Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Przyrodnicze doznania na wycieczce do Trójmiasta.
Dnia 11 czerwca uczniowie klas 4b i 4c pod opieką p. Adeli Łozińskiej, p. Doroty Kalinowskiej- Sosnowskiej i p. Grażyny Wąsiewskiej wybrali się na wycieczkę do Trójmiasta. Naszą przygodę rozpoczęliśmy wizytą w Oliwskim Ogrodzie Zoologicznym, gdzie podglądaliśmy i podziwialiśmy krajowe i egzotyczne gatunki zwierząt. Największe emocje wzbudziły słonie, żyrafy, stado śpiących surokatek , węże. Szczególne wrażenie zrobił na nas wilk grzywiasty na długich czarnych łapach.Kolejną atrakcją był pobyt w Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni. Kręciliśmy, przelewaliśmy, pompowaliśmy, montowaliśmy, składaliśmy- w końcu jak eksperymentować, to na całego ! Saharyjski upał zatopiliśmy w wodach naszego Bałtyku przy molo w Orłowie. Ostatnim punktem naszej wycieczki była papugarnia. Ptaki obsiadły nas na powitanie, zrobiło się kolorowo i bardzo emocjonująco. Ary, kakadu, żako lądowały na naszych głowach, ramionach, szyjach. Aż żal było wracać do autokaru. Wróciliśmy do domu pełni wrażeń i zachwytu z urokliwego Trójmiasta.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Planetarium w naszej szkole.
Planetarium w trasie
By poczuć się jak astronom, wystarczy podnieść głowę i spojrzeć w niebo. Jak wyglądają najbardziej znane gwiazdozbiory? Gdzie ich szukać? Czy warto? Jest okazja, by się przekonać! Planetobus wyrusza w trasę z mobilnym planetarium. Odwiedzi w tym roku 60 szkół w małych miejscowościach w całej Polsce. 10 i 11 czerwca pojawił się w Szkole Podstawowej nr 2 w Lidzbarku. Projekt realizowany jest przez Centrum Nauki Kopernik wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Mobilne planetarium, podróżujące Planetobusem, to duży namiot z dachem w kształcie kopuły o średnicy 5 metrów. W środku zmieści się 30 – 35 osób. Na półokrągłym „suficie” widzowie będą oglądać pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów z Kopernika. W jasny dzień zobaczą niebo pełne gwiazd, poznają najciekawsze konstelacje, układy planet i inne obiekty astronomiczne. Odwiedzą także Międzynarodową Stację Kosmiczną i dowiedzą się, co na niej robią astronauci.
Planetobus zatrzymuje się w każdym miejscu na 2 dni. W ciągu roku mobilne planetarium może odwiedzić nawet 60 tys. osób! Jeśli pogoda na to pozwoli, wieczorami organizowane będą także obserwacje nieba z wykorzystaniem lornetek i teleskopów.
Wszyscy możemy czasem być astronomami! Ekipa Planetobusa będzie do tego zachęcać, bo astronomia to fascynująca i łatwo dostępna dziedzina nauki. Do obserwacji nieba zbędny jest specjalistyczny sprzęt. Wystarczy w bezchmurny wieczór wybrać się w ciemne miejsce, spojrzeć w górę i skupić wzrok. Pomocne są także specjalne aplikacje na smartfony, ułatwiające identyfikację konkretnych gwiazd i innych obiektów. Uczniowie uczestniczący w pokazach mobilnego planetarium otrzymają „Poradnik młodego naukowca”, pełen astronomicznych ciekawostek, informacji o gwiazdach i planetach oraz eksperymentów, które można samodzielnie wykonać w domu.
Szkoły, które chciałyby zamówić bezpłatną wizytę Planetobusa, mogą to zrobić korzystając z tego formularza: http://naukadlaciebie.gov.pl/kategoria/naukobus/#formularz
Wizyta wystawy objazdowej realizowana jest w ramach działania „Planetobus”, które finansowane jest w ramach wspólnego Programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą „Nauka dla Ciebie”.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Kampania #jestnaswiecej.
