Menu

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

ROK SZKOLNY 2023/2024

 

Klasa 4b w MGBP

    

Dnia 19 kwietnia z okazji zbliżającego się Dnia Książki i Praw Autorskich uczniowie klasy 4b wraz z wychowawcą Adelą Łozińską i Panią Dorotą Charabin-Sokolowską wybrali się do Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku.

Głównym celem zajęć była prezentacja nowych, ciekawych i trochę „innych" książek popularnonaukowych, po które uczniowie chętnie będą sięgać i je czytać. Dzieci były bardzo zainteresowane zaprezentowanymi książkami. Rozwiązywały również różne zagadki i wspaniale się bawiły.

Dziękujemy za inspirujące spotkanie i bardzo miłe przyjęcie.

 

„Czytanie na Polanie”

W tym roku po raz kolejny nasza szkoła bierze udział  w międzynarodowej akcji „Czytanie na Polanie”.  Akcja realizowana jest w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.

Celem jej jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zwrócenie uwagi na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.  Akcja nie ma charakteru konkursu. Każda placówka biorąca udział w akcji otrzyma Certyfikat udziału w ogólnopolskiej akcji „Czytanie na Polanie”. Proszę i jednocześnie zachęcam do przyłączenia się do tej fajnej zabawy. Chętne klasy, grupy uczniów czytają książki na świeżym powietrzu. W  przypadku złych warunków pogodowych czytanie organizować można w pomieszczeniach. Proszę o udokumentowanie akcji w postaci zdjęć i przesłanie ich do mnie. A może 23 kwietnia , który jest Dniem Książki i Praw Autorskich będzie dobrą okazją? Życzę dobrej zabawy z książką w rękach J Na zdjęcia czekam do połowy czerwca.

 

Światowy Dzień Głośnego Czytania

    

7 lutego 2024 r. obchodzony był Światowy Dzień Głośnego Czytania. W związku z tym w klasach trzecich pojawiła się pani dyrektor Lidia Ostrowska i odczytała dzieciom fragmenty książek. Klasa 3a wysłuchała kilka rozdziałów książki pt. „Cukierku, ty łobuzie”, czytanych przez panią dyrektor, ale także przez p. Mateusza Wróblewskiego. Klasa 3b poznała dalsze losy lektury pt. „Sposób na Elfa”. Wybór tych książek nie był przypadkowy. Ich bohaterami są zwierzęta, a uczniowie właśnie realizują II moduł projektu edukacyjnego „CZYTAM Z KLASĄ. Lekturki spod chmurki". Tegoroczna edycja realizowana jest pod kryptonimem NA TROPACH DOBROCZYNNOŚCI i staje się świetną zabawą, dzięki której, poprzez czytanie, pielęgnujemy w dzieciach DOBROCZYNNOŚĆ. Podpowiadamy im, jak troszczyć się: o siebie, o innych, o wszystko, co je otacza.

 

CZYTAMY Z SERCEM

Nasza szkoła również brała udział w akcji Czytamy z Sercem

   

   

 

 

ROK SZKOLNY 2022/2023

Czytanie jest dobre na wszystko - konkurs fotograficzny dla uczniów naszej szkoły

    

Panie Joanna Lewicka i Małgorzata Raczyńska zorganizowały konkurs fotograficzny pt. Czytanie jest dobre na wszystko. Przesłane zdjęcia miały ukazywać czytanie jako czynność, którą można wykonywać w różnych okolicznościach, a więc czytanie jest dobre na wszystko i wszędzie. Zdjęcia zostały opublikowane na facebookowym profilu naszej szkoły i głosować mógł każdy z internautów poprzez polubienie wybranego zdjęcia. Pomysłowość biorących w konkursie uczniów przekroczyła nasze oczekiwania. Bardzo ładne zdjęcia konkursowe trafią wydrukowane na wystawę szkolną.

Wszystkim gratulujemy pomysłowości, a zwycięzcami okazali się:

Jakub Ojdowski klasa 1a

Igor Bieliński klasa 1a

Kornelia Bielińska klasa 4a

Światowy Dzień Książki w klasie 2 b

  

24 kwietnia 2023 r. uczniowie klasy 2b wybrali się do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Lidzbarku na zajęcia w związku ze Światowym Dniem Książki. W czasie prezentacji dzieci wysłuchały ciekawych informacji o różnych książkach jakie są zgromadzone w bibliotece. Oczywiście miały również możliwość ich obejrzenia. Były książki dla maluchów, ale i dla dzieci w starszym wieku. Dużym zainteresowaniem cieszyły się książki 3D, przestrzenne, jak i z dźwiękiem.

Na koniec wszyscy wykonali przepiękne zakładki do książek i zabrali je do szkoły. To była bardzo interesująca lekcja biblioteczna, za którą serdecznie dziękujemy pani Agnieszce.

W tym dniu to nie był jeszcze koniec spotkań z książkami. W szkole dzieci obejrzały na szkolnym korytarzu wystawę ulubionych książek przyniesionych zarówno przez uczniów jak i nauczycieli. Później udały się do szkolnej biblioteki i wypożyczyły lekturę pt. „Czarna owieczka”, którą w niedługim czasie będą omawiać na zajęciach.

Ten dzień przyniósł dzieciom wiele wrażeń, które dostarczały im książki.  

Narodowe czytanie Pisma Świetego

      

Biblia  to  księga ponadczasowa.  Jest  czytana  przez  kolejne  pokolenia,  w  wielu  krajach,  przez  ludzi  z  najróżniejszych  warstw  społecznych.  Od  wieków  stanowi  inspirację    dla  artystów,  pisarzy,  malarzy  i  milionów  ludzi.  W  Polsce  Biblia  również  jest  otoczona  stosownym  kultem,  a  w  kalendarzu  świąt  nietypowych  znajdziemy  między  innymi  informację  o  takim  wydarzeniu  jak  Narodowy  Dzień  Czytania  Pisma  Świętego.

