Nowa galeria Wycieczka do Muzeum Przyrody i Muzeum Etnograficznego w Jeleniu została dodana do albumu fotograficznego
29.09.2021 r. i 30.09.2021 r. uczniowie klasy 2 b i 2 c byli na wycieczce w Muzeum Przyrody i Muzeum Etnograficznym w Jeleniu. Po przyjeździe na miejsce spotkali się z przewodnikiem, który opowiedział dzieciom o eksponatach znajdujących się w muzeum etnograficznym. Drugoklasiści poznali nazwy dawnych narzędzi rolniczych oraz przedmiotów codziennego użytku, które były wykonane z naturalnych materiałów. Dzieci były bardzo zainteresowane narzędziami i zadawały dużo pytań, na które przewodnik chętnie odpowiadał.
Następnie uczniowie udali się do Muzeum Przyrody, gdzie mogli zobaczyć zwierzęta żyjące w różnych środowiskach. Dzieci usłyszały wiele ciekawostek na temat różnych: ptaków, ssaków, płazów, gadów i owadów.
Po wysłuchaniu interesujących i pouczających informacji drugoklasiści udali się na ścieżkę dydaktyczną, gdzie obejrzeli mrowisko, skakali w dal oraz przeszli po ścieżce sensorycznej.
Dzieciom bardzo podobała się wycieczka.
Nowa galeria Spotkanie przy ognisku klasa 5B została dodana do albumu fotograficznego
28 września w godzinach popołudniowych, korzystając z pięknej pogody, uczniowie klasy 5B wraz z wychowawczynią i rodzicami spędzili czas przy ognisku. Spotkanie odbyło się w Ośrodku Wypoczynkowym Danusia, dzięki uprzejmości rodziców jednego z uczniów klasy. Dzieci piekły kiełbasy i spędzały czas na świeżym powietrzu. Uczniowie byli bardzo zadowoleni i już planują kolejne spotkania.
Ewelina Falba
Nowa galeria Pierwszaki z I b ćwiczą, bawią się i poznają nawzajem została dodana do albumu fotograficznego
Zajęcia z wychowania fizycznego to doskonała okazja, aby doskonalić sprawność fizyczną, ale jednocześnie można się przy tym świetnie bawić. Uczniowie realizując krąg tematyczny „To ja” przynieśli do szkoły swoje kolekcje i zbiory, o których opowiadali, a następnie na lekcji wychowania fizycznego wykorzystali je do wspólnej zabawy. Dzieci wiedzą już o sobie więcej, znają swoje zainteresowania i sposoby spędzania wolnego czasu. Chętnie ze sobą rozmawiają o ulubionych formach aktywnego wypoczynku.
Małgorzata Przybylska
Nowa galeria Pierwszaki z I b w drodze do szkoły została dodana do albumu fotograficznego
15 września 2021 r. uczniowie klasy I b wraz z wychowawczynią Małgorzatą Przybylską w czasie zajęć z wychowania fizycznego wybrali się na wycieczkę i stali się uczestnikami ruchu drogowego. Przećwiczyli prawidłowe przechodzenie przez jezdnię i poznali najważniejsze znaki drogowe. Wiedzą już jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły, a potem do domu, bo znają zasady bezpieczeństwa obowiązujące pieszych.
Małgorzata Przybylska
W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa, nie spotkaliśmy się 27 września w sali gimnastycznej na uroczystym apelu z okazji Święta Patrona szkoły, który przeniósłby nas do tych ważnych dla Polski i naszej szkoły wydarzeń. Zamiast apelu na lekcjach historii w tym tygodniu (27.09 – 1.10) staraliśmy się przybliżyć Wam wiedzę na temat Patrona naszej szkoły. Dodatkowo uczniowie klas 5-8 na lekcjach informatyki przygotowywali projekty poświęcone patronowi naszej szkoły. Przypomnijmy więc, jeszcze raz dlaczego obchodzimy to święto.