Hejt zalewa sieć. Widzisz go w formie komentarza pod zdjęciem koleżanki, jako mem na polajkowanym fanpage’u, czy pod postacią obraźliwego filmu. Hejterzy w Internecie są bardzo głośni, ale wcale nie jest ich najwięcej. Nasza szkoła dołączyła do kampanii #jestnaswiecej. Pokażmy, że jest nas więcej, nas – czyli tych, którzy są przeciwko hejtowi i którzy są za lepszym Internetem.
Co robić z hejtem?
Co robić, gdy jesteś świadkiem hejtu?
A co jeżeli i Tobie zdarza się hejtować?
Na czym polega konstruktywna krytyka?
Pamiętaj! Kiedy widzisz hejt, wpisz w komentarzu pod nim #jestnaswiecej.
Swoje wsparcie możesz też pokazać pomarańczową sznurówką w bucie tak, jak zrobili to nasi uczniowie dołączając się do kampanii #jestnaswiecej podczas lekcji informatyki w naszej szkole.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka do Golubia i Torunia.
W sobotę, 8 czerwca we wczesnych godzinach rannych nasi uczniowie należący do scholi „Perełek Maryi” oraz do koła ministrantów przy Parafii Wniebowzięcia N.M.P. w liczbie 46 osób udali się wraz z opiekunami : Ks. Marcinem Nowickim, katechetką Ewą Rogozińską oraz paniami Dorotą Zakrzewską i Krystyną Kowalską na wycieczkę autokarową do Golubia i Torunia. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Golubia. Na Rynku miasta oczekiwali na grupę ks. Michał Rogoziński – wikariusz Parafii pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz pan Zygmunt Błaszczyk. Po krótkim przywitaniu ruszyliśmy do kościoła , w którym pan Zygmunt opowiedział prawdziwą lekcję historii tego miejsca. Mieliśmy okazję wejść na chór świątyni, zagrać na organach, ale największa atrakcją i nie lada wyczynem było wejście po bardzo krętych i wąskich schodach na wieżę kościoła. Oprócz tego, że stanowi ona dobry punkt widokowy, znajduje się także wewnątrz niej dzwon Zygmunta III z 1623 roku. Każdy , kto dotarł na samą górę mógł z pomocą przewodnika, pociągając za liny rozkołysać serce dzwonu i usłyszeć jego dźwięk. Było to dla niektórych ogromne przeżycie . Opuszczając to miejsce otrzymaliśmy pamiątkowe widokówki z Golubia – Dobrzynia.
Następnie udaliśmy się do zamku krzyżackiego stojącego po golubskiej stronie rzeki Drwęcy, wzniesionego na przełomie XIII i XIV wieku. Pan Zygmunt Błaszczyk zachęcił nas do zwiedzania tej gotycko – renesansowej rezydencji i zapoznania się z jej historią oraz odkryciem tajemnic kryjących się w jej murach. Zamek jako siedziba Anny Wazówny gościł niegdyś samego króla Zygmunta III Wazę oraz jego dwór. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od dziedzińca skąd udaliśmy się do lochu głodowego ,sali tortur oraz Muzeum Etnograficznego z niezwykle interesującymi zbiorami. Wchodziliśmy po legendarnych Końskich Schodach, po których wjeżdżali konno polscy magnaci pragnąc zaimponować swoim gościom. Spacerowaliśmy krużgankami zwiedzając kapliczkę zamkowa wraz z celą pokutniczą. Refektarz, czyli salę, w której spożywano posiłki oraz kapitularz – przestronną salę, która służyła jako miejsce spotkań zakonników. Po zakupieniu pamiątek pożegnaliśmy naszego przewodnika dziękując za wiedzę, którą się z nami podzielił i udaliśmy się w kierunku Torunia na oczekiwany przez nas film „Aladyn” w Cinema City. Oglądaliśmy przygody głównego bohatera, złego czarnoksiężnika Dżafara oraz niesamowitej mocy zaklętego w lampie Dżina z zapartym tchem, oczarowani bogactwem barw, krajobrazów, wartką akcją i piękną muzyką.
