesień”, opowiadaniem Anny Anichimowskiej „Mały powstaniec”, lekturą Joanny Papuzińskiej pt. „Asiunia” oraz rozmową na temat patriotyzmu, walki o wolną ojczyznę oraz udziału dzieci w powstaniu warszawskim. Uczniowie obejrzeli Pomnik Małego Powstańca, który stoi na szkolnym korytarzu, a następnie go opisali. Na zajęciach z plastyki ulepili rzeźbę przedstawiającą Małego Powstańca, a na muzyce wysłuchali piosenkę pt. „Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój”. Obejrzeli również krótki film dokumentalny przedstawiający naloty i bombardowania „A więc wojna – Tak rozpoczęła się II Wojna Światowa”
„Mój dom, moja rodzina” to kolejny ważny temat, który był realizowany na zajęciach w klasie 3 b. Dzieci wypowiadały się o kultywowaniu tradycji w ich rodzinach. Dyskutowały na temat: Co to znaczy pielęgnować tradycję i dlaczego warto to robić?
„Moja miejscowość, mój region” to temat, w czasie którego uczniowie poznali legendy związane z miastem Lidzbark, które sami przygotowali w domu, a następnie odczytali w klasie. Legenda o jednorożcu, który widnieje w herbie naszego miasta była dla dzieci najciekawsza i dlatego na zajęciach z edukacji plastycznej dzieci wylepiły plasteliną lub krepą herb Lidzbarka.
ROK SZKOLNY 2022/2023
”Rodzina to kolebka, to początek wszystkich cnót.
W niej wyrasta człowiek”.
Dzień Rodziny!
Dnia 30 maja 2023r. w naszej szkole odbyła się część artystyczna z okazji Dnia Rodziny. Jest to jedna z ważniejszych uroczystości w kalendarzu szkolnym. Zgromadzonych gości, których ilość przeszła najśmielsze oczekiwania – około 250 osób, przywitała Pani Wicedyrektor Lidia Ostrowska, która w swoim przemówieniu podkreślała rolę rodziny w życiu człowieka. Uroczystość rozpoczęliśmy od przedstawienia pod tytułem „Brzechwa na wesoło”. Mogliśmy zobaczyć małych aktorów w takich utworach jak: „Skarżypyta”, „Samochwała”, „Leń”, „Żuk”, „Żaba” i innych. Uczniowie pokazali, że są wszechstronnie utalentowani, ponieważ poza grą aktorską mogliśmy podziwiać ich talent taneczny w układach choreograficznych do piosenek „Minionki”, „Gumi Miś”, „Flowers”. Po występach dzieci z kółka teatralnego, rodzice zostali zaproszeni do wysłuchania koncertu życzeń. Konferansjerzy składali życzenia w imieniu uczniów klas 1-3 oraz zapowiadali piosenki. Po zakończonym koncercie mali artyści wręczyli słodkie upominki swoim Rodzicom.
To były cudowne i wzruszające chwile, które pozostaną na długo w naszej pamięci.
Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie.
Szkolny konkurs plastyczny – „Rodzina – trzymamy się razem”
Rodzina to bezcenne, podstawowe dobro dla każdego człowieka. Człowiek przychodzi na świat w rodzinie i w niej uczy się nawiązywać relacje z innymi. Tu uczy się pierwszych kroków , doświadcza pierwszej miłości i to doświadczenie ma mu pomóc, by wzrastał w miłości przez całe życie, to właśnie w niej uczy się szanować i dostrzegać potrzeby drugiego człowieka. Kolejny już rok w naszej szkole został ogłoszony dla uczniów klas I – III na poziomie trzech etapów wiekowych, szkolny konkurs plastyczny pt.: „Rodzina - trzymamy się razem”. Organizatorem konkursu była katechetka Ewa Rogozińska przy współudziale wychowawców poszczególnych klas. Celem konkursu było: promowanie i kultywowanie wartości rodzinnych, zachęcanie do powielania dobrych wzorców, ukazywanie sposobów kulturalnego wyrażania własnych uczuć i przekonań, uwrażliwienie na potrzebę wspólnego spędzania czasu z rodziną oraz budzenie wrażliwości twórczej wśród dzieci
Praca konkursowa miała być ciekawym i oryginalnym projektem przedstawiającym promowanie wartości rodzinnych. Złożone prace były oceniane przez powołaną Komisję pod względem zgodności z tematem konkursu, ciekawego ujęcia tematu, walorów promujących wartości rodzinne, samodzielności i oryginalności . Jego rozstrzygnięcie odbyło się 30.05.2023 r. Autorzy najciekawszych prac , którzy zdobyli pierwsze , drugie , trzecie miejsce oraz wyróżnienie otrzymali 1 czerwca nagrody i dyplomy.
