Menu

Szkoła Przyjazna Środowisku

„Szkoła Przyjazna Środowisku”

   

 

ROK SZKOLNY 2023/2024

 

Światowy Dzień Ziemi

  

22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Na naszej małej świetlicy szkolnej odbyły się ciekawe zajęcia edukacyjne. Oglądaliśmy filmy o ekologii. Dzieci nauczyły się jak dbać o przyrodę, segregować śmieci, używać mniej plastiku, oraz wykonały prace plastyczne. Wszystko miało na celu jak ważne jest działanie na rzecz naszej planety

 

Udział w akcji "Sadzenie lasu"

  

Dnia 20 kwietnia 2024 r. 10 uczniów z naszej szkoły brało udział w społecznej akcji sadzenia sosen organizowanej przez Nadleśnictwo Lidzbark Lasy Państwowe. Łącznie posadzono 5000 sztuk.

 

Skarby naszej Ziemi - lekcja w 3 b

    

W połowie stycznia uczniowie klasy 3b uczyli się na temat bogactw naturalnych znajdujących się w Polsce. W klasie drugiej już zgłębiali wiedzę na ten temat, ale tym razem znacznie ją poszerzyli.  Rozmawiali o wykorzystaniu tych bogactw. Wzbogacili swoją wiedzę na temat rud żelaza, miedzi, złota i srebra, ropy naftowej, soli, siarki, gliny, piasku i żwiru. Zaskakujące dla dzieci było wykorzystanie do produkcji biżuterii innych bogactw naturalnych jakimi są minerały. Dzieci mały możliwość obejrzenia agatów, malachitów, onyksów, markezytów, turkusów, ametystów, krzemienia pasiastego, aleksandrytu, i różnych odcieni bursztynów oprawionych w srebro.

Po takich zajęciach dzieci już wiedzą jak cenna jest nasza Ziemia i jak bardzo należy o nią dbać, aby jak najdłużej służyła ludziom.

Małgorzata Przybylska

 

 

Dokarmiamy ptaki

   

Zima to trudny czas dla ptaków zimujących w naszym kraju. Intensywne opady śniegu oraz mrozy utrudniają tym stworzeniom zdobycie pokarmu.

W klasach I-III i świetlicy szkolnej zostały przeprowadzone zajęcia, podczas których dzieci poznały rozsądne zasady dokarmiania zwierząt, dowiedziały się, jakie rodzaje pokarmów potrzebują poszczególne gatunki ptaków. Następnie dzieci ze świetlicy szkolnej przygotowały ekologiczne karmniki z rolki papieru, które zawiesiły na drzewach rosnących na terenie szkoły. Uczniowie klas I-III zadbały o skrzydlatych przyjaciół w parku nad jeziorem.

 

Takie działania uczą dzieci odpowiedzialności, wrażliwości, systematyczności oraz szacunku do przyrody.

 

Zajęcia techniczne

 

Uczniowie z klasy 4C korzystali na kole technicznym z zasobów Laboratorium Przyszłości Dzisiaj szyliśmy prototypy woreczków na warzywa na maszynach dostępnych w pracowni. Uczniowie wykorzystali do tego stare firanki. Woreczki będą alternatywą dla worków foliowych przy zakupie warzyw i owoców.

 

Zbiórka karmy dla przytuliska

    

„Serce człowieka można poznać po tym, jak traktuje zwierzęta”.

Immanuel Kant

Dnia 7 grudnia 2023 r. naszą szkołę odwiedziła wolontariuszka Pani Zofia Goljasz ze Stowarzyszenia Psia Przystań w Lidzbarku. Wolontariuszka przeprowadziła pogadankę dla uczniów klas 1- 3, podczas której opowiedziała o pracy wolontariusza na rzecz bezdomnych zwierząt. Dzieci dowiedziały się, jak dbać i pielęgnować psy i koty. Wysłuchały smutnych i wzruszających historii podopiecznych Psiej Przystani: Lolusia, Dropsika, Hektorka, Gustawa, którzy ciągle czekają na swój dom. Po zakończonej pogadance Pani Zosia podpowiadała na liczne pytania uczniów. Nasi uczniowie przekazali karmy oraz akcesoria zebrane podczas listopadowej zbiórki dla psów i kotów z Przytuliska Psia Przystań w Lidzbarku. Dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie oraz pomoc w zorganizowanej akcji.  Cieszymy się bardzo, że naszym uczniom nie jest obojętny los bezdomnych zwierząt. Dziękujemy Pani Zosi Goljasz za ciekawe spotkanie.

 

Ochrona przyrody w klasie 3b

    

 

Uczniowie w klasie 3 b na lekcji z przyrody poznali Parki Narodowe Polski i w związku z tym wykonali wspaniałe plakaty. Na każdym plakacie znalazło się logo parku oraz zwierzęta i rośliny charakterystyczne dla tego parku. Była to bardzo ciekawa forma na utrwalenie zdobytych wiadomości na temat Parków Narodowych Polski.

Małgorzata Przybylska

 

Opieka nad bezdomnymi zwierzętami

    

W roku szkolnym 2023/2024 wolontariusze kontynuują swoją działalność w Przytulisku w Lidzbarku. To dwie grupy młodych ludzi o wielkim sercu, którzy poświęcają swój wolny czas po lekcjach, a czasem nawet w weekendy, by pomóc bezdomniakom. Młodzież spotyka się regularnie aby wyprowadzać pieski na spacery, sprzątać ich kojce i teren przytuliska, karmić, czy po prostu pogłaskać spragnione miłości zwierzaki.

„Trzeba życzliwości i dobroci, aby pomagać.

Trzeba wielkości ducha, aby pomagać bezinteresownie.

Trzeba odwagi, aby nie zważając na przeszkody, wytrwale i do końca wyciągać przyjazną dłoń”.

 

Kreatywne ozdoby świąteczne z recyklingu w klasie 5b

   

Uczniowie klasy 5b podczas godziny wychowawczej wykonywali ozdoby świąteczne. Wykorzystali do ich przygotowania zużyte żarówki. Dzięki temu, nadali drugie życie niepotrzebnym już przedmiotom, pamiętając o recyklingu.

Dzięki kreatywności uczniów stare żarówki w magiczny sposób zamieniły się w bałwany, renifery, mikołaje, a nawet postać Grincha.

Łukasz Ruczyński

 

Zielniki w klasie  3 b

  

Jesień charakteryzuje się różnorodnością, bogactwem i pięknem świata przyrody. Kolorowe spadające liście zachwyciły dzieci z klasy 3b w czasie wycieczki do parku. Dzieciaki nazbierały mnóstwo liści, z których na lekcji techniki zrobiły jesienne bukiety. Pozostałe liście zostały zabrane do domu i ususzone. Posłużyły one dzieciom do wykonania zielników.

Zrobienie takich zielników było wspaniałą okazją do nauki rozpoznawania gatunków drzew i krzewów.

                                        Małgorzata Przybylska

 

Jesienne inspiracje w naszej szkole

   

Rozpoczęła się prawdziwa listopadowa jesień: liście zasypały chodniki, ulice i trawniki oraz świetlicę szkolną. Nasze wspaniałe dzieciaki porzuciły więc papier i postanowiły je wykorzystać jako materiał do tworzenia pięknych kompozycji. Przy okazji fajnej zabawy, dzieci poznawały przyniesione gatunki liści i zamieniały je w myszki, rybki, liski, chrabąszcze – nie ma końca kreatywnym pomysłom… Może i Ty wykorzystasz ten pomysł, by w domu pobawić się w jesiennego ARTYSTĘ? Jeśli się uda, pokaż nam zdjęcia swojego dzieła. Dobrej zabawy.

Dorota Kalinowska-Sosnowska

 

,,Piknik witaminek" - przedstawienie

    

3.11.2023 r. członkowie kółka teatralnego pod opieką Marzeny Czarnomorzec zaprezentowali koleżankom, kolegom, wychowawcom i dyrekcji spektakl edukacyjny pt. "Piknik witaminek". Mali aktorzy przekazali zgromadzonym wiadomości na temat witamin i odpowiedniego podejścia do codziennego wyboru produktów spożywczych. Informacje przeplatały się z rytmicznymi piosenkami o zdrowiu.

Kosze pełne warzyw i owoców, inne dekoracje, recytacja, taniec miały nauczyć, że prawidłowe żywienie oraz aktywność fizyczna to kluczowe elementy zdrowego stylu życia.

Krótko mówiąc, jesteśmy Szkołą Promującą Zdrowie!!!

 

Wycieczka do Jelenia

   

26 października 2023 r. uczniowie klas trzecich wraz z wychowawczyniami p. M.Przybylską i p. M. Czarnomorzec wybrali się do Muzeum Przyrody oraz Muzeum

Etnograficznego mieszczącego się w Welskim Parku Krajobrazowym w Jeleniu.

Dzięki pracownikom Parku dzieci mogły zgłębić swoją wiedzę dotyczącą fauny i flory naszych terenów. Ciekawostką były oczywiście eksponaty zwierząt. Dużą uwagę dzieci zwróciły także na okazy kamieni.

W Muzeum Etnograficznym najpierw poznaliśmy postać p. Edwarda Klemensa, którego imię nosi ta część budynku. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali informacji na temat przedmiotów, które dla nich są całkowicie nieznane. Działanie niektórych eksponatów dzieci mogły wypróbować.

Kolejną atrakcją było jedyne w swoim rodzaju mrowisko. Przeskalowany model mrowiska, korytarze oraz modele mrówek z różnych kast, w różnych fazach rozwojowych przybliżyły funkcjonowanie tych owadów.

Ostatnią częścią wyjazdu było wspólne ognisko, jak się okazało wspaniała atrakcja.

Dzięki wyjazdowi trzecioklasiści wzbogacili wiedzę dotyczącą dziedzictwa kulturowego regionu oraz przyrody doliny rzeki Wel.

 

Zawód rolnik

  

Włączając się w działania Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery uczniowie klasy 3 a wraz z wychowawczynią mieli możliwość zgłębić swoją wiedzę o pracy rolnika. To wszystko dzięki panu Mateuszowi Wróblewskiemu, który opowiedział o pracach polowych, potrzebnych sprzętach, hodowli zwierząt. Zaprezentował filmiki pokazujące różne zajęcia w gospodarstwie. Dzieci mogły zobaczyć, dotknąć, powąchać karmę dla zwierząt. Jednak najlepszą częścią zajęć była możliwość posmakowania swojskiego mleka.

Panu Mateuszowi serdecznie dziękujemy za przygotowanie i wspaniałe przekazanie swojej wiedzy!!!

 

Zbiórka nakrętek

  

Po raz kolejny nasi uczniowie zarówno z klas 1-3, jak i 4-8 spisali się na medal, zbierając nakrętki na cele charytatywne. Dziękujemy wolontariuszom oraz Samorządowi Uczniowskiemu za pomoc.

 

Sprzątamy dla Polski

4 października 2023 r. uczniowie naszej szkoły z klas 4-8 wzięli udział w VI Ogólnopolskiej inicjatywie "#Sprzątamy dla Polski".

Głównym celem przedsięwzięcia jest walka z zanieczyszczeniami w lasach, parkach, skwerach i innych terenach zielonych oraz wyrabianie w sobie nawyków odpowiedzialności środowiskowej. Pod czujnym okiem pani Magdy, pana Arka i Roberta uwolnili wiele zakamarków naszego miasteczka od śmieci, które zostawiliśmy tu przecież my ludzie. Dzięki Naturze żyjemy, jesteśmy więc winni jej szacunek i poszanowanie, przecież czysta natura = zdrowy człowiek, więc dbając o nią dbamy o samych siebie.

 

#SPRZĄTAMY DLA POLSKI

4 października, uczniowie naszej szkoły z klas 4-8 wzięli udział w VI Ogólnopolskiej inicjatywie „Sprzątamy dla Polski”. Głównym celem przedsięwzięcia jest walka z zanieczyszczeniami w lasach, parkach, skwerach i innych terenach zielonych oraz wyrabianie w sobie nawyków odpowiedzialności środowiskowej. Pod czujnym okiem pani Magdy, pana Arka i Roberta uwolnili wiele zakamarków naszego miasteczka od śmieci, które zostawiliśmy tu przecież my  ludzie. Dzięki Naturze żyjemy, jesteśmy więc winni jej szacunek i poszanowanie, przecież czysta natura = zdrowy człowiek, więc dbając o nią dbamy o samych siebie.

 

 

ROK SZKOLNY 2022/2023

KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY W KLASACH DRUGICH

      

           Podobnie jak w zeszłym roku uczniowie klasy 2 a oraz 2 b wspólnie z wychowawczyniami: Marzeną Czarnomorzec i Małgorzatą Przybylską podjęli się realizacji projektu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, który powstał z myślą o kształtowaniu ekologicznych nawyków wśród uczniów klas 1-3 szkół podstawowych.W ramach programu dzieci zrealizowały w szkole 4 misje tematyczne pełne wyzwań, zabaw i rozwijających aktywności twórczych.

 Były to:

„Misja Szkoła. Na tropie zmian klimatycznych.”,

„Misja Dom. Na tropie ekonawyków.”,

„Misja Sklep. Na tropie mądrych zakupów i życia w zgodzie z naturą.”,

„Misja Las. Na tropie roślin i zwierząt.”

        Realizując tematy tego  programu dzieci nauczyły się podstawowych zasad życia w zgodzie z naturą: ochrony środowiska, klimatu, recyklingu, szacunku

do roślin i zwierząt, a także dbałości o właściwe odżywianie oraz aktywne spędzanie czasu. Poruszane były problemy związane ze zmianami klimatycznymi. Kładliśmy również duży nacisk na wskazanie tego, co każdy

z nas może zrobić w swoim otoczeniu, aby dbać o dobro natury.

        Dzieci miały do dyspozycji  karty pracy oraz materiały multimedialne takie jak audiobooki, filmy, piosenki i bajki. Każdy uczeń otrzymał Identyfikator „Kubusiowego Przyjaciela Natury”, w którym zawarte były zadania i zabawy, a także miejsce do kolekcjonowania zrealizowanych misji.

           W nagrodę za pracę i zaangażowanie w realizację tego projektu każde dziecko otrzymało wspaniały dyplom potwierdzający przyznanie tytułu „Kubusiowego Przyjaciela Natury”.

 

Projekt międzynarodowy "Moja Mała Ojczyzna"  

 


Projekt międzynarodowy "Moja Mała Ojczyzna" to motto wymiany uczniowskiej realizowanej przez Szkołę Podstawową nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Szarych Szeregów oraz Realschule Munster. W dniach 12.06-16.06.23 uczennice i uczniowie gościli w swoim mieście 11-osobową grupę wraz z dwoma nauczycielami z Niemiec. Opiekunami grupy międzynarodowej były: B. Lewandowska - koordynatorka projektu, G. Wąsiewska oraz W. Smętkowska.

Jako Szkoła Przyjazna Środowisku w programie projektu zawarliśmy aktywności, które pozwoliły zapoznać się z bogactwem lokalnej flory i fauny.  Zaproponowaliśmy naszym gościom grę dydaktyczną z pracownikami Welskiego Parku Krajobrazowego nad Małym Jeziorkiem. Przygoda w Welskim Parku Krajobrazowym to wielkoformatowa gra planszowa, gdzie motywem przewodnim jest spływ kajakowy. Uczestnicy potyczki wraz z biegiem rzeki Wel poznają bogactwo obszaru Welskiego Parku Krajobrazowego i starają się jako pierwsi dotrzeć na koniec spływu kajakowego. Podczas gry usłyszeliśmy zróżnicowane pytania. Gra była  fascynującym wyzwaniem sprawdzającym naszą wiedzę o Parku.
W środę 13 czerwca udaliśmy się do Muzeum Przyrody, które koncentruje się na prezentacji najważniejszych środowisk przyrodniczych: lasów, wód oraz pól i łąk. Ma też ekspozycję archeologiczną, której najważniejszą częścią jest makieta staropruskiego grodziska plemienia Sasinów.

Dzięki współpracy z Welskim Parkiem Krajobrazowym mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach tematycznych: Skarby rzek i jezior - królestwo ryb, które poprowadził pracownik parku, pan Arkadiusz Abramowski. Wykład pozwolił grupie zapoznać się z podwodnym światem, połączony był z pokazem modeli ryb w skali 1:1.  

 

Sadzimy tuje!

      

W dniu 27 kwietnia przed budynkiem naszej szkoły posadzono 27 tui szmaragd.

Akcję objęły patronatem: instytucja unijna EUROPE DIRECT Olsztyn oraz Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele Izby Rolniczej: Pana Marcin Sarnowski i Pani Anna Kołodziejska, dyrektor szkoły, nauczyciele i uczniowie klas IV c, VIII a oraz VIII c. Cieszymy się, że wokół naszej szkoły będzie jeszcze bardziej zielono i bardziej EKO. 

Dziękujemy wszystkim dzięki którym akcja przebiegła pomyślnie, a szczególnie osobom odpowiedzialnym za przygotowanie terenu do posadzenia drzewek.

Dzien Ziemi 

link do filmu na YouTube:

https://www.youtube.com/watch?v=9chWVuN4Ezo&embeds_euri=https%3A%2F%2Fsp2lidzbark.edupage.org%2F&source_ve_path=Mjg2NjY&feature=emb_logo

Zbiórka nakrętek!

  

 

W dniach 26 i 27 kwietnia 2023 r. uczniowie klas 1-3, jak i 4-8, wzięli udział w zbiórce nakrętek na cele charytatywne. Dziękujemy wolontariuszom oraz samorządowi uczniowskiemu za pomoc.

Powiatowy Konkurs Biologiczny

   

            Uczennice naszej szkoły: Julita Poterała z klasy 8b oraz Ewa Skibicka z klasy 8c,  21 kwietnia br. wzięły udział w IV Powiatowym Konkursie Biologicznym ”W świecie kręgowców”, organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 4 w Działdowie. Po trudnych zmaganiach i bardzo wyrównanej rywalizacji na najwyższym poziomie, Julita przygotowywana do Konkursu przez Panią Marię Markowską, wywalczyła dla naszej szkoły II miejsce w Konkursie. Jesteśmy dumni ze wspaniałego osiągnięcia i dziękujemy obu uczennicom za godne reprezentowanie naszej szkoły w Konkursie.
                                                                                                                                                                DKS               

Światowy Dzień Wody

wideo: kliknij

Tegoroczne powitanie wiosny przez uczniów klas 1-3 naszej szkoły zostało połączone z obchodami Światowego Dnia Wody. Dzieci przygotowały transparenty z hasłami na temat znaczenia wody dla życia człowieka, z którymi wyruszyły na ulice naszego miasta. Na głowach dzieci były opaski z kroplami wody. Podczas przemarszu skandowano także hasła zachęcające do oszczędzania wody. Mieszkańcy Lidzbarka na pewno zauważyli naszą akcję. Mijane przez nas osoby otrzymywały również ulotki zawierające informacje i wskazówki dotyczące oszczędnego gospodarowania wielkim skarbem, jakim jest woda.

 

Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci

    

Nasza szkoła przystąpiła do projektu „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.
Celem akcji było podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe gospodarowanie elektroodpadami. W akcji wzięło udział 130 uczniów naszej szkoły.

W wyniku zaangażowania się całej społeczności szkolnej, a także pobliskich zakładów, przez trzy tygodnie akcji (od 8 do 23 marca ) uzbieraliśmy: 1580 kg elektrośmieci, za które szkoła otrzymała bon na artykuły biurowe  w wysokości 237 zł. Ponadto uczniowie wzięli udział w lekcjach, podczas których dowiedzieli się dlaczego tak ważna jest ich  segregacja, dlaczego mogą być niebezpieczne dla człowieka, w jaki sposób można się ich pozbyć i jak ponownie się je wykorzystuje. Uczniowie wykonali również prace projektowe zachęcające do segregacji i bezpiecznej utylizacji elektrośmieci, a najciekawsze z nich zawisły na tematycznej wystawie w szkole.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tym ważnym wydarzeniu.

Pamiętajmy: przyszłość naszej planety leży w naszych rękach.

                                                                                              DKS

 

Eco Studio ELECTRO – SYSTEM

      

W tym roku wydarzenia Eco Studio ELECTRO – SYSTEM są realizowane w 10 miejscowościach na terenie województw warmińsko – mazurskiego, łódzkiego i mazowieckiego, i dzięki współpracy naszego burmistrza – również w Lidzbarku.