Po seansie spacerowaliśmy ulicą Szeroką zwiedzając Stare Miasto gdzie przyszedł długo oczekiwany czas na zakupienie pamiątek i pierników z malowniczego Torunia. Ponieważ żar lał się z nieba , nie mogliśmy odmówić sobie zjedzenia pysznych lodów. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc ruszyliśmy spacerkiem do Manufaktury Cukierków, gdzie chętni mogli zakupić lizaki i smakowite kolorowe landrynki. Czas szybko mijał i trzeba było wyruszyć w drogę powrotną do Lidzbarka. Przeszliśmy więc bulwarem nad Wisłą udając się do naszego autokaru. W Brodnicy zatrzymaliśmy się oczywiście w Mc Donaldzie. Posileni na duszy i ciele wracaliśmy do naszych rodzin. Dzieci zadowolone dzieliły się ze sobą wrażeniami i tak kolejny wyjazd parafialny zaliczyć można do bardzo udanych.
Składamy serdeczne podziękowania naszym mamom - opiekunkom, paniom Zakrzewskiej i Kowalskiej, które pomagały nam w sprawach porządkowych nad dziećmi i w sprawnym przeprowadzeniu wycieczki.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Klasa 5c w Ośrodku Edukacji Ekologicznej.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii BAL ABSOLWENTÓW.
6 czerwca 2019 r. odbył się bal uczniów kończących naukę w naszej szkole. Trzecioklasiści z gimnazjum i ósmoklasiści ze szkoły podstawowej rozpoczęli bal uroczystym polonezem. Poloneza z uczniami przygotowały Panie: Grażyna Wąsiewska i Magdalena Kornowska. Opiekę sprawowali wychowawcy i chętni rodzice. Zrobiono również zdjęcia pamiątkowe odchodzącym rocznikom – Joanna S. Lewicka. Poczęstunek w tak licznym gronie smakował wyjątkowo, tańce się udały, humor dopisywał, a ten wyjątkowy dzień można było uwiecznić w Fotobudce.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Prymusa.
Dzień Prymusa – tradycją Szkoły Podstawowej nr 2 w Lidzbarku
Od kilkunastu lat w naszej szkole tego dnia nagradzani są uczniowie, którzy osiągnęli za pierwsze półrocze danego roku szkolnego średnią 4,75 i wyżej.
Listy gratulacyjne w tym roku otrzymali rodzice aż 135 uczniów.
Statuetki za średnią 6,0 otrzymali: Byliński Franciszek – 4b, Wardowska Amelia- 4b, Urbański Daniel – 4b, Nowińska Olga- 5a, Paturalska Aleksandra 3b (gimnazjalna).
Za wybitne osiągnięcia w konkursach wojewódzkich Warmińsko –Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie statuetkami nagrodzeni zostali :
- Olszewska Paulina – 3c za dwa tytuły laureata z języka polskiego i biologii oraz tytuł finalisty z języka angielskiego;
- Mikołaj Karbowski – 3b za tytuł laureata z fizyki oraz tytuł finalisty z matematyki;
- Nikoletta Grams – 3b za tytuł finalisty z języka polskiego;
- Błażej Leśniewski – 3f za tytuł finalisty z chemii;
- Wiktor Rakocki – 8b za tytuł finalisty z języka polskiego.
Spotkanie umiliła część artystyczna oraz słodki poczęstunek.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Międzynarodowe spotkanie w Rumunii.
W dniach 27-31.05.2019 roku młodzież Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi w Lidzbarku wzięła udział w wyjeździe do Rumunii w ramach projektu e-Tweening: „ Developing leadership and team skills through sport”. Rozwijanie umiejętności lidera i pracy w grupie przez aktywność sportową było głównym tematem spotkania międzynarodowego młodzieży i nauczycieli z trzech krajów: Rumunii, Hiszpanii i Polski. Koordynatorem projektu strony polskiej i kierownikiem wycieczki była pani Wiesława Smętkowska, opiekunem-pani Joanna Lemańska. Uczestnikami wycieczki były uczennice klasy 3b (oddział dwujęzyczny): Karolina Budna, Zofia Jasionowska, Natalia Nisgorska, Maria Nowakowska i Aleksandra Paturalska oraz uczeń klasy 8a: Konrad Świtkowski. Młodzież przez cały rok szkolny przygotowywała się do wyjazdu tworząc prezentacje o swoich krajach, miastach, kulturze i sporcie. Nagrywała filmy o swoich szkołach oraz zaprojektowała własną dziedzinę sportu.