Święto  to  jest  okazją  do  podkreślenia  chrześcijańskich  tradycji  naszego  kraju,  ale i ukazania Pisma  Świętego  jako  uniwersalnego  tekstu  kultury,  ponadczasowego  zbioru  motywów,  symboli  i  wzorców  osobowych.  14  dni  po  Wielkanocy  przypada  Niedziela  Biblijna,  czyli  Dzień  Narodowego  Czytania  Pisma  Świętego.  To  wtedy  na  nabożeństwach  czytana  jest  Biblia,  zarówno  w  tych  najbardziej  znanych  miejscach  jak  Świątynia  Opatrzności  Bożej  w  Warszawie  czy  Kaplica  Matki  Bożej  na  Jasnej  Górze,  jak  również  w  całym  kraju.  Do  udziału  w  akcji  często  zapraszane  są  sławne  osoby,  które,  które  inspirują  się  Biblią  w  swoim  życiu m. in. sportowcy, muzycy,  aktorzy.  Publicznie  odczytują  wybrane  przez  siebie  fragmenty  Pisma  Świętego.  Święto  to  jest  również  okazją  by  każdy z nas sięgnął  po  Biblię  i  zaczął  ją  czytać.

W 2023 roku obchody  Narodowego   Czytania  Pisma  Świętego  przypadły  23  kwietnia.  W  ramach  Narodowego  Czytania,  uczniowie  klas  V, VI, VII, VIII   pod  kierunkiem  p.  Karoliny  Gajewskiej   czytali  na  lekcjach  religii,  wybrane  przez  siebie  fragmenty  biblijne.

Każdy mógł  znaleźć  słowa,  które  inspirują,  zachwycają, uspokajają,  dają  nadzieję,  podtrzymują  na  duchu,  zachęcają  do  częstszego  sięgania  po  Pismo  Święte.

Karolina  Gajewska

Dzień Pluszowego Misia co rok obchodzimy 25 listopada

  

To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny.

 

Pluszowy miś – historia niezwykłej maskotki

Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka symbol z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie.

Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.

Dziś pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka.

Pluszowy miś – bohater bajek i filmów

Popularność maskotki sprawiła, że zaczęto ją chętnie wykorzystywać w powstających bajkach dla dzieci. Na tej fali powstało wiele kultowych misiowych postaci takich jak m. in. Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Barnaba. W Polsce również narodzili się nowi pluszowi bohaterowie np. Miś Uszatek, Miś z okienka, Miś Coralgol. Wszystkie, choć wyglądem różniły się od siebie, były pluszowymi niedźwiadkami. Ponadczasowość pluszowych misiów sprawiła, że bajki są chętnie oglądane przez kolejne pokolenia dzieci. Sam pluszak jest ponadto symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy. Nic dziwnego, że pluszowe misie z dzieciństwa często towarzyszą nam również w dorosłości i są chętnie wybierane jako maskotki uświetniające różne miejsca czy wydarzenia.

Jak obchodzimy Dzień Pluszowego Misia?

Dzień Pluszowego Misia jest obchodzony na całym świecie. Są miejsca, w których ten dzień jest wyjątkowo celebrowany i są to przede wszystkim żłobki, przedszkola, szkoła, szpital. Wszędzie tam, gdzie pojawiają się dzieci, 25 listopada następuje prawdziwa celebracja tego sympatycznego święta.

Z okazji Dnia Pluszowego Misia organizowane są uroczystości i występy, wiele szkół przeprowadza konkursy związane z tą zabawką, biblioteki organizują publiczne czytanie książek o pluszowym misiu, a dzieci tego dnia mogą przynosić ze sobą do przedszkola swoje ulubione pluszaki. Święto ma wymiar również symboliczny.

Miś, który kojarzy się z ciepłem i dobrocią, inspiruje do przeprowadzania w tym dniu wielu akcji dobroczynnych np. zbiórek zabawek na rzecz potrzebujących dzieci.

Wizyta w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej

  

Pod koniec listopada uczniowie klasy VI B wraz z wychowawczynią odwiedzili  Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Lidzbarku .Podczas spotkania  pani Edyta Marszak w interesujący  sposób przedstawiła   książkę elektroniczną. W czasie warsztatów uczniowie pracowali na tabletach, laptopach, e-bookach. Wykorzystywali  aplikacje  Legimi oraz  EmpikGo. Spotkanie  było inspirujące. Kilkoro uczniów umówiło się jeszcze na indywidualne spotkanie.

 

Wizyta w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej

    

Dnia 23.11.2022 r. klasa 7a wraz z wychowawcą udała się do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Lidzbarku. Pani Edyta Marszak w bardzo ciekawy sposób poprowadziła warsztaty na temat elektronicznych książek. Uczniowie pracowali na: laptopach, tabletach, czytnikach eBook.

 

Książki elektroniczne

     

Dnia 16 listopada klasa 5a w ramach godziny wychowawczej udała się do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Lidzbarku. Uczniowie wzięli tam udział w lekcji o elektronicznych książkach przygotowanej przez Panią Edytę Marszak.

Czym jest elektroniczna książka? To elektroniczny odpowiednik tradycyjnej książki w formie pliku. Do jej odtworzenia potrzebujemy odpowiedniego urządzenia: czytnika ebooków, smartfona, tableta lub laptopa.

Dzięki ciekawie przeprowadzonym warsztatom młodzież poznała zalety tej formy książek i aplikacje służące do ich odtwarzania: Legimi, EmpikGo i cyfrową bibliotekę internetową- wolne lektury.pl.

W erze cyfrowych treści można polubić elektroniczne książki. Z pewnością mają one wiele zalet, są wygodne i praktyczne. Miejmy jednak nadzieję, że nigdy nie zastąpią całkowicie tradycyjnych, papierowych książek.

Dziękujemy za miłą atmosferę i ciekawą lekcję biblioteczną.

Podobno z czytania komiksów się nie wyrasta
 
Komiksy są uwielbianą lekturą zarówno przez młodszych czytelników, jak i nieco starszych. Wypełnione barwnymi obrazkami rozwijają w kreatywny sposób wyobraźnię. Zarówno nowe, jak i ich stare wydania cieszą się ogromną popularnością. 

Komiksy są tak bardzo różnorodne i praktycznie dostępne, że prawie każdy znajdzie coś, co przypadnie mu do gustu. Są to opowieści zarówno o super bohaterach, jak i przygody detektywów, a nawet interesujące historie oparte o autentyczne wydarzenia. 

W poniedziałek, 7 listopada, 10 uczniów z klasy 5a naszej szkoły wzięło udział w warsztatach komiksowych zorganizowanych przez MGBP w Lidzbarku ze znaną polską autorką powieści, Joanną Jagiełło. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób tworzy się komiksy, na co warto zwrócić uwagę podczas ich tworzenia. Zdobyte informacje mieli możliwość wykorzystać w drugiej części spotkania podczas samodzielnego tworzenia komiksów. Trzeba było wykazać się niezwykłą kreatywnością ,jak i wypracować swój własny styl rysowania.

