Zachęcamy do zapoznania się z ulotką „Szanuj, kochaj, chroń” przygotowaną przez Ministerstwo Obrony Narodowej, która w syntetyczny sposób opisuje prawidłowe sposoby prezentowania flagi i innych symboli narodowych. Broszura wskazuje również, jaką postawę przyjąć w czasie śpiewania hymnu, a także wymienia najczęściej popełniane błędy podczas wykonywania „Mazurka Dąbrowskiego”.
5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.
W tym dniu przypominamy cudowny świat postaci z bajek, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney'a.
Z tej okazji życzymy Wam bajkowego dnia.
Dla chętnych (klasy pierwsze i nie tylko) bajkowy quiz:
https://wordwall.net/pl/resource/2799571/polski/postacie-z-bajek-i-ba%c5%9bni
Od dnia 2 listopada 2020 r. wprowadza się nowy harmonogram zajęć lekcyjnych w formie wideokonferencji.
Plany dla poszczególnych oddziałów klasowych zostały przekazane uczniom i rodzicom za pośrednictwem dziennika elektronicznego.
Ciszą cmentarną ukołysani, z dala od życia i znoju,
dobiwszy wreszcie cichej przystani, odpoczywają w pokoju.
Elżbieta Daniszewska „Zaduszki” [fragm.]
Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne - pełne zadumy i smutku. I taki jest listopadowy dzień, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wzdychamy, tęsknimy i... odchodzimy. Niestety, życie ma swój początek i swój koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać...
Polecam film!!!
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dziel się uśmiechem.
Nasza szkoła w tym roku szkolnym ponownie przystąpiła do programu "Dziel się uśmiechem", czyli akcji promującej zdrowe zęby. Na zdjęciach jedne ze szczęśliwych klas dbajacych o zęby - 3a i 3b.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Ogólnopolski Tydzień Kariery.
W minionym tygodniu od 19-25 października obchodziliśmy Ogólnopolski Tydzień Kariery. W tym roku minął on pod hasłem: „Doradzamy zawodowo, wybieramy - odlotowo”.
Z tej okazji w naszej szkole odbyło się wiele działań związanych z doradztwem zawodowym. Przeprowadzono wiele ciekawych zajęć o zawodach, czytano wiersze i opowiadania, odgadywano zagadki, rebusy, grano w różne gry związane z orientacją zawodową.
Dzieci rozmawiały o swoich wymarzonych zawodach i prezentowały je przed całą klasą. Uczniowie klas starszych dyskutowali na zawodowe tematy na godzinach wychowawczych, oglądali filmy i ciekawe prezentacje. Powstały ciekawe gazetki szkolne i prace plastyczne.
W naszych szkolnych świetlicach zapoznawano się z różnorodnością zawodów, kolorowano przedstawicieli różnych profesji i oglądano bajki o zawodach.
Ogłoszono dwa konkursy plastyczne, których zwycięzców poznamy w listopadzie. W tym roku ze względu na nauczanie zdalne uczniowie przesyłają swoje prace w formie elektronicznej. Tematem konkursu klas 1-3 jest „Zawód moich marzeń”, klasy 4-8 przygotowują prace pt.: „Zawód uszyty na moją miarę”.
W czwartek 22 października o godz. 19.00 chętni uczniowie brali udział w spotkanie online pt. „Jak się pracuje w sektorze kosmicznym?”. Ten zawodowy stream przybliżył im specyfikę pracy związanej z tą branżą.
To, jak uczniowie dobrze bawili się w czasie Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, uwieczniają zdjęcia wykonane podczas zajęć i sprawozdania przesłane przez wychowawców.
Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych przechodzą na naukę zdalną. Nowe zasady funkcjonowania szkół i placówek wchodzą w życie od soboty 24 października i będą obowiązywały do niedzieli 8 listopada br.
Klasy I-III w tym czasie będą funkcjonowały bez zmian, zgodnie z dotychczasowym planem lekcji.
Szczegóły dotyczące zdalnego nauczania będą przekazane uczniom, rodzicom i nauczycielem za pośrednictwem dziennika elektronicznego.
Dyrektor Szkoły
Janusz Ławicki
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Mała i Wielka Ojczyzna.
Nastał wrzesień i wszyscy uczniowie wrócili po wakacjach do szkoły. Uczniowie w klasie III a już w pierwszych dniach nauki przypomnieli sobie o 81 rocznicy II wojny światowej.