Szare Szeregi – kryptonim konspiracyjny Organizacji Harcerzy ZHP, potocznie także całego Związku Harcerstwa Polskiego, w okresie okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej 1939–1945. Szare Szeregi zostały powołane 27 września 1939 w Warszawie.
Szare Szeregi powiązane z Delegaturą Rządu na Kraj i Komendą Główną Armii Krajowej. Główne zadania: praca wychowawcza wśród młodzieży przez udział w walce z okupantem aż do walki zbrojnej, a także przez tajne nauczanie, samokształcenie. Organizacja harcerzy dzieliła się na chorągwie ( „ule” ), hufce ( „roje” ), drużyny ( „rodziny” ) i zastępy ( „pszczoły” ); na czele stał Naczelnik z Główną Kwaterą ( „Pasieka” ).W 1942r. harcerzy podzielono organizacyjnie na trzy grupy: „Zawisza”
(Z)12-14 lat, „Bojowe Szkoły” (BS) 15-17 lat, „Grupy Szturmowe”(GS) powyżej 17 lat. Organizacja Harcerek używała kryptonimów: „Związek Koniczyn” , od 1943r. „Bądź Gotów”. Przewodniczącym Szarych Szeregów był ks. J. Mauersberger, a przewodniczącą harcerek J. Łapińska „Katarzyna”. W 1944r. Organizacja Szarych Szeregów liczyła ok. 10 tys. Harcerzy, a organizacja „Bądź Gotów” ok. 8 tys. Harcerek.
Członków organizacji obowiązywało przedwojenne Prawo i Przyrzeczenie harcerskie.
Przyrzeczenie uzupełniono dodatkową rotą konspiracyjną:
„Ślubuję na Twoje ręce pełnić służbę w Szarych Szeregach, tajemnic organizacyjnych dochować, do rozkazów służbowych się stosować, nie cofnąć się przed ofiarą życia”.
Podstawową zasadą programu było wychowanie przez walkę. Program został sprecyzowany w koncepcji Dziś, jutro, pojutrze.
Podział młodzieży
Stan liczebny organizacji harcerzy, zmieniający się w poszczególnych okresach, na dzień 1 maja 1944 wynosił 8359 członków. Organizacja Harcerzy obejmowała (ze względów konspiracyjnych) początkowo jedynie młodzież powyżej 17 lat. Z czasem z powodu naporu młodych i konieczności zajęcia się nimi, rozpiętość wieku zwiększono. Z punktu widzenia programowego i metodycznego podzielono wówczas młodzież na 3 grupy:
Zawiszacy – 12–14 lat
Drużyny „Zawiszy” nie brały w zasadzie udziału w walce bieżącej. Natomiast przygotowywały się do pełnienia służby pomocniczej, a nauką na tajnych kompletach – do odbudowy Polski po wojnie. Spośród służb pomocniczych, najbardziej znana jest zorganizowana w czasie powstania warszawskiego Harcerska Poczta Polowa.
Bojowe Szkoły (BS) – 15–17 lat
Drużyny „BS” pełniły służbę w małym sabotażu, będącym akcją propagandową skierowaną do ludności polskiej (w Warszawie w ramach organizacji „Wawer-Palmiry”). Akcja obejmowała pisanie na murach, rozlepianie afiszy i nalepek, rozdawanie ulotek, kolportaż fikcyjnych dodatków nadzwyczajnych do gazet, podłączenie się do niemieckich megafonów, zrywanie niemieckich flag, usuwanie z wystaw i gablot niemieckich fotografii, gazowanie kin. Do najgłośniejszych akcji należy zdjęcie niemieckiej tablicy z pomnika Mikołaja Kopernika w Warszawie.
Grupy Szturmowe (GS) – powyżej 18 lat
Drużyny „GS”, podporządkowane „Kedywowi” (Kierownictwu Dywersji) AK, pełniły służbę w „wielkiej dywersji”.