Mile i kreatywnie spędzony czas. Dziękujemy bardzo MGBP w Lidzbarku za  zaproszenie!

 

Poczytajmy Razem! „Baśnie świata”

   

Poznajemy opowieści z czterech stron świata. Wędrujemy z bajką do ciepłych krajów, wysp i innych baśniowych zakątków.

W piątek 21 października wspólną podróż rozpoczęliśmy z uczniami z klasy 3c. Podczas naszego pierwszego spotkania zawędrowaliśmy bardzo daleko … aż do Brazylii.

Brazylia to słoneczny, zielony kraj, który obcokrajowcom kojarzy się zazwyczaj z kawą, sambą, karnawałem, piłką nożną i radosnymi mieszkańcami. Poznaliśmy informacje oraz wiele ciekawostek o tym największym kraju Ameryki Południowej.

Uczniowie dowiedzieli się m.in., jakie kolory ma flaga Brazylii, co one oznaczają i sami narysowali flagę. Wysłuchali również brazylijskiej baśni „ Cenny podarek”.

Było to ciekawe i bardzo miłe spotkanie. Dziękuję bardzo moim słuchaczom za zainteresowanie i zaangażowanie.

Małgorzata Raczyńska

 

 

ROK SZKOLNY 2021/2022

                                                                                                                                                                                                                      

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 to wieloletni projekt i program przygotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Celem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa jest promocja czytelnictwa w Polsce i wzmocnienie roli bibliotek publicznych, bibliotek szkolnych (szkoła podstawowa i szkoła średnia) i bibliotek pedagogicznych poprzez uzupełnienie zbiorów bibliotecznych o nowości wydawnicze i finansowe wsparcie zakupów bibliotecznych - dofinansowanie na zakupy książek dla dzieci i dorosłych.

 Nasza szkoła już po raz drugi zakwalifikowała się do programu. W obecnym roku szkolnym będziemy realizować zadania mające na celu podniesienie czytelnictwa, jego promocję. Szkoła otrzyma dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych, lektur dla dzieci i młodzieży.

 

Wizyta klasy I b w szkolnej bibliotece

  

 

3 czerwca dzieci z klasy I b wraz z wychowawczynią p. Małgorzatą Przybylską udali się do szkolnej biblioteki .

W czasie tej wizyty uczniowie:

- Wypowiadali się o czasopismach.

- Słuchali informacji pani bibliotekarki i nauczycielki, aby zrozumieć terminy związane z czasopiśmiennictwem.

- Poznali cykliczne rubryki "Świerszczyka".

- Głośno czytali fragmenty tekstów z różnych numerów czasopisma.

- Wręczyli pani Małgosi własnoręcznie zrobione książeczki.

Bardzo dziękujemy pani Małgorzacie Raczyńskiej za poprowadzenie bardzo ciekawej lekcji, która poszerzyła wiedzę pierwszakom i pokazała, że można czytać nie tylko książki, ale również czasopisma.

Małgorzata Przybylska

 

 

„Którędy do Yellowstone?”

  

„Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych” Aleksandry i Daniela Mizielińskich, to wspaniała książka do aktywnego czytania, podróżowania. Zawiera mnóstwo ciekawych informacji ze świata przyrody.

10 maja uczniowie klasy 2a, podczas wizyty w bibliotece szkolnej poznali głównych bohaterów tej książki: żubra Kubę i wiewiórkę Ulę oraz obejrzeli krótki film o parkach narodowych. Następnie mali czytelnicy, korzystając z książki, dowiedzieli się, że Kuba i Ula dostali zaproszenie od Dakoty- kuzynki żubra Kuby z Ameryki z Parku Yellowstone i wybierają się w daleką podróż. Wiedząc, co Ula zabiera ze sobą w podróż, sami stworzyli rysunkową listę rzeczy, które zabraliby w podróż dookoła świata. Pomysłów było mnóstwo.

 

 

WARTO PRZECZYTAĆ

 

KOLEJNE NOWOŚCI!

 

 

 

NOWOŚCI

Aniołki kota Cagliostro

Aniołki kota Cagliostro to niezwykła i pełna humoru seria książek dla dzieci, której autorem jest Mikołajewski.

Cagliostro to tajemniczy kot, który umie mówić i posiada niezwykłe zdolności. Wykorzystuje je, by w tylko sobie znany sposób złączyć drogi sześciu dziewczynek z różnych krajów, by rozwiązywać zagadki i tajemnice.

Poznajcie Aniołki kota Cagliostro: oto MartaMaryOlgaPatriciaHelenka Rita. Każda myśli inaczej niż inne, ale wszystkie we wspólnej sprawie i uzupełniają się znakomicie. Jedna zaczyna zdanie, a druga je kończy. Jedna podsuwa pomysł, pozostała piątka twórczo go rozwija. Już pierwsza kryminalna zagadka pokazuje, że nie są zwykłą grupką dwunastolatek. Są aniołkami Cagliostra – rzymskiego dachowca o niezwykłych mocach, który ma sposób, żeby w razie potrzeby ściągnąć je z daleka do Włoch.

Wspaniała seria książek, pełna humoru i niesamowitych przygód. Wszystkich ciekawskich zapraszam do biblioteki

 

 

NOWE CZĘŚCI JUŻ CZEKAJĄ NA CHĘTNYCH

Dziennik cwaniaczka to książka, którą okrzyknięto mianem światowego bestsellera. Książka, a właściwie seria książek, odpowiada na z pozoru proste pytanie: kto zrozumie gimnazjalistę lepiej niż on sam?

Autor, Jeff Kinney stworzył serię o przygodach nastoletniego Grega Heffley’a. Książki napisane są językiem, który trafia do młodych czytelników. Historia Grega wciąga gdyż każdy młody czytelnik może w niej odnaleźć siebie i swoje problemy związane z dorastaniem. Ale Greg ma jeszcze jedną cechę, która sprawia, że młodzi czytelnicy po prostu go uwielbiają – nie lubi się uczyć i uważa szkołę za stratę czasu. Czego można chcieć więcej?

 

 

RANDKA W CIEMNO Z KSIĄŻKĄ  

14 lutego przyjdź do biblioteki szkolnej. Przeżyj przygodę, spraw sobie niespodziankę:

  • wybierz książkę,
  • odpakuj w domu,
  • przeczytaj niespodziankę

Przekonaj się, czy to będzie miłość od pierwszego wejrzenia??? Zapraszam do wspólnej zabawy!