W kategorii klas pierwszych
pierwsze miejsce zdobyła Malwina Sternicka z klasy I b
drugie miejsce – Aleksander Pingot z klasy I a
trzecie miejsce – Aleksandra Szulc z klasy I a
wyróżnienie – Jakub Ojdowski z klasy I a
W kategorii klas drugich
pierwsze miejsce ex aequo zdobyli:
Hanna Bielińska z klasy II a
Adam Łukowicz z klasy II a
drugie miejsce ex aequo zdobyli:
Pola Strungowska z klasy II a
Kacper Kornowski z klasy II a
trzecie miejsce – Marcel Skorupski z klasy II b
W kategorii klas trzecich
pierwsze miejsce – Sandra Grochowska z klasy III a
drugie miejsce – Joanna Szczypułkowska z klasy III a
trzecie miejsce – Magdalena Puchalska z klasy III c
Rodzina musi być silna i trwać przy sobie w chwilach radości i smutku. Ma trzymać się razem, pomagać i wspierać, spędzać ze sobą czas. To znalazło odzwierciedlenie w dziecięcych pracach.
Gratulujemy nagrodzonym i życzymy im dalszych sukcesów .
Ewa Rogozińska
Warsztaty krawieckie w klasie 2 a
03 marca 2023r. uczniowie klasy 2a wraz z wychowawcą mieli możliwość uczestniczyć w warsztatach krawieckich przeprowadzonych przez mamę Ady i mamę Łucji w szkolnym Laboratorium Przyszłości.
Zajęcia rozpoczęliśmy od poznania krótkiej historii maszyny do szycia, następnie mamy zaprezentowały jej budowę, funkcje oraz opowiedziały o rodzajach maszyn.
Dzieci wzbogaciły także swoją wiedzę o materiałach, z których wykonane są różne przedmioty.
Najciekawszą częścią zajęć było wykonanie woreczków sensorycznych. Uczniowie najpierw zszywali materiał, następnie wypełniali go ryżem. Ostatnią częścią pracy było pospinanie szpileczkami i przeszycie, które zamykało woreczek.
Drugoklasiści wspaniale zaangażowali sie w pracę. Z niezwykłą uwagą słuchali wskazówek mam i uczyli się nowych umiejętności.
Efekt końcowy był wspaniały. Dzieci poznały pracę krawcowej, same miały możliwość wypróbować różne ściegi i stworzyć pomoc dydaktyczną, która od razu posłużyła do rzucania, noszenia na głowie, podnoszenia stopami, a nawet ku zdziwieniu do wypoczywania.
Serdecznie dziękujemy mamom za niezwykłą lekcję!!!
Uczniowie klasy 2a
wraz z wychowawczynią Marzeną Czarnomorzec
Akcja Góra Grosza!
Miło nam poinformować, że zostaliśmy wyróżnieni w 22. edycji Akcji Góra Grosza.
Do akcji przyłączyło się 6000 szkół i przedszkoli z całej Polski. Wśród tych placówek nasza szkoła uzyskała 8. wyróżnienie za uzbieranie największej kwoty w województwie. Dzięki zebranym pieniądzom wsparliśmy 3000 dzieci z całej Polski, znajdujące się w trudnej sytuacji rodzinnej.
Nagroda pieniężna zostanie przelana na konto Rady Rodziców.
Oczywiście w tym roku również przystąpiliśmy do 23. edycji akcji.
Dziękujemy Samorządowi Uczniowskiemu i p. Magdzie Kornowskiej za sprawne przeprowadzenie zbiórki oraz wszystkim uczniom, rodzicom oraz pracownikom naszej szkoły za przyłączenie się do akcji.