W Warszawie w sierpniu 1943 utworzono z nich batalion „Zośka”. Wiosną 1944 powstał z niej batalion Parasol. Oddziały GS wykonały wiele akcji bojowych, w tym wysadzanie mostów kolejowych, pociągów, odbijanie więźniów (akcja pod Arsenałem, akcja w Celestynowie), zamachy na funkcjonariuszy aparatu terroru (Kutschera, Koppe, Bürckl, oraz odpowiedzialnych za katowanie Jana Bytnara „Rudego”: Schultza i Langego). Inne oddziały GS (np. Chorągwi Radomskiej i Krakowskiej) walczyły w oddziałach partyzanckich oraz prowadziły sabotaż kolejowy. Do okresu odbudowy powojennej drużyny GS przygotowywały się kończąc naukę szkolną, podejmując tajne studia wyższe oraz samokształcenie. W okresie „przełomu” wiele oddziałów GS brało udział w walkach oddziałów AK, w tym w marszu na pomoc Warszawie. W powstaniu warszawskim bataliony „Zośka” i „Parasol” walczyły na Woli, Starówce i Czerniakowie, ponosząc straty sięgające 80%. Kompania „Rudy” batalionu „Zośka” została nazwana przez Komendanta Głównego AK najlepszą kompanią Armii Krajowej. Batalion „Wigry” walczył na Woli i Starówce.
Harcerki
Oddzielnie, ale także w ramach ZHP, działała Organizacja Harcerek, nosząca kryptonim „Bądź gotów” i „Związek Koniczyn”, zorganizowała Pogotowie Harcerek.
Przy Kwaterze Głównej Szarych Szeregów działała od 1940 r. żeńska Grupa Wykonawcza Łączniczek i Kolporterek podległa Mirosławowi Cieplakowi „Giewontowi”; była to ok. 50 – osobowa grupa harcerek (w 1944), powstała z kręgu starszoharcerskiego przy 54 Warszawskiej Drużynie Harcerskiej, a następnie z utworzonej 54 Żeńskiej Drużyny Harcerskiej im. Władysława Jagiełły. Jej drużynową przez cały czas okupacji była Romana Łukaszewska „Ewa”. Głównym zadaniem tego zespołu był kolportaż prasy konspiracyjnej Szarych Szeregów.
Na lekcjach historii w tym tygodniu (27.09 – 1.10) staraliśmy się przybliżyć Wam wiedzę na temat Szarych Szeregów.
Uchwałą Sejmu i Senatu RP Prymas Stefan Wyszyński został patronem 2021 roku. W ten sposób władza ustawodawcza Rzeczypospolitej oddała hołd Prymasowi Tysiąclecia, wyrażając pamięć, szacunek i uznanie dla całego życia i dokonań. W 2021 roku obchodzimy 120 rocznicę urodzin i 40 rocznicę śmierci kardynała Wyszyńskiego. 12 września bieżącego roku miała miejsce jego beatyfikacja.
Prymas Tysiąclecia w czasie swojej posługi duszpasterskiej kierował zobowiązania adresowane do Polaków. Jednym z nich było wezwanie do miłości ziemi ojczystej i wierności dziedzictwu kulturowemu.
W nawiązaniu do tych rocznic oraz przesłania Prymasa Wyszyńskiego, w naszej szkole został zorganizowany konkurs w hołdzie Prymasowi Polski, kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Organizatorem konkursu była p. Karolina Gajewska. Celem konkursu było zainteresowanie młodzieży osobą Kardynała Wyszyńskiego. W konkursie brały udział klasy VII oraz klasa VIII c.
Osoby nagrodzone:
I miejsce - Małgorzata Ciechanowska klasa VIII c
II miejsce – Zofia Węgrzynowska klasa VIII c
III miejsce – Julia Skuza oraz Weronika Grzywacz klasa VIII c
Karolina Gajewska
Nowa galeria Wycieczka klasy III a do Farmy Noego w Kiełpinach została dodana do albumu fotograficznego
Dnia 14 września uczniowie klasy III a wybrali się na wycieczkę do Farmy Noego w Kiełpinach, wyjazd był wygraną w Kampanii Rowerowy Maj.