 

MOJA BABCIA, MÓJ DZIADEK

 

    

Świetlica szkolna pamięta o ważnych dniach. Po nauczaniu zdalnym, po świętach, wróciliśmy na krótko, bo już za pasem ferie zimowe. A teraz czekają nas specjalne dni: Dzień Babci i Dziadka. Świętować będą osoby, które są bardzo ważne w życiu każdego: małego i dużego. Pamiętamy o tym oczywiście na świetlicy i  tworzymy laurki. Ale nie tylko.

Każda okazja jest dobra żeby czytać. Tym razem tematem przewodnim byli oczywiście babcia i dziadek. Śmiechu było sporo, kiedy to czytaliśmy rymowanki o dziadkach z książki pt. ,,Moja Babcia, mój Dziadek'' autorstwa Małgorzaty Swędrowskiej i Joanny Bartosik. Zabawne rymy podobały się wszystkim, a do tego komiczne ilustracje bardzo dobrze nastroiły nas na resztę dnia. Może i Wam przyniosą uśmiech bohaterowie książeczki:

,,...Babcia w tenisówkach, dziadek w kąpielówkach... Babcia jak perełka, dziadek jak muszelka....Babcia wspomina wiosnę, dziadek patrzy jak rosnę... Mój dziadek wciąż liczy, moja babcia  ćwiczy ( na pianinie)....''

Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy dużo zdrowia, uśmiechu i radości z wnuków. :)

 

jsl

Czytam nie tylko po polsku

      

Jak zapewne wiemy, czytanie książek ma wiele zalet. A czytanie książek w języku obcym jeszcze więcej! Czytając książki po angielsku otwieramy się na zupełnie inny świat – anglojęzyczny. Uczniowie klasy III b podczas lekcji języka angielskiego czytali i słuchali nagrania książki w języku angielskim. Po przeczytaniu ciekawej historii o zgubionym paszporcie w muzeum, wykonywali ćwiczenia  oraz  wypowiadali się też na temat zalet czytania książek. Zatem Let’s readJ

Joanna Sadowska

Dzieje się w bibliotece!

  

Praca, praca, praca…

Opisuję, pieczętuję, drukuję i naklejam kody kreskowe tak szybko jak tylko mogę. Staram się, bo wiem, że nie możecie się doczekać nowości.

Bardzo mnie cieszy Wasze zainteresowanie. Tyle ciekawych, wesołych, mądrych książek w jednym miejscu już niedługo do Waszej dyspozycji.

 

Świat bajek w 1b

      

15 grudnia w klasie I b zostały przeprowadzone zajęcia pt. „Marzenia  w bajkach zamknięte”. W tym dniu dzieci przyniosły do szkoły swoje ulubione książki z bajkami i rekwizyty kojarzące się z nimi. Każde dziecko wypowiedziało się na temat swoich baśniowych bohaterów. Następnie dzieci odgadywały tytuły bajek i baśni na podstawie pokazanego obrazka. Były też zagadki i rozpoznawanie baśniowych bohaterów oraz łączenie ich z właściwymi rekwizytami.

Na koniec dzieci na lekcji techniki wykonały kolorowe baśniowe stwory techniką kolażu oraz powstała wystawka książek i rekwizytów.

Małgorzata Przybylska

Mikołajki już tuż, tuż

 

A my już otrzymaliśmy mnóstwo prezentów (899 książek!). Są to książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Jesteśmy mega szczęśliwi. W styczniu zaczynamy ucztę książkową.

 

Spotkanie autorskie

  

24 listopada klasy drugie miały ogromną przyjemność uczestniczyć w spotkaniu autorskim on-line z panem Tomaszem Samojlikiem. Naukowcem, pracownikiem Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, badającym przyrodę Puszczy Białowieskiej, jednocześnie piszącym i ilustrującym książki dla dzieci. Najpopularniejsze serie pana Tomasza Samojlika to: Żubr Pompik, Ryjówka Przeznaczenia, Umarły Las. W swoich książkach popularyzuje wiedzę o przyrodzie, przekazuje ją w sposób zrozumiały dla najmłodszych (a przy okazji bawi). Do tej pory wydał około 60 książek.

 Podczas spotkania autor bardzo interesująco opowiadał o swojej pracy biologa jak i o swoich postaciach ich przygodach. Przygotował również szybki kurs rysowania dla uczestników.

Dziękujemy bardzo za możliwość udziału w spotkaniu Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku, która zorganizowała i zaprosiła nas do udziału.

 

Świetlica 1-3 i Kubuś Puchatek

   

Kto nie zna ,,Kubusia Puchatka", A.A. Milne? Wszyscy znają! W przyszłym tygodniu będzie Dzień Pluszowego Misia, a nasza świetlica już robi rozgrzewkę. Kolorowanie misiów to bardzo dobry sposób na relaks, a do tego wsłuchiwanie się w czytaną przez wolontariuszki z klasy 8c, przygodę Kubusia Puchatka, daje odetchnięcie od codziennych trosk! Super!

jsl

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - literatura patriotyczna

    

W ramach promocji czytelnictwa, 10.11.2021r. w klasie 1a zaprezentowany został montaż słowno-muzyczny dotyczący literatury patriotycznej.

Na samym początku, uczniowie wysłuchali kilku faktów i opowiadania o Święcie Niepodległości. Informacje przedstawiła p. bibliotekarka - M. Raczyńska.

Następnie p. Justyna Michalska wspaniale zaangażowała dzieci do aktywnego słuchania wierszy.

Pierwszoklasiści bardzo uważnie słuchali, odpowiadali na pytania oraz mówili o swoich doświadczeniach i przemyśleniach.

O godzinie 11.11 wspólnie z p. dyrektorem - Januszem Ławickim odśpiewaliśmy ,, Mazurek Dąbrowskiego".

Po czym dzieci wysłuchały tekstu pt. ,, Katechizm polskiego dziecka" W. Bełzy  w wykonaniu p. dyrektora.

Na podsumowanie , wychowawczyni zaprezentowała wiadomości podsumowujące tematykę patriotyczną.Teksty, przedstawiane były na przemian z piosenkami patriotycznymi. Wszystko to, w niecodziennym klimacie. Uczniowie ubrani w strojach galowych, na białych bluzkach, własnoręcznie wykonane kotyliony, a w sali lekcyjnej tematyczne dekoracje.

Literatura patriotyczna zaprezentowana dzieciom podczas zajęć, zaciekawiła, zainteresowała i miejmy nadzieję, że zachęciła do czytania.

