SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2
Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI I SPORTOWYMI
IM. SZARYCH SZEREGÓW W LIDZBARKU
SZKOŁA PROMUJĄCA BEZPIECZEŃSTWO
Projekt działań zmierzajacych w stonę uzyskania Certyfikatu Szkoły Promującej Bezpieczeństwo zakładał budowanie bezpiecznej przestrzeni szkolnej poprzez kształtowanie u naszych uczniów współodpowiedzialności za bezpieczeństwo osobiste, lokalne i społeczne. Preprowadziliśmy wiele działań we współpracy z różnymi instytucjami, organizacjami i struktyrami środowiska lokalnego. W pracę zaangażowana była cała społeczność szkolna: uczniowie oraz ich rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz społeczność lokalna. Osiągneliśmy wyznaczone cele. Wszystkie działania opisane zostały w sprawozdaniu i wysłane do Kuratorium w Olsztynie. Czekamy na wyniki.
Mamy nadzieje, że prowadzone na wielu płaszczyznach i w różnych formach inicjatywy szkolne: pogadanki i prelekcje adresowanych do różnych grup odbiorców, projekty realizowane przez nauczycieli, dzieci i młodzież szkolną, różnorodne konkursy, gazetki szkolne, przedstawienia teatralne, akcje promocyjne mające na celu szeroko pojęte bezpieczeństwo, przyniosą wiele pozytywnych zmian.
Koordynator projektu Jolanta Szczepaniak
Rok szkolny 2024/2025
Warsztaty profilaktyczne dla klas I–III
Kamishibai to japoński teatr obrazkowy, którego tradycja sięga XII wieku. Podstawowym elementem teatru jest butai, czyli drewniana skrzynka. Wewnątrz skrzynki umieszcza się karty z ilustracjami do opowieści. W tajemniczą podróż po japońskiej sztuce narracji uczniów klas : 2b, 2c, 1b, 1a, 2a zabrały panie Aleksandra Kopacka i Małgorzata Chejna. Uczniowie poznali krótką historię teatru kamishibai i odkryli magie opowiadanej bajki.
Jednak głównym przesłaniem prowadzonych przez trenerki warsztatów było kształtowanie u dzieci prawidłowych relacji międzyludzkich i rówieśniczych – wolnych od przemocy, agresji, zawiści, zazdrości – rozwijanie empatii wobec rówieśników oraz zachęcanie do tworzenia przyjaznego środowiska poprzez współpracę, pomoc i wzajemne wsparcie. Na osnowie opowieści teatralnej dzieci poznawały w/w wartości doskonale się bawiąc. Trenerki panie Małgorzata i Aleksandra zostały nagrodzone przez uczniów gromkimi brawami.
Ciąg dalszy nastąpi……..
Dziękujemy Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Lidzbarku za współpracę i pomoc w edukacji profilaktycznej naszych uczniów.
Spektakle profilaktyczne
Profilaktykę w naszej szkole rozumiemy jako proces wspierający zdrowie psychiczne i fizyczne przez pomoc oraz towarzyszenie uczniowi w zdobywaniu wiedzy o zagrożeniach dla zdrowia oraz nabywanie umiejętności przeciwdziałania tym zagrożeniom. Wychodząc tym założeniom naprzeciw staramy się obejmować uczniów różnymi, atrakcyjnymi formami edukacji profilaktycznej.
22 października wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wydarzeniu artystycznym jakim jest teatr profilaktyczny. Aktorzy teatru „ Magiczna scena” z Krakowa – z którym współpracujemy od lat – wystawili 3 spektakle dostosowane wiekowo do odbiorcy:
Klasy I–III obejrzały spektakl „Księga życzeń”. Wypełniona akcją i muzyką bajka mówiąca o przyjaźni, dobrym zachowaniu a także szacunku do drugiego człowieka nie tylko sprawiła, że nasi najmłodsi odbiorcy świetnie się bawili. Głównym założeniem było również przekazanie podstawowych wartości wychowawczo – profilaktycznych, które zostały omówione z wychowawcami klas na godzinach wychowawczych.