Pierwsze spotkanie projektowe odbyło się w Rumunii. 27 maja grupa projektowa z Polski wylądowała w Bukareszcie, skąd powitana przez nauczycieli z Rumunii, przejechała autobusem szkolnym do miasteczka Drăgășani. Tam nastąpiło powitanie uczestników z rodzinami goszczącymi. Młodzież polska i rumuńska wcześniej zapoznała się ze sobą za pomocą mediów społecznościowych a następnie spędziła ze sobą cztery dni wykonując wspólnie zadania projektowe.
Drugi dzień minął na wzajemnym poznawaniu się, pokonywaniu barier językowych i różnic kulturowych. Wszyscy posługiwali się w tym celu językiem angielskim doskonaląc swoje umiejętności mówienia. Uczniowie poznali szkołę, jej zaplecze sportowe, atrakcje i i archtekturę miejscowości i rozpoczęli pracę nad projektem. Mieli również okazję uczestniczyć w lekcjach z różnych przedmiotów. Młodzież rumuńska zaprezentowała wymyślony przez siebie sport, wyjaśniła zasady gry, punktację, sędziowanie. Miało to na celu pokazanie roli lidera i znaczenia współpracy w zespole.
Trzeciego dnia uczniowie pokazali wyniki swojej pracy. Gospodarze zaprezentowali część artystyczną: były tańce, wiersze i przemówienia. Drużyny z Polski i Hiszpanii zaprezentowały swoje kraje, miejsca zamieszkania, tradycje i narodowe święta… To także dzień na konwersacje międzynarodowe, gry mające na celu wzajemne poznawanie się, pokonywanie nieśmiałości, szukanie wspólnych cech i różnic. Wieczorem wszyscy wspólnie bawili się na wieczorku rumuńskim, podziwiając tradycyjne tańce tego kraju i ucząc się podstawowych kroków. W doskonałych nastrojach młodzież integrowała się przy rumuńskich rytmach oraz jedząc tradycyjne potrawy tego kraju.
Ostatni dzień to wycieczka po okolicach, zwiedzanie zabytków historycznych: Klasztor Hurezi, przepiękna cerkiew pod wezwaniem św. Konstantyna oraz jego matki Heleny, warsztaty garncarstwa (Ceramica Pietraru) oraz przeprawa przez jaskinię. Po sytym obiedzie w wyśmienitych nastrojach uczestnicy wycieczki wrócili do Drăgășani, by spędzić ostatnią noc u gospodarzy.
31.05.2019 roku grupa projektowa z Polski wróciła do ojczyzny pełna wrażeń i wspaniałych wspomnień. Następne spotkanie w ramach projektu odbędzie się w październiku w Hiszpanii, zaś zakończenie projektu w maju przyszłego roku w Lidzbarku.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konkurs recytatorski "Kocham przyrodę".
W ramach obchodów Dnia Dziecka i działań związanych ze zdobywaniem certyfikatu ,,Szkoła przyjazna środowisku " 03.06.19 odbył się szkolny konkurs recytatorski ,,Kochamy przyrodę ", w którym wzięli udział uczniowie klas IV i oceniani byli przez dziecięce jury. I miejsce zajęła uczennica z klasy IV B A. Wardowska, II miejsce N. Sosnowska z klasy IV A oraz III miejsce zajęła E. Skibicka z klasy IV C. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii "Czerwony kapturek" dla najmłodszych .
Dnia 3.06.2019 uczestnicy projektu ,,Kreacje słowem" realizowanego w ramach ,,Lidzbarskiej Akademii Mistrzów" pod kierunkiem Pani B. Gumińskiej przedstawili z okazji Dnia Dziecka dla najmłodszych uczniów z klas I i II inscenizację baśni ,,Czerwony Kapturek ". Aktorzy dokonali adaptacji scenariusza, samodzielnie przygotowali kostiumy i dekoracje oraz wystąpili, budząc uśmiech i zachwyt młodszych uczniów.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Rowerowy tor przeszkód dla dzieci.