Marzena Czarnomorzec

                                                                                                    

Książka–Przyjaciółka

  

W dniach od 2 do 9 listopada w klasach 4a i 4b został przeprowadzony cykl lekcji poświęconych książce.  Punktem wyjścia stał się wiersz Hanny Łachockiej pt. „Książka czeka”, na podstawie którego uczniowie wskazywali zalety czytania książek, odpowiadali, jak rozumieją wyrażenie „książka-przyjaciółka”. Ponadto pisemnie wyjaśniali aforyzm Umberta Eco „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.

Na kolejnej lekcji uczniowie odtwarzali etapy powstawania książki. Poznali ludzi książki: autor, tłumacz, redaktor, korektor, ilustrator, grafik, operator DPT, drukarz, księgarz, bibliotekarz.

Trzecia lekcja związana z książką została poświęcona bibliotece. Na podstawie wiersza K. Wodnickiej „W bibliotece” uczniowie odbyli podróż do świata opisanego w książkach. Lekcja ta stała się inspiracją do odwiedzenia naszej szkolnej biblioteki. Podczas lekcji bibliotecznej, przygotowanej przez p. M. Raczyńską, uczniowie klas 4a i 4b dowiedzieli się, co znajduje się w bibliotece. Poznali definicję księgozbioru podręcznego, katalogu bibliotecznego, alfabetycznego, tytułowego i rzeczowego. Sprawdzali, jakie informacje można odczytać z karty katalogowej. Pani Małgosia opowiedziała również uczniom, jak wyglądała biblioteka kiedyś, a jak wygląda dziś. Uczniowie mieli możliwość przeglądania czasopism i książek zgromadzonych w bibliotece. Serdecznie dziękujemy p. Małgosi, że zaprosiła nas do swojego świata i pozwoliła nam się w nim rozgościć.

Podczas ostatniej lekcji poświęconej książce uczniowie prezentowali koleżankom i kolegom z klasy swoje ulubione książki. Wskazywali ich zalety i zachęcali do przeczytania.

Miejmy nadzieję, że dzięki lekcjom poświęconym książce uczniowie przekonali się, że czytanie może być fascynującą pasją, a książka najlepszym przyjacielem, jakiego tylko można sobie wymarzyć.

L.O.

 

Nowości w bibliotece!

 

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w świetlicy

      

5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Jest to jednocześnie dzień urodzin Walta Disney'a, znanego producenta bajek. Dzieci przypomniały sobie bajkowe postacie oglądając filmy, wykonując rysunki, czytając na głos bajki. Powstała gazetka tematyczna.

jsl

Szkolne Koło Wolontariatu - Pomoc uczniom w nauce

   

W drugiej połowie października swoją działalność rozpoczęło Szkolne Koło Wolontariatu - sekcja pomoc uczniom w nauce. Grupa wolontariuszek - Małgorzata Ciechanowska, Roksana Kozłowska, Magdalena Krezymon oraz Amelia Schab co tydzień udają się na  "Małą Świetlicę ", gdzie pomagają najmłodszym dzieciom w odrabianiu lekcji. Po wykonaniu prac domowych uczennice czytają dzieciom książki na głos. Opiekunem grupy jest pani Barbara Lewandowska. 

Spotkanie autorskie z Justyną Bednarek

  

Spotkania autorskie są aktywną zachętą do czytania. Rozwijają wrażliwość uczniów i upowszechniają szeroko pojętą kulturę języka. Uczniowie chętniej sięgają po książkę, której autora bezpośrednio poznali….

25.10.2021 r. uczniowie klasy III a, b, c mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu online z Justyną Bednarek – dziennikarką i autorką książek dla dzieci. 

Pani Bednarek zadebiutowała w 2014 roku, kiedy to ukazały się jej wierszowane bajki: “Lenek i podróż”, “Lenek i gwiazdka” oraz “Lenek i polowanie”. Od tej chwili kariera autorki zaczęła nabierać tempa. Joanna Bednarek wydała takie pozycje, jak “Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, “Pięć sprytnych kun” czy “W to mi graj. Bajki muzyczne”. Cechą charakterystyczną książek tej autorki są z pewnością niesamowite ilustracje pobudzające dziecięcą wyobraźnię. Pisarka dokłada wszelkich starań, aby mali czytelnicy nie mogli oderwać się od jej bajek i z chęcią do nich wracali. Szczególną popularność zdobyła seria o przygodach skarpetek.

Spotkanie z autorką upłynęło pod znakiem świetnej zabawy i dobrego humoru. Z wielką swobodą opowiadała o swojej twórczości, recytowała i czytała swoje utwory oraz odpowiadała na pytania dzieci.

Rozmowa z autorem książki  to prawdziwa przygoda dla każdego dziecka, które rozpoczyna swoją czytelniczą wyprawę w tajemniczy świat bajek i przygód.

Serdecznie dziękujemy autorce oraz organizatorem za spotkanie!

Patrycja Oleksiak

 

Daj książce drugie życie!

 

Wszystkich czytelników, uczniów, rodziców, mieszkańców Lidzbarka, czyli sympatyków książek zapraszamy do włączenia się do akcji „Daj książce drugie życie”. Wszystkich czytelników, uczniów,

Chcesz i możesz sprawić przyjemność innym? Masz w domu książkę, którą warto przeczytać? Przeczytałeś  i chcesz, aby inni też mogli  przeczytać, przekaż książkę dalej (bajki, baśnie, książki dla młodzieży, dla dorosłych J)

Czekamy na Twoją książkę w Bibliotece lub Sekretariacie Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Szarych Szeregów w Lidzbarku ul. Nowa 10

 

ROK SZKOLNY 2020/2021

 

Warto przeczytać

"Cudowne lekarstwo George`a"

Książka autorstwa: Roald Dahl

Czytanie to moje hobby. Moją ulubioną książką jest "Cudowne lekarstwo George`a", którą napisał Roald Dahl, a zilustrował Quentin Blake. Książka ma twardą okładkę. Obrazki są czrno-białe i bardzo zabawne.

Opowiada ona o chłopcu, który ma bardzo zrzędliwą i niedobrą babcię. Wnuczek postanawia się na niej zemścić.

George przygotowuje cudowny eliksir, który uleczy babcię raz na zawsze.

W garze ladują: wosk do podłóg, pastylki dla koni, sos chrzanowy, proszek na pchły... Możecie być pewni, że po wypiciu mikstury babcia zmieni się nie do poznania.

Jeśli chcecie się dowiedzieć co się stało ze starszą panią musicie sami to przeczyta.

Bardzo podobała mi się ta książka, gdyż była ekscytująca i fantastyczna, a zarazem zabawna.