Nasza szkoła już po raz 4 wzięła udział nie tylko w fajnej, ale i ważnej imprezie o charakterze ekologicznym: ECO STUDIO ELECTRO – SYSTEM. W tym sezonie, ambasadorzy Eco Studio ELECTRO – SYSTEM to gwiazdy sieci i mediów społecznościowych. W 2023 r.  stery edukacyjnego projektu objęła wokalistka i influencerka – Saszan, posiadającą tysiące fanów na TikToku, Instagramie i Facebooku, a niezmiennie drugim ambasadorem jest dziennikarz młodego pokolenia – Kuba Adamiak.

To właśnie dzisiaj członkowie Koła Przyrodniczo – Ekologicznego wraz z koleżankami i kolegami z naszej szkoły, mieli przyjemność uczestniczyć w evencie organizowanym w Lidzbarskim MGOK-u.  W atrakcyjny sposób, przedstawiono problematykę dbania o środowisko w kontekście szczególnego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Odbyła się lekcja przyrody prowadzona przez ambasadorów, recital muzyczny gwiazdy – Saszan, wywiady z ekspertami, eko quizy z nagrodami przy trójkącie recyklingowym i zbiórka drobnych elektrośmieci , w którą zaangażowało się dziesiątki osób z naszej szkoły.

Na koniec był czas na autografy, zdjęcia i tik toki z elektryzującą gwiazdą – Saszan.                                                      Zatem:

NIE POZWÓLMY, ABY ELEKTROŚMIECI LĄDOWAŁY W LASACH CZY RZECE -  DBAJMY O NASZE MIASTO I NASZĄ PLANETĘ!

DK – Sosnowska

Dzieci z klasy 2 b pomagają ptakom przetrwać zimę

   

Za oknem śnieg i mróz, a w klasie 2 b dzieci zorganizowały akcję „Pomagamy ptakom przetrwać zimę”. Rozmawiały na temat Jaką karmę przygotować dla ptaków ? i przygotowały odpowiednią mieszankę zbóż.  Dzięki objaśnieniom pani Małgosi wiedzą, że takie ptaki, jak sikorki, dzięcioły i kowaliki lubią mieszankę tłuszczu z nasionami oleistymi. Po przygotowaniu ptasich smakołyków dzieci wyszły przed szkołę i wypełniły karmniki ziarnami, a na drzewach i krzewach powiesiły kule z tłuszczem, w których była  mieszanka nasion słonecznika, konopi, rzepaku i maku.

Teraz ptakom będzie łatwiej przetrwać zimę dzięki dzieciakom z klasy 2 b.  

Małgorzata Przybylska

 

Skarby naszej Ziemi – lekcja w 2 b

   

Pod koniec listopada i na początku grudnia uczniowie klasy 2b dzięki pani Małgorzacie Przybylskiej poszerzyli swoją wiedzę dotyczącą bogactw naturalnych znajdujących się w Polsce. Rozmawiali o wykorzystaniu tych bogactw i skutków ich nadmiernej eksploatacji oraz o działaniach podejmowanych przez człowieka zmierzających do ich oszczędzania (oszczędzanie wody, segregacja i wykorzystanie surowców wtórnych). Wzbogacili swoją wiedzę na temat soli (jej wykorzystania) i kopalni soli w Wieliczce. Wykonali doświadczenie – Kryształki soli -  pozyskując sól poprzez odparowanie słonej wody. Zaskakujące dla dzieci było wykorzystanie innych bogactw naturalnych takich jak kreda, glina czy piasek.

Małgorzata Przybylska

 

„Mój zielnik” konkurs plastyczny organizowany przez GLPK

  

Dnia 18.11.2022 r. Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy rozstrzygnął konkursu „Mój jesienny zielnik”. Konkurs polegał na przygotowaniu zielnika z liści drzew. Skierowany był do dzieci i młodzieży szkolnej. Celem konkursu było rozbudzenie ciekawości poznawczej i twórczej dzieci, zainteresowanie różnorodnością świata przyrody oraz nauka rozpoznawania gatunków drzew na podstawie liści. Na otrzymanych 130 prac, zostało nagrodzonych 5, z czego dwoje uczniów naszej szkoły: Jakub Ojdowski z klasy 1a i Grzegorz Rynkiewicz z klasy 3c.

Serdecznie gratulujemy !

 

Zbiórka nakrętek!

    

W dniach 23-24 listopada, odbyła się comiesięczna zbiórka nakrętek . Uczniowie klas 1-3, jak również uczniowie klas 4-8 spisali się na medal. Jak zawsze można było liczyć na pomoc Samorządu Uczniowskiego i wolontariuszy.

 

Lekcja w klasie 1a przeprowadzona przez pracownika Welskiego Parku Krajobrazowego

  

22 listopada edukację przyrodniczą w klasie 1a, przeprowadził pracownik Welskiego Parku Krajobrazowego p. Arkadiusz Abramowski.

Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści pana Arka o „fotopułapce” oraz oglądały filmy i zdjęcia, zrobione przez ukryty w drzewach sprzęt. Zgłębiły również swoją wiedzę o znajomości drzew liściastych i iglastych oraz w jaki sposób liczymy ich wiek.

Taka lekcja to wspaniała forma zdobywania przez dzieci wiedzy.

Jeszcze raz bardzo dziękujemy panu Arkowi za przybycie i za przekazaną wiedzę!

 

Spotkanie klas drugich ze strażnikiem Welskiego Parku Krajobrazowego

 

             

               7 listopada 2022 r.  uczniowie klas drugich  kontynuując  tematykę związaną z lasem, spotkali się p. Arkadiuszem  Abramowskim, pracownikiem Welskiego Parku Krajobrazowego, aby zgłębić i usystematyzować  swoją wiedzę w tym zakresie.

Dzieci najpierw aktywnie uczestniczyły w rozmowie dotyczącej fauny i flory lasu jesienią.

Zaproszony gość omówił budowę drzew, zaprezentował uczniom , jak określać ich wiek. Powiedział, czym jest pomnik przyrody. Pokazał najstarsze drzewo.

Drugoklasiści wraz ze strażnikiem rozmawiali także na temat przygotowań  zwierząt do zimy.

Ciekawostką dla dzieci okazała się fotopułapa, którą mogły zobaczyć i poznać jej działanie.

Najbardziej interesujące i skłaniające dzieci do zadawania pytań były zdjęcia i filmiki, nagrane właśnie przez to urządzenie, a przedstawiające na przykład : wilki, łosia, dziki i inne zwierzęta w naszej okolicy.

           Takie spotkanie, to wspaniała lekcja przyrody.

 

Serdecznie dziękujemy panu A. Abramowskiemu za przybycie i przekazaną wiedzę !!!

 

Klasa 2a, 2b

wraz z wychowawczyniami

Zbiórka karmy dla zwierząt z Przytuliska Psia Przystań w Lidzbarku

  

„Ciągle jeszcze istnieją wśród nas anioły. Nie mają wprawdzie żadnych skrzydeł, lecz ich serce jest bezpiecznym portem dla wszystkich, którzy są w potrzebie. Wyciągają ręce i proponują swoją przyjaźń”

Phil Bosmans

Październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt, to właśnie w tym czasie obchodzone są dni, które mają zwiększyć świadomość, że zwierzęta  też czują i potrzebują naszej pomocy (1 października Światowy Dzień Wegetarianizmu,  2 października Światowy Dzień Zwierząt Hodowlanych,  4 października Światowy Dzień Zwierząt i Dzień św. Franciszka, 25 października Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt i Dzień Kundelka) .Dlatego w naszej szkole Mali Wolontariusze – uczniowie klas I – III wraz z wychowawczyniami zorganizowali zbiórkę karmy i akcesoriów dla psów i kotów z Przytuliska Psia Przystań w Lidzbarku. 

27 października zebrane dary zostały przekazane do przytuliska. Pani Zosia Goljasz opowiedziała dzieciom o pracy wolontariusza i podopiecznych przytuliska. Uczniowie  poznali krótkie historie zwierząt, które trafiły do tego miejsca. Dziękujemy dzieciom, rodzicom, dziadkom i babciom za zaangażowanie się w akcję charytatywną. Kolejny raz udowodniliście, że los zwierząt nie jest Wam obojętny. Jesteście Małymi Wolontariuszami, ale macie wielkie SERDUSZKA

 

Las w klasie 2 b

   

Przez cały tydzień października dzieci w klasie 2 b uczyły się o lesie:

- wypowiadały się o jesiennym lesie na podstawie wielu ilustracji, zebranych   książek i własnych doświadczeń;

- poznały las jako ekosystem oraz rozróżniały rodzaje lasów (liściaste, iglaste, mieszane)

- opisywały wygląd liści, owoców i nasion drzew  oraz krzewów;

- omawiały właściwe zachowanie się w lesie i wykonały w grupach plakaty pt. „Dbamy o las”;

- poznały zagrożenia dla lasu spowodowane przez człowieka;

- rozpoznawały wybrane drzewa i krzewy oraz ich liście, nazywały ich owoce, poznały budowę drzewa i krzewu;

- wspólnie opisały brzozę, a samodzielnie kasztanowca;

- wypełniły kartę obserwacji wybranego drzewa, zrobiły odcisk jego kory i   liścia;

- przyniosły do klasy kolorowe bukiety z liści i zrobiły jesienne drzewka bonsai;

- poznały dary lasu; jeżyny, borówki, poziomki, grzyby, żołędzie, orzechy itp;

- w czasie zabaw ruchowych na sali gimnastycznej wykorzystywały dary lasów i segregowały je;

- wykorzystując plansze z grzybami dzieliły je na jadalne i trujące;

- poznały znaczenie grzybów dla roślin, leśnych zwierząt i człowieka;

- wymieniły zasady właściwego zbierania grzybów;

- gromadziły informacje o pracy obserwatora przyrody i o najmniejszych przedstawicielach leśnej fauny- nazywały drobne zwierzęta żyjące w dolnych     partiach lasu i ich pożywienie;

To był tydzień ciężkiej pracy, ale dzięki niej dzieci posiadają teraz ogromną wiedzę o lesie.

Małgorzata Przybylska

 

 

Szkoła Przyjazna środowisku - klasa 2b

   

Oto tematy przyjazne środowisku realizowane na zajęciach w klasie 2 b przez panią Małgorzatę Przybylską:

- Ptaki odlatujące do ciepłych krajów i ptaki pozostające na zimę w Polsce. Zabawy dramowe  zachowanie wobec napotkanych dzikich zwierząt. (15.09.2022 r.)

 - Słuchanie wiersza M. Strzałkowskiej „W sadzie", wypowiedzi nt. wiersza i zmian zaobserwowanych w przyrodzie i pogodzie. Wyjaśnianie, czym jest babie lato. (23.09.2022 r.)

 - Nazywanie dźwięków przyrody (wyrazy dźwiękonaśladowcze) oraz dźwięków miłych i niemiłych dla ucha. (26.09.2022 r.)

 - Pogadanka - Zdrowotne walory  owoców i warzyw, które zbieramy we wrześniu w sadach i ogrodach. Sposoby przechowywania owoców i warzyw. Piramida zdrowia (27.09.2022 r.) 

 - Prowadzenie obserwacji jesiennej przyrody, omawianie zmian w przyrodzie we wrześniu i październiku - prace jesienne w ogrodzie. Poznawanie warzyw przyniesionych do klasy  i sposobów ich przechowywania, wyszukiwanie i czytanie nazw warzyw i owoców i ich opisywanie. (28.09.2022 r.)

 - Rozpoznawanie i nazywanie warzyw i owoców. Budowa rośliny - główne elementy, część nadziemna i części podziemna. Prace wykonywane w ogrodzie jesienią. Różnica między sadem a ogrodem. Wartości odżywcze warzyw i owoców. Rozmowa o wartości odżywczej warzyw i owoców, konieczności ich mycia oraz zachowania higieny rąk przed ich jedzeniem. Rozróżnianie warzyw i owoców, drzew i krzewów. Rozpoznawanie i nazywanie popularnych drzew i krzewów owocowych. Podawanie charakterystycznych cech czterech pór roku. (29.09.2022 r.)

 - Wykonanie piramidy żywieniowej techniką kolażu. (30.09.2022 r.)

 - Swobodne wypowiedzi nt. jesiennych prac wykonywanych w ogrodzie, sadzie i na polu. Głośne czytanie tekstu W. Widłaka „Kto zerwał buraki?", (05.10.2022 r.)

 - Wypowiedzi nt. zmian zachodzących jesienią w przyrodzie. Nazwy jesiennych darów, pola, ogrodu i sadu. Jadalne części warzyw. Sposoby wykopywania roślin okopowych, narzędzia używane jesienią w pracach na polu i w ogrodzie. Poznawanie budowy ziemniaka. Omówienie wartości odżywczej produktów z ziemniaków. Wypowiedzi nt. wartości odżywczych warzyw i owoców oraz występowania w nich witamin. (06.10.2022 r.)

 - Wyjście do parku - obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie, barwy i dary jesieni, zabawy na świeżym powietrzu, znaczenie ich dla organizmu. (06.10.2022 r.)

 

 

 

Jesteśmy odpowiedzialni za kwiaty i kącik jesienny w naszej sali

   


Do klasy 1b na stałe zawitała jesień. Wszyscy uczniowie z zaangażowaniem przygotowali kącik jesienny w naszej sali. Poznaliśmy charakterystyczne rośliny występujące o tej porze roku, oraz przybliżyliśmy zasady dbania o poszczególne rośliny. Wykorzystaliśmy przyniesione przez dzieci dekoracje, oraz dary jesieni zebrane na wspólnym spacerze.

 

 

ROK SZKOLNY 2021/2022

 

 

Zbiórka nakrętek

   

W dniach 2-3 czerwca odbyła się ostatnia comiesięczna zbiórka nakrętek na cele charytatywne, jak każdego miesiąca można było liczyć na naszą młodzież, wolontariuszy i samorząd uczniowski.

Dziękujemy!

 

 

 

Kubusiowi Przyjaciele Natury w klasie I b – „W parku”. Dbam o aktywność fizyczną.

   

30 maja w klasie I b już po raz trzeci i ostatni w tym roku szkolnym zostały przeprowadzone zajęcia z programu - Kubusiowi Przyjaciele Natury - W PARKU. Dbam o aktywność fizyczną. Zajęcia dotyczyły ruchu i planowania systematycznych ćwiczeń ogólnorozwojowych.

Tym razem list do dzieci wysłała wiewiórka, która martwi się tym, że ludzie coraz mniej się ruszają  i coraz rzadziej przychodzą do parku. Poprosiła dzieci, aby zmieniły styl swojego życia. Dzieci otrzymały do domu kartę pracy, która wymagała od nich codziennych ćwiczeń przez minimum 30 minut. Poza tym wykonały prace plastyczne, które miały propagować takie hasła jak:

- „Ruch to zdrowie”

- „Sport to zdrowie”

- „W zdrowym ciele zdrowy duch”

- „Tętnić życiem”

Dzieci do piosenki „O tym jak ćwiczymy” wspólnie z Kubusiem wykonały szereg ćwiczeń. Poza tym obejrzały dwie bajki „Ruch to zdrowie” oraz „Sport”.

Dowiedziały się o tym, że ważne dla ciała jest to, żeby jak najwięcej jego części się ruszało i było ćwiczonych.  Na koniec dzieci obiecały, że będą  ćwiczyć regularnie i postarają się zachęcać do tego swoich rodziców i wszystkich znajomych.

Małgorzata Przybylska

 

 

 

Światowy Dzien Pszczół w kalsach I a i I b

 

   

 

20 maja obchodzony jest – ustanowiony przez ONZ – Światowy Dzień Pszczół. W tym dniu do szkoły przybyło dwóch panów zajmujących się pszczelarstwem i należących do Rejonowego Koła Pszczelarzy w Lidzbarku. Uczniowie z klas I a oraz I b w ramach realizowanego projektu Kubusiowi Przyjaciele Natury mogli poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą budowy i życia pszczół oraz ich znaczenia dla środowiska i człowieka. Obserwowali urządzenia, narzędzia, stroje pszczelarza, mały ul, a także wytwory pszczół takie jak propolis, pierzga, plastry z wosku, świecę i kit pszczeli. Niektórzy uczniowie  ubrali się nawet w strój pszczelarza.

Na koniec dzieci obiecały, że poproszą rodziców, żeby wszelkie opryski roślin wykonywali wieczorami, aby w ten sposób chronić pszczoły. To jest  zadanie domowe skierowane do dzieci przez prezesa Rejonowego Koła Pszczelarzy w Lidzbarku pana Andrzeja Goszkę.

To była bardzo ciekawa lekcja przyrody, za którą pierwszaki jeszcze raz  bardzo serdecznie dziękują panom pszczelarzom.

Małgorzata Przybylska

 

 

 

 

Najpiękniejszy ekosystem naturalny

 

Na lekcjach biologii, kończąc dział „Ekologia”, uczniowie klas 8 naszej szkoły wykonali piękne prace projektowe pt. „Najpiękniejszy ekosystem naturalny”. Jestem pod wrażeniem ich talentu, pomysłowości i zaangażowania. Każda grupa projektowa zaprezentowała efekt swojej pracy kolegom i koleżankom uzasadniając swój wybór, charakteryzując wybrany przez grupę ekosystem, przedstawiając swój wkład pracy w wykonany projekt. Uczniowie, utrwalając swoje wiadomości z zakresu ekologii, szlifowali jednocześnie umiejętności społeczne, trenowali umiejętne wyszukiwanie informacji, zabłysnęli talentami plastycznymi a nawet technicznymi, gdyż pojawiła się także makieta imitująca ekosystem pustynny, poznawali walory naturalnych ekosystemów nie zmienionych przez człowieka. Najpiękniejsze prace zawisły na wystawie w szkole dodając uroku szkolnym murom.

DK-Sosnowska

M. Markowska

 

Kubusiowi Przyjaciele Natury w klasie I b

  

10 maja w klasie I b zostały zrealizowane kolejne zajęcia z projektu Kubusiowi Przyjaciele Natury pt. „W OGRODZIE. Dbam o siebie i jem warzywa i owoce”. Filmy edukacyjne, bajki, pogadanki i karty pracy pozwoliły pierwszakom na zdobycie ogromnej wiedzy.

 Dzieci:

- znają zalety jakie ma jedzenie warzyw i owoców i dlaczego powinniśmy to robić;

- umieją wymienić nazwy czterech podstawowych witamin: A, C, K, D;

- potrafią opowiedzieć skąd się biorą owoce;

- znają rolę zapylaczy w wytwarzaniu owoców;

- wiedzą  jaki ogród jest „dobry” dla zapylaczy i dla ludzi jednocześnie;

- mają wiedzę o pszczołach, o tym, jakie one są pracowite, jak zbierają pyłek, nektar i zapylają kwiaty i że tylko z zapylonego kwiatu może powstać owoc;

- wiedzą też, że już niedługo pszczoły mogą wyginąć, a jak ich nie będzie, to ludzie nie będą mieć pożywienia.

Aby pomóc światu powinniśmy zatroszczyć się o pszczoły.

Dzieci obiecały, że:

- poproszą rodziców, żeby posadzili na balkonie lub na działce kwiaty. Najlepiej, żeby to były kwiaty, które kwitną od wczesnej wiosny do późnej jesieni, wtedy pszczoły będą miały stołówkę przez cały czas. I jeszcze, poproszą o to,  żeby rodzice rzadziej kosili trawnik lub nie zawsze cały;

- postawią na parapecie poidełko z wodą;

- postarają się postawić domki dla dzikich pszczół;

- obiecały, że będą wykazywały się „empatią” czyli zrozumieniem, dobrocią i troską o pszczoły, aby one nie miały problemów ze znalezieniem pokarmu i żeby nie wyginęły.

Dzieci widząc jak pszczoły są pracowite postanowiły, że będą takie jak one i poprzez pracę w szkole będą zdobywały coraz większą wiedzę.

Małgorzata Przybylska

 

DZIEŃ ZIEMI I EUROPY

 

     

Dzień Europy to dzień jedności i pokoju w Europie, obchodzony jest 9 maja. W tym roku dzień ten ma szczególny wydźwięk, ponieważ rozpoczyna się Konferencja w sprawie przyszłości Europy. Każdy Europejczyk ma szansę podzielić się swoimi pomysłami i wpłynąć na kierunek rozwoju Unii Europejskiej.