Podczas obchodów Dnia Dziecka, 2 czerwca przy Małym Jeziorku, nastąpiło podsumowanie i wręczenie nagród, w związku z zakończeniem akcji "Rowerowy maj".Cała Impreza rozpoczęła się już o 14, a wręczenie nagród odbyło sie o godz.16.00. Aktywnie uczestniczący w tej akcji nasi uczniowie i nauczyciele zostali nagrodzeni.Do organizacji atrakcji dla dieci nad jeziorkiem włączyła się również nasza szkoła, rozkładając rowerowy tor przeszkód, co stanowiło nawiązanie do "Rowerowego maja". W okolicy kostki brukowej w miejscu starej sceny, dzieci mogły spróbować swoich sił, nie tylko na rowerach, ale też na hulajnogach Żeby było bezpiecznie każde dziecko musiało założyć kask na głowę i kamizelkę odblaskową. Organizacją toru przeszkód zajmowała się pani Joanna S. Lewicka z pomocą pani Doroty Charabin-Sokołowskiej.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Dziecka w I a.
Dzień Dziecka to święto wszystkich dzieci. W tym dniu uczniowie klasy I a świętowali i bawili się wspaniale. Była nauka, ale i również zabawa. Dzieci grały w różne gry, zgromadzone w klasie, skakały jak żabki po specjalnych polach, puszczały zrobione wcześniej samoloty, a na koniec dwie mamy przyniosły przepyszne lody. Dzieci zasiadły do ławek i jedząc je oglądały bajki. Na koniec Asia Muzińska rozdała wszystkim wesołe lizaki.
Dużą atrakcją dla dzieci było również obejrzenie przedstawienia pt. „Czerwony Kapturek” w wykonaniu uczniów klas V.
To był wspaniały dzień, za który uczniowie podziękowali swojej wychowawczyni pani Małgorzacie Przybylskiej.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Zmierzaj zawsze do celu.
31 maja z okazji obchodów Dnia Dziecka, klasy 4-8 i trzecie gimnazjalne uczestniczyły w koncercie artysty o pseudonimie –Rudnik. Jego przesłanie to – Zawsze zmierzaj do celu. Uczniowie dobrze się bawili. Na końcu artysta rozdawał autografy i można było z nim się sfotografować. Był to mile spędzony czas.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Klasy czwarte w Nadleśnictwie Ruda.
Ostatnie dni maja i pierwsze dni czerwca upłynęły uczniom klas IV naszej szkoły na kontaktach z naturą. W ramach działań związanych ze zdobywaniem certyfikatu ,,Szkoła przyjazna środowisku" uczniowie odbyli kilka lekcji w Nadleśnictwie Ruda, gdzie mieli okazję zapoznać się z ekosystemem lasu. Lekcje wzbogacone zostały o zajęcia multimedialne, plastyczne i techniczne. Wspólny spacer po lesie i pieczenie kiełbasek na ognisku także dostarczyły wielu wrażeń.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Rocznica pierwszego spotkania z Jezusem Eucharystycznym.
2 czerwca w Parafii Wniebowzięcia N.M.P. podczas Mszy św. rocznicowej o godz. 12.30, dzieci z klas IV a, IV b i IV c w uroczystych, odświętnych strojach dziękowały Panu Jezusowi za łaskę I Komunii Świętej. Eucharystii przewodniczył Ks. Kan. Marian Wiśniewski w koncelebrze z księżmi wikariuszami: Marcinem Nowickim i Marcinem Zielińskim. Tak jak kiedyś w Wieczerniku, gdzie miała się dokonać Wieczerza Świętej Ofiary tak i nasza świątynia była przygotowana przez dzieci , aby głębiej przeżyć tajemnicę tego wydarzenia.