Franciszek Byliński

"Ruiny Gorlanu"

Książka autorstwa: John Flanagan

Ruiny Gorlanu – pierwsza książka z cyklu powieści fantasy Zwiadowcy.

Przyszłość piętnastoletniego Willa zależy od decyzji możnego barona. Sam Will najchętniej zostałby rycerzem, ale drobny i zwinny nie odznacza się tężyzną fizyczną, niezbędną do władania mieczem. Tajemniczy Halt proponuje chłopakowi przystanie do zwiadowców ludzi owianych legendą, którzy, jak wieść niesie, parają się mroczną magią, potrafią stawać się niewidzialni... Początek nauki u mistrza...

 

 

"Oskar i pani Róża"

Powieść autorstwa: Éric-Emmanuel Schmitt

Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy.
Czy w ciągu dwunastu dni można poznać smak życia i odkryć jego najgłębszy sens? Dziesięcioletni Oskar leży w szpitalu i nie wierzy już w żadne bajki. Na jego drodze staje tajemnicza pani Róża, która ma za sobą karierę zapaśniczki i potrafi znaleźć wyjście z każdej sytuacji…
"Oskar i Pani Róża" to najsłynniejsza powieść Érica-Emmanuela Schmitta, znakomitego francuskiego pisarza i filozofa, którego książki przetłumaczono na 35 języków. Czytelnicy na całym świecie pokochali go za niezrównaną wrażliwość i mądrość, z jaką opisuje nawet najbardziej skomplikowane emocje.
Dzięki małemu Oskarowi ponad pół miliona Polaków przekonało się, że warto się cieszyć każdą chwilą życia.

                                                                                                                                                                                                                       

Daj książce drugie życie!

 

Wszystkich czytelników, uczniów, rodziców, mieszkańców Lidzbarka, czyli sympatyków książek zapraszamy do włączenia się do akcji „Daj książce drugie życie”. Wszystkich czytelników, uczniów,

Chcesz i możesz sprawić przyjemność innym? Masz w domu książkę, którą warto przeczytać? Przeczytałeś  i chcesz, aby inni też mogli  przeczytać, przekaż książkę dalej (bajki, baśnie, książki dla młodzieży, dla dorosłych J)

Czekamy na Twoją książkę w Bibliotece lub Sekretariacie Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Szarych Szeregów w Lidzbarku ul. Nowa 10

 

 

 

Dołączyliśmy do grona bibliotek, które otrzymają wsparcie finansowe na zakup nowości wydawniczych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

 

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 października 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” dotyczy wspierania w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły oraz bibliotek pedagogicznych w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję oraz wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. Jako szkoła jesteśmy więc zobowiązani do:

  1. Zasięgnięcia opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego w sprawie zakupu książek
  2. Podjęcia współpracy z bibliotekami publicznymi i publicznymi bibliotekami pedagogicznymi w zakresie konsultowania planowanych zakupów książek oraz wymiany informacji o imprezach promujących czytelnictwo;
  3. Zorganizowania co najmniej 1 wydarzenia promującego czytelnictwo z udziałem uczniów
  4. Uwzględnienia tematyki wpływu czytania na rozwój dzieci podczas zorganizowanego przez szkołę co najmniej jednego spotkania z rodzicami;
  5. Zrealizowania co najmniej jednego projektu edukacyjnego na oddział w szkole z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej;
  6. Dostosowania organizacji pracy biblioteki do potrzeb uczniów, w szczególności poprzez umożliwienie im wypożyczania książek również na okres ferii zimowych i letnich;
  7. Uwzględnienia potrzeb uczniów niepełnosprawnych w planowanych zakupach książek.

 

 

Nasze działania zaplanowane  do końca grudnia 2018 r.

 

Opis planowanych przez szkołę lub bibliotekę pedagogiczną działań, które promują i wspierają rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży

Działania planowane przez szkołę, promujące i wspierające rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży:

I. Zorganizowanie w ciągu roku szkolnego co najmniej jedno wydarzenie promujące czytelnictwo z udziałem uczniów:

 

  1. Organizowanie gazetek oraz wystaw tematycznych i okolicznościowych;
  2. Konkursy szkolne i międzyszkolne: cykliczny konkurs czytelniczy „Jak? Gdzie? Kiedy?; Jak czytamy!; literackie  (przy współpracy Biblioteki Szkolnej LO w Lidzbarku i MGBP w Lidzbarku; lekturowe (współpraca z polonistami);
  3. Plebiscyt czytelniczy „ Bestsellery nastolatków”
  4. Prowadzenie wraz z uczniami  działu internetowej gazetki szkolnej „Warto przeczytać!”
  5. Promocja czytelnictwa oraz biblioteki poprzez prowadzenie strony biblioteki szkolnej na facebooku;
  6. Akcja Bookcrossing (współpraca z Biblioteką Szkolną LO w Lidzbarku;
  7. Organizacja i prowadzenie Dyskusyjnego Klubu Książki  (współpraca z MGBP w Lidzbarku).

 

II. Uwzględnienie tematyki wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży podczas zorganizowanego przez szkołę co najmniej jednego spotkania z rodzicami:

  1. Zorganizowanie wystawy literatury pedagogicznej, którą rodzice mogą wypożyczyć w bibliotece szkolnej
  2. Przygotowanie listu otwartego do rodziców uwzględniającego tematykę wpływu czytania na rozwój dzieci, młodzieży i przedstawienie go na zebraniach z rodzicami.

 

III. Zorganizowanie jednego projektu edukacyjnego na oddział w szkole z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej:

 

  1. W trakcie trwania programu wychowawcy i nauczyciele zrealizują zaplanowane projekty. Będą one realizowane wg harmonogramu. Wgląd w tematykę, konspekty i dokumentacja będą dostępne po zakończeniu realizacji programu;
  2. Nauczyciel bibliotekarz będzie realizował zajęcia metodą projektu podczas pracy biblioteki szkolnej i kółka bibliotecznego.

IV. Dostosowanie organizacji pracy biblioteki szkolnej do potrzeb uczniów, w szczególności poprzez umożliwienie im wypożyczania książek również na okres ferii zimowych i letnich:

 

  1. Dostosowanie organizacji pracy biblioteki i umożliwienie uczniom wypożyczania książek na okres przerwy świąteczno-noworocznej,  ferii;
  2. Dostosowanie organizacji pracy biblioteki i umożliwienie uczniom wypożyczania książek na okres ferii.