Jasełka w naszej szkole
Święta Bożego Narodzenia zapraszają nas do otwarcia serc na przychodzącego Jezusa. Chociaż minęło już tyle wieków od Jego narodzenia w Betlejem, to wciąż na nowo przychodzi On do kolejnych pokoleń i do każdego człowieka. Wracając myślą do tych wydarzeń ,w czwartek - 22 grudnia uczniowie klasy III a pod kierunkiem wychowawczyni pani Grażyny Wąsiewskiej, katechetki pani Ewy Rogozińskiej oraz chłopcy z klasy III c – Bernard Górnecki i Grzegorz Rynkiewicz należący do kółka teatralnego, wystąpili na świątecznym apelu w naszej szkole przedstawiając jasełka. W ten cudowny klimat wprowadził nas swoimi utworami zespół muzyczny. Treść jasełek nawiązywała do perykopy biblijnej o narodzeniu Pana Jezusa. Nie zabrakło w nich aniołów, którzy zaznajomili zebranych z tradycjami Świąt Bożego Narodzenia i głoszących Dobrą Nowinę . Do Maryi i Józefa podążali pasterze i królowie, a każdy z nich niósł dar, który złożył w stajence małemu dzieciątku. To barwne kostiumowe przedstawienie było przeplatane kolędami w wykonaniu szkolnego chóru pod kierunkiem pani Justyny Szostek. Mali aktorzy przekazali społeczności szkolnej Dyrekcji, nauczycielom i pracownikom obsługi świąteczne życzenia. Część artystyczną zakończył radosny taniec w wykonaniu dzieci z sekcji tanecznej pod kierunkiem pani Grażyny Wąsiewskiej. Nie było by tego nastroju i klimatu gdyby nie piękna scenografia, przy której napracowało się wiele osób. Należy podziękować tutaj rodzicom: pani Turczyńskiej, państwu Kapińskim oraz pani Dorocie Charabin – Sokołowskiej, którzy włożyli w to przygotowanie swoje serce, pomysłowość, materiały ale przede wszystkim swój czas. Dziękujemy także wszystkim rodzicom za przygotowanie strojów dla swoich pociech. Na zakończenie tego uroczystego apelu, dyrektor szkoły pan Janusz Ławicki podziękował dzieciom i nauczycielom za przygotowanie jasełek oraz złożył wszystkim życzenia na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia.
Ewa Rogozińska
„Paczuszka dla Maluszka” – szlachetna akcja w naszej szkole
Fundacja „Małych Stópek” z siedzibą w Szczecinie przyczyniła się do uratowania życia kilkudziesięciu dzieci, którym zapewnia materialne wsparcie szczególnie przez pierwszy rok ich życia. „Paczuszka dla Maluszka” to bożonarodzeniowa ogólnopolska akcja, do której już po raz kolejny zaprasza Fundacja Małych Stópek. Jej adresatami są znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej maluszki oraz mamy, oczekujące narodzin swojego nienarodzonego dziecka. Największym prezentem dla nich są spokojne święta, podczas których nie zabraknie im tego, co najbardziej niezbędne przy opiece nad niemowlakiem. Nasza szkoła już kolejny raz postanowiła włączyć się do tej szlachetnej akcji, by uwrażliwić młodych na wartość życia, która przeradza się w konkretny czyn – pomoc najmniejszym. Koordynatorami akcji były panie Ewa Rogozińska – katechetka, Joanna Sadowska – nauczyciel j. angielskiego oraz Magdalena Kornowska - nauczyciel wychowania fizycznego wraz z Samorządem Uczniowskim. Na korytarzach szkolnych rozwieszone zostały plakaty z informacją o nadchodzącej akcji. Zaprosiliśmy uczniów klas I – VIII i ich rodziców oraz Dyrekcję i Grono Pedagogiczne naszej szkoły do niesienia pomocy najmłodszym. Akcja trwała od 21 listopada do 9 grudnia i pomimo tak trudnego czasu w jakim się obecnie znajdujemy, spotkała się z bardzo dużym odzewem , zainteresowaniem i wrażliwością. Dzieci zabierały papierowe bombki do swoich domów a w zamian przynosiły do swoich sal lekcyjnych potrzebne artykuły. Były to artykuły higieniczne : pieluszki, chemia kosmetyczna do pielęgnacji niemowląt, ale również środki i akcesoria do pielęgnacji i czystości dla matek. Były tam także koce, ręczniki, butelki, smoczki, zabawki, ubranka, odżywki dla dzieci , żywność o długim terminie przydatności i wiele innych potrzebnych artykułów a także słodycze już z myślą o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia. Nadszedł wreszcie dzień 14 grudnia , kiedy to mieliśmy dostarczyć nasze paczki pod wskazany nam przez Fundację „Małych Stópek” adres. Dzięki uprzejmości pani Anny Janickiej – przewodniczącej Rady Rodziców, która umożliwiła nam swój transport, Ewa Rogozińska z panią Anią udały się z darami do Ośrodka Interwencji Kryzysowej mieszczącego