Dzień Ziemi to  największe święto ekologiczne na świecie, przypada  22 kwietnia. Obchodzone jest w celu promowania ochrony środowiska  i poszerzania świadomości ekologicznej.

Obu tym świętom w Naszej szkole poświecono czas podczas apelu 9 maja.

Apel rozpoczęto uroczystym odśpiewaniem hymnu Unii Europejskiej „ Oda do radości”.

Uczniowie z klasy 7 przedstawili krótko historię Europy oraz proces integracji europejskiej.

Ważność tego procesu podkreślił wiersz Czesława Miłosza „ Ojciec objaśnia”.

Występ dziewcząt z grupy tanecznej Szkolnego Koła Wolontariatu, sekcja „ Pomoc uczniom w nauce”, wprowadził całą społeczność szkolną w nastrój zabawy.

Roksana z klasy 8C zaprezentowała również indywidualnie swój taniec.

Młodzi artyści z klasy 5A podczas części artystycznej przedstawili krótką inscenizację dotyczącą zagrożeń Naszej planety oraz udzielili wskazówek, jak o nią dbać każdego dnia. Przypomnieli, że stan środowiska przyrodniczego zależy od wszystkich ludzi i każdy jest odpowiedzialny za przyszłość Ziemi.

Apel uświetnił występ chóru szkolnego, który jak zwykle zaprezentował się bardzo dobrze.

Panie, które przygotowały uczniów do apelu to: Barbara Lewandowska, Lucyna Talarowska oraz Justyna Szostek.

 

Barbara Lewandowska

Lucyna Talarowska

 

 

 

WIOSENNA WYCIECZKA KLASY I B

 

  

 

W marcu i w maju w klasie I b odbyły się dwie przyrodnicze wycieczki.

Pierwsza z nich miała na celu znalezienie oznak wiosny. Dzieci szukały pierwszych kwiatów i owadów, które budziły się do życia. Nad Małym Jeziorkiem wypatrywały żab i podziwiały kaczki, które do nich chętnie podpływały.

Druga wycieczka odbyła się 5 maja i jej celem było pokazanie zmian jakie zaszły w przyrodzie nad jeziorem i na łące. Dzieci obserwowały rośliny i zwierzęta. Widziały kolorowe motyle, biedronki, mrówki, a nawet wiewiórkę. Urzekły je stokrotki, niezapominajki, koniczyna i mniszki lekarskie, których było mnóstwo. W drodze powrotnej zachwycały się pięknie kwitnącymi  drzewami owocowymi, wśród których słychać było brzęczące pszczoły.

Pod koniec każdej wycieczki dzieci chętnie bawiły się na placu zabaw.

To były wspaniałe lekcje przyrody.

                                                                               Małgorzata Przybylska

 

DZIEŃ ZIEMI - 22 IV

 

 

22 kwietnia to Dzień Ziemi – święto obchodzone we wszystkich krajach świata. Obchody tego ważnego święta odbyły się również w naszej szkole. Uczniowie wzięli udział w uroczystym apelu, odbyły się pogadanki tematyczne na lekcjach oraz wyszliśmy ze szkoły by wziąć udział w corocznej akcji „Sprzątania Lidzbarka”. Uczniowie wykonali również wystawę plastyczną pt. „Moje ulubione drzewo”, a ósmoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności w projekcie plastycznym: „Najpiękniejszy ekosystem naturalny”. Nasza planeta Ziemia cierpi z powodu zanieczyszczeń, degradacji, rabunkowej gospodarki wycinania lasów – lista ludzkich przewinień jest długa, dlatego podnoszenie świadomości ekologicznej, poczucia odpowiedzialności za stan środowiska jest w dzisiejszym czasie palącą koniecznością. 

 

 

Zbiórka nakrętek przez SU w dniach- 29-30 mrca 2022 r..

 

      

 

Światowy Dzień Wody w klasie I b

 

  

 

22 marca w klasie I b obchodzony był Światowy Dzień Wody.

Ten dzień miał na celu rozwijanie zainteresowań dzieci o otaczającym je świecie oraz rozbudzenie poczucia odpowiedzialności za istniejące niewielkie zasoby wody pitnej, a także uświadomienie znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin.

Dzieci dowiedziały się jak ważne jest oszczędzanie wody przez każdego człowieka. Wykonały kartę pracy na ten temat, a na zajęciach z plastyki wykleiły kropelki wody, które posłużyły do dekoracji klasy. Wspólnie z panią Małgorzatą Przybylską wykonały doświadczenie z kapiącą z kranu wodą.

Wszystkie dzieci już wiedzą, że woda jest niezbędnym źródłem życia i należy o nią dbać, a więc nie marnujmy WODY!.

23 marca Jasia Sekita i Antoni Banaszewski reprezentowali klasę w Szkolnym Konkursie Ekologicznym „Woda to skarb” i zajęli I miejsce. Brawo!!!!!

Małgorzata Przybylska

 

Surowce wtórne - co się z nimi dzieje?

 

. . 

22 marca 2022r. uczniowie kl. 1a kontynuując tematykę związaną ochroną środowiska, mieli możliwość odwiedzić zakład pracy jednego z rodziców uczniów, który zajmuje się surowcami wtórnymi.

Uczniowie doskonale wiedzą , jakie są zasady sortowania odpadów Jednak celem głównym wyjścia było dowiedzieć się: Co powinniśmy z tym wszystkim zrobić, by nasze postępowanie było przyjazne i korzystne dla środowiska, w którym wszyscy żyjemy?

Dzieci mogły zobaczyć, co się dzieje z makulaturą. Obserwowały, jak segreguje się różne metale, a także w jaki sposób trafiają do hut. Rozróżniały rodzaje plastiku. Dowiedziały się również, że wszystkie tworzywa mają swoje kody. 

Poznały maszyny wykorzystywane do prasowania, czy segregacji surowców.

Wzbogaciły swoją wiedzę o informacje dotyczące gazów technicznych - rodzaje, zastosowanie oraz sposoby przechowywania.

Mogły też zobaczyć i wykorzystać różne wagi. 

Na koniec wszyscy stanęliśmy na ogromnej wadze i wiemy, że razem ważymy 700 kilogramów.

 

 To było bardzo ciekawa lekcja. Uczniowie z nową wiedzą i niecodziennymi doświadczeniami wrócili do szkoły. 

 

Marzena Czarnomorzec

 

Ziemia naszym domem

      

         W ostatnim czasie w klasie 1a przeprowadzono cykl lekcji poświęconych ochronie środowiska.

Dla wprowadzenia dzieci w tematykę zajęć uczniowie klasy z wychowawcą oraz nauczycielką biologii - p. Dorotą Kalinowską - Sosnowską, wyruszyli na spacer po najbliższej okolicy, aby obserwować otoczenie ze szczególnym zwróceniem uwagi na różne rodzaje działalności człowieka w środowisku.

 Następnie na podstawie wiersza i uzyskanych wcześniej wiadomości dzieci wyjaśniły, czym są ekologia i zachowania ekologiczne. Wiedzą również , co szkodzi naszej planecie.

W scenkach dramowych przedstawiały różne działania służące ochronie naszej planety, np. zbieranie śmieci, dokładne zakręcanie kranu, żeby z niego nie kapała woda, gaszenie lampy , gdy jest widno, cisza podczas wypraw do lasu.

Na lekcji pojawił się Ekoludek - postać wykonana ze śmieci.

Najwięcej emocji towarzyszyło uczniom podczas lekcji poświęconej segregacji odpadów. A to dlatego, że najpierw dzieci same porozrzucały przyniesione z domu śmieci, dopiero później posegregowały je do odpowiednich worków.

Uczniowie wykazali się wspaniałą znajomością zasad sortowania śmieci.

Podsumowując, śmiało można stwierdzić, że uczniowie klasy 1a wiedzą , jak zadbać o naszą planetę.

 

Marzena Czarnomorzec

 

 

Mali  Ekolodzy w klasie I B

  

 

Już w pierwszej klasie dzieci podejmują trudne tematy dotyczące naszej planety i jej ochrony.

Uczniowie w klasie I b:

- wypowiadali się na temat szkodliwej dla środowiska naturalnego działalności człowieka;

- wskazywali działania przyjazne dla środowiska;

- opisywali czyste i zanieczyszczone środowisko;

- układali hasła nawołujące do dbania o naszą planetę;

- mówili, jak należy zachowywać się w lesie;

- przystąpili do programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” i zrealizowali pierwszy scenariusz - „w lesie. Dbam o rośliny i zwierzęta, nawet te najmniejsze”;

- wypowiadali się na temat sposobów gospodarowania śmieciami  i ustalili zasady ich segregowania;

- na zajęciach z wychowania fizycznego posprzątali rozrzucone przez siebie śmieci zgodnie z zasadami ich sortowania do miejsc wyznaczonych kolorami;

- na technice wykonali „Pożeraczy baterii”, czyli pojemniki na zużyte baterie, a na plastyce pokolorowali wiele ilustracji dotyczących właściwej segregacji śmieci i recyklingu.

Dzieci obiecały, że postarają się być małymi ekologami i będą postępowały tak, żeby chronić naszą planetę.

Małgorzata Przybylska

 

 

Hodowla  rzeżuchy i kwiatów w klasie I b

   

  

Omawiając potrzeby ludzi, zwierząt i roślin pierwszoklasiści w klasie I b wypowiadali się na ten temat na podstawie ilustracji i własnych doświadczeń. Doszli do wniosku, że zapominanie o swoich postanowieniach i obowiązkach może przynosić przykre skutki. Dostrzegli to na podstawie historyjki obrazkowej „Niezapominajka”, w której to piękna roślina doniczkowa zwiędła, ponieważ dziewczynka zapomniała ją podlać.

Dzieci postanowiły założyć na klasowych parapetach kącik z doniczkowymi kwiatami, aby móc się nimi opiekować. 

Zadaniem domowym dla każdego dziecka było założenie hodowli rzeżuchy w czterech pojemnikach. W jednym pojemniku brakowało światła, drugi pojemnik był pozbawiony wody, a trzeci nie posiadał ziemi, bo w nim była wata. Tylko czwarty pojemnik miał spełnione doskonałe warunki do wzrostu. Dzieci doszły do wniosku, że rośliny, aby dobrze rosły potrzebują  gleby, wody, światła i odpowiedniej temperatury.

Każde dziecko przyniosło do klasy swoją hodowlę i pokazało ją innym, a następnie w domu wyhodowane rzeżuchy trafiły do kanapek i sałatek.

Dzieci samodzielnie mogły dojść do właściwych wniosków dzięki prowadzonym w domu obserwacjom.

 

Małgorzata Przybylska

 

 

Konkurs "Ekologiczna choinka"

      

Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż. Większość z nas na pewno czuje magię nadchodzących świąt. Rozmarzeni, ale jednocześnie wciąż świadomi dbałości o nasze środowisko, postanowiliśmy zachęcić uczniów do udziału w konkursie „Ekologiczna choinka”. Konkurs został przeprowadzony pod kierunkiem p. Karoliny Gajewskiej. Zadaniem każdego z uczniów było wykonanie „Eko-Choinki” (im  bardziej „eko” tym lepiej). Efekt był taki, iż w klasach naszej szkoły wyrosły przepiękne ekologiczne choinki.

Wśród nagrodzonych uczniów znalazła się Kinga Czarnecka, uczennica klasy 8c, która zajęła I miejsce w konkursie.

Wyróżnione prace to Agata Braun, Julia Czarnomorzec, Maja Kacprowicz, Lena Rucińska, Aleksandra Wojnarowska, Alicja Zielińska - uczennice z klasy 5b.

Karolina  Gajewska

Jak powstają kryształki soli?

      

Dnia 18.11.2021 r. w klasie II a na edukacji przyrodniczej, uczniowie wykonali doświadczenie. Wykorzystali do tego: słoik, wodę, sól, kawałek włóczki i długą wykałaczkę. Zadaniem uczniów jest obserwacja włóczki, zanurzonej w słonej wodzie. Po dwóch tygodniach dowiedzą się, jak powstają kryształy soli.

Karolina Żuralska

Czy wiesz, że JEŻ...?

         

W poniedziałek 15 listopada 2021 r. świętowaliśmy Dzień Jeża, który w kalendarzu przypada 10 listopada. To sympatyczne zwierzątko jest bardzo pożyteczne, określa się go jako sanitariusz terenów zielonych. Jeże zjadają owady- szkodniki, ślimaki, nawet myszy, które m.in. zagrażają uprawom. Należy je chronić, gdyż jest ich coraz mniej i często giną pod kołami samochodów. Czy wiecie, że jeże zapadają w sen zimowy? Tego wszystkiego dzieci mogły się dziś dowiedzieć z oglądanych filmów: "Przyrodnisie odc.3 - Czy wiesz, że JEŻ..?", "Mój przyjaciel jeż", "15 ciekawostek o jeżach". Słuchaliśmy piosenek, obejrzeliśmy bajkę oraz kolorowaliśmy jeże. W przerwie zarzyliśmy ruchu na sali gimnastycznej. To był b. ciekawy dzień!

jsl

 

Dzieci ze świetlicy o ptakach

      

Gdy robi się chłodno za oknem musimy zaopiekować się ptakami, które zostały u nas na zimę. W ramach tych działań najpierw poznawaliśmy ptaki i ich głosy na podstawie książki Andrzeja G. Kruszewicza "Głosy ptaków". Piękny album pełen zdjęć ptaków i ich opisów wraz z płytą, na której znana lektorka Krystyna Czubówna czyta tekst i wysłuchać można 50 odgłosów ptaków. W trakcie słuchania dzieci rysowały, kolorowały, wycinały i ozdabiały ptaki, które trafią na gazetkę świetlicową.

jsl

W lesie, w parku i w klasie 1a.

   

​​​​

 Przez wiele tygodni uczniowie kl. 1a na lekcjach zajmowali się tematami dotyczącymi lasu i parku.

Były to niezwykle ciekawe zajęcia , ponieważ uczniowie mogli zdobywać wiedzę na spacerach, słuchać wiadomości przekazywanych przez nauczyciela przyrody i biologii. 

Dzieci na podstawie tekstów, ilustracji, własnych doświadczeń omawiały , jak należy zachowywać się w lesie i w parku. Wypowiadały się także o zmianach zachodzących w przyrodzie jesienią.

Rozpoznawały drzewa, dopasowując do nich odpowiednie liście i owoce. Uczniowie poznawali budowę drzewa, nazywając jego elementy.

Mówili o zwierzętach żyjących w lesie i parku, słuchali odgłosów, mówili o odżywianiu zwierząt.

Dla utrwalenia wiedzy , dzieci przynosiły pluszowe zwierzaki, dzieląc się zdobytą wiedzą o nich.

Pod kierunkiem pani J. Michalskiej - nauczycielki plastyki, uczniowie wykonywali prace plastyczno - techniczne.

Powstały przepiękne liście z imionami, jesienne, drzewa, kompozycje z liści, a także zwierzęta.

 

 Pierwszoklasiści wraz z wychowawczynią wykonywali wiele ćwiczeń praktycznych, które usystematyzowały oraz wzbogaciły wiedzę i umiejętności dzieci o lesie i parku.

Marzena Czarnomorzec

 

"Otwarte krajobrazy" - podsumowanie

     

W tym roku włączyliśmy się w naszej szkole w międzynarodowe obchody "Dnia Krajobrazu".

                Tym razem przebiegały one pod hasłem: "Otwarte krajobrazy". Obchodom tym patronuje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w celu szerzenia piękna krajobrazów przyrodniczych okolicy, w której mieszkamy, zdrowotnych i ekologicznych. Temat ma nas zachęcić do poznawania lokalnej przyrody, docenienia jej piękna, wypoczynku na łonie natury, rozwijania wrażliwości, organizacji spacerów i wypraw przyrodniczych. Uczniowie klas 7 wzięli udział w interesującej prelekcji on - line pt. "Rola otwartych krajobrazów” zorganizowanym przez pracowników Welskiego Parku Krajobrazowego. We współpracy z Nadleśnictwem Lidzbark, zorganizowaliśmy spacer dydaktyczny po lesie, w którym wzięli uczniowie klasy 3b. Odpoczywając i poznając piękno naturalnego krajobrazu, odkrywali przy okazji tajniki przyrody.   Zaś uczniowie klasy 7 udali się z pracownikiem Welskiego Parku Krajobrazowego do Lasu nad Welem i wzięli udział w grze terenowej, poznając przy okazji piękno przyrody naszej okolicy.

                               Zorganizowaliśmy także konkurs plastyczny dla uczniów klas 5, 6, 7 i 8 pt. "Otwarty Krajobraz Mojej Małej Ojczyzny". I miejsce w konkursie zajęła uczennica klasy 7 b Nina Sosnowska, II miejsce - uczennica klasy 7c Ewa Skibicka oraz III miejsce uczennica klasy 7 c Natalia Gajewska.

Świetlica szkolna klas 1-3 włączyła się do udziału w obchodach Międzynarodowego Dnia Krajobrazu przypadającego 10 października.

Dzieci obejrzały wiele zdjęć i filmów o naszej okolicy. Odbyły się pogadanki. Zachęcone wykonały prace plastyczne farbami. Jeziora, lasy, rzeka to motyw, który przewijał się najczęściej, ponieważ mamy to szczęście, że wśród nich przyszło nam żyć. Dzięki tym zajęciom rozwijaliśmy wśród dzieci wrażliwość i chęć aktywnego spędzania czasu podczas spacerów i wypraw rowerowych.

 

Las i park w klasie 1b

              

Las i park zawitał do klasy 1 b, a to za sprawą pani Małgorzaty Przybylskiej i wszystkich uczniów. Przez dwa tygodnie października dzieci na zajęciach:

- wypowiadały się o jesiennym lesie i parku na podstawie wielu ilustracji i własnych doświadczeń;

- były w parku i obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie;

- omawiały właściwe zachowanie się w lesie;

- rozpoznawały wybrane drzewa i krzewy oraz ich liście, nazywały ich owoce, poznały budowę drzewa;

- wykonały pracę plastyczną, na której pokolorowały wybrane drzewo, liście i owoce.

- przyniosły do klasy szyszki, jarzębinę i jesienne bukiety dzięki którym znają  barwy ciepłe;

- na plastyce z ususzonych liści wykonały jesienne kompozycje;

- poznały dary lasu; maliny, borówki, jagody, grzyby, orzechy laskowe;

- nazywały  zwierzęta żyjące w  lesie i parku oraz ich pożywienie, a następnie wysłuchały odgłosów tych zwierząt;

- na technice wykonały z papieru niedźwiedzia, lisa, wiewiórkę i ptaszka, a później udekorowały nimi parapet.

To były wspaniałe lekcje, w czasie których dzieci były bardzo aktywne i chętnie wykonywały wszystkie zadania.

                                                                                 Małgorzata Przybylska

 

Wycieczka terenowa klasy III b

      

7 października 2021r. uczniowie klasy III b wzięli udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Krajobrazu pod tegorocznym hasłem: Otwarte Krajobrazy.

Uczniowie wraz z wychowawcą uczestniczyli w wycieczce terenowej i aktywnej lekcji przyrodniczej przeprowadzonej przez p. Bielską z Nadleśnictwa Lidzbark. W trackie zajęć dzieci utrwaliły definicję krajobrazu oraz jego rodzaje. Następnie wspólnie określiliśmy wady oraz zalety krajobrazu miejskiego i otwartego. W trakcie spotkania odbyła się pogadanka na temat dokarmiania ptaków jesienią oraz zimą.

Serdecznie dziękujemy za interesujące zajęcia.

 

        

 

Zbiórka nakrętek w klasie I b

      

We wrześniu uczniowie klasy I b systematycznie zbierali nakrętki, które później wrzucili do specjalnego pojemnika „Serduszka”, które stoi przed Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Lidzbarku. Udokumentowali tę czynność na zdjęciu, które następnie przesłali wychowawczyni. Każde dziecko biorące udział w tej akcji otrzymało dodatkowe punkty z zachowania.

Dzieci w ten sposób starają się dbać o naszą planetę i wspierać chore dzieci.