Klasy IV–VI obejrzały spektakl „Pułapki sieci” poruszający jakże ważny obecnie temat bezpieczeństwa w mediach. Przesłaniem widowiska było nauczenie uczniów rozsądnego korzystania z Internetu ale także uwrażliwienie uczniów na problem używek, e-papierosów czy przemocy. Po spotkaniu i krótkiej prelekcji uczniowie zadawali aktorom pytania ale także odpowiadali na poruszane zagadnienia.
Spektakl „Nowy rozdział” obejrzeli uczniowie klas VII–VIII. Przedstawiał on historie młodego chłopaka o imieniu Patryk, który przechodził okres nastoletniego buntu a samotne życie z matką bez ojca to pasmo nieustannych kłótni i krzyków. Brak umiejętności odreagowywania trudnych emocji było powodem znęcania się nad koleżankami i kolegami oraz eksperymentowania z używkami. Spektakl miał za zadanie przybliżyć uczniom podstawowe informacje na temat postaw uległych, agresywnych i asertywnych. Wskazać wzory właściwych postaw oraz uwrażliwić na postawy empatyczne, szacunek i zaufanie do drugiego człowieka.
Organizatorem wydarzenia artystycznego były panie pedagog, które jednocześnie wraz z nauczycielami sprawowały opiekę nad uczniami oraz czuwały nad całością.
Jolanta Szczepaniak
Spotkanie z policjantem
25 września 2024 r. odbyło się spotkanie uczniów klas I-III z dzielnicowymi asp. szt. Jankuszem Kawką. Celem spotkania było przypomnienie zasad bezpieczeństwa w szkole i poza nią.
Policjanci rozmawiali z dziećmi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podkreślili ważną rolę elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien posiadać. Uczniowie przypomnieli również zasady, jakie należy stosować w kontaktach z obcymi. Rozmawiano o tym, aby zabawy na świeżym powietrzu odbywały się tylko w bezpiecznych i wyznaczonych do tego miejscach.
Ponadto funkcjonariusz poruszył temat cyberprzemocy i skutków, jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu.
Na zakończenie uczniowie zadawali pytania dotyczące bezpieczeństwa oraz dzielili się swoimi spostrzeżeniami.
Rok szkolny 2023/2024
Rowerowy Maj w SP2
To już za nami: Rowerowy Maj-Ogólnopolska Kampania promująca aktywność fizyczną i mobilność wśród uczniów i nauczycieli. Dobrze wiemy, że nie tylko w maju nasz parking szkolny jest zapełniony rowerami. Łącznie 256 uczniów i 21 pracowników szkoły wzięło udział w akcji.
Cieszymy się bardzo i mamy nadzieję, że aktywność fizyczno-ekologiczna wejdzie w nawyk młodym pokoleniom.
Warto dbać o zdrowie i środowisko oraz relacje rodzinne i rówieśnicze. Wspólne przejazdy w towarzystwie rodziców czy dziadków uczą prawidłowego poruszania się po drodze i wzmacniają więzi rodzinne.
W tym roku w gminie Lidzbark najwięcej przejazdów wykręciła nasza szkoła, a frekwencja wzrosła do 53%. Nasza najlepsza klasa 1a uzyskała frekwencję 80%, kolejno świetnie wypadły klasy 2a - 79%, 2b - 76% i 5c - 73%. Dziękujemy, bo to dzięki wszystkim uczestnikom, takim akcjom wpływamy na rozwój infrastruktury miasta i gminy Lidzbarka. W tym roku nagrodą dla wygranych jest pełen atrakcji pobyt w ośrodku „Halo Mazury”, a jak co roku wszyscy uczestnicy akcji otrzymali nagrody ufundowane przez Urząd Gminy. Dziękujemy!!
Spotkanie z policjantem - bezpieczeństwo na drodze, w szkole i w domu.