Ponad miesiąc, pod czujnym okiem pań katechetek: Ewy Rogozińskiej i Karoliny Gajewskiej dzieci zapoznawały się z oprawą liturgiczną Mszy św. rocznicowej. Rzetelnie zdobyta wiedza podczas całorocznych lekcji religii pomogła im w ukazaniu piękna liturgii, w wyjaśnieniu tekstów i symboliki oraz zachęciła do zaangażowania się w liturgiczne celebracje. W tym dniu Kościół obchodził także Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego dlatego teksty czytań z tego dnia oraz psalm i Aklamacja w wykonaniu dzieci nawiązywały do tego wydarzenia. Ks. Marcin Zieliński w swoim kazaniu zwrócił uwagę, że Pan Jezus jest z nami obecny w czasie Eucharystii, że pragnie abyśmy wszyscy kochali Go całym sercem, umysłem i duszą. On jest naszym Przyjacielem i chce byśmy rozpoznawali Go zawsze przy Łamaniu Chleba jako Boga żywego i prawdziwego. W modlitwie wiernych dzieci zanosiły prośby o umocnienie Kościoła w wierze, modlitwą ogarnęły kapłanów, rodziców, wychowawców, nauczycieli i katechetów. Prośbę skierowały także w swojej intencji, aby przez całe swoje życie strzegły najcenniejszego daru od Boga. Następnie przed ołtarzem uformowała się procesja z darami. Dzieci pamiętając, że pochodzą one od Pana przekazywały wraz ze swoim słownym komentarzem świecę – znak światła i miłości, kwiaty – symbol piękna, dobroci i wdzięczności, Pismo Święte –zawarte w nim Słowo Boże, książeczki pierwszo piątkowe – znak systematycznego przystępowania do sakramentu pokuty, owoce – symbol złączenia z Jezusem Winnym Krzewem, wreszcie Hostię , wino i wodę aby Jezus mógł przyjść do naszych serc w Komunii Świętej. Na zakończenie procesji złożony został z dobroci serc rodziców dar ołtarza dla naszej świątyni – piękna, haftowana alba kanonicka.
Nie mogło zabraknąć także życzeń i podziękowań w wykonaniu dzieci. Przede wszystkim dziękowano Panu Jezusowi za to, że jest z nami i prowadzi przez całe życie do osiągnięcia chwały w niebie. Dzieci swoją wdzięczność i miłość wyraziły także rodzicom, swoim pierwszym nauczycielom, dziękując im za każdy przeżyty dzień, pomoc w lekcjach, troskę i wspólną modlitwę. Wreszcie słowa podziękowania i kwiaty skierowano na ręce kapłanów za głoszone Słowo Boże, doprowadzenie do Stołu Ofiarnego i udzielane sakramenty.
Na zakończenie Eucharystii, Ks. Proboszcz Marian Wiśniewski podziękował rodzicom za dar ołtarza, dzieciom oraz paniom katechetkom za przygotowanie tej uroczystej Mszy świętej.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Uroczyste otwarcie placu zabaw.
31 maja 2019 roku, w przeddzień Dnia Dziecka, uczniowie klas młodszych zgromadzili się na boisku szkolnym, wokół nowego placu zabaw. Prowadząca uroczystość Ewa Skibicka, uczennica klasy 4c, powitała wszystkich zgromadzonych gości, a w szczególności: Burmistrza naszego miasta – Pana Macieja Sitarka oraz wiceburmistrza – Pana Janusza Bieleckiego.
Jak mówił Jan Paweł II: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to , czym dzieli się z innymi.”
Społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 w Lidzbarku złożyła na ręce Burmistrza podziękowanie za ufundowanie tego obiektu – placu zabaw i siłowni, który będzie atrakcją dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Uczennica klasy 2 b – Julia Czarnomorzec, wręczyła kwiaty Panu Burmistrzowi. Następnie poproszono Pana Burmistrza o uroczyste otwarcie naszego placu zabaw i przecięcie symbolicznej wstęgi. Wstęgę trzymały dzieci z klasy 2b – Antonina Ławicka i Igor Kłosowski. Do pomocy w przecięciu wstęgi Burmistrz poprosił uczennicę klasy 2a Milenę Borowską. Kolejnym punktem uroczystości było poświęcenie placu zabaw przez księdza Marcina Nowickiego.
Młodsi uczniowie zaprezentowali wierszyk:
Ten kto w pracy, w szkole siedzi i rusza się mało,
na plac zabaw i siłownię powinien iść śmiało.
Gdy pobiega i poćwiczy, będzie silny, zdrowy,
bo po takim wypoczynku ma organizm nowy.
Uczniowie klasy sportowej - 3a, zademonstrowali młodszym kolegom i koleżankom, jak bezpiecznie korzystać z naszego placu i siłowni. W międzyczasie dziewczęta z klasy 3c rozdały dzieciom ulotki z regulaminem korzystania z placu zabaw.
Pani Joanna Lewicka poinformowała o ogłoszonym konkursie na nazwę naszego placu zabaw. Uczniowie do 7 czerwca mają zgłaszać swoje propozycje nazwy do wychowawcy. Następnie yury wybierze najatrakcyjniejszą z nazw, a na koniec roku szkolnego zostaną wręczone nagrody.