                                                                                 Małgorzata Przybylska

    

 

Wycieczka do Muzeum Przyrody i Muzeum Etnograficznego w Jeleniu

    

29.09.2021 r. i 30.09.2021 r. uczniowie klasy  2 b i 2 c byli na wycieczce w Muzeum Przyrody i Muzeum Etnograficznym w Jeleniu. Po przyjeździe na miejsce spotkali się z przewodnikiem, który opowiedział dzieciom o eksponatach znajdujących się w muzeum etnograficznym. Drugoklasiści poznali nazwy dawnych narzędzi rolniczych oraz  przedmiotów codziennego użytku, które były wykonane z naturalnych materiałów. Dzieci były bardzo zainteresowane narzędziami i zadawały dużo pytań, na które przewodnik chętnie odpowiadał.

Następnie uczniowie udali się do Muzeum Przyrody, gdzie mogli zobaczyć zwierzęta żyjące w różnych środowiskach. Dzieci usłyszały wiele ciekawostek na temat różnych: ptaków, ssaków, płazów, gadów i owadów.

Po wysłuchaniu interesujących i pouczających informacji drugoklasiści udali się na ścieżkę dydaktyczną, gdzie obejrzeli mrowisko, skakali w dal oraz przeszli po ścieżce sensorycznej.

Dzieciom bardzo podobała się wycieczka.

ŚWIETLICA 1-3 O KRAJOBRAZIE

„Otwarty Krajobraz Mojej Małej Ojczyzny”

    

Świetlica szkolna klas 1-3 włączyła się do udziału w obchodach Międzynarodowego Dnia Krajobrazu przypadającego 10 października.

Dzieci obejrzały wiele zdjęć i filmów o naszej okolicy. Odbyły się pogadanki. Zachęcone wykonały prace plastyczne farbami. Jeziora, lasy, rzeka to motyw, który przewijał się najczęściej, ponieważ mamy to szczęście, że wśród nich przyszło nam żyć. Dzięki tym zajęciom rozwijaliśmy wśród dzieci wrażliwość i chęć aktywnego spędzania czasu podczas spacerów i wypraw rowerowych.

jsl

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA - MYŚLĘ, WIĘC NIE ŚMIECĘ!

Klasa 8 c wzięła udział w akcji "Sprzątanie Świata - myślę, więc nie śmiecę". Postanowiliśmy połączyć przyjemne z pożytecznym i w czasie wyjścia podczas godziny  wychowawczej do parku nad jeziorem posprzątaliśmy śmieci, które tam znaleźliśmy.

Okazało się, że krótki spacer przyniósł sporą ilość zebranych śmieci. Wystarczą małe kroki...

         

SPRZĄTANIE ŚWIATA

Od wielu lat, w trzeci weekend września, w Polsce i innych krajach  na świecie odbywa się akcja zwana „Sprzątanie świata”. Polega ona na zbiorowym lub indywidualnym sprzątaniu śmieci zalegających w miejscach, które nie są do tego przeznaczone, np. w lasach, parkach, przy drogach. Celem tej akcji jest podnoszenie świadomości ekologicznej wszystkich ludzi.

W tegoroczną akcję zaangażowali się także uczniowie młodszych klas z naszej szkoły. W  dniach od 17 do 19 września chętne dzieci, pod opieką rodziców lub starszego rodzeństwa, sprzątały wybrany teren w pobliżu swojego domu. W sprzątanie  zaangażowały się niejednokrotnie całe rodziny. Na załączonych zdjęciach widać efekty pracy naszych uczniów. Nagrodą za wysiłek i czas poświęcony na sprzątanie są dodatnie punkty z zachowania.

 

           

MODA NA RECYKLING

              

2 września 2021 w Warszawie młodzież z kółka plastycznego z naszej szkoły razem z opiekunką i nauczycielką plastyki Justyną Michalską uczestniczyła w Finałowym Pokazie Mody w ramach projektu ekologiczno-edukacyjnego „ Moda na Recykling”. W czerwcu uczniowie ze wszystkich szkół naszej gminy pod okiem projektantki Anny Kubisz przygotowali z elektrośmieci elementy strojów, które podczas pokazu mody miały na sobie modelki: Katarzyna Cichopek, Ida Nowakowska, Paulina Sykut Jeżyna, Tamara Gonzalez Perea , Monika Richardson , Marcela Leszczak , Anna Powierza, Olga Borys i Anna Zejdler-Ibisz. Imprezę poprowadzili Conrado Moreno i Maja Frykowska, a gwiazdą muzyczną wydarzenia była Magda Bereda. Burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek odebrał z rąk szefa Europejskiej Platformy Recyklingu podziękowanie za udział w warsztatach oraz za zaangażowanie w działania edukacyjne, mające na celu podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa, a uczestnicy oprócz podziękowań otrzymali prezenty od sponsorów. Na zakończenie tej pięknej imprezy każdy mógł zrobić pamiątkowe zdjęcie z gwiazdami znanymi z ekranów telewizyjnych oraz zdobyć autografy. Wszyscy byli bardzo dumni, że mogli brać udział w takiej wspaniałej inicjatywie i być jej częścią. Ekologia, recykling są po prostu MODNE! i warto tę modę promować! J.Michalska

 

ROK SZKOLNY 2020/2021

 

   

MODA NA RECYKLING

    

 

22 czerwca 2021 12-osobowa grupa młodzieży z naszej szkoły z nauczycielką plastyki Justyną Michalską uczestniczyła w Warsztatach edukacyjno-ekologicznych  MODA NA RECYKLING.
Akcję prowadziła znana projektantka mody recyklingowej Anna Kubisz.
Przedstawiciele dzieci i młodzieży z wszystkich szkół z terenu naszej gminy pod okiem organizatorów i z pomocą swoich opiekunów tworzyli stylizacje, elementy garderoby, biżuterię i dodatki do strojów z wykorzystaniem elektrośmieci. Wybrane dodatki będą wykorzystane w pokazie mody z udziałem znanych gwiazd, który odbędzie się w wrześniu w Warszawie, a nasi młodzi projektanci już zostali na ten pokaz zaproszeni.
Uczestnikom warsztatów przybliżona została idea recyklingu i ochrony przyrody, ale też pobudzona została ich kreatywność i wyobraźnia.
Z każdą kolejną minutą przybywało pomysłów i powstawały coraz ciekawsze prace.
Dzieci poczuły, że robią coś ważnego, ponieważ towarzyszyły im aparaty i kamera oraz ważne osoby -burmistrz Maciej Sitarek i jego zastępca Janusz Bielecki, pani dyrektor CUW -Justyna Kochalska.
Na zakończenie dzieci otrzymały ciekawe nagrody.
Zabawa była znakomita i już dzisiaj wszyscy cieszą się, że spotkają się ponownie we wrześniu w Warszawie.   JM

 

Klasa II c przyjazna środowisku

Na przełomie maja i czerwca uczniowie klasy 2c omawiali tematy związane ze zbliżającymi się wakacjami.

W związku z tym „wybrali się” palcem po mapie do największych polskich miast: Warszawy, Krakowa, Torunia. Poznali miejsca i zabytki, które warte są uwagi w tych właśnie miejscowościach. Przyjrzeli się również rzece przepływającej przez te miasta, czyli Wiśle. Zobaczyli, gdzie jest jej źródło i ujście. Dowiedzieli się, gdzie znajduje się lewy a gdzie prawy brzeg rzeki.

Następnie wychowawczyni pokazała uczniom inne ciekawe miejsca, które warto zobaczyć w Polsce: dom do góry nogami w Szymbarku, park Mikrokosmos w miejscowości Ujazd, Dream Park w Ochabach, kopalnię soli w Bochni i Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie.

Uczniowie, planując swoje wakacyjne wyjazdy, nauczyli się nazw kierunków świata.

Wychowawczyni zwróciła uwagę uczniom, aby podczas wakacyjnych wypraw nie niszczyli i zrywali roślin, które są pod ochroną: MIKOŁAJEK NADMORSKI, GRZYBIEŃ BIAŁY, CIS POSPOLITY, SZAROTKA ALPEJSKA.

Uczniowie wypracowali również pożyteczne wakacyjne porady związane z opalaniem, zabawą w wodzie, wędrówką w górach, grzybobraniem i powrotem z lasu.

                                                                                                          Lidia Ostrowska

 

Kampania Rowerowy Maj  dla środowiska od  4 do  24 maja 2021r .

     

W ramach kampanii Rowerowy Maj uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły przyjeżdżali do szkoły rowerem, hulajnogą lub rolkami. Ci uczniowie, którzy  uczyli się w systemie online dokonywali aktywności fizycznej po lekcjach, zgłaszając swoją aktywność do nauczycieli.

W związku z akcją, do której przystąpiliśmy kolejny  raz, nauczyciele prowadzili liczne lekcje i dyskusje na temat aktywności fizycznej, jej wpływu na zdrowie fizyczne i psychiczne, a także aktywnej mobilności w ruchu drogowym z wykorzystaniem środków transportu: roweru, hulajnogi, rolek. Na lekcjach przyrody, wychowania fizycznego i na godzinach wychowawczych podejmowano tematy na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego oraz omawiano atrakcyjne szlaki turystyczne w okolicy. Rower zaistniał jako podmiot rysunkowy w pracach plastycznych, technicznych (świetlica)  i na lekcjach umuzykalniających (język niemiecki). Dobrą reklamę do aktywności mobilnej zaprezentowała klasa 3a na lekcji informatyki.

Uczniowie stosując dostępne  aplikacje pochwalić się mogli aktywnością fizyczną i trasami,  które pokonali w ciągu danego dnia.  Uczniowie dzięki kampanii mogli wspólnie spędzić czas wywiązując się z codziennej aktywności fizycznej. Dodatkowo poznawali nowe trasy i okolice sprzyjające do ruchu mobilnego.

 Niniejszy konkurs  miał na celu zaprezentowanie korzyści płynących z aktywności fizycznej, co wpływa na wychowanie dzieci i młodzieży w duchu ekologicznym, czemu sprzyjają uroki naszego miasta, ukształtowanie terenu i położenie miasta w obrębie dwóch parków krajobrazowych.

                                                                                                                                                                                                            G. Wąsiewska

II Powiatowy Konkurs Biologiczny w Działdowie

„ W świecie roślin”

          

31 maja w Działdowie odbył się ostatni etap II Powiatowego Konkursu Biologicznego. W tym roku wiodącym tematem była botanika. W naszej szkole do Konkursu zakwalifikowało się dwoje uczniów: Aronowski  Mateusz z klasy 7b oraz Olga Nowińska z klasy 7a. W Konkursie wzięło udział kilkanaście szkół z powiatu Działdowskiego. W wyniku uczniowskich zmagań, Olga Nowiński uzyskała wyróżnienie za 4 miejsce w Konkursie. Uczniowie zostali nagrodzeni  za udział i osiągnięcia w rywalizacji atrakcyjnymi nagrodami.

Spacer dookoła Małego Jeziorka w 3 a

   

24.05.2021 r. uczniowie klasy 3a odbyli krótką wycieczkę dookoła Małego Jeziorka w Lidzbarku. Poznali jezioro jako ekosystem wodny oraz życie zwierząt i roślin nad wodą i w wodzie. Uczniowie mogli podziwiać wspaniałe kaczki pływające po jeziorze, zobaczyli krążące ważki i nartniki unoszące się na powierzchni wody. Na własne oczy widzieli szuwary, w których rosły trzciny i pałki wodne. Udało im się również zobaczyć pływające ryby, a wokół jeziora rosnące olchy czarne. Wcześniej na zajęciach w szkole uczniowie poznali podział wód na płynące i stojące, a podczas wycieczki mogli dostrzec różnice pomiędzy tymi wodami. Omówili również stany skupienia wody oraz jej krążenie  w przyrodzie i zwrócili uwagę na to, jak oszczędzać wodę na co dzień, gdyż woda to bezcenny dar.

Na koniec wycieczki dzieci zawędrowały do parku sportowo-rekreacyjnego.

Była to wspaniała lekcja przyrody.

                                                                                  Małgorzata Przybylska

Uczniowie klasy 3 a poznają polskie góry oraz polskie parki narodowe

   

28 kwietnia w klasie 3 a uczniowie realizowali temat: „W parku narodowym”, a  29 kwietnia „Chrońmy, to co najcenniejsze” i pogłębiali swoją wiedzę o polskich parkach narodowych. Omówili zasady zachowania się w nich, a następnie rozpoznawali i nazywali rośliny i zwierzęta objęte ochroną i  wyodrębnili te, które  zagrożone są  wyginięciem. Na lekcji plastyki wykonali plakat wybranego przez siebie parku, a na kółku artystycznym ( jeszcze zdalnie )  wykonali medal „Przyjaciela środowiska”.  W kolejnym tygodniu „wybrali się w góry” utrwalając swoją wiedzę przyrodniczą. Było to możliwe dzięki polskiej mapie.

                                                                                                                                      Małgorzata Przybylska

 

Dzień Ziemi w klasie I a

22.04.22 r. w naszej klasie obchodziliśmy Dzień Ziemi. Z tej okazji uczniowie, z pomocą krótkiej prezentacji wyruszyły w multimedialną podróż, gdzie przewodnikiem była planeta Ziemia. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek m.in. dlaczego warto dbać o środowisko. Po obejrzeniu filmu edukacyjnego, uczniowie wykonali quizy tematyczne. W wolnym czasie, dzieci posprzątały swoją najbliższą okolicę.

,,Nasza planeta – nasz dom”

Karolina Zalewska

 

Dzieci z klasy 3 a sprzątają Ziemię

 

   

 

22.04.2021 r. nasza planeta Ziemia obchodziła swoje święto. W tym dniu na zajęciach online pani Małgorzata Przybylska pokazała dzieciom film edukacyjny mówiący o tym kiedy i dlaczego powstało święto Ziemi, a na prezentacji  „Dzień Ziemi” poznano kodeks ekologa i omówiono bardzo ważny temat dotyczący  segregacji śmieci. Dzieci obiecały, że będą oszczędzały energię, wodę i jedzenie, a w najbliższych dniach posprzątają lasy, parki i swoje podwórka.

                                                       

  Małgorzata Przybylska

 

 

Mała świetlica - w harmonii z przyrodą.

               Podczas zajęć  pozalekcyjnych  na świetlicy dzieci uczestniczą w różnorodnych  zajęciach  plastycznych, technicznych. Tematyką prac dzieci jest nasza przyroda, zwierzęta, środowisko. Dzieci dostrzegają piękno przyrody i ukazują to w malowniczy sposób, wykonując szereg prac. Zdobywają wiedzę o świecie  i o tym  jak należy dbać o planetę Ziemię. Recykling to pojęcie znane dzieciom i dlatego wykorzystujemy powtórnie materiały do tworzenia i  konstruowania. Są to kartony, rolki od papieru, kapsle, korki i itp. Do prac twórczych  wykorzystujemy materiały przyrodnicze: liście  kasztany, patyki, suszone kwiaty a nawet kamyki.  Rozwijamy zdolności twórcze, artystyczne. Dostrzegamy  dary przyrody i otaczającego nas środowiska. Miło spędzamy czas  oraz chętnie przebywamy w otoczeniu przyrody na boisku szkolnym. O wiośnie i przeżyciach związanych z jej pięknymi obliczami moglibyśmy długo opowiadać i wsłuchiwać się w śpiew paków.  Nasz zachwyt wyrażaliśmy w słowach i w pracach plastycznych. W sali pojawiły się wiosenne kwiaty, kwitnące drzewo, biedronki i motyle.  Kwiecień to miesiąc, w którym wyjątkowo dużo uwagi poświęca się ochronie przyrody i ekologii. Uczymy się dbać o segregowanie odpadów, o oszczędzanie energii, o poszanowanie drzew i krzewów, przeprowadzamy pogadanki, dzieci kolorują kolorowanki. Przypomnieliśmy sobie, co zawdzięczamy przyrodzie i  jak musimy postępować, aby ją chronić.

  

Nasze prace: Domy  i  miasto z kartonu, Pani wiosna, kwietne drzewo, Zwierzęta leśne i domowe z recyklingu, Prace z materiałów przyrodniczych : kasztanów , żołędzi,  liści kamieni; Recykling : zabawa z kamerą  i mikrofonem- narzędzia do pracy dla dziennikarza.

gw jsl

Dzień Ziemi w klasie 2 c

    

22 kwietnia uczniowie klasy 2 c obchodzili Dzień Ziemi. Podczas zdalnej lekcji obejrzeli film edukacyjny na temat tego święta. Dowiedzieli się, co mogą zrobić dla swojej planety, żeby była czysta. Ponadto uczniowie odczytali z podziałem na role „Niewielki, ale śliczny Wiosenny Teatrzyk Ekologiczny”. Z jego treści dowiedzieli się, jak dbać o środowisko i dlaczego to takie ważne. Podczas lekcji przypomnieli również, na czym polega segregacja śmieci, utrwalili pojęcie recykling. W ramach wychowania fizycznego uczniowie klasy 2 b indywidualnie sprzątali najbliższą okolicę ich miejsca zamieszkania.

Każdy uczeń został nagrodzony za tę akcję dyplomem ekologa. Na technice wykonali Ekoludka z odpadów wtórnych.

                                                                                              Lidia Ostrowska

Z okazji międzynarodowego Dnia Ziemi obchodzonego corocznie 22 kwietnia, zorganizowaliśmy w naszej szkole dla klas 5, 6 i  7 konkurs na plakat dotyczący właśnie tego święta. Wygrała go uczennica klasy 6 a Nina Sosnowska. Pamiętajmy, by dbać o nasza planetę nie tylko w kwietniu, ale cały rok, gdyż jest to miejsce, które nas karmi i daje miejsce do życia.

dks

 

Tematyka proekologiczna na lekcjach chemii i geografii

Rozwój cywilizacji wprowadził do naturalnego środowiska poważne i nieodwracalne zmiany.

Negatywne skutki działalności człowieka można obserwować w najbliższym otoczeniu.

Młodym ludziom należy uświadamiać związek przyrody z człowiekiem. Dlatego tez na lekcjach chemii i geografii w klasie 7 omawiano zagadnienia związane z ekologią.

Jednym z tematów na lekcji chemii był „Zanieczyszczenia wód i ich ochrona”. Uczniowie poznali przyczyny zanieczyszczeń wód i sposoby zapobiegania tym zanieczyszczeniom. Podczas zajęć wyjaśniono zagrożenia związane z ekologią, uczono odpowiedzialności za swoje środowisko.

Na lekcjach geografii realizowano temat „ Zanieczyszczenia środowiska przyrodniczego. Uczniowie poznali źródła zanieczyszczę środowiska przyrodniczego, w tym atmosfery, wód i powietrza.

Przeprowadzone zajęcia przyczyniły się do wzrostu świadomości ekologicznej i kształtowanie właściwych postaw.

 

Lucyna Talarowska

 

Dnia 17.03.2021r. podczas godziny wychowawczej w klasie 5A, zapoznano się z tematem: CZY JESTEM CZŁOWIEKIEM EKOLOGICZNYM ? W trakcie lekcji, uczniowie rozmawiali na temat odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego. Zwracali uwagę na szacunek do przyrdy, zasady przestrzegania ochrony przyrody oraz przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska. Uczniowie znają zasady ekologicznego trybu życia tj. oszczędzania wody, energii, zmniejszania ilości odpadów. Temat ten zainspirował uczniów, do przestrzegania i aktywnego działania na rzecz ochrony przyrody.                                    

Magdalena Kornowska

 

Hodowla rzeżuchy w klasie I a

     

 

Przed Wielkanocą uczniowie z klasy I a posieli rzeżuchę. Wykorzystali do tego pojemniki, watę oraz nasiona. Zadaniem uczniów było codzienne podlewanie rośliny.Niektórzy pięknie ozdobili swoje rzeżuchy dodatkami wielkanocnymi. Dzięki bezpośredniej obserwacji dzieci mały możliwość poznania cyklu rozwoju rośliny oraz nauczyły się systematycznej pielęgnacji.

Karolina Zalewska

 

 

NA LEKCJACH BIOLOGII

Na lekcjach biologii w klasie 6 oraz 8  zrealizowaliśmy z uczniami wiele tematów dotyczących form ochrony przyrody, znajomości gatunków chronionych, znaczenia różnych grup organizmów w przyrodzie i dla człowieka min. Znaczenie poszczególnych grup kręgowców i bezkręgowców w przyrodzie i dla człowieka, Gatunki chronione, Funkcjonowanie ekosystemów, człowiek i środowisko, Zadania ekologii.  W klasach 4 na przyrodzie uczniowie także zapoznali się z tematami dotyczącymi przyrody np. Odkrywamy tajemnice życia w wodzie, Poznajemy świat organizmów.