W połowie września uczniowie z klas I-III mieli okazję spotkać się z policjantem. Podczas spotkania dzieci przypomniały sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz jak reagować w sytuacjach różnych zagrożeń . Przećwiczyły prawidłowe przechodzenie przez jezdnię i poznały najważniejsze znaki drogowe. Wiedzą już, jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły, a potem do domu, bo znają zasady bezpieczeństwa obowiązujące pieszych. Przypomniane zostały numery alarmowe i wskazane sytuacje, kiedy można z nich korzystać i jakie informacje podawać. Pan policjant ostrzegał też przed osobami nieznajomymi, z którymi nie wolno rozmawiać oraz wpuszczać ich do domu. Zostały również omówione reguły właściwego zachowania w pobliżu zwierząt i sposobu podchodzenia do nich. Dzieci wysłuchały policyjnych rad oraz zadawały wiele interesujących pytań.
Serdecznie dziękujemy panu policjantowi za miłe spotkanie, a treści przekazane przez niego, na pewno na długo pozostaną w pamięci dzieci.
Bądź bezpieczny na drodze!!!
Wszyscy uczniowie edukacji wczesnoszkolnej posiadają ogromną wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa na drodze.
Jednak początek roku szkolnego, to czas na przypomnienie, zdobywanie nowych wiadomości oraz sprawdzenie wiedzy w praktyce.
Dlatego też dzieci odbywały piesze wycieczki po najbliższej okolicy, omawiały zachowanie uczestników ruchu drogowego i podstawowe zasady bezpieczeństwa pieszych uczestniczących w ruchu drogowym. Uczniowie rozpoznawali znaki drogowe i wyjaśniali ich funkcje.
Dzieci poznawały również znaki na zajęciach informatycznych, wykonując różnorodne zadania. A na zajęciach technicznych powstawały wybrane przez uczniów znaki.
Reasumując, wiedzy, umiejętności i ostrożności nigdy za dużo!!!
Rok szkolny 2022/2023
Bezpieczne wakacje w klasie 4b
Zbliżają się wakacje, dlatego w dniu 6 czerwca 2023 roku podczas godziny wychowawczej klasę 4b odwiedził kolejny raz policjant, aby przypomnieć uczniom zasady bezpiecznego zachowania się podczas letniego wypoczynku. Wszyscy utrwalili sobie zasady poruszania się na drodze i właściwego przechodzenia przez jezdnię; zasady ograniczonego zaufania w stosunku do obcych; jak bezpiecznie i prawidłowo jeździć rowerem oraz jak zachować bezpieczeństwo w domu podczas nieobecności rodziców oraz jak rozważnie korzystać z kąpielisk w okresie wakacji.
Ogromną niespodzianką, cieszącą się wielkim zainteresowaniem było zaprezentowanie przez naszego gościa różnych rodzajów broni.
Było to już kolejne spotkanie z panem policjantem, za które wychowawca i uczniowie klasy 4b bardzo dziękują Panu Jarosławowi Miłoszewskiemu.
Akcja - Bezpieczny Lidzbark
Piątkowy dzień poświęcony był bezpieczeństwu.
Uczniowe brali udział w różnorodnych wydarzeniach zorganizowanych w ramach akcji „BEZPIECZNY LIDZBARK”.
uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w spektaklu profilaktycznym
uczniowie klas 4-6 wzięli udział w pogadankach
uczniowie klas 1-3 w warsztatach edukacyjno-profilaktycznych.
Nasi uczniowie przypomnieli sobie niektóre zasady dotyczące bezpieczeństwo, ale z pewnością wzbogacili wiedzę pod okiem inspirujących trenerów.
Dnia 2.06. 2023 r w ramach akcji „Bezpieczny Lidzbark” dzieci z klas 1-3 pod opieką nauczycielek uczestniczyły w warsztatach edukacyjno- profilaktycznych, które przeprowadziły panie z Olsztyna.
Po niecodziennym ruchowym przywitaniu, w miłej atmosferze i przyjętych zasadach współpracy dzieci wysłuchały opowieści z teatrzyku obrazkowego Kamishibai. Bajka o siedmiu koźlątkach, które zostały same w domu zaciekawiła bardzo dzieci. Dyskutowano o przestrogach mamy kozy skierowanych do koźlątek, które zostały same w domu i dały się zwieść wilkowi. Niebezpieczeństwa w świecie zwierząt są analogiczne do niebezpieczeństw w świecie ludzkim. Jeśli dzieci muszą zostać same w domu, to nie mogą otwierać nieznajomym, bo może to się źle skończyć, podobnie jak to było w bajce.
