Nowa galeria Życzenia od małej i dużej świetlicy została dodana do albumu fotograficznego
Uczniowie z małej i dużej świetlicy złożyli wszystkim życzenia świąteczne i wręczyli samodzielnie wykonane życzenia.
Nowa galeria Życzenia świąteczne od Samorządu została dodana do albumu fotograficznego
Dnia 20.12.2024 r. Samorząd uczniowski wraz z opiekunem wręczali wszystkim pracownikom szkoły własnoręcznie wykonane kartki świąteczne, życząc zdrowych, spokojnych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia.
Nowa galeria „Nie jesteś sam…” została dodana do albumu fotograficznego
Okres Świąt Bożego Narodzenia to okres zadumy, w którym chętnie dzielimy się dobrocią. W tym czasie chętnie wyciągamy pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tego najbardziej potrzebują. Jest to również ściśle związane z tradycją polskich świąt, która to szczególnie kładzie nacisk na wspieranie osób w potrzebie np. nadal pozostawiamy puste miejsce przy stole. To także wymiana społeczna i norma wzajemności, według której, kiedy pomagamy mamy nadzieję, że gdy my będziemy w potrzebie, to znajdzie się ktoś, kto również nam pomoże. To również znakomita lekcja empatii dla naszych uczniów.
W bieżącym roku cała społeczność szkolna zaangażowała się w akcję „Nie jesteś sam…” Dzięki zebranym darom udało się przygotować 17 paczek, którymi obdarowano rodziny naszych uczniów.
Organizatorkami i koordynatorkami przedsięwzięcia były panie pedagog.
J.Sz.
Świetny wynik naszej uczennicy w konkursach przedmiotowych Kuratora Oświaty!
Z dumą informujemy, iż nasza uczennica Antonina Ławicka z klasy VIII b została zakwalifikowana do wojewódzkiego etapu konkursów przedmiotowych:
- z języka polskiego - opiekun Jolanta Cichocka
- z biologii - opiekun Kararzyna Stempka
Serdecznie gratulujemy!!!
Jest nam niezmiernie miło ogłosić wyniki szkolnego konkursu dla uczniów klas IV-V: "Bądź widoczny na drodze"
Komisja w składzie:
Aleksandra Jurkowska
Magdalena Cejman
Dorota Kalinowska-Sosnowska
Lucyna Szymańska-Rybicka
nagrodziła następujące prace:
I miejsce - Filip Wach Va
II miejsce - Adam Łukowicz IVa
III miejsce - Grzegorz Rynkiewicz Vc
Serdecznie gratulujemy!!! Dziękujemy bardzo za udział w konkursie. Wszystkie prace były wyjątkowe!!!
Nowa galeria Cyberprzemocy - mówimy NIE została dodana do albumu fotograficznego
Już po raz trzeci spotykamy się w klasach szkolnych z paniami Małgorzatą Chejną i Aleksandrą Kopacką w ramach warsztatów z profilaktyki. Tym razem wzięły w nich udział klasy 6b, 5c, 6a, 6c oraz 5b. Warsztaty poświęcone były szeroko pojętej integracji oraz cyberprzemocy. Cyberprzemoc rani, ośmiesza i jest w ostatnim czasie najczęstszą i najdotkliwszą formą przemocy rówieśniczej wśród nastolatków. Zorganizowane warsztaty były kolejnym akcentem mówiącym, że nie zgadzamy się na agresję w żadnej formie i jeśli tylko chcemy potrafimy jej przeciwdziałać.
Koordynotorkami akcji profilaktycznej były panie pedagog.
18 grudnia 2024 roku odbył się Szkolny Jarmark Bożonarodzeniowy.
Dzięki wzajemnej współpracy dzieci, rodziców oraz nauczycieli udało się stworzyć wyjątkową atmosferę świąteczną, pełną radości i wspólnego działania, która z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.
Zebrane podczas jarmarku środki zostaną przeznaczone na doposażenie świetlic szkolnych, aby uczniowie mogli korzystać z nowych, atrakcyjnych materiałów i pomocy.