Wyróżnienia przypadły:
- Oliwierowi Górneckiemu,
- Krystianowi Gutowskiemu,
- Jasiowi Kraszewskiemu,
- Wiktorowi Pluskocie.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Papieski. Konkurs Recytatorski Poezji Jana Pawła II.
42 lata temu, 16 października 1978 roku, kolegium kardynalskie wybrało metropolitę krakowskiego kardynała Karola Wojtyłę na papieża, który przyjął imię Jana Paweł II. Tegoroczna rocznica wyboru Karola Wojtyły przypada w roku stulecia jego urodzin. W związku z ogłoszeniem roku 2020 Rokiem Jana Pawła II i przypadającą 100 rocznicę urodzin polskiego papieża w klasach VII został zorganizowany konkurs Recytatorski Poezji Jana Pawła II pod kierunkiem p. Karoliny Gajewskiej. Celem konkursu jest popularyzacja twórczości Jana Pawła II, rozwijanie wrażliwości na słowo poetyckie, poszukiwanie literackich wzorców i wartości w życiu młodego człowieka, odkrywanie i rozwijanie zdolności wśród uczniów – promowanie młodych talentów. Nagrodzone osoby w konkursie to: Dominik Sieński, Miłosz Waszkiewicz, Filip Wielgoszyński, Gabrysia Zdanowicz, Kacper Wągiel – uczniowi klasy VIIb.
Natomiast uczniowie klas IV i VI z okazji Dnia Papieskiego przygotowali laurki dla św. Jana Pawła II.
Karolina Gajewska
Warszawa, 14 października 2020 r.
Szanowni Państwo Dyrektorzy,
Nauczyciele i Wychowawcy,
Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy,
Dzień Edukacji Narodowej to święto wszystkich tych, którzy uczestniczą w tak ważnym procesie nauczania i wychowania młodych ludzi – nauczycieli, wychowawców, pedagogów, a także pracowników oświaty. Z tej okazji chciałbym wyrazić mój największy szacunek i wdzięczność za wytrwałość, entuzjazm oraz profesjonalizm, z jakimi realizują Państwo swoje powołanie zawodowe.
W tym szczególnym dniu jeszcze bardziej uświadamiamy sobie, że praca nauczyciela to coś więcej niż godziny spędzone przy tablicy. To uwaga poświęcona podopiecznym,
a także dbałość o ich ciągły rozwój i bezpieczeństwo. To również dzielenie z uczniami
ich sukcesów i porażek, bycie blisko, wspieranie oraz zrozumienie potrzeb.
O tym, jak ważną rolę odgrywa wychowawczy aspekt pracy nauczyciela, przekonaliśmy się szczególnie w okresie czasowego zawieszenia zajęć. Sprostali Państwo wówczas konieczności nauczania na odległość, ale przede wszystkim na bieżąco wspierali swoich uczniów i ich rodziców. Państwa postawa – pełna rozwagi, spokoju, a także poczucia obowiązku – pomogła wielu młodym ludziom odnaleźć się w zupełnie nowych, niecodziennych okolicznościach.
Od początku września szkoły funkcjonują w warunkach podwyższonych standardów sanitarnych. Pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego pokazały, że stosowanie się do wytycznych i zaleceń sprawdza się. Dziękuję za niezwykle świadome i pełne rozsądku podejście do kwestii bezpieczeństwa oraz za to, że uczą Państwo dzieci odpowiedzialności za siebie i innych.
Wyrażając wdzięczność za Państwa codzienne starania edukacyjne i wychowawcze, przekazuję również najlepsze życzenia oraz serdeczne pozdrowienia. Życzę Państwu wielu sukcesów, spełnienia zawodowego, a także nieustającej inspiracji – tak potrzebnej w pracy z młodymi ludźmi. Mam nadzieję, że osiągnięcia uczniów będą przynosiły Państwu radość i dawały poczucie dobrze spełnionego obowiązku.
Z wyrazami szacunku i sympatii
Dariusz Piontkowski
Minister Edukacji Narodowej
List Ministra Edukacji Narodowej z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Życzenia dzieci ze świetlicy dla dyrekcji, nauczycieli i pracowników szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Szkolny Konkurs Plastyczny.