Następnymi zagadnieniami poruszanymi na warsztatach było zachowanie bezpieczeństwa nad wodą, zachowanie się w lesie, poruszanie po wytyczonych szlakach i przestrzeganie sygnalizacji świetlej. W wesoły sposób dzieci odegrały scenki z misiem. Uczyły się asertywności w kontaktach koleżeńskich w których zwyciężać powinna rozwaga w trosce o bezpieczeństwo.
Cieszymy się z powodu udziału dzieci w atrakcyjnie przeprowadzonych warsztatach z aktualnymi treściach na wakacje.
Przygotowania do Zawodów z Pierwszej Pomocy Przedmedycznej
12 maja 2023r. w Działdowie odbędą się Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Przedmedycznej Polskiego Czerwonego Krzyża. Celem ich będzie podniesienie poziomu wiedzy młodzieży z zakresu udzielania pierwszej pomocy i zapoznanie z prawidłowymi reakcjami w stanach zagrożenia życia.
Nasza szkołę podczas zawodów reprezentować będzie 5-cio osobowy zespół uczniowski klas 8: Lena Kramkowska, Natalia Gajewska, Alicja Jerchewicz, Kaja Urbańska oraz Jakub Kawka.
Pani Lucyna Talarowska przygotowuje uczniów z zakresu udzielania pomocy w przypadku oparzenia, skaleczenia, złamania, oparzenia oraz opatrywania ran. Pan Robert Karda uczy uczniów resuscytacji, reanimacji i postepowania z poszkodowanym nieprzytomnym.
Uczniowie posiadają już dużą wiedzę z zajęć edukacji dla bezpieczeństwa.
Są zaangażowani i zmotywowani do działania.
L. T
R. K
ROWEROWY MAJ - bezpieczeństwo na drodze
W trakcie akcji Rowerowy Maj pamiętajmy o bezpieczeństwie
- odblaski, kask na głowie uchronić nas mogą od wypadku bądź groźnych konsekwencji dla zdrowia!
Wolontariusze w akcji!
Dnia 1 maja 2023 r. osiemnastu wolontariuszy z grupy „Pomoc w organizacji przedsięwzięć sportowych” pod opieką Magdaleny Kornowskiej i Arkadiusza Raszkowskiego, brało czynny udział w pomocy w zabezpieczeniu Festiwalu Biegowego Lidzbarska „5” i „10”. Serdecznie dziękujemy!
Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
13 kwietnia 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Lidzbarku odbył sie Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny:
* z klas 4 - 6: Lena Nizgorska, Katarzyna Lewicka, Kacper Chojnacki i Krzysztof Karbowski z klasy 5b;
* z klas 7- 8: Jakub Kawka 8b, Igor Struziński 8b, Antoni Brzóska 8c.
Drużyny reprezentujące szkoły brały udział w konkurencjach takich jak: test z przepisów ruchu drogowego i pierwszeństwa przejazdu przez skrzyżowania, jazda sprawnościowa rowerem po miasteczku ruchu drogowego i torze przeszkód oraz udzielanie I pomocy.
Celem Turnieju jest podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej poprzez:
Obie nasze drużyny, pod opieką p. Joanny Lewickiej, spisały się bardzo dobrze. Spośród szkół z naszej gminy zdobyły drugie miejsca w swoich kategoriach. Gratulujemy!