Nowa galeria Warsztaty Bożonarodzeniowe w klasach I-III została dodana do albumu fotograficznego
Nowa galeria Konkurs plastyczny „Moje Boże Narodzenie” została dodana do albumu fotograficznego
Święta Bożego Narodzenia to najbardziej oczekiwany przez wszystkich czas w roku. Jest to najbardziej rodzinny czas.
Będąc już w świątecznym nastroju, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym „Moje Boże Narodzenie” zorganizowanym przez Panią Karolinę Gajewską.
Rodzinę przy wigilijnym stole, szopkę czy choinkę z prezentami można zobaczyć na wykonanych przez uczniów pracach. Uczestnicy konkursu z ogromną wyobraźnią i wrażliwością oddali nastrój świąt Bożego Narodzenia w swoich rodzinach, co przełożyło się na wspaniałe efekty prac plastycznych.
Nagrodzone osoby to:
I miejsce – Jakub Drzewiński kl. V a
II miejsce – Joanna Szczypułkowska kl. V b
III miejsce – Natalia Łozińskla kl. VII b
Wyróżnienia: Blanka Wodzyńska kl. VI b, Julia Smolińska kl. VI b, Łucja Kochalska kl. V b, Izabela Lech kl. V b, Grzegorz Rynkiewicz kl. V c
Karolina Gajewska
Nowa galeria Mistrzostwa Województwa SZS została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 12.12.2024 r. w Giżycku z udziałem 36 drużyn odbyły się Mistrzostwa Województwa SZS w Drużynowym Turnieju Tenisa Stołowego.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 8 - Julia Czarnomorzec i Lena Rucińska. Dziewczęta osiągnęły ogromny sukces, zdobywając 1. miejsce w Mistrzostwach Województwa. Uzyskały tym samym awans do Drużynowych Mistrzostw Polski Szkół Podstawowych, które odbędą się w maju 2025 roku.
Na co dzień uczennice trenują w klubie sportowym LKS WEL LIDZBARK. Wielkie gratulacje i życzymy powodzenia w kolejnych zawodach.
Nowa galeria Konkurs Wiedzy o Zdrowiu została dodana do albumu fotograficznego
Nasza szkoła od wielu lat podejmuje wiele działań promujących zdrowy styl życia. Jednym z nich jest Konkurs Wiedzy o Zdrowiu, który w naszej szkole zorganizowany został 13 grudnia 2024 r. W zmaganiach konkursowych wzięli udział uczniowie z klas VII-VIII. Ich zadaniem było rozwiązanie testu zawierającego 20 pytań zamkniętych. Konkurs miał na celu kształtowanie postaw prozdrowotnych i propagowania zdrowego stylu życia wśród uczniów. Pytania obejmowały zakres wiedzy o zdrowym odżywianiu, zasadach higieny ciała, aktywności fizycznej i chorobach.
Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem. W konkursie wzięło udział 36-cioro uczniów. Organizatorkami Konkursu były Panie: Dorota Kalinowska- Sosnowska oraz Pani Lucyna Talarowska.
Nowa galeria III Gminny Turniej Szachowy została dodana do albumu fotograficznego
Dnia 11 grudnia 2024 odbył się organizowany przez Szkołę Podstawową w Słupie III Gminny Turniej Szachowy dla uczniów Gminy Lidzbark. Turniej został przeprowadzony systemem szwajcarskim na dystansie 6 rund – po 10 minut na zawodnika w trzech kategoriach wiekowych:
Wszystkich uczestników obowiązywały przepisy PZSZ. Sędzią głównym zawodów był Pan Feliks Stachowicz – doświadczony sędzia zawodów wojewódzkich i ogólnopolskich. Nad całością czuwał trener Pan Przemysław Konicz. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w dwóch kategoriach wiekowych:
Zawodników przygotowała pedagog szkolna – Jolanta Szczepaniak.