Szkolny Konkurs Plastyczny
„Święty Jan Paweł II w oczach dzieci – Totus Tuus Maryjo”
Pod koniec września w naszej szkole został ogłoszony konkurs plastyczny poświęcony Św. Janowi Pawłowi II w ramach obchodów XX Dnia Papieskiego pod hasłem „Totus Tuus”(Cały Twój Maryjo) oraz Roku Świętego Jana Pawła II ogłoszonego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Konkurs adresowany był dla uczniów klas I – III , rozłożony na kategorie wiekowe dla klas I, klas II i klas III a także dla uczniów klas starszych - dla klasy V oraz klas VII – VIII. Organizatorem konkursu w klasach młodszych były katechetka Ewa Rogozińska oraz nauczycielki: Ewelina Wojciechowska, Patrycja Oleksiak, Lidia Ostrowska, Marzena Czarnomorzec, Małgorzata Przybylska, Aldona Radziejewska, Irena Machujska oraz Marlena Kułakowska. W klasach starszych: ks. Przemysław Witkowski i katechetka Ewa Rogozińska. Dziękujemy także panu Łukaszowi Ruczyńskiemu za okazaną pomoc i współpracę. Celem konkursu było pogłębienie wśród dzieci w oparciu o wcześniejsze katechezy , wiedzy o życiu, działalności, twórczości i osobowości papieża Jana Pawła II. Odwołanie się do nieprzemijających wartości i idei tkwiących w życiu i działalności polskiego świętego , rozwijanie wyobraźni oraz twórczych umiejętności dzieci. Prace można było wykonać w dowolnym formacie i wybraną techniką plastyczną, z możliwością wykorzystania różnorodnych materiałów do 9 października. O tym, że ten Wielki Polak jest wciąż żywy w naszej pamięci, świadczą liczne prace wykonane na konkurs. Ogółem wpłynęło ich 43. Wszystkie wzbudziły zachwyt nie tylko ze względu na estetykę , ale przede wszystkim za pomysłowość dzieci i włożone w ich wykonanie serce. Większość odzwierciedlała zawierzenie Ojca Świętego Matce Bożej. Dzieci klas młodszych z wielką radością prezentowały na forum klasowym wykonane przez siebie prace. W poniedziałek ,12 października obradowały dwie Komisje Jury, które miały „twardy orzech do zgryzienia”, ponieważ wszystkie prace prezentowały bardzo wysoki poziom artystyczny i niezwykle trudno było wybrać trzy najlepsze, szczególnie w kategorii klas I – III. Komisja w składzie : Sylwia Lewicka, Grażyna Wąsiewska, Dorota Charabin – Sokołowska oraz Ewa Wieczorek brały pod uwagę nie tylko pomysłowość i estetykę ale przede wszystkim zgodność prezentowanej pracy z tematem konkursu i jego hasłem. Jury przyznało: dwa pierwsze miejsca w kategorii klas pierwszych : dla Bernarda Górneckiego z kl. I c i Marty Nadolskiej z klasy I c. Drugie miejsce dla Amelii Komuńskiej z kl. I a. Dwa trzecie miejsca: dla Sandry Grochowskiej z kl. I a i Marcela Janickiego z kl. I b. Przyznano także wyróżnienie dla Grzegorza Rynkiewicza z kl. I c. W kategorii klas drugich przyznano dwa pierwsze miejsca: dla Martyny Rosa z kl. II a i Julii Rogala z kl. II b. Drugie miejsce otrzymała Anna Wielechowska z kl. II a, trzecie Kornelia Bielińska z kl. II a. Wyróżnienie przyznano Karolinie Wasiak z kl. II a. W kategorii klas trzecich pierwsze miejsce zdobyła Agata Kaczorowska z kl. III a, drugie Maja Chołaścińska z kl. III a, natomiast trzecie zdobył Krystian Gutowski z kl. IIIa. Przyznano także wyróżnienie dla Wiktora Pluskoty z kl. III a. Jeśli chodzi o uczniów klas starszych, to Komisja Jury w składzie: Patrycja Oleksiak, Aldona Radziejewska oraz Irena Machujska przyznały w kategorii wiekowej dla klasy piątej pierwsze miejsce dla Radosława Ulaszewskiego, drugie dla Michała Badaczewskiego, trzecie dla Julii Witkowskiej. Wyróżnienie otrzymał Hubert Michalski. W kategorii klas VII – VIII pierwsze miejsce otrzymała Maria Kułakowska z kl. VII a, drugie Artur Kornowski z kl. VII a, trzecie Kacper Kraszewski z kl. VIII a. Wyróżnienie otrzymała Julia Rynkowska z kl. VIII b. Nagrodzeni i wyróżnieni otrzymali pamiątkowe dyplomy. Wszystkim dzieciom raz jeszcze dziękujemy za udział w konkursie, zwycięzcom gratulujemy wygranej życząc dalszych sukcesów, rodzicom zaś gratulujemy zdolnych pociech i zachęcamy do rozwoju ich plastycznych talentów.