Na godzinie wychowawczej poruszaliśmy tematy dotyczące ochrony przyrody oraz zasad poruszania się po obszarach chronionych.

Na zajęciach Koła Biologicznego także rozwijaliśmy tematy dotyczące środowiska min. dzieci wykonały prezentacje multimedialne pt. „Poznajemy bezkręgowce” czy „Poszukujemy wiosny”.

W naszej szkole zorganizowano także konkurs dla uczniów klas 5 – 7 na prezentację dotyczącą Obchodów Światowego Dnia Ziemi.

                                                                                                                                                                                             DKSosnowska

 

 

Klasa 2 c w walce o środowisko

   

W klasie 2c pierwsze dni kwietnia poświęcone były kolejnym tematom związanym ze środowiskiem.

Uczniowie na podstawie tekstów literackich odkryli, jakie zagrożenia dla leśnych zwierząt stanowią ludzie. Wspólnie z wychowawcą tworzyli apel leśnych zwierząt do człowieka. Ponadto dowiedzieli się, jak człowiek wpływa na środowisko, jakie są jego przyjazne i szkodliwe zachowania dla środowiska. Przeczytali również, czym są parki narodowe i pomniki przyrody.

Na kolejnych lekcjach poznali cztery żywioły: wodę, powietrze, ogień i ziemię. Dowiedzieli się, w jaki sposób ludzie wykorzystują żywioły, jakie niebezpieczeństwa są związane z żywiołami i w jaki sposób ludzie mogą zapobiegać klęskom żywiołowym.

Utrwalili również pojęcie recyklingu.  Odpowiedzieli na pytanie, dlaczego nie wszystkie śmieci powinny trafić do kosza, które z nich nadają się do powtórnego przetworzenia.

Na jednej z lekcji czytali z podziałem na role „Niewielki, ale śliczny Wiosenny Teatrzyk Ekologiczny”, na podstawie którego sformułowali tezy związane z ochroną środowiska.

Na lekcjach plastyki i techniki wszyscy uczniowie zaprojektowali zielone, ekologiczne osiedla.

Lidia Ostrowska

 

 

Hodowla fasoli w klasie 3 a

 

    

 

26 marca na zajęciach  on-line z przyrody uczniowie klasy 3a zgodnie z instrukcją z podręcznika i pod kierunkiem nauczycielki  pani Małgorzaty Przybylskiej założyli własne hodowle fasoli.  Przypomnieli sobie warunki wzrostu i rozwoju roślin, aby właściwie w domu je pielęgnować.  Przez dwa tygodnie  dokonywali obserwacji, a swoje spostrzeżenia notowali w zeszytach za pomocą rysunków.  9 kwietnia  na kolejnej lekcji on-line  wymienili się swoimi doświadczeniami i pokazali  wyhodowane przez siebie rośliny.  Doszli do wniosku, że nie z każdego nasiona urośnie roślinka i że potrzebuje ona do swojego wzrostu dogodnych warunków i właściwej pielęgnacji.

W klasie 3a są wspaniałe ogrodniczki i wspaniali ogrodnicy, którym wyrosły okazałe rośliny.

                                                                                         

    Małgorzata Przybylska

 

 

Ziemia naszym domem

   

Na zajęciach  w klasie 1b przy różnych okazjach poruszany jest temat ochrony środowiska                         i konieczności dbania o naszą planetę. Jednak w miesiącu marcu tym zagadnieniem zajmowaliśmy się szczególnie. Realizowany był blok tematyczny: ZIEMIA NASZYM DOMEM. Obejmował on następujące tematy:

Chcemy żyć w czystym środowisku

Hałas nam szkodzi

Mamy sposoby na śmieci

Co możemy zrobić dla środowiska?

Mali ekolodzy

Uczniowie podczas tych zajęć brali udział w rozmowach na temat dbania o środowisko. Wypowiadali się na podstawie ilustracji z podręcznika, czytanki, wiersza, inscenizacji, jak również własnych doświadczeń. Dzieci przypomniały zasady segregowania śmieci, rozróżniały przyjemne i szkodliwe odgłosy z otoczenia, uczyły się śpiewać piosenkę o tematyce ekologicznej pt. „Kocham świat”.

Wykonały ozdoby lub zabawki, w których wykorzystały domowe odpadki. Przygotowały także prace plastyczno- techniczne pt.” Jak dbam o środowisko”.

Irena Machujska

 

Szkoła Przyjazna środowisku

Oto tematy realizowane na zajęciach w klasie 3 a przez panią Małgorzatę Przybylską:

  • Pomagamy zwierzętom   przygotować się do zimy  - wykonanie plakatów– ( 19.11.2020 r. );
  • Ptaki odlatujące, pozostające i przylatujące  zimą  , ich dokarmianie  ( 19.11.2020 r. ) ;
  • Prowadzenie obserwacji jesiennej przyrody, omawianie zmian w przyrodzie we wrześniu, październiku i listopadzie. Ptaki odlatujące, pozostające i przylatujące  zimą  , ich dokarmianie , przygotowywanie się zwierząt do zimy ( 09.10.2020 r. )
  • Dbam o swoje zwierzę - sposoby opieki nad nimi, prośby zwierząt, ( 18.11.2020 r. );
  • Zwiastuny wiosny – rozmowa o zmianach zaobserwowanych w przyrodzie w marcu. Omówienie wiosennych kwiatów będących pod ochroną ( 05.03.2021 r. )
  • Wiosna – rośliny, zwierzęta, zjawiska pogodowe. „Nie zrywać” pisanie opowiadania na temat kwiatów będących pod ochroną. ( 22.03.2021 r. )
  • Śladami wiosny – ustne i pisemne opisy kwitnącej rośliny – opis krzewu forsycji                       ( 24.03.2021r. )
  • Wiosenna hodowla roślin – założenie hodowli fasoli.  Zmiany, jakie zachodzą w przyrodzie. Pogoda i świat przyrody ożywionej. Rozmowa na temat niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą burza. Ustalenie bezpiecznych zachowań. ( 26.03.2021 r. )
  • Zmiany w przyrodzie w kwietniu na podstawie kalendarza, podręcznika i własnych doświadczeń. Wiosenne zwyczaje ptaków. Wypowiedzi opisujące kwiaty jabłoni, gruszy i śliwy na podstawie ilustracji. Wiosenne drzewko – wykonanie pracy przestrzennej. ( 26.06.2021 r. )

 

Sukcesy naszych uczniów

W lutym 2021 r. odbyły się wojewódzkie eliminacje konkursów przedmiotowych, organizowane przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie.

Laureatką konkursu biologicznego została uczennica klasy 7a Olga Nowińska przygotowywana przez             

 p. D. Kalinowską-Sosnowską.       

 

Finalistką konkursu geograficznego została również Olga Nowińska przygotowywana przez p. L. Talarowską

Jesteśmy niezwykle dumni z sukcesów naszej uczennicy.

      

 

W 3b wiosna tuż, tuż...

Podczas nauczania hybrydowego kl. 3b poruszała tematy dotyczące wiosny.

Rozmawialiśmy na temat zmian w przyrodzie wiosną, o zwiastunach wiosny. Szukaliśmy i wyjaśnialiśmy poetyckich określeń. Redagowaliśmy wywiad z wiosną. Była także zabawa dramowa - budzenie się roślin i zwierząt z zimowego snu. Przypomnieliśmy sobie przysłowia.

Poza tym sala lekcyjna wypełniła się wiosennymi dekoracjami. Powstały przepiękne kwiaty, plakaty, biedronki wykonane przez uczniów.

Wszystko to dlatego, że  z utęsknieniem czekamy na tę wspaniałą porę roku.

Nowa galeria W 3b wiosna tuż, tuż... została dodana do albumu fotograficznego

      

 

Klasa 2c przyjazna środowisku

 

Już we wrześniu uczniowie klasy 2c zdefiniowali pojęcie krajobrazu i wskazywali jego elementy. Dowiedzieli się, które kolory oznaczają na mapie tereny położone na różnej wysokości. Poznali charakterystyczne cechy krajobrazu nizinnego, wyżynnego i górskiego.

Następnie uczniowie wskazywali gatunki ptaków, które odlatują na zimę do ciepłych krajów i te, które pozostają w Polsce. Razem z wychowawcą podczas jednej z lekcji opisywali wygląd sójki.

Pod koniec września uczniowie klasy 2c wraz z wychowawcą poruszali tematy związane z jesienią. Na początku przypomnieli sobie kalendarz pór roku, następnie wskazali, kiedy rozpoczyna się kalendarzowa jesień. Przyjrzeli się jesieni na polu, w sadzie i w ogrodzie. Odpowiedzieli na pytania, jakie owoce i warzywa zbiera się jesienią, czym się różni ogród warzywny od sadu, które owoce rosną na drzewach, a które na krzewach. Poznali też narzędzia ogrodnicze i dowiedzieli się, które części roślin są jadalne.

W połowie października uczniowie poznali skarby lasu. Dowiedzieli się, jakie są rodzaje lasów i które drzewa w nich rosną. Opisywali liście i owoce wybranych drzew. Wskazywali nazwy zwierząt mieszkających w lesie. Wspólnie ustalili zasady zachowania w lesie. Również w październiku uczniowie klasy 2c poznali niektóre gatunki grzybów. Nauczyli się rozróżniać te jadalne od trujących.

Na początku listopada wychowawca poruszał tematy związane ze zbliżającą się zimą. Uczniowie oglądali film edukacyjny na temat przygotowań zwierząt do zimy. Również w tym miesiącu uczniowie poznali bogactwa Ziemi: węgiel, kreda, piasek, sól. Dowiedzieli się również, jakie zjawiska atmosferyczne można obserwować w poszczególnych porach roku. Poznali przyrządy służące do obserwowania przyrody (termometr, deszczomierz, wiatromierz).

W grudniu uczniowie, oglądając albumy o zwierzętach, wskazywali grupy zwierząt( ssaki, ptaki, gady, ryby) i ich charakterystyczne cechy.

22 grudnia uczniowie powitali kalendarzową zimę. Wskazywali zmiany, jakie zaszły w przyrodzie. Przy okazji omawiania lektury poznali lodową krainę- Antarktydę i zwierzęta ją zamieszkujące.

W styczniu uczniowie zdefiniowali kontynent. Poznali nazwy 7 kontynentów i ich mieszkańców oraz  5 oceanów.

21 marca uczniowie szukali zwiastunów wiosny w lesie, na łące i w ogrodzie. Poznali wiosenne kwiaty i krzewy. Dowiedzieli się, które rośliny są chronione. Również w tym miesiącu uczniowie obejrzeli film edukacyjny pt. „Od kwiatu do owocu” i poznali wiosenne prace w polu i w ogrodzie.

Na początku kwietnia uczniowie dowiedzieli się, jak rozmnażają się zwierzęta: ssaki, ptaki, płazy i owady.

                                                                                                          Lidia Ostrowska

 

WITAJ WIOSNO!

Dzieci z małej swietlicy od kilkunastu dni przygotowywały sie na przyjscie wiosny. W swietlicy odbywały sie zajęcia mające na celu uswiadomienie dzieciom, czym charakteryzuje się przyjście tej wyczekiwanej pory roku. W tym celu przeprowadzono szereg zajęć plastyczno-techniczynych, sportowych, czytelniczych. Dzieci z chęcią przygotowywały ozdoby wiosenne i wsłuchwały sie w śpiew ptaków.

      

 

Biblioteka poleca!

Autorką i ilustratorką książki jest Misha Maynerick Blaise. Na co dzień zajmuje się budownictwem ekologicznym, a w wolnych chwilach czyta w łóżku, pływa i ogląda ogród swojego męża. Lubi też omawiać wielkie idee przy filiżance mocnej perskiej herbaty.

Czy wiecie, że podstawowym sposobem pozyskiwania energii przez ludzi jest spożywanie słońca? Czy przypuszczaliście, że w waszych ciałach aż roi się od mikroorganizmów? Dacie wiarę w to, że rośliny są świadome otoczenia i potrafią odczuwać oraz reagować na świat w sposób znany ludziom? To tylko trzy z wielu interesujących faktów o świecie, które możecie poznać dzięki tej szczególnej książce.
Po lekturze tej niezwykłej opowieści o głębokiej wzajemnej więzi, łączącej ludzi z otaczającym ich wszechświatem będziecie w stanie zrozumieć cykl zadziwiającego życia. Jesteście na to gotowi? „Zadziwiające życie. Dlaczego każdy z nas jest wszechświatem?” to doskonała propozycja nie tylko dla młodych naukowców zafascynowanych tym, jak działa świat. To także świetny podręcznik dla rodziców, którzy chcieliby odpowiedzieć na wszystkie pytania swoich ciekawskich latorośli. Ta bogato ilustrowana książka w przystępny sposób pozwoli wam poszerzyć wiedzę i doskonale się bawić, wspólnie odkrywając tajemnice wszechświata.
Po lekturze „Zadziwiającego życia…” spojrzycie na otaczający was świat zupełnie inaczej!

Okładka książki: Zadziwiające życie!

Dokarmianie ptaków!

Dzieci z klas  I b i I c  pomagają  ptakom przetrwać tegoroczną, dosyć mroźną i śnieżną,  zimę. Do szkoły przyniosły kolejny karmnik i zapas karmy.  Dzięki takiej postawie naszych uczniów wiele ptaków ma szansę przeżyć ten trudny dla nich okres. Dzieci z klas  I b i I c  pomagają  ptakom przetrwać tegoroczną, dosyć mroźną i śnieżną,  zimę. Do szkoły przyniosły kolejny karmnik i zapas karmy.  Dzięki takiej postawie naszych uczniów wiele ptaków ma szansę przeżyć ten trudny dla nich okres.

Nowa galeria Dokarmianie ptaków została dodana do albumu fotograficznego.

    

  

Czego potrzebują do życia rośliny?

Dnia 1.02.2021 r., w klasie I a, pod okiem pani Karoliny Zalewskiej odbyły się zajęcia
z edukacji przyrodniczej, na której dzieci dowiedziały się, czego potrzebują do życia ludzie, rośliny oraz zwierzęta. Z tej okazji uczniowie posiali rzeżuchę w klasie. Do posiania przygotowaliśmy: płaskie naczynie, watę, nasiona oraz wodę. Zadaniem uczniów jest codzienne podlewanie klasowej rośliny.

Nowa galeria Czego potrzebują do życia rośliny? została dodana do albumu fotograficznego

   

I a pomaga ptakom przetrwać zimę.

Uczniowie z klasy Ia aktywnie przyczyniają się do dokarmiania ptaków w czasie zimy. Część uczniów przyniosła do szkoły własnoręcznie wykonane karmniki oraz karmy dla ptaków.  Dziękujemy!

   

    

ZAWÓD LEŚNICZEGO

Dnia 18.01.2021r. w klasie 1a, pod okiem pani Karoliny Zalewskiej, odbyły się zajęcia z edukacji przyrodniczej, na których dzieci poznały zawód leśniczego oraz jego obowiązki w trakcie trwania zimy. Z tej okazji, odwiedził nas online leśniczy z Nadleśnictwa Orneta w Leśnictwie Wałsza - Ireneusz Zalewski. Opowiedział uczniom jak dbać o zwierzęta zimą. Pokazał karmniki, swój gabinet oraz leśniczówkę, w której mieszka. Po lekcji, dzieci udały się do szkolnego ogrodu, aby zawiesić karmę dla ptaków, którą otrzymały od naszego gościa. Dziękujemy serdecznie leśniczemu - panu Ireneuszowi Zalewskiemu za niezwykle ważną i ciekawą lekcje.

   

Nowa galeria Zawód Leśniczego została dodana do albumu fotograficznego.

"Prezentacja wybranego bezkręgowca"

Na zajęciach Koła Biologicznego uczniowie wzięli udział w konkursie pod tytułem; "Prezentacja wybranego bezkręgowca".

I miejsce w tym konkursie zajęła Nikola Lis z klasy 6b - gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia wygranej prezentacji :) 

 

ROK SZKOLNY 2019/2020

„Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”

 

Nasi uczniowie, jak co roku, wzięli udział  w kolejnej edycji konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Czteroosobowej ekipie z naszej szkoły udało się dojść do trzeciego, parkowego  etapu konkursu, który odbył się 9 stycznia 2020 roku w siedzibie Welskiego  Parku Krajobrazowego w Jeleniu. Olga Nowińska, Wiktor Chojak, Filip Kłosowski oraz Aleksander Twardowski wywalczyli   drużynowo II miejsce w konkursie. Olga zaś zajęła I miejsce indywidualnie uzyskując najwyższą liczbę punktów spośród wszystkich uczestników Konkursu. Uczniów przygotowywała Dorota K-Sosnowska.

Uzyskanie certyfikatu: „SZKOŁA PRZYJAZNA ŚRODOWISKU”

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Uzyskanie certyfikatu: „SZKOŁA PRZYJAZNA ŚRODOWISKU”.

29 listopada br. w Olsztynie, pan dyrektor Janusz Ławicki wraz z p. Dorotą K – Sosnowską wzięli udział w uroczystej gali odebrania certyfikatu „Szkoła przyjazna środowisku”.

Tytuł ten był efektem kilkuletniej współpracy całej społeczności szkolnej : uczniów, nauczycieli, rodziców, społeczności lokalnej na rzecz ochrony środowiska. Szkoła aktywnie zaangażowała się w wiele projektów na skalę gminną , powiatową, wojewódzką i ogólnopolską, by wypracować postawy proekologiczne i przyjazne środowisku oraz rozwijać i podnosić poziom świadomości ekologicznej u całej społeczności szkolnej. Nasze starania i wysiłki zostały w pełni docenione. Uzyskany przez nas certyfikat, jest dla nas mobilizacją do dalszej współpracy z całym środowiskiem szkolnym i poza szkolnym na rzecz naszego wspólnego dobra, jakim jest zamieszkiwana przez nas planeta: Ziemia, ze wszystkimi jej mieszkańcami nazwanymi kiedyś przez św. Franciszka z Asyżu naszymi mniejszymi braćmi.

Wolontariusze  w  lidzbarskim  „Przytulisku”  dla  zwierząt

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wolontariusze w lidzbarskim „Przytulisku” dla zwierząt.

    

W sobotę 23 listopada 2019 roku grupa wolontariuszy naszej szkoły: Oliwier  Cupał,  Lena  Kramkowska,  Nikola  Lis,  Lucyna  Łożyńska  z  klasy  Vb  oraz  Antek  Brzóska,  Marysia  Kusiak,  Natalia  Rudnik  z  klasy  Vc  pod  opieką  p.  Karoliny  Gajewskiej  udali  się  z  wizytą  do  schroniska  dla  bezdomnych  zwierząt.  Dzieci  przyszły  do  piesków  z  prezentami  w  postaci  karmy  oraz  zabawkami.

Celem  sobotniej  akcji  była  chęć  niesienia  pomocy  w  pracach  porządkowych,  poprawa  standardu  pobytu  w  schronisku,  a  także  wyprowadzenia  zwierząt  na  spacer.

Ta  wizyta  to  znakomity  przykład  tego,  że  warto  uczyć  młodych  miłości  i szacunku  do  „braci  mniejszych”.  Warto  zaszczepiać  w  uczniach  jak  najwięcej  pozytywnych  wartości,  uwrażliwiać  na  nieszczęście  i  wpoić  chęć  niesienia  pomocy  potrzebującym.  Uczyć  przyjaznego  stosunku  do  wszystkich  zwierząt,  tych  mieszkających  w  naszych  domach  i  tych,  dla  których  domem  jest  niestety  schronisko.

Karolina Gajewska

   

NIESAMOWITA LEKCJA PRZYRODY

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Niesamowita lekcja przyrody.