Dzieci ten dzień spędziły aktywnie bawiąc się na placu zabaw, miały również możliwość przejazdu bryczką poprzez ścieżki leśne, podczas którego wraz z właścicielem farmy śpiewały piosenki biesiadne. Po ekscytujących przejażdżkach pan Grams zaprosił dzieci na poczęstunek – kiełbaski z ogniska. Po posiłku dzieci jeździły konno pod okiem instruktorów.
Dzień ten na pewno pozostanie w pamięci dzieci na długo!
Nowa galeria Kółko warcabowe w klasach I-III została dodana do albumu fotograficznego
Pierwsze zajęcia kółka warcabowego za nami. Program przeznaczony jest dla uczniów klas I-III. Celem zajęć jest rozbudzenie zaciekawienia grą w warcaby, rozwijanie zdolności do działania w zespole i osiągania zamierzonego celu oraz poznanie i wyrażanie siebie podczas wspólnych spotkań. Na kółku uczniowie: poznają historię i pochodzenie gry, uczą się pojęć takich jak: remis, przewaga, damka, bicie itp., oraz utrwalają poznane już wiadomości stosując je w praktycznym działaniu.
Karolina Żuralska
Nowa galeria #piżama #Dzień Piżamy została dodana do albumu fotograficznego
W piątek 24 września 2021 r. uczniowie klasy II a, b, c oraz III b wraz z nauczycielami świętowali w szkole „Dzień Piżamy”.
Wydarzenie dla Nas nowe, oryginalne i nietypowe. Dołączając do akcji DZIEŃ PIŻAMY Fundacji "Gdy Liczy Się Czas" chcieliśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na zdrowie, empatię i wesprzeć w ten sposób dzieci przebywające na oddziałach onkologicznych.
Dlaczego piżama? - Ponieważ to standardowe ubranie chorych dzieci.
Zdrowie, to nie tylko zdrowa dieta, to zdrowe zachowanie, zdrowe myślenie, to dobre relacje z rówieśnikami, to równowaga między zabawą, a obowiązkami. To poznanie siebie i swojego miejsca w otaczającym świecie. To odpowiedzialność i dbanie o siebie, bliskich, ekologię.
Dziękujemy uczniom za wzorowe zaangażowanie się w akcję!
20.09.2021 roku w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Szarych Szeregów w Lidzbarku odbyły się wybory do szkolnego samorządu. Kandydaci przestawili swoje programy wyborcze na plakatach umieszczonych na korytarzu szkolnym. Przekonywali do swoich pomysłów prowadząc rozmowy z uczniami. Wybory zostały przeprowadzone w klasach. Uczniowie oddane na kartach głosy umieszczali w specjalnych woreczkach.
Decyzją uczniów i nauczycieli w skład Samorządu Szkolnego w roku szkolnym 2021/2022 weszli:
Daria Karbowska - 8c - przewodnicząca
Franciszek Byliński - 7b - zastępca
Ewa Skibicka - 7c skarbnik
Nowym członkom Samorządu Uczniowskiego życzymy głów pełnych pomysłów i konsekwencji w działaniu.
Ewelina Falba
Nowa galeria "Sprzątanie Świata - myślę, więc nie śmiecę" została dodana do albumu fotograficznego
Klasa 8 c wzięła udział w akcji "Sprzątanie Świata - myślę, więc nie śmiecę". Postanowiliśmy połączyć przyjemne z pożytecznym i w czasie wyjścia podczas godziny wychowawczej do parku nad jeziorem posprzątaliśmy śmieci, które tam znaleźliśmy.
Okazało się, że krótki spacer przyniósł sporą ilość zebranych śmieci. Wystarczą małe kroki...