 

V. Uwzględnienie potrzeb uczniów niepełnosprawnych w planowanych zakupach książek:

  1. Konsultowanie planowanych zakupów książek z pedagogiem  szkolnym, wychowawcami, którzy posiadają informacje o niepełnosprawnych uczniach uczących się w naszej szkole, ich potrzebach oraz zainteresowaniach.

 

 

Zapraszam do współpracy wszystkich nauczycieli pracujących w naszej szkole!

 

26 kwietnia 2018 roku odbył się w naszej szkole Dzień Doradztwa Zawodowego. Uczestniczyli w nim uczniowie klas III Gimnazjum, rodzice oraz wychowawcy. Swoją ofertę edukacyjną na rok szkolny 2018/2019 przedstawiły szkoły:

- Liceum Ogólnokształcące z Lidzbarka

- Zespół Szkół z Lidzbarka

- Liceum Ogólnokształcące z Działdowa, ul. Grunwaldzka

- Liceum Ogólnokształcące nr II w Działdowie ul. Polna

- Zespół Szkół Zawodowych z Działdowa ul. Pocztowa

- Zespół Szkół z Gródek

Spotkanie doradcze było też okazją do zaprezentowania zbiorów biblioteki szkolnej - książki, czasopisma, poradniki związane z doradztwem zawodowym. Z tych materiałów uczniowie oraz rodzice będą mogli korzystać na co dzień w czytelni.

 

Z okazji obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w bibliotece szkolnej przygotowana została wystawa książek „Piłsudski: Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach, to klęska”.

Ekspozycja podzielona została na dwie części. Pierwsza to „Kalendarium niepodległościowe”, przybliżające kluczowe informacje  oraz daty związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Zostały tu zasygnalizowane  najważniejsze wydarzenia, które doprowadziły do tego, że w listopadzie 1918 roku, po 123 latach, Polska odzyskała niepodległość. Przygotowana gazetka oraz książki przypominają sylwetki wybitnych Polaków. Wśród nich wymienić należy: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego, Wincentego Witosa i Ignacego Paderewskiego.

  

Wystawę można oglądać w bibliotece od 26 kwietnia do 11 maja 2018 roku.

Ogólnoszkolne wybory książek: Takie książki  chcemy czytać!

Wybieramy co chcemy czytać!

Podczas  godzin  wychowawczych w kwietniu i maju uczniowie naszej szkoły  mieli możliwość  na specjalnie przygotowanej planszy „Moja ulubiona książka” zapisać tytuły książek, które są dla niego ważne i godne polecenia. W ten sposób utworzyliśmy szkolną listę bestsellerów.  Propozycje naszych uczniów będą przydatne przy wyborze ciekawej  lektury,  podczas zakupu książek do biblioteki szkolnej.

Lista najczęściej wymienianych książek:

Klasy I

Nela - Nela mała podróżniczka

M. Kownacka – Plastusiowy pamiętnik

Super Mikołaj

F. H. Burnett – Mała księżniczka

 

Klasy IV

J. K. Rowling – Harry Potter

C. S. Lewis – Opowieści z Narni

L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza

Holly Webb – Zgubiona w śniegu

 

Klasy VII i gimnazjalne

J. K. Rowling – Harry Potter

W. Roth – Niezgodna

G. Forman – Wróć, jeśli potrafisz

K. Makuszyński – Szatan z siódmej klasy

S. Collins – Igrzyska śmierci

A. Sapkowski – Wiedźmin

N. Yoon – Ponad wszystko

D. Głuchowski – Metro 2033

  

Masz ochotę stworzyć coś ładnego…

Weź udział w konkursie na Exlibris Biblioteki Szkolnej

W maju bieżącego roku szkolnego podczas zajęć artystycznych klas gimnazjalnych został ogłoszony konkurs na exlibris naszej biblioteki. Uczniowie poznali krótką historię exlibrisu, obejrzeli również przykłady znaków własnościowych innych bibliotek.  Gimnazjaliści zapoznali się z regulaminem konkursu. Wpłynęło 7 prac konkursowych. Na początku przyszłego roku szkolnego odbędzie się kolejna runda konkursu w innej grupie uczniów. Konkurs zostanie podsumowany w pierwszym semestrze nowego roku szkolnego. Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie wpisano punkty „+”. Dziękuję bardzo J

 

Od października 2018 roku rusza w naszej szkole akcja głośnego czytania dla dzieci przebywających w świetlicy szkolnej (klasy 1-3).

„Starszy - młodszemu” czytać będzie w poniedziałki o godzinie 12.30-13.30 w bibliotece szkolnej.

                       

 

 

Projekt czytelniczy w kl. I a – „Czy znasz ten kraj?”

 

W ramach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości 10 X 2018 r. w klasie I a rozpoczęto projekt czytelniczy - "Czy znasz ten kraj?", który ma na celu przybliżenie dzieciom historii Polski. Raz w tygodniu wybrana mama lub babcia będą  czytały opowieści związane z dziejami Polski. Na początku mama Mai, pani Ewelina Chołaścińska przeczytała kilka krótkich rozdziałów książki pt. ”Czy znasz ten kraj?” Aleksandry Plec i Marzeny Skoczylas. Dzieci poznały Mieszka I oraz historię dotyczącą początków państwa polskiego, a także legendę o powstaniu polskiego godła. Za uważne słuchanie dzieci zostały nagrodzone przez panią Ewelinę cukierkami.

Za tydzień będzie kolejne spotkanie z historią państwa polskiego.

 

 

 

"Moja ulubiona książka”

18 września na godzinie wychowawczej uczniowie klasy 4  zorganizowali zajęcia pt. "Moja ulubiona książka". Na początku każdy uczeń zaprezentował swoją ulubioną książkę kolegom i koleżankom, a następnie dzieci wypisały interesujące tytuły na plakacie. Plakat z ulubionymi tytułami oraz wystawa z książkami ozdobiły klasę.

 

 

 

Sprawozdanie z lekcji języka polskiego w klasach trzecich gimnazjum

 

20 września 2018 roku uczniowie III klas gimnazjum brali udział w lekcji zorganizowanej dzięki bibliotece szkolnej. Celem lekcji było poznanie rodzajów słowników oraz zdobycie umiejętności korzystania ich.

Na początku lekcji uczniowie musieli sami odgadnąć, czego będzie dotyczył temat lekcji. W tym celu musieli rozwiązać rebus, który obrazował hasło-słowniki. Następnie uczniowie tworzyli własne definicje słownika. Zdobyte od nich informacje nauczyciel zebrał w jedną całość i powstała poprawna definicja słownika.