    

6 listopada 2019 r. uczniowie kl. 2 a i 2 b pod opieką pań Małgorzaty Przyblskiej, Marzeny Czarnomorzec i Małgorzaty Raczyńskiej wybrali się na wycieczkę do Rudy. Uczestniczyli tam w zajęciach edukacyjno- przyrodniczych. Zajęcia dotyczyły tematu "Jak zwierzęta przygotowują się do zimy" i przeprowadzone były przez panią Anitę Pomierską - edukatora przyrodniczego. Oglądając wspaniałą prezentację, słuchając wiadomości, uczniowie poznali różne sposoby przygotowania zwierząt do zimy, strategie jej przetrwania, schronienia zwierząt na zimę, zwierzęta zapadające w sen zimowy, przygotowujące zapasy, ptaki odlatujące i pozostające w Polsce na zimę.

Kolejną częścią zajęć było wykonanie pracy plastycznej- ,, Rudy lisek" i stworzenie karty pracy przedstawiającej leśne zwierzęta.

Następnie dzieci udały się na edukacyjny spacer, podczas którego mogli zaobserwować zmiany zachodzące w przyrodzie późną jesienią.

Na koniec odbyło się ognisko.

Cały wyjazd był wspaniałą lekcją przyrody.

Fakultet „Przyroda” na niemieckim internetowym uniwersytecie „Kinderuni” 

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Fakultet "Przyroda" na języku niemieckim.

 

 

Chętni uczniowie z klas piątych pod opieką pani Barbary Lewandowskiej dołączyli w bieżącym roku szkolnym do międzynarodowego projektu Goethe- Institut, który stworzył niemiecki internetowy uniwersytet dziecięcy – KinderuniUczniowie zostali studentami tego uniwersytetu: oglądają poprzez Internet wykłady w domu i na zajęciach dodatkowych z języka niemieckiego,  a następnie wykonują ćwiczenia sprawdzające w trzech fakultetach: „Człowiek”, „Natura” i „Technika” na bezpłatnej platformie internetowej. Profesor Einstein, jego rezolutna asystentka Sophie Schlau i sympatyczny robot JOWO wyjaśniają dzieciom w sposób zrozumiały – w formie zabawy – złożone zjawiska przyrodnicze.

 Fakultety odpowiadają  sferom, które otaczają dzieci w życiu codziennym. Fakultet „Natura” porusza problemy świata roślin i zwierząt,  odpowiada między innymi na pytania: dlaczego muszla szumi i czy słoneczniki obracają się za słońcem.  KINDERUNI opiera się na zasadach przyswajania wiedzy przez dzieci. Nauka powinna budzić zaciekawienie i sprawiać przyjemność. Wykłady przeplatają się z interaktywnymi zadaniami: po każdym wykładzie, trwającym sześć do dziesięciu minut, otwiera się pole zadań. Rozwiązując zadania, dziecko utrwala świeżo zdobytą wiedzę. Zadania opierają się na materiale z wykładu, a ponadto motywują młodych studentów do samodzielnego wnioskowania, dokonywania porównań i do kreatywnego myślenia. Jednym z celów niemieckiego internetowego uniwersytetu dziecięcego jest pokazanie, że każde zjawisko z życia codziennego można wyjaśnić w sposób naukowy. Ambicją KINDERUNI jest poszerzać horyzonty dziecka, uczyć je patrzeć na świat z nowej perspektywy i kształtować nawyk weryfikowania zdobytej wiedzy w codziennym życiu. 

Przy nauce języka niemieckiego stosowana jest metoda CLIL (Content and Language Integrated Learning; nauczanie języka zintegrowane z przedmiotami fachowymi). Wiele szkół w Europie środkowej i zachodniej czerpie inspirację z tego rodzaju metody nauczania języków obcych i stosuje w praktyce metodę CLIL. Decydujące są przy tym trzy argumenty: po pierwsze – udział ucznia w doświadczeniach empiryczno-eksperymentalnych, zwłaszcza przyrodniczych, które odgrywają istotną rolę w procesie przyswajania sobie języka obcego; po drugie – uczenie się języka obcego w autentycznym kontekście; po trzecie – możliwość wypróbowania konstrukcji słownych na konkretnych i dających się opisać obiektach i procesach. Dlatego metoda CLIL nie tylko urealnia perspektywę sukcesu w procesie uczenia się języka obcego, ale również rozwija umiejętności komunikacyjne. Zdobywając wiedzę na Kinderuni uczniowie uczą się również świadomego korzystania z mediów i kompetentnego korzystania z technologii komputerowej. Natomiast w celu zainteresowania uczniów projektem zastosowano gamifikację, czyli wprowadzono elementy gry w sytuacjach nie związanych z grami 

 

Życzymy uczniom wytrwałości i powodzenia.

Las w klasie 2a

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Las w klasie 2a.

     

Las zawitał do klasy 2 a , a to za sprawą pani Małgorzaty Przybylskiej i wszystkich uczniów. Przez cały tydzień października dzieci na zajęciach uczyły się o lesie:

- wypowiadały się o jesiennym lesie na podstawie wielu ilustracji, zebranych książek i własnych doświadczeń;

- omawiały właściwe zachowanie się w lesie;

- rozpoznawały wybrane drzewa i krzewy oraz ich liście, nazywały ich owoce, poznały budowę drzewa i krzewu;

- wspólnie opisały brzozę, a samodzielnie kasztanowca;

- wypełniły kartę obserwacji wybranego drzewa, zrobiły odcisk jego kory i   liścia;

- przyniosły do klasy jesienne bukiety i zrobiły jesienne drzewka bonsai;

- poznały dary lasu; jeżyny, borówki, poziomki, grzyby;

- wykorzystując atlasy grzybów rozróżniały je na jadalne, niejadalne i trujące;

- poznały znaczenie grzybów dla roślin, leśnych zwierząt i człowieka;

- wymieniły zasady właściwego zbierania grzybów;

- wykonały grzyby do klasowej makiety lasu;

- gromadziły informacje o pracy obserwatora przyrody i o najmniejszych przedstawicielach leśnej fauny- nazywały drobne zwierzęta żyjące w dolnych partiach lasu i ich pożywienie;

Poznajemy drzewa i krzewy Polski

 

W październiku br. uczniowie klas 5 i 6 naszej szkoły wzięli udział w zajęciach terenowych pt. „Poznajemy drzewa i krzewy Polski”. Pogoda bardzo nam sprzyjała więc lekcja na świeżym powietrzu okazała się nie tylko pożyteczna, ale także przyjemna. W podmiejskim parku zebraliśmy liście drzew i krzewów  potrzebne do zrobienia zielnika, w końcu warto znać rośliny, które stale towarzyszą naszemu życiu.

Wypad na łono natury

Dnia 23 września  2019 uczniowie klas I-III, podobnie jak ich starsi koledzy odwiedzili Farmę Noego. Nagroda , będąca zwieńczeniem akcji „Rowerowy Maj” okazała się strzałem w dziesiątkę. Dzieci przeżyły dzień wspaniałej zabawy. Grały w piłkę, skakały na trampolinach, jeździły konno, powoziły bryczką, a nawet karmiły zwierzęta. Urok miejsca i wspaniała pogoda zaostrzyły apetyty uczniów, które zaspokoił  p. Ryszard Grams, pieczonymi kiełbaskami i chlebem. Od niego też nasi uczniowie nauczyli się wesołych przyśpiewek i poznali tajniki sztuki jeździeckiej. Ruch, świeże powietrze okazały się doskonałym sposobem spędzenia czasu, dalekim od Internetu, gier, portali społecznościowych, a jakże przyjaznym zdrowiu i  rozwojowi  fizycznemu.

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wypad na łono natury.

Rozmowa o lesie i jego mieszkańcach

   

7 i 8 października uczniów klas 1a, b i c odwiedził przedstawiciel Welskiego Parku Krajobrazowego - Pan Arkadiusz Abramowski. Celem wizyty było przedstawienie uczniom w sposób interesujący informacji na temat lasu, wieku drzew, rodzajów drzew oraz mieszkańców lasu. Pan Arkadiusz w sposób ciekawy opowiadał o lesie i jego mieszkańcach. Swoją opowieść uatrakcyjnił mnóstwem ciekawych pomocy dydaktycznych. Dzieci z zaciekawieniem słuchały i zadawały mnóstwo pytań, na które prowadzący odpowiadał z niezwykłą precyzją i cierpliwością. Na koniec ,za swoją wzorową postawę ,uczniowie otrzymali pieczątki przystawione na rękę. Przedstawiały one drzewa, leśne zwierzęta i owoce lasu. Bardzo dziękujemy przedstawicielowi Welskiego Parku Krajobrazowego za tak ciekawą lekcję przyrody.

                                                                                                          Lidia Ostrowska

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Lekcja przyrodnicza w klasie I b.

 

Jesienny spacer klasy 1b

        

Dnia 03.10. 2019 roku klasa 1 b korzystając z pięknej pogody wybrała się na spacer do pobliskiego parku. Dzieci podziwiały park w jesiennej odsłonie, otaczającą przyrodę, rozpoznawały gatunki drzew i liście, które zbierały w celu wzbogacenia kącika przyrodniczego i wykonania prac plastycznych. Przekonaliśmy się, że jesień to piękna pora roku, pełna kolorów i cudownych widoków

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Jesnienny spacer klasy 1 b.

 

Światowy Dzień Zwierząt

    

3 października w Szkole Podstawowej nr 2 odbyła się zbiórka karmy na rzecz lidzbarskiego przytuliska. Organizatorkami akcji były pani M. Przybylska i pani L. Ostrowska oraz Samorząd Szkolny. Do akcji włączyli się wszyscy uczniowie szkoły, zarówno z klas 1-3, jak i 4-8. Wynik akcji był zaskakujący, ponieważ zebrana karma zajęła pół pokoju nauczycielskiego.

Jutro, z okazji Światowego Dnia Zwierząt, karma zostanie zawieziona do lidzbarskiego przytuliska.

Wszystkim, którzy włączyli się do naszej akcji, serdecznie dziękujemy.

Lidia ostrowska

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Światowy Dzień Zwierząt.

Słońce nie wystawia rachunków

Żyjemy w świecie, w którym każdy z nas ma coraz mniej czasu. A czasu na przyglądanie się przyrodzie i środowisku naturalnemu nie mamy wręcz wcale. Chcemy to zmienić. 

Naszą szkołę odwiedzili dziś przedstawiciele Fundacji Edukacyjnej „Promyk Energii”, której celem jest realizacja działań promujących wykorzystanie odnawialnych źródeł energii we wszelkich obszarach funkcjonowania ludzi, co pozwoli chronić walory środowiska naturalnego i podnieść standardy życia. Celem dzisiejszych lekcji w terenie było zwiększanie świadomości w zakresie możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Uczniowie klas 6b, 7a, 7b, 8a oraz 8b wzięli udział właśnie w takich zajęciach. Przedstawiono im sposób działania paneli fotowoltaicznych oraz kolektorów, jako sposobów na obniżenie kosztów ponoszonych na ogrzewanie oraz zużycie energii elektrycznej.

Najaktywniejsi uczniowie otrzymali w prezencie powerbanki.

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii "Słońce nie wystawia rachunków".

AKCJA SPRZĄTANIE SWIATA

   

20.września nasi ósmoklasiści wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątania świata”. Projekt na terenie Lidzbarka był koordynowany przez pracowników Nadleśnictwa Lidzbark. Wspólnie z leśnikami posprzątaliśmy las przy Jamielniku. Pogoda dopisała, niestety śmieci też. Mamy nadzieję, że kiedyś nastanie w naszym kraju czas,  gdy takie akcje po prostu nie będą konieczne. Nazbieraliśmy wiele worków śmieci, bo cały czas są ludzie, którym nie zależy na naszym środowisku. Cóż, staramy się dawać dobry przykład i cieszymy się, że kolejny raz mogliśmy pomóc naszej Matce – Ziemi.

Wycieczka na Farmę Noego do Kiełpin

Dzięki wzięciu udziału naszej szkoły w ogólnopolskiej akcji Rowerowy Maj, uczniowie klasy Vc i VI c w nagrodę za największą aktywność, pojechali do Kiełpin na Farmę Noego. 16 września 2019 r. okazał się bardzo udanym dniem, pełnym radosnej zabawy na trampolinach  i  zjeżdżalniach, wspaniałych przejażdżek bryczką i w siodle na pięknych koniach.  Na farmie dokarmialiśmy również króliki, alpakę, osiołka, kozę, owcę i konie rozmaitej wielkości i koloru. Nasz wypoczynek zorganizował pan burmistrz Maciej Sitarek za co serdecznie dziękujemy. W maju przyszłego roku będziemy się również starać o zajęcie czołowego miejsca w akcji Rowerowy Maj.    

      

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka na Farmę Noego.

 

 

Rok szkolny 2018/2019

 

W  roku szkolnym 2018/2019  Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi  im. Szarych Szeregów w Lidzbarku postanowiła ubiegać się o Certyfikat Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty „Szkoła Przyjazna Środowisku”. 

Celem przedsięwzięcia jest integracja społeczności szkolnej wokół działań na rzecz poszanowania zasobów środowiska;  doskonalenie procesów dydaktycznych i wychowawczych, w szczególności w obszarze edukacji ekologicznej i zrównoważonego rozwoju; podejmowanie i angażowanie do działań społeczności szkolnej (uczniów, rady pedagogicznej, pracowników szkoły) i społeczności lokalnej; podnoszenie efektywności i atrakcyjności pracy dydaktycznej oraz motywowanie do poszukiwania nowych i ciekawych rozwiązań w zakresie ekologii, zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

 Szkoła dla osiągnięcia celów w ramach ubiegania się o Certyfikat  ma za zadanie integrować działania służące podnoszeniu świadomości ekologicznej uczniów i środowiska lokalnego oraz realizację własnego projektu ekologicznego pod hasłem: „Wszystkie stworzenia w dzień i w nocy mogą oczekiwać od nas pomocy”.

Tematyka na rzecz poszanowania zasobów środowiska naturalnego oraz działania służące podnoszeniu świadomości ekologicznej uczniów i środowiska lokalnego są na stałe wpisana w prace naszej szkoły. Co roku organizujemy z uczniami sprzątanie naszego miasta, współpracujemy ze Stowarzyszeniem Psia Przystań w Lidzbarku, Welskim Parkiem Krajobrazowym,  Nadleśnictwem Lidzbark, uatrakcyjniając lekcje przyrody, biologii czy geografii oraz wycieczki szkolne. 

Działania podejmowane w celu uzyskania Certyfikatu będą dokumentowane w zakładce „Szkoła przyjazna środowisku

W skład zespołu koordynującego projekt wchodzą:

Dorota Kalinowska-Sosnowska, Anna Ponieważ, Lucyna Talarowska, Justyna Michalska, Justyna Szostek, Joanna Lewicka, Barbara Skuza, Grażyna Wąsiewska, Aldona Radziejewska, Wioletta Roch. 

    

„Klimatyczna klasa"

Uczniowie klasy 5a przystąpili do Projektu „Klimatyczna klasa", realizując scenariusze lekcji  Fundacji Uniwersytetu Dzieci. Ochrona środowiska i dbanie  o klimat były pretekstem do wspólnej kampanii społecznej.

Uczniowie kl. 5a w ramach Projektu „Klimatyczna klasa” pisali opowiadanie ekologiczne, które propagowało ochronę środowiska.

  

Konkursu „Najpiękniejszy List dla Ziemi 2019”

  

Organizatorem konkursu jest Fundacja Ekologiczna Arka z siedzibą w Bielsku-Białej.

Celem konkursu jest wyłonienie najpiękniejszego listu napisanego podczas ogólnopolskiej akcji Listy dla Ziemi. Placówka oświatowa przesyła jeden list wybrany w wewnętrznych eliminacjach. Konkurs składa się z trzech etapów. W pierwszym, przedszkola i szkoły podstawowe i gimnazja, które brały udział w akcji, wybierały najpiękniejsze listy napisane w ich placówkach i przesyłały ich skany do organizatora.  W drugim, spośród wszystkich nadesłanych listów jury wybiera finałowych 50 prac. W etapie finałowym na fanpage'u Fundacji Ekologicznej ARKA na portalu Facebook (www.facebook.com/fundacjaarka) zostanie przeprowadzone głosowanie internautów, którzy wybiorą najpiękniejszy list. Na list można głosować, zostawiając przy nim lajka (przez lajka rozumiemy każdą pozytywna reakcję pozostawioną przy zdjęciu).

W konkursie przewidziano następujące nagrody i wyróżnienia: 10 nagród dla 10 pierwszych listów, 40 wyróżnień.

Z naszej szkoły list napisała Paulina Olszewska z klasy 3c ( n-l języka polskiego – pani Ewa Kopowska). Uczennica uzyskała wyróżnienie. Gratulujemy!

 

 

 

WYCIECZKA DO INOWROŁAWIA

W ramach projektu "Szkoła przyjazna środowisku" uczniowie klasy 5a i 5b, 17. 05 .2019 r. pod opieką nauczycielek: A. Grau- Zielińskiej, Barbary Skuzy i Justyny Szostek odbyli wycieczkę do Inowrocławia "miasta na soli". Ze względu na walory edukacyjne i turystyczne warto poznać bliżej to miasto.  Na uwagę zasługują: Tężnie Solankowe, Park Solankowy, Palmiarnia, Muzeum Soli, Stała Wystawa Solnictwa, Chata Kujawska.  W drodze powrotnej dodatkową atrakcją był  film w Cinema City Toruń - Plaza. Uczniom w czasie wycieczki towarzyszyła ładna pogoda i świetne nastroje.

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Klasa 5a i 5b w Inowrocławiu..

 

„Nasi skrzydlaci przyjaciele”, to tytuł konkursu plastycznego, który ma przybliżyć uczniom nasze rodzime gatunki ptaków. W związku z tym uczniowie wszystkich klas piątych wykonywali portrety tych znanych i mniej znanych ptaków, które można spotkać w Polsce. Przy okazji poznali ich nazwy i sposoby odżywiania oraz rozmnażania. Zwyciężyła praca Laury Lorkowskiej z klasy 5b. Laura otrzymała gratulacje i nagrodę –metalową figurkę ptaka.

Na świetlicy szkolnej uczniowie klas młodszych z kartonu, tektury tworzyli budki lęgowe, a uczniowie klas czwartych na lekcjach plastyki uruchomili swoją fantazję i tworzyli portrety egzotycznych, fantastycznych  ptaków. Konkurs przygotowała i działania nadzorowała Justyna Michalska.

 

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Nasi skrzydlaci przyjaciele.

 

Przyrodnicze doznania na wycieczce do Trójmiasta

    

Dnia 11 czerwca uczniowie klas 4b i 4c pod opieką p. Adeli Łozińskiej, p. Doroty Kalinowskiej- Sosnowskiej i p. Grażyny Wąsiewskiej wybrali się na wycieczkę do Trójmiasta. Naszą przygodę rozpoczęliśmy wizytą w Oliwskim Ogrodzie Zoologicznym, gdzie podglądaliśmy i podziwialiśmy krajowe i egzotyczne gatunki zwierząt. Największe emocje wzbudziły słonie, żyrafy, stado śpiących surokatek , węże. Szczególne wrażenie zrobił na nas wilk grzywiasty na długich czarnych łapach.                                         

Kolejną atrakcją był pobyt w Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni. Kręciliśmy, przelewaliśmy, pompowaliśmy, montowaliśmy, składaliśmy- w końcu jak eksperymentować, to na całego !        Saharyjski upał zatopiliśmy w wodach naszego Bałtyku przy molo w Orłowie. Ostatnim punktem naszej wycieczki była papugarnia. Ptaki obsiadły nas na powitanie, zrobiło się kolorowo i bardzo emocjonująco. Ary, kakadu, żako lądowały na naszych głowach, ramionach, szyjach. Aż żal było wracać do autokaru. Wróciliśmy do domu pełni wrażeń i zachwytu z urokliwego Trójmiasta.

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Przyrodnicze doznania na wycieczce do Trójmiasta.

 

       

KONKURS RECYTATORSKI "KOCHAM PRZYRODĘ"

    

W ramach obchodów Dnia Dziecka i działań związanych ze zdobywaniem certyfikatu ,,Szkoła przyjazna środowisku " 03.06.19 odbył się szkolny konkurs recytatorski ,,Kochamy przyrodę ", w którym wzięli udział uczniowie klas IV i oceniani byli przez dziecięce jury. I miejsce zajęła uczennica z klasy IV B A. Wardowska, II miejsce N. Sosnowska z klasy IV A oraz III miejsce zajęła E. Skibicka z klasy IV C. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki.

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konkurs recytatorski "Kocham przyrodę".