Ewa Rogozińska
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dziękujemy.
13 października 2020 r. uczniowie i pracownicy naszej szkoły otrzymali płyny kieszonkowe do dezynfekcji rąk oraz maseczki ochronne, które zostały przekazane na ręce Pana Burmistrza od firm Agronaft oraz Lotos Oil i które zostały rozdysponowane w naszej szkole.
Z pewnością przekazane prezenty przydadzą się w dzisiejszych czasach, kiedy musimy w szczególny sposób zadbać o nasze bezpieczeństwo.
Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Pasowanie klas pierwszych.
7 października 2020 r. w naszej szkole odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Zamiast uroczystego apelu, uczniowie każdej klasy w obecności pana dyrektora Janusza Ławickiego i pani wicedyrektor Aleksandry Jurkowskiej zaprezentowali mini część artystyczną oraz złożyli przyrzeczenie. Dopełnieniem pasowania było dotknięcie ołówkiem każdego pierwszoklasisty i wręczenie dyplomów. Od tego momentu uczniowie klas pierwszych stali się pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej.
Zachęcamy do oddania głosu na nominowanych do Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich w ramach V edycji kampanii edukacyjno-społecznej BohaterON – włącz historię! Członkiem Kapituły Nagrody jest Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski. Głosowanie trwa do 14 października!
Wyłonienie laureatów Nagrody BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich jest jednym z elementów kampanii edukacyjno-społecznej BohaterON. Ideą jest uhonorowanie osób i instytucji, których działania w okresie od stycznia do końca lipca br. w sposób szczególny promowały wiedzę o historii Polski XX wieku oraz edukację historyczno-patriotyczną.
Wyboru laureatów dokona Kapituła Nagrody, przyznając w każdej kategorii Złote, Srebrne i Brązowe BohaterONy. Jednym z członków kapituły jest Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski.
Złoty BohaterON Publiczności to nagroda, której laureaci zostaną wyłonieni na podstawie wyniku głosowania internautów.
Swój głos można oddać na stronie: https://bohateron.pl/bohaterony-2020/zaglosuj/.
Laureaci zostaną nagrodzeni podczas uroczystej gali, która odbędzie się w październiku w Warszawie.
Głosowanie trwa do 14 października.
Więcej o Nagrodzie: https://bohateron.pl/bohaterony-2020/o-nagrodzie/.
Zachęcamy do głosowania!
Zapraszamy do włączenia się do projektu „Pod biało-czerwoną”, realizowanego pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Inicjatywa zakłada sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu masztów i flag dla każdej z gmin w Polsce, której mieszkańcy dołączą do projektu. To przedsięwzięcie ma na celu połączenie Polaków pod flagą państwową, a także godne uczczenie pamięci o Bohaterach Bitwy Warszawskiej w 1920 roku – w szczególności wśród młodego pokolenia. Zapraszamy do udziału!
Inicjatywa zakłada sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu masztów i flag w każdej z gmin w Polsce, której mieszkańcy dołączą do projektu. Przedsięwzięcie ma na celu godne uczczenie pamięci o bohaterach Bitwy Warszawskiej w 1920 roku – w szczególności wśród młodego pokolenia. Zachęcamy do tego, aby również Państwa szkoła stała się częścią tego wielkiego historycznego przedsięwzięcia.
Aby spełnić założenia projektu, wystarczy zebrać odpowiednią liczbę głosów poparcia online, dlatego też zachęcamy uczniów, nauczycieli i rodziców do oddania głosów poparcia.
Informacja na ten temat znajduje się pod linkiem https://bialoczerwona.www.gov.pl/. Każdy mieszkaniec danej gminy może oddać jeden głos poparcia na swoją gminę.
W trzech gminach, które osiągną największą procentowo liczbę głosów w stosunku do liczby mieszkańców gminy, przewidujemy udział Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego w uroczystości podniesienia flagi na maszt.
Dodatkowe informacje dotyczące projektu można znaleźć na stronie: www.gov.pl/bialoczerwona. W najbliższych dniach dostępna będzie również interaktywna mapa, za pomocą której można na bieżąco sprawdzać liczbę głosów.
W przypadku dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu: bialo-czerwona@mc.gov.pl, 532 519 877.
Zachęcamy do udziału!