Nowa galeria Puchar klas! została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 10 grudnia 2024 roku pani wicedyrektor Aleksandra Jurkowska wręczyła puchar przechodni za miesiąc listopad klasom, które uzyskały najwyższą ilość punktów z zachowania. Wśród klas 1-3 zwyciężyła klasa 3a - wychowawca pani Ewelina Wojciechowska, wśród klas 4-8 najlepszą okazała się 8b - wychowawca pani Anna Weitz. Serdecznie gratulujemy!!!
Nowa galeria Mikołajki na Sportowo i Naukowo została dodana do albumu fotograficznego
6 grudnia 2024 roku w naszej szkoły odbyły się II Mikołajki na Sportowo i Naukowo. Przedstawiciele wszystkich klas zmagali się w konkurencjach sportowych zorganizowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego na Hali Sportowej. Uczniowie brali udział w wyścigu reniferów, zbieraniu prezentów oraz meczach. Następnie wszyscy uczniowie wzięli udział w warsztatach naukowych przygotowanych przez nauczycieli matematyki, geografii, chemii i biologii. Wszystkim uczestnikom dopisywały uśmiechy, bo jak dobrze wiemy, nauka w dobrej atmosferze to najcenniejsza nauka.
Nowa galeria Kółko chemiczne w Laboratorium Przyszłości została dodana do albumu fotograficznego
9 grudnia 2024 r. podczas zajęć kółka chemicznego Uczniowie klasy 7B wraz z nauczycielem udali się do Laboratorium Przyszłości. Przygotowali sałatkę jarzynową. Siódmoklasiści z pełnym zaangażowaniem kroili warzywa, mieszali je a następnie smakowali własnoręcznie wykonaną potrawę.
Uczniowie podczas zajęć ćwiczyli umiejętność pracy zespołowej. Wiele się nauczyli o znaczeniu poszczególnych składników odżywczych dla organizmu człowieka.
Powiązali lekcje chemii z pożytecznym zajęciem.
Lucyna Talarowska
Nowa galeria Tradycje w naszych Rodzinach została dodana do albumu fotograficznego
W dobie globalizacji i szybkiego tempa życia, utrzymywanie tradycji rodzinnych nabiera szczególnego znaczenia. To one dają nam poczucie stabilności i przynależności. Wartości, które przechodzą z pokolenia na pokolenie, tworzą więzy, które trwają nie tylko w obrębie rodziny, ale również wpływają na nasze społeczeństwo jako całość.
W dniach 2-6 grudnia uczniowie klas V-VIII pod kierunkiem Pani Karoliny Gajewskiej, zajmowali się zagadnieniem dotyczącym tradycji rodzinnych. W trakcie lekcji uczniowie dowiedzieli się co to jest tradycja, jaką rolę odgrywa w życiu młodego człowieka i dlaczego warto pielęgnować tradycje w rodzinie. Uczniowie opowiadali również o tradycjach, jakie panują w ich rodzinach. Opowieściom o tradycjach towarzyszyło również wspólne oglądanie rodzinnych zdjęć.
Podczas lekcji uczniowie zrozumieli, że tradycje rodzinne to nie tylko wspólne jedzenie przy stole w wigilijny wieczór czy coroczne wakacje nad jeziorem. To bogactwo niematerialne, które oddziałuje na naszą emocjonalną i duchową sferę.
Karolina Gajewska
Nowa galeria Mikołajki została dodana do albumu fotograficznego
6 grudnia uczniowie klas I-III zgromadzili się w sali, wypełnieni ekscytacją i radosnym oczekiwaniem. Gdy drzwi się otworzyły, a do środka wszedł Święty Mikołaj z wielkim workiem prezentów, na ich twarzach pojawiły się szerokie uśmiechy.
Ho, ho, ho! – zawołał donośnie Mikołaj – Czy są tu grzeczne dzieci?
Wszystkie głosy odpowiedziały chórem: – Taaak!