Nowa galeria Wycieczka klasy IIa do Wioski Mydlarskiej została dodana do albumu fotograficznego
20 września klasa II a wybrała się na wycieczkę do Wioski Mydlarskiej położonej przy pięknej miejscowości Górzno. Uczniowie rozpoczęli swoją przygodę od warsztatów robienia dżemu, podczas których samodzielnie wykonali smakowite powidła ze śliwek, jabłek oraz gruszek. Następnie udaliśmy się na warsztaty mydlarskie. Dzieci poznały proces powstawania mydła glicerynowego z roślinnymi dodatkami. Kolejnym produktem wykonanym samodzielnie była sól do kąpieli. Po owocnej pracy na uczniów czekało ognisko oraz pyszne kiełbaski. Ostatnim punktem wycieczki była nauka gry w minigolfa. Klasa została podzielona na 3 drużyny. Każda grupa miała swoją osobista piłeczkę w wybranym przez siebie kolorze. Drużyny pokonywały kolejne pola, łącznie do zaliczenia było 12 stanowisk. Opiekunami wycieczki była wychowawczyni klasy Pani Karolina Zalewska wraz z Panią Justyną Michalską.
Nowa galeria Sprzątanie Świata została dodana do albumu fotograficznego
Od wielu lat, w trzeci weekend września, w Polsce i innych krajach na świecie odbywa się akcja zwana „Sprzątanie świata”. Polega ona na zbiorowym lub indywidualnym sprzątaniu śmieci zalegających w miejscach, które nie są do tego przeznaczone, np. w lasach, parkach, przy drogach. Celem tej akcji jest podnoszenie świadomości ekologicznej wszystkich ludzi.
W tegoroczną akcję zaangażowali się także uczniowie młodszych klas z naszej szkoły. W dniach od 17 do 19 września chętne dzieci, pod opieką rodziców lub starszego rodzeństwa, sprzątały wybrany teren w pobliżu swojego domu. W sprzątanie zaangażowały się niejednokrotnie całe rodziny. Na załączonych zdjęciach widać efekty pracy naszych uczniów. Nagrodą za wysiłek i czas poświęcony na sprzątanie są dodatnie punkty z zachowania.
DNI WOLNE OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZYCH W ROKU SZKOLNYM 2021/2022:
W wyżej wymienionych dniach nie odbędą się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Szkoła, przed każdym z powyższych terminów przeprowadzi diagnozę potrzeb rodziców w zakresie opieki, aby zapewnić dzieciom zorganizowane zajęcia świetlicowe dostosowane do aktualnych potrzeb.
Dyrektor Szkoły
Janusz Ławicki
W tym roku szkolnym wracamy do tematu Waszych zainteresowań, hobby oraz oczywiście osiągnięć w danej dziedzinie.
Przesyłajcie do mnie informacje, zdjęcia, opisy, osiągnięcia.
biblioteka.sp2lidzbark@gmail.com
Dzisiaj, chcę poinformować Was o ogromnym osiągnięciu ucznia naszej szkoły Franka Bylińskiego z klasy 7b.
W ubiegłym roku szkolnym, w czerwcu Franek został laureatem konkursu organizowanego przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie w ramach Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego. Był to konkurs na najlepszą prezentację dotyczącą kampanii promocyjnej wymyślonej przeze niego usługi. Został jednym z trzech laureatów konkursu w ośrodku Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego w Warszawie.
Był to semestr letni, konkurs odbył się w czerwcu, a o wygranej dowiedział się 25 czerwca. Gratulujemy i życzymy dalszego rozwoju swoich pasji.