Na koniec Pan Burmistrz zaprosił wszystkich na świętowanie Dnia Dziecka w niedzielę nad jeziorkiem, gdzie również zostanie podsumowana akcja „Rowerowy Maj”.
W miesiącu maju uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi w Lidzbarku realizowali innowację „Rowerowy Maj” – samochód w garażu, rower na wirażu. Koordynatorkami i inicjatorkami akcji były panie Grażyna Wąsiewska i Aldona Radziejewska. Głównym elementem projektu był udział w kampanii „Rowerowy Maj”, konkursu ogólnopolskiego organizowanego przez Urząd Miasta i Gminy Lidzbark pod patronatem miasta Gdańsk. Wzięło w niej udział 176 uczniów naszej szkoły oraz 10 nauczycieli, którzy wspierali uczniów i dawali dobry przykład do wytrwałego dążenia do celu, systematycznego, codziennego dbania o własne zdrowie i środowisko. Powołani szkolni koordynatorzy odnotowywali w elektronicznych dziennikach „obecności” uczestników. W ciągu 20 dni trwania kampanii zarejestrowano w naszej placówce 5070 aktywnych przejazdów w 14 biorących w niej udział oddziałach klasowych. Najaktywniejszą i najbardziej mobilną klasą okazała się IV c, w której 22 uczniów zanotowało aż 678 przejazdów. II miejsce zajęła klasa Vc z 546 przejazdami, a na III miejscu uplasowała się klasa Ia z 484 przejazdami. Najlepsze klasy podczas obchodów Dnia Dziecka wyróżniono pobytem w gospodarstwie agroturystycznym Arka Noego w Kiełpinach. Uczniowie, którzy wzięli udział w kampanii Rowerowy Maj i zanotowali, chociaż 5 aktywnych przejazdów nagrodzeni zostali drobnymi upominkami - bidonami, ale najważniejsze jest to, że nasi uczniowie w aktywny a zarazem bezpieczny sposób pokonywali drogę do i ze szkoły, promując jednocześnie zdrowy i tani środek lokomocji, jakim jest rower czy hulajnoga.
Najlepszą szkołą biorącą udział w kampanii okazała się Szkoła Podstawowa nr 2. Dla naszej szkoły ufundowane zostaną dodatkowe stojaki na rowery.
W ramach innowacji nauczyciele prowadzili liczne pogadanki na temat aktywności fizycznej, jej wpływu na zdrowie fizyczne i psychiczne, a także aktywnej mobilności w ruchu drogowym z wykorzystaniem środków transportu: roweru, hulajnogi, rolek. Na lekcjach przyrody i geografii podejmowano tematy na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego oraz omawiano atrakcyjne szlaki turystyczne. Rower był też przedmiotem zajęć z plastyki, techniki i muzyki.
Odbyły się dwa spotkania z policjantem, podczas których uczniowie poznali zagrożenia związane z użytkowaniem dróg, przypomnieli sobie podstawowe przepisy ruchu drogowego, a także zrozumieli, na czym polega odpowiedzialność za siebie i innych.
Podczas zebrań z rodzicami wyjaśniono cel akcji, sposoby realizacji i efekty zdrowotne płynące z codziennej aktywności fizycznej.
Niniejsza innowacja miała na celu zaprezentowanie korzyści płynących z aktywności fizycznej, co wpływa na wychowanie dzieci i młodzieży w duchu ekologicznym, czemu sprzyjają uroki naszego miasta, ukształtowanie terenu i położenie miasta w obrębie dwóch parków krajobrazowych.
Cele innowacji zostały w pełni zrealizowane, a zrównoważona mobilność stała się modna nie tylko w naszej szkole, ale także wśród społeczności lokalnej.
Mamy nadzieję, że akcja społeczno-edukacyjna, którą zapoczątkowaliśmy wejdzie do tradycji naszej szkoły.
Szanowni Państwo, w związku z zakończeniem akcji „Rowerowy Maj” zapraszamy na podsumowanie i wręczenie nagród, które odbędzie sie podczas obchodów Dnia Dziecka, 2 czerwca przy Małym Jeziorku. Cała impreza rozpoczyna sie już o 14, a na wręczenie nagród zapraszamy w około godziny 15.30-16.00 w okolicy kostki brukowej w miejscu starej sceny. Żeby było tematycznie rozłożymy miasteczko rowerowe, zatem wszystkie dzieci i opiekunów zapraszamy z rowerami. Przypominamy tez o zabraniu ze sobą legitymacji rowerowej. :)
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka edukacyjna kl.2a i kl.2b do Torunia.