Mikołaj usiadł w przygotowanym fotelu, a dzieci zaczęły podchodzić jedno po drugim, aby odebrać prezenty i opowiedzieć mu swoje świąteczne marzenia. Każde słowo i każdy gest wypełniały pomieszczenie magią świąt.
Dziękujemy Święty Mikołaju.
Nowa galeria Cyberprzemoc - warsztaty została dodana do albumu fotograficznego
Cyberprzemocą są wszelkie formy agresji przy użyciu Internetu i urządzeń elektronicznych. Najczęściej budzi ona skojarzenie z raniącymi i ośmieszającymi smsami, mailami czy wypowiedziami na forach i czatach. Nastolatki mają z nią do czynienia podczas korzystania z Facebooka, Twittera, Instagrama, Snapchata, YouTube i WhatsAppa.
Żeby wiedzieć, jak poradzić sobie z cyberprzemocą, trzeba najpierw orientować się w tym, jakie zachowania są jej przejawem.
Cybernękanie.
To ciągłe, regularne prześladowanie online. Może ciągnąć się miesiącami, a nawet latami i pozostawia trwałe ślady w psychice ofiary.
Trolling i hejt.
Od cybernękania różni się tym, że nie zawsze ma na celu skrzywdzenie ofiary i czasami traktowany jest przez sprawców jako forma żartu. Zarówno trolling, jak i hejt polegają na pisaniu uszczypliwych komentarzy i wpisów na czyjś temat. Na trolling często składa się też tworzenie memów i obrazków o innych albo dodawanie żartobliwych informacji czy statusów na profilach.
Stalking.
Stalking może polegać na zdobywaniu ważnych informacji w świecie cyfrowym, a następnie znajdowaniu i śledzeniu tej osoby w świecie realnym.
Wykluczenie.
Polega na odcięciu od kontaktów z innymi, wyrzuceniu poza nawias grupy. W realnym świecie jego przykładem może być ignorowanie ofiary w szkole przez rówieśników.
Upublicznienie prywatnych informacji.
To dzielenie się z innymi osobistymi, wstydliwymi czy ważnymi szczegółami z życia ofiary. Publikuje się je w Internecie albo wysyła znajomym bez wiedzy i zgody drugiej strony, najczęściej, by ją ośmieszyć i zepsuć jej wizerunek.
Flaming.
Jest rodzajem zażartej kłótni w Internecie. Polega na wymianie wrogich, obraźliwych wiadomości na grupie czy forum dyskusyjnym.
Patostreamy.
To prowadzone na żywo transmisje internetowe na kanałach typu YouTube czy Twitch. W trakcie relacji live możesz oglądać różne dewiacyjne czynności, jak przemoc, przestępstwa, wulgaryzmy, libacje alkoholowe i inne kontrowersyjne zachowania. Patostreamerzy zbierają podczas transmisji datki od swoich fanów. Mogą deklarować, że po zebraniu konkretnej kwoty wywiążą się z różnych obietnic, na przykład obrażą kogoś na żywo lub pobiją.
Cyberseks.
Może wyrażać się przez sexting, czyli wysyłanie zdjęć i filmów o treści erotycznej jednej lub wielu osobom.
Każdego roku pojawia się coraz więcej form przemocy. O jej rodzajach i sposobach ochrony podczas spotkania z uczniami klas VII a, VII b, VIII a, VIII b rozmawiał psycholog pan Jakub Chejna. Uczniowie mieli również możliwość bezpośredniego kontaktu - poprzez zadawanie pytań online, specjaliście informatyki w zakresie cyberochrony i sztucznej inteligencji oraz znanej piosenkarce młodzieżowej, która podczas swojej kariery, również była ofiarą cyberprzemocy. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali pogadanki. Dzięki znajomości zasad bezpieczeństwa cyfrowego, netykiety i higieny cyfrowej świat Internetu będzie oferował więcej korzyści, niż zagrożeń.
Takich informacji nigdy za wiele…………… ciąg dalszy nastąpi.
J.Sz.