Zamieszczamy harmonogram spotkań wychowawców z rodzicami:
Nowa galeria Moda na recykling została dodana do albumu fotograficznego
2 września 2021 w Warszawie młodzież z kółka plastycznego z naszej szkoły razem z opiekunką i nauczycielką plastyki Justyną Michalską uczestniczyła w Finałowym Pokazie Mody w ramach projektu ekologiczno-edukacyjnego „ Moda na Recykling”. W czerwcu uczniowie ze wszystkich szkół naszej gminy pod okiem projektantki Anny Kubisz przygotowali z elektrośmieci elementy strojów, które podczas pokazu mody miały na sobie modelki: Katarzyna Cichopek, Ida Nowakowska, Paulina Sykut Jeżyna, Tamara Gonzalez Perea , Monika Richardson , Marcela Leszczak , Anna Powierza, Olga Borys i Anna Zejdler-Ibisz. Imprezę poprowadzili Conrado Moreno i Maja Frykowska, a gwiazdą muzyczną wydarzenia była Magda Bereda. Burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek odebrał z rąk szefa Europejskiej Platformy Recyklingu podziękowanie za udział w warsztatach oraz za zaangażowanie w działania edukacyjne, mające na celu podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa, a uczestnicy oprócz podziękowań otrzymali prezenty od sponsorów. Na zakończenie tej pięknej imprezy każdy mógł zrobić pamiątkowe zdjęcie z gwiazdami znanymi z ekranów telewizyjnych oraz zdobyć autografy. Wszyscy byli bardzo dumni, że mogli brać udział w takiej wspaniałej inicjatywie i być jej częścią. Ekologia, recykling są po prostu MODNE! i warto tę modę promować!
Justyna Michalska
Szanowni Państwo Rodzice,
wychowawcy klas kończą etap informowania uczniów w wieku od 12 lat o możliwości szczepień przeciw COWID 19.
Przypominam, że w dniu 9 września 2021 (w hali sportowej - wejście głównymi drzwiami od strony boiska) odbędą się zebrania z rodzicami klas VI-VIII związane z powyższa tematyką.
Zebranie dla rodziców zaplanowano:
a) klasy VI i VII na godzinę 16.00,
b) klasy VIII na godzinę 17.00.
W trakcie zebrań doprecyzowane zostaną zasady szczepień oraz można będzie składać wypełnione deklaracje i kwestionariusze związane ze szczepieniami (druki przekazałem państwu w poprzedniej wiadomości dziennika elektronicznego, ale będa też dostępne na spotkaniu w wersji papierowej).
Ustalimy ponadto, czy (w zależności od liczby chętnych), zaplanujemy organizację szczepień:
a) w szkole lub
b) w punkcie szczepień.
Pozdrawiam
Janusz Ławicki
1 września 2021 roku to dzień szczególnie wyjątkowy dla 48 pierwszoklasistów, którzy przybyli dzisiaj wspólnie z rodzicami po raz pierwszy do szkoły i stali się członkami naszej szkolnej społeczności.
Na hali sportowej zostali powitani przez panią dyrektor Lidię Ostrowską i poznali swoje wychowawczynie: panią Marzenę Czarnomorzec i panią Małgorzatę Przybylską. Minutą ciszy uczcili pamięć tych wszystkich, którzy polegli w czasie drugiej wojny światowej, aby teraz dzieci mogły uczyć się w wolnej Polsce. Pan dyrektor Janusz Ławicki przekazał dzieciom i ich rodzicom kilka ważnych wiadomości dotyczących organizacji i nauki w szkole z zachowaniem wszelkich obostrzeń związanych z Covid 19. W czasie tego spotkania był również moment na wspólną zabawę integracyjną przy muzyce, którą poprowadziła pani Małgorzata Przybylska, a w oprawie muzycznej pomogła jej pani Justyna Szostek. Wszystko to dokumentowała pani Joanna Sylwia Lewicka. Na koniec pani Marzena Czarnomorzec przekazała kilka organizacyjnych informacji skierowanych do rodziców , a następnie dzieci wraz z wychowawczyniami udały się do swoich klas. Otrzymały tam pakiet książek, usiadły po raz pierwszy w ławkach i rozpoczęły swoją przygodę z edukacją.
Drugie i trzecie klasy powitały swój nowy rok szkolny z wychowawczyniami, które przekazały im wszystkie niezbędne informacje i materiały dotyczące organizacji kolejnego roku szkolnego. Spotkania odbyły się w salach lekcyjnych.
Był to dzień pełen ogromnych wrażeń zarówno dla dzieci, ich rodziców, jak i nauczycieli.