Dnia 28 maja 2019 uczniowie klas IIa i IIb wybrali się na wycieczkę do Torunia. Towarzyszyły im panie: Aldona Radziejewska, Wioletta Roch oraz Iwona Figurska. Wczesna pora wyjazdu i napięty plan nie zraziły dzieci. Pierwszym miejscem jakie odwiedziły było Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa, gdzie poznały unikatowe eksponaty z dziedziny papiernictwa i drukarstwa, miały możliwość drukowania na prasie drukarskiej, tworzenia papieru czerpanego oraz kaligrafowania gęsim piórem. Swoją kreatywność mogły zaprezentować w Manufakturze Cukierków, gdzie samodzielnie kręciły lizaki oraz smakowały wyśmienitych słodyczy. Nie obyło się bez obcowania ze sztuką. W teatrze Baj Pomorski obejrzały humorystyczny spektakl „Przygody doktora Bonifacego Trąbki”, urozmaicony licznymi piosenkami i ciekawą choreografią. Po pysznym, domowym obiedzie uczestnicy wycieczki ruszyli do Centrum Nowoczesności „Młyna Wiedzy”. Nowoczesna komunikacja naukowa, samodzielnie przeprowadzane doświadczenia, badanie zjawisk z różnych dziedzin nauki, poznawanie praw przyrody wywarły na dzieciach ogromne wrażenie. Do Lidzbarka wróciły dopiero o godz. 19, ale propozycja kolejnej wycieczki wywołała okrzyki radości.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii I Gminny Turniej Warcabowy.
Po raz pierwszy w naszej szkole 30 maja 2019r. odbył się I Gminny Turniej Warcabowy. Organizatorkami konkursu były Aldona Radziejewska, Wioletta Roch i Barbara Stodolska. W turnieju wzięli udział uczniowie szkoły Podstawowej w Słupie oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2 w Lidzbarku. Opiekę podczas konkursu sprawowały panie: Anna Ponieważ, Justyna Michalska, Wioletta Roch, Aldona Radziejewska oraz rodzice: Milena Nawrocka, Wioleta Kotewicz, Ewa Raszkowska oraz Ewelina Gorczyczewska. Najlepsze wyniki w kategorii klas pierwszych osiągnęli uczniowie:
miejsce 1 – Gutowski Krystian SP nr2
miejsce 2 – Bilski Tomasz SP nr 1
miejsce 3 – Wieczorek Zosia SP Słup
w kategorii klas drugich:
miejsce 1 – Mierzyński Kamil SP nr2
miejsce 2 – Rykaczewski Oliwier SP nr1
miejsce 3 – Gutowski Radosław SP nr2
Cieszymy się z sukcesów dzieci i mamy nadzieję, że gry planszowe wrócą do łask i pozwolą choćby na chwilę oderwać się od wirtualnego świata tabletów i komputerów.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka do Łodzi.
W maju uczniowie klas ósmych szkoły podstawowej i trzecich gimnazjum naszej Szkoły, pod opieką nauczycieli D. Karbowskiego, A. Ponieważ i G. Wąsiewskiej, wzięli udział w wycieczce dydaktycznej do Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Jest ono największym i najnowszym centrum nauki w Polsce, umiejscowionym w zrewitalizowanym i rozbudowanym kompleksie pierwszej łódzkiej elektrowni. W trakcie wycieczki uczniowie mieli możliwość aktywnego zwiedzenia ekspozycji (150 doświadczeń), wejść do strefy „Człowiek w Kosmosie” oraz obejrzeć projekcję w planetarium, w technologii 3D „Dobór naturalny”, poprzedzoną aktualnym komentarzem astronoma na temat tego, co ważne i interesujące dzieje się teraz w astronomii.
Po zwiedzeniu Centrum Nauki i Techniki EC1 uczniowie mogli obejrzeć wizytówkę miasta Łodzi, czyli dużą galerię handlową w dawnej fabryce włókienniczej o nazwie Manufaktura.