Następnie uczniowie udali się do biblioteki szkolnej, z której wypożyczyli różne rodzaje słowników. Nauczyciel podzielił uczniów na 5 grup. Każda grupa dostała inny słownik i zadania do niego. Uczniowie, pracując w grupach, mieli za zadanie zapoznać się z zawartością słownika, układem haseł, budową hasła. Następnie każda grupa przygotowała instrukcję dla pozostałych grup pt. : „Jak korzystać ze słownika…….?”. Instrukcje zostały zapisane na przygotowanych przez nauczyciela dużych kartach papieru i zaprezentowane członkom innych grup. Żeby sprawdzić, czy uczniowie dobrze wytłumaczyli sposób korzystania ze słowników, nauczyciel po prezentacji instrukcji, wręczył grupom ćwiczenia, które miały wykonać, kierując się wcześniej przedstawionymi instrukcjami.

Wszystkie grupy poprawnie wykonały zadania, więc cel lekcji został osiągnięty, a uczniowie mieli możliwość uczyć się od siebie.

 

 

„Pojedynek książek”

W listopadzie 2018 r. w bibliotece szkolnej rozpoczęła się akcja „Pojedynek książek”. Zasady walki są proste. Spośród  wybranych dwóch tytułów książek, uczniowie wybierają, głosują na tytuł książki, która bardziej im się podobała. W listopadzie w akcji wzięły udział klasy 5a i 5c. W pojedynku „walczyły”:  Mikołajek vs Akademia Pana Kleksa. Po podliczeniu głosów w klasie 5 a zwyciężył Mikołajek. Klasa 5 c wybrała natomiast Akademię Pana Kleksa. Był to pierwszy „pojedynek” w naszej szkole. Bitwy na ringu planowane są co miesiąc! Dobra zabawa gwarantowana!!!

   

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii "Pojedynek książek".

 

„Pasowanie na czytelnika”

17 stycznia 2019 r. w naszej szkole odbyło się pasowanie na czytelnika. Jest to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie musieli wykazać się znajomością bajek i postaci bajkowych, z czym poradzili sobie na szóstkę. Zapoznali się z regulaminem biblioteki oraz prośbami książki. Po takim wprowadzeniu, skupione i poważne, uroczyście przyrzekły, że będą szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie. Najmłodsi otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodką niespodziankę. Piękną inscenizację „Zaczarowany bajek świat” przygotowała pani Barbara Skuza wraz z uczniami klasy 5 a.

 

10 nowych książek dla małych podróżników!

 

Ich autorką jest Nela Mała Reporterka. Ma 12 lat i od 5 roku życia podróżuje po świecie i nagrywa reportaże ze swoich wypraw. Nela zwiedziła niemal cały świat.

Wszystkie jej książki cieszą się ogromną popularnością – przede wszystkim uczą, opisują odległe kraje i inne kultury, rozbudzają apetyt na podróżowanie oraz poznawanie świata!

 

5-11 marca - Światowy Tydzień Książki Elektronicznej

 

 

W dniach 5 –11 marca 2020 obchodzimy Światowy Tydzień Książki Elektronicznej (z ang.: E-Book Week), którego celem jest popularyzacja e-książek i zachęcanie do e-czytania. Akcja została zainicjowana w 2004 r. przez kanadyjską pisarkę Ritę Y. Toews.

Twórcą pierwszych e-booków był Michael Hart. W roku 1971 z okazji Dnia Niepodległości M.Hart otrzymał darmowo wydrukowaną kopię Amerykańskiej Deklaracji Niepodległości. To zainspirowało go do  przepisania dokumentu do komputera i rozesłania do innych użytkowników sieci. Cyfryzacja i dystrybucja literatury w formie elektronicznej stała się celem jego życia na kolejnych 40 lat. M.Hart był inicjatorem Projektu Gutenberg, polegającego na umieszczeniu w Internecie elektronicznych wersji książek istniejących w wersji papierowej.

Książki warto czytać w każdej formie. W marcu wiele bibliotek, e-księgarni, firm i innych instytucji obchodzi Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej. To akcja promująca e-czytelnictwo, e-zasoby, e-booki i e-czytniki!

Święto e-czytających!

http://www.sbp.pl/repository/zdjecia/2019/marzec/ebook_ebook.jpg

Czytanie książek elektronicznych posiada wiele zalet:

 

  1. E-książki są "lekkie" i nie zajmują miejsca na półkach - ważą tyle co urządzenie, na którym je czytamy, czyli w przypadku czytników książek elektronicznych ok. 200-300 gramów.
  2. Czytniki ebooków mają nieduże rozmiary, co sprawia, że z łatwością mogą się zmieścić w torebce a nawet w kieszeni ubrania. 
  3. Na czytniku może być zapisanych nawet kilkadziesiąt tytułów, które bez problemu można zabrać w podróż. 
  4. Ebooki są dostępne w księgarniach internetowych 24 h/na dobę. W dowolnej chwili można je kupić i od razu po zakupie zacząć czytać!
  5. Niektóre książki elektroniczne można pobrać legalnie za darmo np. w serwisach Wolne Lektury i Projekt Gutenberg
  6. Ponieważ dopuszczalne jest tworzenie kopii na użytek własny, poza czytnikiem można czytać ebooka na telefonie i komputerze.
  7. E-książki można "przeszukiwać". Dzięki wyszukiwarce można łatwo odnaleźć interesujący fragment tekstu.
  8. Czytanie ebooków jest dyskretne, gdyż urządzenia nie pokazują innym co czytamy, co może być istotne w przypadku krępujących tytułów.
  9. Czytniki e-książek mają wbudowane różne funkcjonalności, które znacząco wpływają na komfort czytania (regulacja wielkości czcionki, regulowane podświetlenie, regulowana temperatura barw) co może być szczególnie istotne dla osób słabowidzących lub mających kłopoty ze wzrokiem.

 

 http://www.sbp.pl/repository/zdjecia/2019/marzec/ebook_ebook2.jpg

Wśród wad ebooków wymienia się:

  1. Nie pachną jak tradycyjne książki.
  2. Nie mają atrakcyjnej okładki i ilustracji.
  3. Nie wszystkie książki są dostępne w formie elektronicznej.
  4. Potrzebują zasilania. Jeśli wyczerpie się bateria, a nie ma możliwości naładowania urządzenia, to możemy zapomnieć o czytaniu.  

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Szarych Szeregów
    13-230 Lidzbark
    ul. Nowa 10
  • 23 69 61 150

Galeria zdjęć