 

  

KLASY CZWARTE i PIĄTE W NADLEŚNICTWIE RUDA

    

Ostatnie dni maja i pierwsze dni czerwca upłynęły uczniom klas IV i V naszej szkoły na kontaktach z naturą. W ramach działań związanych ze zdobywaniem certyfikatu ,,Szkoła przyjazna środowisku" uczniowie odbyli kilka lekcji w Nadleśnictwie Ruda, gdzie mieli okazję zapoznać się z ekosystemem lasu. Lekcje wzbogacone zostały o zajęcia multimedialne, plastyczne i techniczne. Wspólny spacer po lesie i pieczenie kiełbasek na ognisku także dostarczyły wielu wrażeń

     

 

 

ROWEROWY MAJ   

Birzemty udział w akcji "Rowerowy maj". Koordynatorami akcji w naszej szkole były Panie Grażyna Wąsiewska i Aldona Radziejewska. Uczniowie i nauczyciele chętni do wzięcia udziału w akcji, przyjeżdżali do szkoły w maju rowerami, hulajnogami, na rolkach. Nie korzystając z samochodów, mogliśmy wpłynąć na czystość powietrza naszej okolicy i jednocześnie zachęcić do korzystabia na dłuższą metę.z tych ekologicznych środków transportu.

Podczas obchodów Dnia Dziecka, 2 czerwca przy Małym Jeziorku, nastąpiło podsumowanie i wręczenie nagród, w związku z zakończeniem akcji "Rowerowy maj".Cała Impreza rozpoczęła się już o 14, a wręczenie nagród odbyło sie o godz.16.00. Aktywnie uczestniczący w tej akcji nasi uczniowie i nauczyciele zostali nagrodzeni.Do organizacji atrakcji dla dieci nad jeziorkiem włączyła się również nasza szkoła, rozkładając rowerowy tor przeszkód, co stanowiło nawiązanie do "Rowerowego maja". W okolicy kostki brukowej w miejscu starej sceny, dzieci mogły spróbować swoich sił, nie tylko na rowerach, ale też na hulajnogach Żeby było bezpiecznie każde dziecko musiało założyć kask na głowę i kamizelkę odblaskową. Organizacją toru przeszkód zajmowała się pani Joanna S. Lewicka z pomocą pani Doroty Charabin-Sokołowskiej.

    

W miesiącu maju uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi w Lidzbarku realizowali innowację „Rowerowy Maj” – samochód w garażu, rower na wirażu. Koordynatorkami i inicjatorkami akcji były panie Grażyna Wąsiewska i Aldona Radziejewska. Głównym elementem projektu był udział w kampanii „Rowerowy Maj”, konkursu ogólnopolskiego organizowanego przez Urząd Miasta i Gminy Lidzbark pod patronatem miasta Gdańsk. Wzięło w niej udział 176 uczniów naszej szkoły oraz 10 nauczycieli, którzy wspierali uczniów i dawali dobry przykład do wytrwałego dążenia do celu, systematycznego, codziennego dbania o własne zdrowie i środowisko. Powołani szkolni koordynatorzy odnotowywali w elektronicznych dziennikach „obecności” uczestników.  W ciągu 20 dni trwania kampanii zarejestrowano w naszej placówce 5070 aktywnych przejazdów w 14 biorących w niej udział oddziałach klasowych. Najaktywniejszą i najbardziej mobilną klasą okazała się IV c, w której 22 uczniów zanotowało aż 678 przejazdów.  II miejsce zajęła klasa Vc z 546 przejazdami, a na III miejscu uplasowała się klasa Ia z 484 przejazdami. Najlepsze klasy podczas obchodów Dnia Dziecka wyróżniono pobytem w gospodarstwie agroturystycznym Arka Noego w Kiełpinach. Uczniowie, którzy wzięli udział w kampanii Rowerowy Maj i zanotowali, chociaż 5 aktywnych przejazdów nagrodzeni zostali drobnymi upominkami - bidonami, ale najważniejsze jest to, że nasi uczniowie w aktywny a zarazem bezpieczny sposób pokonywali drogę do i ze szkoły, promując jednocześnie zdrowy i tani środek lokomocji, jakim jest rower czy hulajnoga.

Najlepszą szkołą biorącą udział w kampanii okazała się Szkoła Podstawowa nr2. Dla naszej szkoły ufundowane zostaną dodatkowe stojaki na rowery.

W ramach innowacji nauczyciele prowadzili liczne pogadanki na temat aktywności fizycznej, jej wpływu na zdrowie fizyczne i psychiczne, a także aktywnej mobilności w ruchu drogowym z wykorzystaniem środków transportu: roweru, hulajnogi, rolek. Na lekcjach przyrody i geografii podejmowano tematy na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego oraz omawiano atrakcyjne szlaki turystyczne. Rower był też przedmiotem zajęć z plastyki, techniki i muzyki.   

Odbyły się dwa spotkania z policjantem, podczas których uczniowie poznali zagrożenia związane z użytkowaniem dróg, przypomnieli sobie podstawowe przepisy ruchu drogowego, a także zrozumieli, na czym polega odpowiedzialność za siebie i innych.

Podczas zebrań z rodzicami wyjaśniono cel akcji, sposoby realizacji i efekty zdrowotne płynące z codziennej aktywności fizycznej.

Niniejsza innowacja miała na celu zaprezentowanie korzyści płynących z aktywności fizycznej, co wpływa na wychowanie dzieci i młodzieży w duchu ekologicznym, czemu sprzyjają uroki naszego miasta, ukształtowanie terenu i położenie miasta w obrębie dwóch parków krajobrazowych.

Cele innowacji zostały w pełni zrealizowane, a zrównoważona mobilność stała się modna nie tylko w naszej szkole, ale także wśród społeczności lokalnej.

Mamy nadzieję, że akcja społeczno-edukacyjna, którą zapoczątkowaliśmy wejdzie do tradycji naszej szkoły.

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Rowerowy tor przeszkód dla dzieci

 

 

Wycieczka edukacyjna kl. 2a i kl. 2b do Rudy

   

30 kwietnia 2019 panie Wioletta Roch, Aldona Radziejewska i Małgorzata Raczyńska zabrały uczniów do Rudy na fascynującą wycieczkę na łonie natury. Warsztaty „Las i jego mieszkańcy” pozwoliły dzieciom zrozumieć tematykę związaną z lasem, jego ochroną, a także zagrożeniami mogącymi zniszczyć jego zasoby. Ciekawe zajęcia plastyczno-techniczne, quiz wiedzy o lesie, dały możliwość weryfikacji zdobytej wiedzy, a pyszne kiełbaski, zjedzone na świeżym powietrzu, niepowtarzalne doznania smakowe.

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka edukacyjna kl. 2a i 2b do Rudy

Pszczoły pełnią ważną rolę w  środowisku. Zawdzięczamy im owoce, warzywa, oleje, a także ubrania i kosmetyki. Tymczasem jednym z głównych zagrożeń dla pszczół jest brak pokarmu czyli roślin bogatych w pyłek i nektar. Niestety nie wszystkie rośliny, które kwitną są przyjazne pszczołom. Dlatego tak ważne jest świadome tworzenie bazy pokarmowej, gdzie te pożyteczne owady znajdą pożywienie niezbędne im do przetrwania i rozwoju.

21 maja 2019 r. został rozstrzygnięty konkurs „Ratujemy pszczoły”, który został zorganizowany pod kierunkiem p. Karoliny Gajewskiej. Celem konkursu było kształtowanie świadomości i postaw ekologicznych uczniów poprzez zainteresowanie różnorodnością gatunków owadów pszczołowatych (m. in. trzmiele, lepiarki, murarki, pszczoła miodna), zwrócenie uwagi na rolę owadów zapylających, poszerzenie wiedzy na temat roślin przyjaznych pszczołom oraz uświadomienie, że każdy z nas może podjąć działania na rzecz pszczół sadząc odpowiednie kwiaty w swoim ogrodzie.

Nagrodzone prace:

Zofia Węgrzynowska – klasa V c

Dominik Urbański – klasa V c

Julia Skuza - klasa V c

Gabriela Zdanowicz – klasa  V b

Artur Rynkowski – klasa V b

Dominik Sieński – klasa V b

Olga Nowińska – klasa V a

Łukasz Moczulski – klasa V a

Artur Kornowski – klasa V a

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konkurs „Ratujemy pszczoły”.

 

20.05.2019 r. klasa I a pod opieką pani Małgorzaty Przybylskiej udała się na wycieczkę nad  Jezioro Lidzbarskie i na łąkę. Celem była obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie nad jeziorem i na łące w maju. Dzieci obserwowały rośliny i zwierzęta. Zachwyciły się przepięknym łabędziem i kaczkami pływającymi po naszym Małym Jeziorku. Widziały kolorowe motyle, biedronki, mrówki, a nawet ryby. Urzekły je kaczeńce, jaskry, koniczyna i mniszki lekarskie, których było mnóstwo.                                                                                                

To była wspaniała lekcja przyrody.

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Lekcja przyrody klasy I a .

„ NA OCHRONIE ŚRODOWISKA  - KAŻDA ISTOTA ZYSKA”

 

                Pod takim hasłem 22. O5 2019  zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy międzyszkolny konkurs ekologiczny. W konkursie wzięło udział  6 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr1 w Lidzbarku oraz 6 uczniów ze Szkoły nr 2 w Lidzbarku przedstawiciele klas siódmych i ósmych.

Cele konkursu:      

- kształtowanie świadomości ekologicznej oraz właściwych postaw wobec środowiska przyrodniczego.

 - propagowanie wiedzy przyrodniczej.

- rozwijanie uzdolnień i zainteresowań przyrodniczych uczniów.

- wyłanianie talentów oraz rozbudzanie ciekawości poznawczej i twórczego działania uczniów.

- uwrażliwianie na piękno otaczającego świata.

Konkurs przeprowadzony był w formie   quiz z wykorzystaniem strony i aplikacji Kahoot.

Najlepsi uczniowie uzyskali jednakową ilość punktów, jednakże w tym quizie liczył się również czas.

I miejsce – Oliwia Antkiewicz (SPnr1)

II miejsce -  Paweł Krysiak (SPnr1)

III miejsce – Filip Kłosowski (SPnr2)

Konkurs przygotowały : Anna Ponieważ – nauczyciel geografii , Joanna Krajnik-Goślicka – nauczyciel chemii. W przygotowanie zaangażowali się również uczniowie : Konrad Świtkowski (kl. 8A) – obsługa techniczna oraz Małgosia Tucholska (kl.3Fgim.)- słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników.

 

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Mędzyszkolny konkurs ekologiczny.

 

 

Dbamy o środowisko również na języku niemieckim

 

   Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Recycling? - Na klar!” w ramach projektu „Erlebnisreise mit Deutsch / Z niemieckim w drogę“, do którego przystąpiliśmy w czerwcu 2017 roku. Koordynatorem projektu jest pani B. Lewandowska. Uczniowie wykonali bardzo ciekawe i twórcze prace związane z tematyką recyclingu, które możemy podziwiać w sali języka niemieckiego. Konkurs miał  charakter ogólnopolski a  jego organizatorem był Goethe-Institut we współpracy z Wydawnictwem LektorKlett. Celem konkursu była promocja nauki języka niemieckiego wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz uwrażliwienie  młodzieży na problem sortowania śmieci. Uczestnicy konkursu otrzymali certyfikaty a przede wszystkim nowe cenne doświadczenia związane z ekologią oraz nauką języka niemieckiego.

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dbamy o środowisko na języku niemieckim.

Świętujemy DZIEŃ ZIEMI 2019

9 maja 2019 roku w naszej szkole odbył się apel poświęcony Dniu Ziemi przygotowany przez panie JS Lewicką, J. Szostek.

Apel rozpoczęty został pogadanką przeprowadzoną przez policjantów, a dotyczącą bezpieczeństwa na drodze w trakcie realizacji programu „Rowerowy maj”. Przypomniano o zasadach ruchu drogowego, o bezpiecznym poruszaniu się rowerem, hulajnogą, rolkami, o właściwego stroju.

Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów. W Dniu Ziemi na całym świecie tysiące stowarzyszeń ekologicznych organizuje manifestacje, konferencje, pokazy i akcje na rzecz środowiska naturalnego. Celem jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody. Hasłem Dnia Ziemi w 2019 r. jest ochrona zagrożonych gatunków.

Szkoła dla osiągnięcia celów w ramach ubiegania się o Certyfikat  ma za zadanie integrować działania służące podnoszeniu świadomości ekologicznej uczniów i środowiska lokalnego oraz realizację własnego projektu ekologicznego pod hasłem:  „Wszystkie stworzenia w dzień i w nocy mogą oczekiwać od nas pomocy”. Wysłuchaliśmy piosenki, która powstała w naszej szkole właśnie w ramach tego projektu.

Wszyscy doskonale wiemy, jak ważnym wyzwaniem we współczesnym świecie jest edukacja ekologiczna młodzieży. Swoją postawą uczniowie SP Nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi  i Sportowymi w Lidzbarku udowodnili, że to zagadnienie nie jest im obojętne. Dowodem tego jest wypracowany przez uczniów szkoły Szkolny Kodeks Ekologiczny. Opiekunkami projektu były: p. J. Kraynik -Goślicka, p. A. Łozińska, A. Ponieważ oraz wychowawcy klas.

W ramach projektu pod kierunkiem pani Justyny Szostek młodzież wykonała też instrumenty muzyczne z surowców wtórnych, które można było podziwiać  w trakcie apelu. Uczniowie szkoły wykazali troskę o ochronę przyrody, wykonując piękne plakaty, rysunki, albumy, instrumenty. Bardzo im za to dziękujemy!!!

Pod koniec części ekologicznej apelu pracownik Welskiego Parku Krajobrazowego wręczył nagrody i wyróżnienia uczniom biorącym udział w konkursie plastycznym „Drzewo inne niż wszystkie”. Wyróżnionych osób było ok. czterdziestu. Pani dyrektor  również wręczyła dyplomy od Rady Osiedla "Działki" tym, którzy brali czynny udział w akcji "Czysty las". Gratulujemy sukcesów i zaangażowania.

 

Akcja sprzątania Lidzbarka - 06.05.2019

 

Jak co roku, z okazji Dnia Ziemi, w naszej szkole organizujemy akcję sprzątania Lidzbarka. Również w tym roku z kolegami i koleżankami z klas VII i VIII pod okiem pani Ponieważ i pani Sosnowskiej poszliśmy sprzątać nasze miasto. Pogoda nam dopisała, śmieci również ;) . Po dwóch godzinach mieliśmy pełne worki niechlubnych śladów działalności człowieka.  Cieszymy się, że przyłożyliśmy rękę do tak ważnej akcji.

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Akcja sprzątania Lidzbarka

,, Żywe istoty’’

Piosenka ekologiczna  ,, Żywe istoty’’ napisana w ramach projektu

pt. ,,Żywe istoty we dnie i w nocy mogą oczekiwać naszej pomocy’’.

Autorzy słów to uczniowie z klasy 7 a i b oraz trzecich klas gimnazjalnych.

 

1. Segregacja odpadków nie dzieje się z przypadku,

Bo gdy śmieci segregujesz żywe istoty ratujesz.

Oceany pełne śmieci,

kto tę sytuację odwróci.

Tylko nasze wołanie i apel

Ziemi czystość przywróci.

 

Ref. Żywe istoty we dnie i w nocy

mogą oczekiwać naszej pomocy  x 4

 

2. Nasza szkoła fajna jest, razem z psami bawi się

bo gdy zimno pieskom jest, uczniom naszym przykro jest

Dokarmiamy zawsze je, bo złych wspomnień wtedy mniej

Od dziś każdy z nami gra bo my szkoła nr 2

 

Ref. Żywe istoty we dnie i w nocy

mogą oczekiwać naszej pomocy x 4

 

Solo

 

Ref. Żywe istoty we dnie i w nocy

mogą oczekiwać naszej pomocy x 4

 

 

3. Dzisiaj nasza szkoła wita was, ekologii nadszedł czas

Nie pal proszę śmieci,  trujesz tak wszystkie dzieci

Bo to przecież  ludzi wina, że zwierzyna dziś umiera

Ptaki zimą dokarmiamy, naszym pieskom  pomagamy.

 

Ref. Żywe istoty we dnie i w nocy

mogą oczekiwać naszej pomocy x 4

 

Piosenka została zaprezentowana przez chór szkolny pod opieką pani Justyny Szostek na apelu poświęconym DNIU ZIEMI, który odbył się 9 maja 2019r..

 

 

KODEKS EKOLOGICZNY

   Wszyscy doskonale wiemy, jak ważnym wyzwaniem we współczesnym świecie jest edukacja ekologiczna młodzieży.

   Swoją postawą uczniowie SP Nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi  i Sportowymi w Lidzbarku udowodnili, że to zagadnienie nie jest im obojętne. Dowodem tego jest wypracowany przez uczniów szkoły Szkolny Kodeks Ekologiczny. Najpierw uczniowie pracowali w grupach klasowych, tworząc klasowe kodeksy ekologiczne; uczniowie wspólnie zastanawiali się nad działaniami mogącymi poprawić sytuację ekologiczną naszego wspólnego dobra jakim jest przyroda.

   Kodeks Ekologiczny jest zbiorem wskazówek dotyczących kształtowania prawidłowych postaw
 i zachowań proekologicznych dla nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów.

   Uczniowie szkoły wykazali troskę o ochronę przyrody, wykonując piękne plakaty, rysunki, albumy, które w kwietniu uświetniły szkolną gazetkę. Bardzo im za to dziękujemy!!!

Opiekunkami projektu były: p. J. Kraynik -Goślicka, p. A. Łozińska, Anna Poniewazoraz wychowawcy klas.

 

  

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Kodeks ekologiczny.

Ziemia naszym domem - I a

     Od 12 do 18 marca 2019 r. w klasie I a uczniowie wraz z wychowawczynią panią Małgorzatą Przybylską realizowali tematy z kręgu „Ziemia naszym domem”. Wypowiadali się na temat szkodliwej dla środowiska naturalnego działalności człowieka na podstawie ilustracji, obserwacji terenowych i własnych doświadczeń. Ustalili jakie działania są przyjazne dla środowiska. Układali hasła nawołujące do dbania o naszą planetę. Doszli do wniosku na podstawie wysłuchanych odgłosów, tekstu i własnych doświadczeń, że hałas szkodzi  ludziom i zwierzętom. Poznali definicję pojęcia ekologia i ustalili co można zrobić dla środowiska. Wykonali grupowo mapę myśli „Czysta planeta” i umieścili ją na szkolnym korytarzu, aby inne dzieci wiedziały jak ekologicznie postępować  i  jaka jest działalność człowieka, która niszczy środowisko.

        Bardzo zainteresowało dzieci wtórne wykorzystanie odpadów, które jest możliwe dzięki segregacji śmieci i recyklingowi. Dzieci wykonały prace plastyczne, dzięki którym poznały pojemniki do segregacji.

       Odbyła się również wspaniała lekcja wychowania fizycznego, w czasie której zostały wykorzystane różne odpady. Dzieci zaśmieciły całą salę gimnastyczną, ale w czasie zawodów sportowych szybko ją posprzątały segregując rozrzucone śmieci. Takie zajęcia pokazały, że można ćwiczyć i bawić się wykorzystując np. stare gazety.

        Podsumowaniem tygodniowych zajęć było postanowienie dzieci, że postarają się być małymi ekologami, którzy będą się troszczyć o naszą planetę.

    

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Ziemia moim domem.

KONKURS: "Welskich torfowisk czar"

8 marca 2019 roku został rozstrzygnięty konkurs „Welskich Torfowisk Czar”, ukazujący walory Welskiego Parku Krajobrazowego. Konkurs został zorganizowany pod kierunkiem p. Karoliny Gajewskiej. Celem konkursu było zapoznanie uczniów z bogactwem przyrodniczym WPK (młodzież poznała gatunki zwierząt i roślin występujących na terenie Parku), a także propagowanie idei proekologicznych wśród naszej młodzieży oraz zachęcanie jej do podejmowania działań w tym kierunku. Uczniowie dowiedzieli się jak pomagać zwierzętom i przede wszystkim jak najlepiej pomagać, żeby nie szkodzić.