się w placówce Działdowskiego Centrum Caritas, w którym funkcję kierownika Ogniska Wychowawczego pełni pani Justyna Jurkowska. Tego dnia przyjęła nas pani Katarzyna Wodowska – wychowawca, która w rozmowie przekazała informacje o działalności Ośrodka. Świadczy on pomoc mieszkańcom powiatu, którzy znaleźli się w sytuacji kryzysowej, to znaczy takiej, w której sami, bez pomocy z zewnątrz nie są w stanie sobie poradzić w rozwiązywaniu problemów , z którymi się borykają tracąc kontrolę nad własnym życiem a także udziela on pomocy rodzinom z Ukrainy. Osoby te mają zapewnione schronienie z wyżywieniem, nocleg, dostęp do czystej odzieży oraz kąpieli a także bezpłatne poradnictwo specjalistów. W placówce funkcjonuje także Ognisko Wychowawcze z programem socjoterapeutycznym, do którego uczęszczają dzieci i młodzież w wieku od 6 do 15 lat z rodzin o niskiej kompetencji wychowawczej i różnego rodzaju dysfunkcjami. Z wielką radością i wdzięcznością podopieczni patrzyli na rosnącą górę upominków. Z pewnością część naszych darów Ośrodek przekaże także do szpitala dla matek i dzieci znajdujących się w kryzysowej sytuacji. Cieszy ich każda pomoc, okazana przez ludzi dobrej woli. Pragniemy podziękować, wszystkim, którzy zaangażowali się w przebieg akcji: Dyrekcji, rodzicom, uczniom, Gronu Pedagogicznemu , pani Annie Janickiej oraz panom Benkowi i Jankowi którzy pomagali przy załadunku paczek jak i też przy rozładunku w Działdowie panu Zdzisławowi Jaworskiemu.
Ewa Rogozińska
Świąteczna paczka - Dary Serca
„Dobro. Im więcej go dajesz, tym więcej dostajesz”
"Świąteczna Paczka - Dary Serca"
W dniach 12.12-16.12 w Szkole Podstawowej nr 2 trwa akcja charytatywna: „Świąteczna paczka- dary serca”.
Z tej okazji we wtorek 13.12 odbył się Kiermasz świątecznych wypieków i wielka degustacja słodkich pyszności. Akcję wsparli uczniowie, ich rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na przygotowanie upominków świątecznych dla uczniów naszej szkoły znajdujących się w bardzo trudnej sytuacji życiowej.
Dziękujemy za pyszne i cudnie udekorowane ciasta, babeczki, pierniczki i inne słodkości przygotowane przez rodziców i uczniów.
Jesteśmy wdzięczni również za inne podarki przekazane na zbiórkę: żywność, słodycze, kosmetyki, środki czystości, przybory szkolne, gry i zabawki.
Dziękujemy wszystkim, którzy otworzyli serce i razem z nami tak licznie, z poświęceniem i zaangażowaniem włączyli się do przygotowania i przeprowadzenia akcji charytatywnej.
Jeszcze raz okazało się, że razem możemy więcej!
Warsztaty Bożonarodzeniowe w klasach I-III
Czas przed Świętami Bożego Narodzenia jest okresem różnych przygotowań. To świąteczne dekorowanie domu i przygotowywanie tradycyjnych potraw, ale też czas na wykonywanie ozdób świątecznych. Dawniej tradycyjną ozdobą choinki były ciastka, pierniki, orzechy, rajskie jabłuszka oraz własnoręcznie wykonywane ozdoby z bibuły, traw, kłosów itp. Przechowywano je potem przez cały rok aby w kolejny Adwent uzupełnić kolekcję o nowe skarby. Nawiązując do tej rodzinnej tradycji, nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej zorganizowały w dniach 14 – 18 listopada warsztaty bożonarodzeniowe, w których uczestniczyły chętne dzieci z klas I – III wraz ze swoimi rodzicami. Jako główny cel postawiono sobie: rozwijanie aktywności twórczej, zacieśnienie więzi rodzinnych, rozwijanie zdolności i zainteresowań sztuką oraz podtrzymywanie tradycji i zwyczajów Świąt Bożego Narodzenia. Po zapoznaniu zebranych z zasadami BHP przystąpiono do pracy. W „Laboratorium przyszłości” we wspomnianym tygodniu pracowali uczniowie klasy I a wraz z rodzicami pod czujnym okiem pani Eweliny Wojciechowskiej, uczniowie klasy II a z rodzicami , rodzeństwem oraz chętną babcią pod kierunkiem pani Marzeny Czarnomorzec oraz wesoła ekipa z klasy III c z rodzicami i rodzeństwem wraz z panią Marleną Majkowską. Mamy wraz z dziećmi ochoczo zabrały się za przygotowanie i rozwałkowanie ciasta, z którego potem dzieci wycinały za pomocą świątecznych foremek pierniczki. Korzenny zapach wypełnił całe pomieszczenie. Po upieczeniu, dzieci pięknie je udekorowały, słuchając i śpiewając świąteczne piosenki. Mając na uwadze, że wykonanie pierników jest bardzo pracochłonne, czas trwania tych warsztatów dochodził nawet do czterech godzin.
W wykonanie „Świątecznego rękodzieła” zaangażowali się uczniowie z klasy I b wraz z rodzicami i panią Angeliką Kowalewską, z klasy II b z panią Małgorzatą Przybylską, z klasy III a z panią Grażyną Wąsiewską oraz z klasy III b z panią Ireną Machujską. Dzieci poznały pracę florystyki i rękodzielnictwa. Twórczość uczestników okazała się bardzo różnorodna a także wartościowa pod względem estetycznym. Powstały świąteczne wianki na drzwi, choinki, świeczniki, zawieszki z szyszek na choinkę, aniołki, kolorowe bileciki na prezenty, bombki, kartki świąteczne. By nadać ozdobom świąteczny klimat, gotowe już dekoracje zdobiono suszonymi jabłkami ,pomarańczami, szyszkami, gałązkami jedliny i czerwonymi dodatkami. Pomocne okazały się także suszone kwiaty, tektura, orzechy, cekiny, brokat, wiklina i inne ozdoby. Rodzice chętnie korzystali z klejów na gorąco, które zostały wypożyczone z pracowni „Laboratorium przyszłości”. Podczas wszystkich tych zajęć warsztatowych uczniowie zdobyli twórcze kompetencje, integrowali się jako grupa klasowa wraz z rodzicami. Efekt by rewelacyjny. Kreatywnej zabawie towarzyszył dobry humor . Wszystkie wytwory można podziwiać w salach lekcyjnych a już niedługo będzie można je nabyć na kiermaszu bożonarodzeniowym.
Wychowawczynie podziękowały wszystkim uczestnikom za liczne przybycie, miło spędzony czas, wkład pracy i zaangażowanie.
Wycieczka do piekarni
7 listopada 2022 r. uczniowie klasy 1a, wybrali się do piekarni GS Samopomoc Chłopska w Lidzbarku, by poznać pracę piekarza od podszewki. Podczas wycieczki dzieci miały możliwość zobaczyć, jak wygląda piekarnia od środka. Poznały etapy powstawania pieczywa oraz produkty potrzebne do jego wypieku. Największe jednak wrażenie wywarł na nich piec do wypiekania i wielkie łopaty do wkładania pieczywa.
Największą atrakcją dla uczniów było własnoręczne wykonanie smacznych bułek.
Wycieczka była bardzo kształcąca i dostarczyła niezapomnianych wrażeń za co, bardzo dziękujemy, a w szczególności mamie Olka i dziadkowi Jędrka.
Szkoła Przyjazna Rodzinie w klasie 2 b
Oto tematy realizowane na zajęciach:
- Słuchanie tekstu R. Witka "Rodzinna wycieczka"- wspólne spędzanie wolnego czasu (26.09.2022 r.)
- Klasowy Dzień Chłopaka - składanie życzeń przez dziewczynki, wręczenie upominków i słodkości. (30.09.2022 r.)
- Wypowiedzi na temat wspólnego przygotowywania w domu posiłków . Wykonanie w klasie "Zdrowych i kolorowych kanapek". Omówienie zasad bezpiecznego posługiwania się narzędziami. (12.10.2022 r.)
- Odszukanie pamiątek rodzinnych (zdjęcia i dokumenty) przekazywanych z pokolenia na pokolenie i przygotowanie przez Jaśkę Sekitę wspólnie z mamą prezentacji na ich temat. Następnie pokazaniejej dzieciom w klasie. Prezentacja ta dotyczyła prapradziadka Bronka, który dawno temu walczył o wolną i niepodległą Polskę. (27.10.2022 r.)
- Rozmowa o polskich tradycjach świąt zadusznych i wykonanie ilustracji pt. „Pamiętam o moich bliskich zmarłych” na klasową gazetkę. (27.10.2022 r.)
- Swobodne wypowiedzi dzieci nt. podziału obowiązków w ich domach. Przypomnienie zasad bezpiecznego korzystania z powszechnie używanych domowych urządzeń (27.10.2022 r.)
- Wypowiedzi na temat sprawowania opieki nad młodszym rodzeństwem, zapisanie kilku propozycji – kształtowanie prawidłowych postaw. (28.10.2022 r.)
- Odgrywanie scenek ilustrujących kulturalne zachowanie się przy stole z wykorzystaniemtalerzyków i sztućców. Stosowanie w nich zwrotów grzecznościowych, zwrócenie uwagi na reakcję domowników na niewłaściwe zachowanie. (04.11.2022 r.)
Małgorzata Przybylska
ROK SZKOLNY 2021/22
Szkolny konkurs plastyczny – „Rodzina – trzymamy się razem”
II Gminny Konkurs Wokalny PIOSENKA DLA MAMY
Dnia 27.05.2022 r. odbył się II Gminny Konkurs Wokalny PIOSENKA DLA MAMY, którego organizatorem była Szkola Podstawowa w Bryńsku. W konkursie wzięło udział pięć uczennic naszej szkoły: Maria Rehmus kl. III c, Katarzyna Lewicka, Lena Nizgorska, Zuzanna Brydzińska, Eliza Soszyńska z kl. IV b. Dziewczęta zaprezentowały się wspaniałe dostarczając wielkich wzruszeń i przeżyć artystycznych.Konkurs zakończył się sukcesem: Maria Rehmus zdobyła w konkursie III miejsce, również III miejsce zajęła Lena Nizgorska , natomiast Zuzanna Brydzińska zdobyła wyróżnienie za wspaniałą interpretację piosenki. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów
Dzisiaj kilka słów o depresji dzieci i młodzieży.
Badania pokazują, że z roku na rok rozpowszechnienie zaburzeń nastroju wśród dzieci i młodzieży rośnie, a średnia wieku, w którym pojawiają się pierwsze objawy obniża się. Depresja to choroba. Wymaga leczenia i można ją leczyć. Dlatego tak ważna jest znajomość zagadnienia depresji u dzieci, która często przemyka niezauważona, przejawia się w sposób, który niekoniecznie kojarzy nam się z depresją. Mam nadzieję, że wiedza i świadomość na temat depresji u dzieci będzie wzrastać. Ważne by o niej mówić, edukować. Dzieci są zależne od dorosłych. Często nie potrafią nazwać, co się z nimi dzieje. To od nas- dorosłych zależy, czy dziecko otrzyma wsparcie, czy zauważymy niepokojące objawy. Bądźmy uważni.
Oto linki do wybranych artykułów:
DEPRESJA
DLA TYCH, CO WOLĄ CZYTAĆ:
https://liblink.pl/tC3uNzZO7W
A tu E-BOOK do pobrania
https://liblink.pl/D0dgwT7ejR
DLA TYCH, CO WOLĄ OGLĄDAĆ i SŁUCHAĆ:
https://liblink.pl/oSjPv286rn
Justyna Michalska
ROK SZKOLNY 2020/21
Rowerowy Maj łączy więzi rodzinne i wzmacnia przyjaźnie klasowe
Kampania Rowerowy Maj 2021 - okazała się świetną akcją, do której nasza szkoła przystąpiła kolejny raz. Czas spędzony na wspólnych podróżach do szkoły był dla dzieci i rodziców czasem rozwoju sprawności fizycznej i odporności oraz nabywania umiejętność jazdy, stosowania się do przepisów ruchu drogowego w komunikacji drogowej. Przykład idzie z góry! Wspólne przejazdy były dobrą zabawą i poprawą relacji koleżeńskich i rodzinnych, nauką nowych trików i poznawania miejsc do aktywności ruchowej.
Miło i z humorem spędzaliśmy czas z bliskimi: kolegami, rodzicami, rodzeństwem i dziadkami. Czy to rano, czy po szkole widać było zaangażowanie rodziców i dzieci, co z pewnością jest budujące.