Bądź widoczny na drodze
Kończy się okres jesienno-zimowy, dzień jest coraz dłuższy, lepsza jest widoczność na drodze, czas rozstrzygnąć szkolny konkurs plastyczny dla klas 4-tych „Bądź widoczny na drodze!”. W listopadzie 2022 r. w naszej szkole został ogłoszony konkurs plastyczny pt. „Bądź widoczny na drodze!”. Celem konkursu było utrwalenie zasad bezpiecznego poruszania się po drodze oraz uświadomienie uczniom jak ważne jest noszenie odblasków. W konkursie wzięli udział wszyscy uczniowie klas czwartych, ponieważ właśnie w klasie czwartej poznają oni przepisy ruchu drogowego przygotowując się do Egzaminu na Kartę Rowerową. Konkurs przygotowany i przeprowadzony został przez: p. Joannę Lewicką. Wystawa najlepszych prac znajduje się na dolnym korytarzu w przybudówce. Komisja konkursowa złożona z nauczycieli naszej szkoły przyznała następującą kolejność miejsc:
I miejsce - Alicja Bojanowska, kl. 4a;
II miejsce - Maja Lewandowska, kl. 4c;
III miejsce - Hania Margalska, kl. 4c.
Gratulujemy!
Serdecznie dziękujemy za piękne prace plastyczne, które przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na drodze.
Zajęcia edukacyjne w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Działdowie.
Uczniowie klasy 2a uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w sali
,,Ognik" Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Działdowie prowadzonych przez mł. kpt. Jakuba Poniatowskiego.
Naszą wizytę rozpoczęliśmy od założenia strojów strażackich w dziecięcych rozmiarach.
Następnie uczniowie wymieniali różne rodzaje zagrożeń, uczyli się sposobów zapobiegania im. Wyrabiali prawidłowe nawyki dotyczące zachowania w niebezpiecznych sytuacjach. Prowadzący przedstawił i omówił dzieciom znaki ewakuacyjne. Zapoznał ze sprzętem gaśniczym. Uczniowie przypomnieli, jak prawidłowo powiadomić o zdarzeniu straż pożarną przy użyciu numerów alarmowych
Dla uatrakcyjnienia i zobrazowania treści zajęć, dzieci rozpoznawały oznaki pożaru przy pomocy symulacji początkowej fazy pożaru z użyciem efektów wizualnych i dźwiękowych, oglądały krótkie bajki edukacyjne.
Najwspanialszą częścią zajęć dla dzieci była możliwość zobaczenia, jak w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej wygląda alarmowanie i przygotowanie strażaków do wyjazdu.
Ponadto obejrzenie samochodów, łodzi strażackich, ich wyposażenia to niezwykłe przeżycie i doświadczenie.
Podsumowując, zajęcia w których mieliśmy możliwość uczestniczyć, były niepowtarzalną lekcją.
Serdecznie dziękujemy p. Jakubowi Poniatowskiemu za ogromne zaangażowanie podczas prowadzenia zajęć, a także tacie Kacperka, który umożliwił nam poznanie miejsca pracy, życzliwie przywitał, a także przekazał dzieciom upominki.
Dziękujemy!!!
Klasa 2a i wychowawczyni - Marzena Czarnomorzec
Bezpieczeństwo w domu i w szkole!
W klasie 2 b tematy związane z bezpieczeństwem bardzo często są omawiane na różnych lekcjach. I tak na przykład na zajęciach z techniki w czasie wykonywania kanapek zostały omówione zasady bezpiecznego posługiwania się narzędziami w kuchni podczas przyrządzania posiłków.
Opowiadając o swoich obowiązkach dzieci omówiły – na podstawie zdjęć – przedmioty codziennego użytku, które są niebezpieczne, jeśli się z nich niewłaściwie korzysta. Ustaliły zasady właściwego i bezpiecznego korzystania z tych urządzeń. Z Laboratorium Przyszłości zostały wypożyczone śrubokręty i dzieci miały możliwość poznać ich rodzaje oraz wymienić miejsca gdzie się je stosuje.
Uczniowie wiedzą już, że zwykłe przedmioty, które mają w domach mogą być niebezpieczne i należy z nich właściwie korzystać.