Nagrodzone prace:

Maciej Malinowski – kl. V c

Julia Skuza – kl. V c

Wiktoria Mendalka – kl.  V c

Karolina Karpińska – kl.  VIII a

Nikola Olszonowicz – kl. VIII a

Maja Zawodnik – kl. VIII a

Małgorzata Czaplińska – kl. VIII b

 

 

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konkurs „Welskich Torfowisk Czar”.

 

 

 

 

Projekt pt. :

„Budka lęgowa: w niej się niejedno pisklę wychowa”

  Ruszamy z kolejnym projektem tym razem pt. „Budka lęgowa: w niej się niejedno pisklę wychowa”. Akcja ma na celu utrwalenie wiadomości dotyczących biologii ptaków żyjących w naszym sąsiedztwie, budzenie wrażliwości na otaczającą nas przyrodę, poszerzanie współpracy pomiędzy szkołą a Welskim Parkiem Krajobrazowym, Nadleśnictwem, MGOK, a także rodzicami naszych uczniów. Chcemy także wykonać budki lęgowe, które zawisną w przydomowych ogrodach i pobliskim lesie. Przedwiośnie to idealny moment, by przygotować bezpieczne miejsce do zakładania gniazd dla naszych skrzydlatych przyjaciół.

                W czwartek 28.02.2019 Samorząd Szkolny pod opieką p. L. Ostrowskiej zorganizował kawiarenkę dla uczniów. Cieszyła się ona niezwykłym zainteresowaniem, w Tłusty Czwartek  wszyscy chętnie sięgnęliśmy po słodkości ;) .

      

 

Po południu Samorząd zorganizował także dyskotekę szkolną. Zabawa była przednia J

Dochód z obu imprez przeznaczamy na zakup surowców do sporządzenia budek lęgowych dla ptaków.

Kolejnym krokiem w projekcie było wykonanie przez nas budek lęgowych. Spotkaliśmy się 7 marca w szkole. Pomagali nam i czuwali nad naszym bezpieczeństwem zaproszeni rodzice. Warsztaty były poprzedzone prelekcją pracowników Welskiego Parku Krajobrazowego: Pani Żanety i pana Arka. Z niej się dowiedzieliśmy jakie mamy rodzaje budek, dlaczego warto je zawieszać, gdzie i na jakiej wysokości powinny zawisnąć, jakie gatunki mogą się w nich zagnieździć. Wykonaną budkę każdy zabrał do domu – teraz musimy je powiesić w naszych ogrodach i czekać z niecierpliwością na skrzydlatych lokatorów J.

    

11 marca z kolegami i koleżankami klas 1-3 oraz 4 i 5 zorganizowaliśmy ptasi happening. Z transparentami przedstawiającymi ptaki mieszkające w naszym sąsiedztwie, wystrojeni w ptasie opaski przemaszerowaliśmy ulicami miasta. W końcu dotarliśmy na prelekcję do MGOiK zorganizowaną przez pracowników Nadleśnictwa Lidzbark. Pan leśnik opowiedział nam jak wielkimi sprzymierzeńcami człowieka są ptaki. Pomagają nam w walce ze szkodnikami, zjadają komary, odżywiają się także nasionami chwastów. Zobaczyliśmy też okazy ptaków z drewna i poznaliśmy bliżej ich zachowania  i sposób życia.

    

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Ptasi happening.

   Uczniowie klasy I a wraz z wychowawczynią panią Małgorzatą Przybylską włączyli się do kolorowego przemarszu  ulicami miasta. Z wielkim zaciekawieniem wysłuchali wykładu i obejrzeli prezentację ornitologa mówiącą o dokarmianiu ptaków i budkach lęgowych. Po powrocie do klasy transparent i ptaki wykonane przez dzieci stały się wiosenną dekoracją klasy.                                                                                                                                                                To była wspaniała lekcja przyrody.

    

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Klasa I a na prelekcji pt. " Ptaki żyjące w sąsiedztwie człowieka".

"Czyste domki dla ptaków"

 

Budki lęgowe to jeden z podstawowych i najprostszych sposobów ochrony ptaków, które zamieszkują miasto. W okresie lęgowym poszukują one miejsc na złożenie jaj i wychowanie piskląt. Każdego roku, kiedy ptaki wyprowadzają z budek swoje młode, skrzynki lęgowe trzeba oczyścić ze starych gniazd i wszelkich nieczystości.

W lutym br. uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Karoliny Gajewskiej postanowili posprzątać domki dla ptaków, aby były czyste na początek okresu lęgowego czyli na początek marca. Sprzątanie domków polegało na zdjęciu przedniej ściany budki lęgowej, usunięciu naniesionego przez ptaki materiału i innych pozostałości i wysypaniu na dno budki 2-3 cm warstwy suchych trocin. Czyste domki są już gotowe do zamieszkania przez ptaki.

  

 

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Czyste domki dla ptaków.

 

 

"Akcja dokarmiania wiewiórek zimą."

 

Zima to trudny czas dla zwierząt, który mają ograniczone możliwości zdobycia pokarmu. Uczniowie naszej szkoły postanowili pomóc przetrwać zimę wiewiórkom. Pod opieką p. Karoliny Gajewskiej podjęli akcję dokarmiania tych uroczych leśnych zwierzątek. Tam gdzie tylko pojawiły się śliczne rude stworzonka, mogły liczyć na nasze wsparcie. Nasze ogródki były przygotowane na przyjęcie gości. W specjalnie zbudowanych do tego stołówkach wiewiórki mogły znaleźć orzechy, kasztany, a także nasiona słonecznika.

  

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Akcja dokarmiania wiewiórek zimą.

 

"Światowy Dzień Kota"

 

W dniu dzisiejszym, tzn. 18 lutego w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Kota. Dzieci przebrały się za zwierzątka, wymalowały twarze, a ich ruchy przypominały kocie.

"Światowy Dzień Kota – święto obchodzone corocznie 17 lutego we Woszech (od 1990) i Polsce (od 2006) mające podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś dom, ale go straciły, a także uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los."

   

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Światowy Dzień Kota.

  

Nasi uczniowie brali udział w proekologicznym konkursie „Mówimy NIE dla Smogu!” w ramach II edycji kampanii społeczno-edukacyjnej organizowanej przez firmę Librus: Nina Sosnowska z rodzicami, Artur Kornowski z rodzicami oraz Bartosz Szostek z rodzicami.

Celem konkursu jest podniesienie świadomości ekologicznej, zrozumienie konieczności podejmowania działań antysmogowych oraz wyrobienie zdolności identyfikowania źródeł zanieczyszczenia powietrza. Konkurs trwał od 26 listopada 2018 r. do 7 stycznia 2019 r. Komisja konkursowa wybrała zwycięskie prace spośród ponad 500 nadesłanych zgłoszeń. Librus: „Dziękujemy za liczny udział w konkursie. Cieszy nas tak duże zainteresowanie tematyką antysmogową i samą kampanią! Wierzymy, że przełoży się to na wzrost świadomości zagrożeń wynikających ze smogu i kolejne działania przeciwdziałające temu zjawisku. Wybór spośród tak wielu kreatywnych rysunków, kolaży i wycinanek był trudny. Po długich naradach wyłoniliśmy nagrodzone prace, które wyróżniały się pod względem merytorycznym i artystycznym.” 

Niestety naszym uczniom i ich rodzicom nie udało się dostać na podium, ale na pewno przełoży się ten udział na bardziej świadome działanie dla środowiska.

  

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii NIE DLA SMOGU.

  

"Zakładki za datki"

Podczas grudniowego jarmarku bożonarodzeniowego uczennice razem z wolontariuszami z przytuliska zbierały datki na pomoc dla przebywających tam zwierząt, zachęcały do adopcji i sobotnich spacerów z pieskami. 

"Zakładki za datki"- takie hasło przyświecało tej inicjatywie, która miała głównie na celu pobudzenie aktywności mieszkańców naszej gminy na rzecz tych istot, które bez naszej pomocy same sobie nie poradzą.

Zakładki do książek z wizerunkami zwierząt i danymi kontaktowymi do osób zaangażowanych w prowadzenie przytuliska, do strony na facebooku Adopcja zwierząt - Lidzbark Welski, przygotowały: Zosia Angryk, Małgosia Czaplińska, Natalia Nowocin i pani Justyna Michalska. 

  

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Zakładki za datki.

„Poznajemy Parki Krojobrazowe Polski”

Już XVIII raz zarządy parków krajobrazowych zorganizowały ogólnopolski konkurs : „Poznajemy Parki Krojobrazowe Polski”. Nasi uczniowie kolejny raz wzięli udział w tym konkursie. Jego celem jest min. poszerzanie wiedzy z zakresu ekologii, ochrony przyrody i środowiska. Po wcześniejszym przejściu etapu szkolnego i gminnego, 11.01.2019 r. w siedzibie Welskiego Parku Krajobrazowego został przeprowadzony trzeci etap (parkowy) konkursu. Po ciężkich zmaganiach , nasza czteroosobowa drużyna zajęła II miejsce. Dyrektor Welskiego Parku Krajobrazowego wręczył Julii Krótki, Paulinie Olszewskiej, Wiktorowi Chojakowi i Filipowi Kłosowskiemu dyplomy uznania i nagrody.

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Parki krajobrazowe.

Projekt pt :

„W dni mroźne czy chłodne ptaszki nie mogą być głodne”

W dniach 14 i 15 stycznia 2019 r. uczniowie klas I i II wzięli udział w projekcie pt.  „W dni mroźne czy chłodne ptaszki nie mogą być głodne”.

Projekt miał na celu przybliżyć dzieciom , rodzicom zasady dokarmiania ptaków, wzbudzić odpowiedzialność i empatię za ich przetrwanie w mroźne dni, a także poszerzyć wiedzę z zakresu rozpoznawania i biologii ornitofauny żyjącej w naszym sąsiedztwie.

Pracownicy Welskiego Parku Krajobrazowego przedstawili prezentację dotyczącą zasad dokarmiania ptaków.  Dzieci poznały także wygląd, nazwy i głosy ptaków odwiedzających karmniki. Wzięły także udział w quizach i konkursach. Następnie uczniowie, rodzice i nauczycielki, pod czujnym okiem pana Arkadiusza Abramowskiego (starszego strażnika WPK) , budowali karmniki dla naszych skrzydlatych przyjaciół (przy okazji doskonaląc umiejętności korzystania ze śrubokrętów i wkrętarek ;) ).

Po zakończonej pracy poszliśmy powiesić karmniki wypełnione smakowitą karmą na drzewach w okolicy szkoły, a kilka z nich trafiło do przydomowych ogrodów, bo przecież żywe istoty we dnie i w nocy mogą oczekiwać od nas pomocy! J

Nowe zdj. zostały dodane do galerii :Projekt:W dni mroźne czy chłodne ptaszki nie mogą być głodne”

 

Projekt pt. :

W dni mroźne czy chłodne ptaszki nie mogą być głodne”

    

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Projekt: „W dni mroźne czy chłodne ptaszki nie mogą być głodne”.

Zjedz ciastko - uratuj psiaka!

18 grudnia 2018 roku w naszej szkole odbyła się kawiarenka pod hasłem "Zjedz ciastko - uratuj psiaka". Zorganizowali ją uczniowie z klas: 5 a, 5 c oraz 8 a pod opieką nauczyciela matematyki pana Krzysztofa Zabłotnego. Cały dochód ze sprzedanych ciast powędrował do lidzbarskiego przytulisko dla psów. Ciasta szybko się sprzedały i wszystkim smakowały. Serdecznie dziękujemy rodzicom uczniów klasy 8 a za upieczenie ciast.

    

Wycieczka do Torunia

Dnia 7 grudnia 2018 odbyła się szkolna wycieczka do Torunia. Wzięło w niej udział 45 uczniów naszej szkoły. Opiekunami grupy były:  p. Anna Ponieważ, p. Joanna Kraynik-Goślicka, p. Małgorzata Raczyńska.
       W programie wycieczki bardzo ważną atrakcją było obejrzenie Centrum Nowoczesności  Młyn Wiedzy. To bardzo nowoczesne, interaktywne centrum  dało  zwiedzającym  możliwość wzbogacenia wiedzy z różnych dziedzin nauki: fizyki, biologii, chemii, geografii, ekologii. W centrum uczniowie zobaczyli wystawy poświęcone zagadnieniom ochrony środowiska, które dotyczyły m.in. wody jako źródła życia oraz energii odnawialnej. Kolejne wystawy dotyczyły  zwiększania się ilości dwutlenku węgla w powietrzu ( przyczyna  efektu cieplarnianego) oraz  smogu, bardzo niekorzystnego dla zdrowia i życia ludzi. 

     

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka do Torunia.

 

Zuchy w przytulisku

W sobotę 24 listopada 2018 r. zuchy z naszej szkoły z drużyny „Wataha” pod opieką druhny Aleksandry Trzaskalskiej odwiedziły lidzbarskie przytulisko dla psów. Dzieci przyniosły dla zwierząt podarunki w postaci suchej karmy. Szczególne zainteresowanie wzbudziły dwa szczeniaczki porzucone przez właściciela. Mimo chodu dzieciom trudno było się rozstać z psiakami.

 

Wycieczka klas V a i V c do "Młyna Wiedzy" w Toruniu

23 listopada 2018 r. odbyła się edukacyjna wycieczka uczniów kl. 5a i 5c pod opieką nauczycieli: Barbary Skuzy, Łukasza Ruczyńskiego oraz Arkadiusza Raszkowskiego.

Podczas wycieczki do Torunia odwiedziliśmy Centrum NowoczesnościMłyn Wiedzy”, gdzie uczniowie dowiedzieli się, jak funkcjonuje środowisko oraz w jaki sposób należy je chronić. Nasi podopieczni mogli zwiedzać oraz samodzielnie eksperymentować. Celem było zwiększenie świadomości ekologicznej wśród uczniów poprzez edukację, informację oraz popularyzację właściwych postaw człowieka wobec przyrody.

Atmosfera podczas wycieczki sprzyjała edukacji i integracji.

   

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka klas 5a i 5c do Torunia.

Wycieczka klas IV a, IV b, IV c i V b

Dnia 15.11.2018 odbyła się wycieczka uczniów klas czwartych i piątych ze Szkoły Podstawowej nr 2 pod opieką nauczycieli: A. Łozińskiej, A. Grau-Zielińskiej M. Kornowskiej, DK-Sosnowskiej, B. Gumińskiej, K. Zabłotnego, J. Michalskiej. Podczas wycieczki uczniowie zwiedzili planetarium oraz obejrzeli interesujący seans filmowy „Ziemia, Księżyc, Słońce” oraz „Kosmiczny express”. Przypomnieliśmy sobie jak piękne jest niebo, i jak się zmienia wraz z porami roku, jak wyznaczyć Gwiazdę Polarną i jakie gwiazdozbiory znajdują się na niebie. Dowiedzieliśmy się także, że obserwacje kosmosu najlepiej prowadzić z dala od zgiełku miejskiego oświetlenia, wtedy gwiazdy są wspaniale widoczne. Następnie wybraliśmy się na plac zabaw, a po harcach czekało nas spektakularne widowisko: rewia na lodzie w wykonaniu rosyjskich artystów oparta na motywach baśni H. Ch. Andersena pt. „Królowa Śniegu”. Feeria świateł, kolorów, przepiękny taniec młodych, rosyjskich mistrzów oczarował wszystkich i pozostawił po sobie wiele niezapomnianych wrażeń.

   

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka do Olsztyna.

Wycieczka do wodociągów

W ramach projektu „Lidzbarska Akademia Mistrzów” grupa uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielem geografii Panią Anną Ponieważ odwiedziła Zakład Wodociągów w Lidzbarku.

Kierownik Wodociągów Pan Jerzy Kozak oprowadził po zakładzie oraz przedstawił grupie skąd bierzemy wodę oraz jakim procesom jest poddana, aby mogli z niej korzystać mieszkańcy Lidzbarka w życiu codziennym.

Uczniowie również mieli możliwość poznać na czym polega praca ludzi, którzy są odpowiedzialni za to, aby do naszych domów była doprowadzona czysta woda.

    

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka do wodociągów.

 Pierwszoklasiści  z Ia dbają o las

    

     W październiku 2018 r.  na zajęciach p. Małgorzata Przybylska i uczniowie kl. Ia realizowali treści związane z lasem i jego mieszkańcami. Omawiali wygląd lasu jesienią i poruszali temat dotyczący przygotowań zwierząt do zimy. Poznali dary lasu i wykonali gazetkę na szkolnym korytarzu.

        Zwrócili szczególną uwagę na zachowanie w lesie i zrobili w grupach plakaty pt. „Dbamy o las”, na których znalazły się następujące hasła:

·       Dokarmianie zwierząt.

·       Szkółka leśna.

·       Zbiórka śmieci.

·       Hałas w lesie.

·       Ognisko w lesie.

·       Niszczenie drzew.

    

 


Akcja charytatywna dla lidzbarskiego przytuliska  

25 października Samorząd Uczniowski zorganizował akcję charytatywną dla miejscowego przytuliska. Członkowie Samorządu Uczniowskiego podczas długiej przerwy zbierali podarunki w postaci karmy, misek, kocyków, zabawek i przysmaków dla zwierząt. Akcja cieszyła się ogromnym powodzeniem, o czym świadczyła duża ilość uczniów zgromadzonych na szkolnym korytarzu. Efekt akcji okazał się imponujący.  W ramach działań zbieraliśmy suchą i mokrą karmę dla psów, miseczki, obroże, smycze, koce, gryzaki. Rzeczy te zostały przewiezione do miejscowego przytuliska ,,Psia przystań’’. Darów było tak dużo, że część została przekazana okolicznym rolnikom. Pragnę nadmienić, że wolontariusze z naszej szkoły wraz z opiekunami systematycznie odwiedzając ,,Przytulisko’’ pomagają bezdomnym psiakom. Nasi uczniowie mają ogromne serca i to właśnie dzięki nim, psiaki z lidzbarskiego przytuliska w poniedziałek dostaną ogromną porcję przysmaków, zabawek i kocyków, które ułatwią im przetrwać zimę. Wszystkim uczniom o gorących sercach serdecznie dziękujemy.

   

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Akcja charytatywna dla lidzbarskiego przytuliska.

Prognoza pogody

Podczas realizacji tematów  związanych z tworzeniem i prezentowaniem prognozy pogody uczniowie klas II a i II b wybrali się 19 listopada 2018 do ogródka meteorologicznego. Pani Iwona Gołębiewska, nauczycielka LO w Lidzbarku zaprezentowała przyrządy pomiarowe, omówiła elementy pogody oraz przybliżyła tajniki zawodu meteorologa. 

  

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Prognoza pogody.

Klasa I a na wycieczce w parku

Dnia 17 września 2018 r. uczniowie klasy Ia wraz z wychowawczynią Małgorzatą Przybylską wybrali się na wycieczkę do parku w celu obserwacji zmian zachodzących w przyrodzie. Korzystając z pięknej pogody mieli możliwość w naturalnym środowisku rozpoznać różne gatunki drzew i krzewów. Dzieci przyniosły ze sobą do klasowego kącika przyrody kolorowe liście oraz kasztany i żołędzie, a także odrysowany na kartce ślad kory.

W drodze powrotnej, w pobliżu szkoły, wychowawczyni wskazała dzieciom bezpieczne miejsca do przechodzenia przez jezdnię.

To była krótka, ale ciekawa wycieczka, z której dzieci wróciły bardzo zadowolone.

 

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Klasa Ia na wycieczce w parku.

W dniu 14.05.2019 uczennice kl. 8 a  w ramach Wolontariatu – sekcja „Pomoc uczniom w nauce” pod nadzorem pani Anny Ponieważ przeprowadziły zajęcia „Dżdżownica-mieszkanka gleby”. Celem zajęć było poznanie organizmów żyjących pod ziemią m.in. dżdżownicy.  Zapoznali  się z wyglądem oraz rolą, jaka spełniają w przyrodzie te organizmy. Uczniowie narysowali własne dżdżownice, a następnie wspólnie wykonali pracę plastyczną ”Wesoła dżdżownica”, którą umieścili na tablicy. Dzięki tym zajęciom dzieci dowiedziały się, że te małe zwierzątka są bardzo pożyteczne i nie należy ich niszczyć.

  

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Szarych Szeregów
    13-230 Lidzbark
    ul. Nowa 10
  • 23 69 61 150

Galeria zdjęć