Małgorzata Przybylska
Bezpieczeństwo w klasie 2b - wrzsień 2022
Bezpieczeństwo w drodze do szkoły i domu w klasie II b :
- Wyjście do parku na plac zabaw. Przypomnienie zasad przechodzenia przez jezdnię oraz znaków drogowych. Ruch na świeżym powietrzu - gry i zabawy w terenie (zabawy ruchowe, rzuty do celu, pokonywanie naturalnych przeszkód). ( 07.09.2022 r. )
- Przypomnienie numeru 112 i pozostałych numerów alarmowych, wskazywanie sytuacji, kiedy można z nich korzystać i jakie informacje podajemy. Ćwiczenia inspirowane tekstem M. Strzałkowskiej ,, Z notesu Matyldy. ( 09.09.2022 r. )
- Spotkanie z policjantem, jego praca i obowiązki - odpowiadanie na pytania kierowane do policjanta przez dzieci, przypomnienie zasad i przepisów ruchu drogowego, numerów alarmowych i wyposażenia roweru. ( 15.09.2021 r. )
- Spotkanie z policjantem- obejrzenie kilku filmów i pogadanka na ich temat- numery alarmowe, zasady wzywania pomocy, zasady przechodzenia przez jezdnię, bezpieczeństwo w relacjach z obcymi, stosowanie przepisów ruchu drogowego i utrwalenie znaków drogowych.( 21.09.2022 r. )
- Przypomnienie regulaminu i zasad pracy przy komputerze w pracowni komputerowej. ( 06.09.2022 r.)
- Przypomnienie regulaminu obowiązującego w sali gimnastycznej i na placu zabaw. ( 08.09.2022 r. )
- przestrzeganie zasad obowiązujących podczas grupowych gier i zabaw w czasie zajęć wychowania fizycznego ( na każdych zajęciach )
Spotkanie z policjantem klas 1-3
Bezpieczeństwo, to jeden z ważniejszych tematów realizowanych na początku roku szkolnego.
Dzięki spotkaniom uczniów klas 1-3 z panem policjantem temat ten został szeroko omówiony.
Najpierw wszyscy uczniowie edukacji wczesnoszkolnej uczestniczyli w rozmowie z zaproszonym gościem. Pan policjant przypomniał podstawowe przepisy ruchu drogowego. Rozwiał wątpliwości dotyczące tego, jak dzieci mogą poruszać się pieszo, rowerem, czy hulajnogą.
Wspólnie powtórzone zostały wiadomości o znakach drogowych.
Dzieci wykazały się również doskonałą znajomością wszystkich numerów alarmowych.
Następnie takie spotkania odbywały się w klasach. Uczniowie obejrzeli filmiki, po czym mogli jeszcze dokładniej zgłębić swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa .
Serdecznie dziękujemy Panu policjantowi za poświęcony czas i przekazaną wiedzę!!!
Wolontariusze pomagają!
Dnia 01.10.2022 r. W godzinach od 11.00-14.00, 27 wolontariuszy z grupy „Pomoc w organizacji przedsięwzięć sportowych” pod opieką Magdaleny Kornowskiej, Arkadiusza Raszkowskiego i Roberta Kardy brało czynny udział w pomocy w zabezpieczeniu wyścigu WELTRACK MTB MARATON LIDZBARK.
Rok szkolny 2021/2022
Strażak w klasie 1a
Poniedziałek 25 października 2021 r. był niezwykle ekscytującym dniem w klasie 1 a. To wszystko dzięki tacie Kacperka, który przybył do szkoły, aby opowiedzieć o pracy, którą wykonuje, a mianowicie pracy strażaka.
Pan Mariusz przedstawił, a także usystematyzował dzieciom wiele potrzebnych informacji. Między innymi:
- przypomniał numery alarmowe,
- uczył, właściwego powiadamiania służb ratunkowych,
- opowiedział, czym zajmuje się straż,
- prezentował ubiór strażaka,
- w szczególności zwracał uwagę na prawidłowe zachowania w różnych sytuacjach zagrożenia,
- poruszył również temat zachowania się podczas ferii zimowych.
Na zakończenie prelekcji każde dziecko otrzymało od zaproszonego gościa Dyplom Małego Strażaka.
Dzięki takim spotkaniom uczniowie chętnie zdobywają wiedzę i już mogą kształtować swoje predyspozycje zawodowe.
Serdecznie dziękujemy za przybycie: uczniowie klasy wraz z wychowawczynią.
Marzena Czarnomorzec
Działania podejmowane przez szkołę w ramach powyższego projektu: