Menu

Rok dla Niepodległej

 

 

Rok dla Niepodległej

 

Rok szkolny 2017/2018 jest  „Rokiem dla Niepodległej”.

 

Wkrótce 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Polacy musieli przejść długą drogę, aby po 123 latach niewoli cieszyć się wolnością.

 

Byli tacy, którzy nigdy nie pogodzili się z losem. Zrywy powstańcze, walka o tożsamość narodową i o wolność ,,Waszą i naszą’’ były przejawami wielkiego patriotyzmu Polaków, dla których takie wartości jak: wolność, niepodległość i suwerenność były najważniejsze.

 

Po utracie Ojczyzny rozpaczali również poeci, muzycy i malarze, a wszystkie wydarzenia i zrywy wolnościowe znajdowały swoje odzwierciedlenie w ich twórczości:

Maria Konopnicka pisała: „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród…; Nie damy pogrześć mowy…; Nie damy, by nas gnębił wróg…; Tak nam dopomóż Bóg!”

 

Niech wszystkie działania w naszej szkole będą inspiracją do rozwijania i pogłębiania zainteresowania przeszłością oraz rozbudzą w was zainteresowania historią Polski z własnej wewnętrznej potrzeby.

 

 

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ W RAMACH OBCHODÓW „ROKU DLA NIEPODLEGŁEJ” 2017/2018

w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Szarych Szeregów

w Lidzbarku

 

 

lp.

 

 

zadanie

 

termin

 

odpowiedzialni

1.

Akcja Bohater ON – kartka dla Powstańca

 

wrzesień

R. Trandziuk

2.

Koncert pieśni patriotycznych

 

listopad 2017

J. Szostek

3.

O Niepodległą i dla Niepodległej. Harcerze w służbie Ojczyzny”- udział w konferencji w Olsztynie

listopad 2017

R. Trandziuk

3.

Święto szkoły

 

wrzesień 2017

E. Kopowska

J. Szostek

A. Radziejewska

W. Roch

J. Goślicka

4.

Gazetki klasowe z okazji Święta Niepodległości oraz  3 Maja

 

 

listopad 2017

maj 2018r

wychowawcy klas

5.

„Dzień Żołnierzy Wyklętych”

marzec 2018

M. Czarnomorzec

6.

Rocznica Konstytucji 3  maja - apel

maj 2018

A. Weitz–Skibicka

E. Ojdowska

J. Szostek

7.

Karty z naszej historii –„ Patriotyzm dawniej i dziś” –  Szkolny konkurs literacki

maj 2018

E. Kopowska

B. Gumińska

8.

„Z flagą w tle” –  Szkolny Konkurs fotograficzny /maj 2018/

 

maj 2018

J. Lewicka

R. Trandziuk

9.

Akcja „Dołącz do nas wywieś flagę” – Święto Flagi

maj 2018

wszyscy

10.

„Orzeł biały – nasza duma” – konkurs plastyczny

 

„Z flagą w tle” –  Szkolny Konkurs dla uczniów klas I

maj 2018

J. Szostek

N. Dudaniec

 

A. Radziejewska

W. Roch

 

11.

Propagowanie hymnu państwowego

i szkolnego -
- Rozpoczynanie apeli szkolnych wybranym hymnem

 

cały rok

wszyscy

12.

Konkurs recytatorski - wiersze o Polsce

maj 2018

B. Skuza

M. Czarnomorzec

13.

Wystawa książek o tematyce historycznej w bibliotece szkolnej

 

kwiecień 2018

M. Raczyńska

14.

Lidzbark-Moja Mała Ojczyzna - udział

w święcie miast Cittaslow

maj 2018

wszyscy

Wolontariat

15.

Drogi Polaków do niepodległości – realizacja tematu na lekcjach historii

o terminie decyduje nauczyciel

nauczyciele historii

16.

Kształtowanie poczucia dumy z piękna ojczystej przyrody i dorobku narodu(różnych obiektów dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego własnego regionu i Polski, krajobrazów Polski, walorów przyrodniczych, kulturowych, turystycznych - wycieczki

cały rok

nauczyciele, wychowawcy

17.

Zapoznanie z twórczością artystów

w obrębie „Małej Ojczyzny - Wystawy

i wernisaże w szkole, domu kultury, regionie, udział w świątecznych jarmarkach w Lidzbarku, regionie.

cały rok

nauczyciele, wychowawcy

18.

Ułożenie Alfabetu współczesnego patriotyzmu

 

II półrocze

wychowawcy - na godzinach wychowawczych

19.

100 x 100

bieg 100 uczniów na 100 m z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

 

czerwiec 2018

nauczyciele w-f

20.

Wielki test o Niepodległości

maj 2018

A. Weitz-Skibicka

A. Kacprzak

E. Kopowska

21.

Żywa lekcja historii - „ Od utraty niepodległości do powstań śląskich”

ATENA - agencja artystyczna

maj 2018

nauczyciele historii

22.

Założenie zakładki na stronie internetowej szkoły, aktualizowanie informacji

o zrealizowanych zadaniach.

 

Ł. Ruczyński

R. Trandziuk

 

 

 

 

„BohaterOn – kartka dla Powstańca”

Znalezione obrazy dla zapytania bohateron

Młodzież Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Szarych Szeregów” w Lidzbarku dołączyła po raz drugi do akcji BohaterOn  umożlwiającej każdemu wysłanie kartki dla Powstańca przypominając, że pamiętamy w 72 rocznicę Powstania Warszawskiego.

 „…Ludzie, którzy potrafili wcielić w życie braterstwo i służbę…” – mamy za co im dziękować powiedziała zgodnie młodzież i odebrała bezpłatne kartki dla Powstańców dostępne w szkole i placówce Poczty Polskiej.

Tysiące kartek wysłane w ramach ubiegłorocznych edycji zamieniło się w wiele trwających do dzisiaj relacji między nadawcami a Powstańcami – niejednokrotnie wypełniając życie tych drugich dobrymi, niespodziewanymi emocjami.

Młodzieży Gimnazjum nie trzeba było długo do tej akcji namawiać. Odebrane kartki były już zaadresowane do Fundacji Sensoria we Wrocławiu, która przekaże je Powstańcom. Każdy miał możliwość napisać coś od siebie. Okazało się, że ciężko w kilku słowach podziękować za odwagę, poświęcenie, walkę o Polskę, Warszawę.. Gimnazjaliści dziękując podkreślali, że pamiętają i zawsze będą pamiętać o Powstańcach i zawsze będą im wdzięczni za to, że teraz mogą mieszkać w wolnej Polsce - pięknej,  urokliwej i „naszej”. Jedną kartkę wysłaliśmy też od całej społeczności szkoły z pieczątką naszego Gimnazjum-nosimy przecież imię Szarych Szeregów.

BohaterON to projekt z okazji obchodów 72. rocznicy Powstania Warszawskiego, mający na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. BohaterON edukuje społeczeństwo, bazując na tysiącach historii Powstańców. Pokazuje nie tylko tło historyczne, ale także sukcesy, dramaty i emocje każdego z nich.

Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Było ono uosobieniem naszych kluczowych wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogom. Niestety wśród kolejnych pokoleń wraz z biegiem czasu świadomość jego znaczenia stopniowo zanika. W tym samym czasie odchodzą od nas ostatni Powstańcy, którzy pełnią fundamentalną rolę w podtrzymywaniu pamięci, przedstawiając wydarzenia tamtych dni z ludzkiej perspektywy. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek.

Młodzież dzięki tej akcji przypomniała sobie sylwetki osób walczących za miasto i kraj, w którym mieszkają. Nabrała szacunku do starszych osób, którzy poświęcili się dla Polski. Nauczyła się bezinteresownej pomocy i wywołała uśmiech u Powstańca.

To tak wiele za tak niewiele…

 

Koncercie Pieśni Patriotycznej

 

W dniu 9 listopada 2017 roku uczniowie naszej szkoły brali aktywny udział w Koncercie Pieśni Patriotycznej w sali kinowej z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

   

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Koncert Pieśni Patriotycznej

 

Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

 

10 listopada 2017 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystość rozpoczęła się  od wprowadzenia sztandaru szkoły oraz wspólnego odśpiewania hymnu państwowego i hymnu szkoły. Po krótkim wstępie przewodniczącej szkoły – Kingi Nowińskiej, głos zabrała pan dyrektor – Janusz Ławicki, który przybliżył zebranym informacje dotyczące wydarzeń z czasów zaborów  oraz poinformował uczniów o przyznanym naszej szkole  Certyfikacie  Warmińsko-Mazurskiego  Kuratora Oświaty  -  „Szkoły Wiernej Dziedzictwu”.

Część artystyczna została przygotowana przez uczniów  klas gimnazjalnych – IIa, IIb i IIIb wraz z panią Grażyną Wąsiewską i Małgorzatą Wrzosek  oraz chór szkolny pod opieką pani Justyny Szostek.

Akademia wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. Uczniowie, wcielając się w różnorodne role, przedstawili  sytuacje z czasów zaborów oraz odnieśli się do współczesnych problemów naszej ojczyzny, a także recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.       

Młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzała i wysłuchała tej szczególnej lekcji historii.

To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność, składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii.

Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości, dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

   

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Narodowe Święto Niepodległości.

 

Szkoła Otrzymała Certyfikat "Szkoła Wierna Dziedzictwu"

 

Kształcenie i wychowanie służy rozwijaniu u dzieci i młodzieży poczucia odpowiedzialności, miłości ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata. Niezbędna jest troska o prawidłowy rozwój intelektualny i moralny młodego pokolenia, o jego właściwą postawę, którą cechować powinien patriotyzm i umiłowanie ojczyzny, szacunek dla symboli i barw narodowych, tradycji i zwyczajów. Kształtowanie postaw patriotycznych oraz tożsamości narodowej i regionalnej pozwala człowiekowi na własną identyfikację oraz interpretację, przygotowuje do życia w społeczeństwie i kulturze, wpływa na kształtowanie więzi z krajem ojczystym, odgrywa szczególną rolę na obszarze wielokulturowym.

 W ramach ubiegania się o Certyfikat podjęliśmy w roku szkolnym 2016/2017 zintegrowane działania służące:

1. Kształtowaniu tożsamości narodowej, więzi z krajem ojczystym i współuczestnictwa w pielęgnowaniu tradycji.
2. Upowszechnianiu wiedzy na temat polskiej historii i kultury, a także walorów przyrodniczych i krajobrazowych naszego kraju.
3. Rozwijaniu kreatywnego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych i społecznych w aspekcie lokalnym i państwowym.
4. Kształtowaniu tożsamość pluralistycznej, uwzględniającej poczucie własnej odmienności i jednocześnie tolerancyjnej w stosunku do różnych kultur.
5. Wydobyciu wielorakich wartości tkwiących we własnym regionie w aspekcie „małej ojczyzny”.
6. Wzmacnianiu poczucia zakorzenienia, przynależności do określonego terytorium, miejsca, wspólnoty, kultury.
7. Kształtowaniu umiejętności poszukiwania i analizowania oraz krytycznego podejścia do zgromadzonych informacji zawartych w różnych źródłach historycznych.
8. Inspirowaniu uczniów do samodzielnego tworzenia narracji historycznej – integrowania informacji pozyskanych z różnych źródeł i uzasadniania własnego stanowiska.

 

Koordynatorką projektu w naszej szkole  była pani Małgorzata Wrzosek.

Do projektu w województwie warmińsko-mazurskim przystąpiły łącznie 252 szkoły, z czego 86 zostało wyróżnionych

 

Działania młodzieży szkolnej i nauczycieli naszej szkoły w ramach projektu zostały docenione przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Kapituła Konkursu Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu”, powołana przez Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty, po dokonaniu oceny formalnej i merytorycznej złożonej dokumentacji rekomendowała szkoły/placówki do otrzymania Certyfikatu „Szkoła Wierna Dziedzictwu”. Na wniosek Kapituły Warmińsko – Mazurski Kurator Oświaty przyznał Certyfikat Gimnazjum – Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Szarych Szeregów w Lidzbarku. W rankingu 86 wyróżnionych szkół zajęliśmy II miejsce.

 10 listopada 2017 roku dyrektor szkoły Janusz Ławicki podczas uroczystej gali w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odebrał CertyfikatSzkoła wierna dziedzictwu”.

 

Działania realizowane w ramach projektu:

  • upowszechniły ideę pamięci narodowej 
  • wpłynęły  na kształtowanie postaw patriotycznych dzieci i młodzieży
  • przyczyniły się do poszukiwania nowych, skutecznych rozwiązań, podnoszących atrakcyjność i efektywność pracy szkoły w obszarze kształcenia, wychowania i opieki.

Certyfikat przyznawany jest na okres 3 lat. Po upływie tego czasu szkoła ma prawo ponownie ubiegać się o ten dokument.

   

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu”.

 

Nasi harcerze na konferencji Harcerze w służbie Ojczyzny

 

16 listopada 2017 roku uczniowie Gimnazjum: Wiśniewska Klaudia, Skuza Wiktoria, Nadolska Sandra, Ruczyńska Nikola i Pawlak Michał - jednocześnie harcerze Hufca ZHP Lidzbark Welski im. Bohaterów Ziemi Lidzbarskiej wraz z opiekunem Reginą Trandziuk uczestniczyli w konferencji O Niepodległą i dla Niepodległej. Harcerze w służbie Ojczyzny”.

Do udziału w konferencji zaproszone były wszystkie szkoły, które posiadają Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu”. Zgromadzonych uczniów i ich opiekunów powitał Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty Krzysztof Nowacki.

W 99 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości o najmłodszych, ale i najwierniejszych jej synach oraz córkach, o harcerzach i harcerkach Szarych Szeregów, ich walce o odzyskanie i utrwalenie niepodległego bytu, o czasach wojny i okupacji, o komunistycznym terrorze, a także i obecnej służbie dla Ojczyzny wypowiadali się historycy z Instytutu Pamięci Narodowej oraz zaproszeni prelegenci.

  

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konferencja - Harcerze w służbie Ojczyźnie.

 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 

W dniu 1 marca 2018 roku uczniowie Szkolnego Klubu Wolontariatu roznosili ulotki wśród mieszkańców miasta, aby upamiętnić oraz przypomnieć o Narodowym  Dniu  Pamięci  Żołnierzy  Wyklętych.

 

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

 

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ W RAMACH PROGRAMU „DLA NIEPODLEGŁEJ” 2018/2019

w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi

im. Szarych Szeregów w Lidzbarku

 

 

lp.

 

 

zadanie

 

termin

 

odpowiedzialni

1.

Akcja Bohater ON – kartka dla Powstańca - każda klasa wysyła        

co najmniej jedną kartkę do powstańców.

Wrzesień 2018

Pedagog+ nauczyciele historii

i wychowawcy klas

 

 

2.

Święto szkoły

 

Wrzesień 2018

L.Ostrowska, M.czarnomorzezc, M.Przybylska, J.Szostek

L.Talarowska-Dzimira

3.

Dekoracje szkoły –Polska Niepodległa

Październik 2018

Dolny korytarz: A.Kacprzak, B.Skuza, A.Weitz-Skibicka

Górny korytarz: E.Kopowska, J.Lemańska, D.Kalinowska-Sosnowska

Świetlice szkolne- nauczyciele świetlic

3.

Koncert pieśni patriotycznych

 

Listopad 2018

J.Szostek

4.

Gazetki klasowe z okazji 11 listopada-Narodowe Święto Niepodległości

 

 

listopad 2018

 

Wychowawcy wszystkich klas

5.

Uroczysty apel z okazji ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

 

Listopad 2018

A.Weitz-Skibicka, A.Kacprzak, J.Szostek

6.

Wystawa książek historycznych o Polsce Niepodległej

 

Listopad 2018

 

 

 

M.Raczyńska

7.

Drogi Polaków do niepodległości – realizacja tematu na lekcjach historii

 

Październik/listopad 2018

 

 

 

n-le historii

8.

Dzień barw narodowych. Wykonanie kotylionów biało-czerwonych

Listopad 2018

J.Michalska + nauczyciele świetlicy oraz n-le klas I-II

9.

Udział szkoły w organizowanych  przez MGOK w Lidzbarku uroczystościach z okazji Święta Niepodległości

listopad 2018

J.Szostek

 

 

 

Pasowanie klas I oraz Święto Szkoły

 

27 września 2018r. w Szkole Podstawowej nr 2 odbył się apel, który połączył dwie uroczystości. Pierwsza część apelu poświęcona była najmłodszym uczniom-pierwszakom, którzy w tym roku po raz pierwszy przekroczyli próg naszej szkoły. Uczniowie klas pierwszych mieli za zadanie przejść test wiedzy, zręczności i odwagi. Zdali go śpiewająco, więc Dyrektor szkoły - p. Janusz Ławicki pasował ich na uczniów Szkoły Podstawowej nr 2.

Uczniowie na oczach rodziców i całej społeczności szkolnej złożyli ślubowanie. W nagrodę zostali obdarowani przez dyrekcję szkoły słodkimi upominkami.

Druga część apelu poświęcona była patronowi szkoły - Szarym Szeregom. Uczniowie klas trzecich gimnazjum przypomnieli w krótkim programie słowno – muzycznym historię trzech patriotów- Alka, Rudego i Zośki. Apel zakończył się postawieniem zapalonych zniczy przy symbolicznej mogile tych, „którzy potrafili pięknie żyć i umierać”.

 

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Pasowanie klas I oraz Święto Szkoły.

Projekt czytelniczy „Czy znasz ten kraj?"

W ramach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości 10 X 2018 r. w klasie I a rozpoczęto projekt czytelniczy – „Czy znasz ten kraj?", który ma na celu przybliżenie dzieciom historii Polski. Raz w tygodniu wybrana mama lub babcia będą  czytały opowieści związane z dziejami Polski. Na początku mama Mai, pani Ewelina Chołaścińska przeczytała kilka krótkich rozdziałów książki pt. ”Czy znasz ten kraj?” Aleksandry Plec oraz Marzeny Skoczylas. Dzieci poznały Mieszka I oraz historię dotyczącą początków państwa polskiego, a także legendę o powstaniu polskiego godła. Za uważne słuchanie dzieci zostały nagrodzone przez panią Ewelinę cukierkami.

Za tydzień będzie kolejne spotkanie z historią państwa polskiego.

 

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii „Czy znasz ten kraj?".

 

Projekt czytelniczy w kl. I a

To już drugie spotkanie uczniów klasy I a z książką pt. „Czy znasz ten kraj?”. 17 X 2018 r. po raz kolejny do dzieci przybyła pani Ewelina Chołaścińska  i przeczytała kilka rozdziałów znanej już książki. Dzieci dowiedziały się o ważnym wydarzeniu jakim był chrzest Polski oraz,  że Bolesław Chrobry to pierwszy król Polski. Kolejny rozdział książki opowiedział dzieciom o królu Kazimierzu Wielkim i o jego dokonaniach ważnych dla rozwoju państwa polskiego. Chłopców bardzo zainteresował wątek rycerzy, a szczególnie postać Zawiszy Czarnego. Wszystkie te wiadomości zostały opowiedziane dzieciom w bardzo przystępny sposób. 

 

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Projekt czytelniczy w kl. I a.

 

Wycieczka do Warszawy

W dniu 19.10.2018  odbyła się wycieczka uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Szarych Szeregów do Warszawy pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego: Roberta Kardy, Magdaleny Kornowskiej i Arkadiusza Raszkowskiego oraz nauczyciela matematyki Krzysztofa Zabłotnego. Mottem przewodnim wycieczki była setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. W związku z tym wydarzeniem uczniowie zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. Poza tym grupa odwiedziła Stadion Narodowy i uczestniczyła w projekcji filmu Dywizjon 303. Poniżej przedstawiamy fotorelację.

 

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka do Warszawy.

 

Projekt czytelniczy w kl. I a „Czy znasz ten kraj?”

Po raz trzeci 24 X 2018 r. pani Ewelina Chołaścińska przeczytała kilka kartek z historii Polski. Tym razem dzieci dowiedziały się, że Polacy niejednokrotnie musieli walczyć o swój kraj z nieprzyjaciółmi. To król Jan III Sobieski pokonał Turków pod Wiedniem, ale niestety w 1795 roku  po trzech rozbiorach Polska zniknęła z mapy Europy. Polacy podejmowali walkę z zaborcami w czasie powstań, które jednak upadały. Na emigracji znaleźli się najwybitniejsi artyści, pisarze i historycy. We Włoszech powstały Legiony Polskie, a także hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”. Pierwszoklasiści w skupieniu słuchali o tych ważnych historycznych wydarzeniach, a na koniec zrobili sobie z panią Eweliną pamiątkowe zdjęcie.

 

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Projekt czytelniczy w kl. I a „Czy znasz ten kraj?”.

 

Pamiętamy o  Tych, którzy za naszą  Ojczyznę  ginęli

Podobnie jak w ubiegłym roku uczniowie klas: VIII a, VIII b, III a, III f, IV b  działający w Wolontariacie  pod opieką nauczycieli (J. Kraynik-Goślickiej, A. Weitz-Skibickiej, A. Łozińskiej, R. Kardy) odwiedzili groby poległych oraz pomordowanych w naszej okolicy. Uczniowie posprzątali groby, zapalili znicze. W ten sposób chcieli wyrazić swoją wdzięczność zmarłym za poświęcenie i oddanie Ojczyźnie.

  

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Pamiętamy o Tych, którzy za naszą Ojczyznę ginęli.

 

Projekt czytelniczy w klasie I a – „Czy znasz ten kraj?”

Na IV spotkanie z historią Polski do klasy I a zaproszenie przyjęła  babcia Oliwiera pani Krystyna Braun. Przeczytała ona dzieciom następne fragmenty książki po tytułem ”Czy znasz ten kraj?”. Dotyczyły one  wybuchu I wojny światowej oraz odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. oraz opowiedziały o II wojnie światowej i bohaterstwie małych powstańców w czasie Powstania Warszawskiego. Dzieci poznały losy odbudowy kraju po wojnie i współczesne życie Polaków.

Po lekturze książki dzieci czekała niespodzianka. Babcia Oliwiera poczęstowała je cukierkami.

 

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Projekt czytelniczy w kl. I a – „Czy znasz ten kraj?”.

 

Dla Niepodległej

W związku z przypadającą  w tym roku setną rocznicą odzyskania Niepodległości przez Polskę uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Szarych Szeregów  w Lidzbarku pod  kierunkiem nauczycieli  podjęli szereg działań, aby uczcić i upamiętnić tych, którym zawdzięczamy własne państwo. Uczniowie przygotowując się do Święta Niepodległości, uczestniczyli w konkursach i zajęciach związanych z propagowaniem wartości patriotycznych i rozpowszechnianiem barw i symboli narodowych. Szkoła została udekorowana symbolami i barwami narodowymi. Prace uczniów i gazetki przypominają dzieje naszej ojczyzny i współczesność. Widzimy historię Polski oraz tych, którzy życie oddali za wolność; wybitnych Polaków, którzy wsławili imię Polski w kraju i na świecie; nasze tradycje, kulturę narodową i geografię Polski. Wśród dekoracji znajdują się kartki z życzeniami dla Niepodległej wykonane przez uczniów. Na korytarzu została przygotowana także wystawa książek związanych z tematem niepodległości Polski.

  

Wolontariusze, pamiętając o tych, którzy polegli za nasza ojczyznę, uporządkowali Miejsca Pamięci i zapalili znicze. 8.11.2018 r. uczniowie uczestniczyli w Biegach przełajowych z okazji 100-lecia Niepodległości. 9.11.2018 r. cała szkoła uczestniczyła w historycznym apelu, który treścią i scenerią wprowadził klimat Narodowego Święta Niepodległości. W ramach akcji Rekord dla Niepodległej o godzinie 11:11 wszyscy odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego. Zwycięzcy konkursu: Życzenia dla Niepodległej otrzymali  nagrody i dyplomy. Następnie uczniowie zaopatrzenie w biało- czerwone: kotyliony, balony i chorągiewki; transparenty z hasłami patriotycznymi pomaszerowali  ulicami miasta, aby  podkreślić rangę tego święta. Punktem kulminacyjnym było wypuszczenie w świat 100 biało-czerwonych balonów. Chór szkolny 10.11.2018 r. w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. reprezentował szkołę  w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury w Lidzbarku 

  

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości 14.11.2018 r. społeczność  szkolna brała czynny  udział w Szkolnym Festiwalu Pieśni Patriotycznych. Celem wspólnego śpiewania  był popularyzacja  pieśni oraz kształtowanie postaw patriotycznych.

  

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Święto Niepodległości - apel, przemarsz.

 

Biegi przełajowe z okazji 100-lecia Niepodległości

Dnia 8 listopada br. w parku rekreacyjnym nad jeziorem lidzbarskim odbyły się biegi przełajowe z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Organizatorem był MOSIR. Reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 2 pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego brała udział we wszystkich kategoriach wiekowych od klas pierwszych szkoły podstawowej do trzeciej klasy gimnazjum. Niewątpliwym sukcesem było zajęcie pierwszego miejsca w klasyfikacji ogólnej wśród szkół biorących udział w biegach.

 

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Biegi przełajowe z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 

„W hołdzie dla Niepodległej" - montaż słowno-muzyczny

11 listopada, w Święto Odzyskania Niepodległości, w Parafii WNMP podczas uroczystej Eucharystii, której przewodniczył ks. kan. Marian Wiśniewski wierni mieli okazję zobaczyć montaż słowno-muzyczny pt.: „W hołdzie dla Niepodległej" przygotowany przez ks. Marcina Zielińskiego oraz katechetkę Ewę Rogozińską poświęcony naszej Ojczyźnie. Brali w nim udział uczniowie naszej szkoły z klasy IV b: Franciszek Byliński i Amelia Wardowska oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Bryńsku. Treści przybliżające lata niewoli oraz piękne wiersze o naszym kraju ojczystym recytowane przez nasze dzieci przeplatane były utworami w wykonaniu wokalistów z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lidzbarku. Podczas kolejnej Mszy św. z udziałem dzieci, schola parafialna „Perełki Maryi", w skład której wchodzą uczniowie z naszej szkoły przygotowała oprawę muzyczną tego świątecznego dnia. Liturgię Słowa Bożego przygotowali: uczeń klasy IV b - Jakub Bartnicki oraz uczennice z klasy VII a - Nikola Kraynik i Kamila Lokumska.

 

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Montaż słowno-muzyczny.

 

Festiwal Polskiej Pieśni Patriotycznej

W ramach obchodów Święta Niepodległości 13.11.2018 r. odbył się w naszej szkole Festiwal Pieśni Patriotycznej. Cała społeczność szkolna brała czynny udział w śpiewaniu pieśni patriotycznych. Najlepsza okazała się kasa III f, która otrzymała dyplom oraz słodką nagrodę. Festiwal przygotowali uczniowie realizujący projekt edukacyjny pod opieką pani Justyny Szostek.

  

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Festiwal Polskiej Pieśni Narodowej.

 

„Jaki jest Twój znak” nasze Symbole Narodowe

W dniach 5 do 13 listopada w klasach V a, V b, V c oraz w klasie IV a na lekcjach religii w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości  uczniowie tych klas wykonywali Symbole Narodowe, przystępując do konkursu ogłoszonego przez p. Karolinę  Gajewską pt. „Jaki jest Twój znak - nasze Symbole Narodowe". Celem konkursu było rozwijanie w uczniach uczuć patriotycznych oraz przywiązanie do barw i symboli  Rzeczypospolitej Polskiej. Uczniowie wykonali przepiękne prace Orła Białego i Polską Flagę Narodową. Najlepsze prace zostały nagrodzone. Wśród nagrodzonych są następujące osoby:

W klasie V a
I miejsce - Olga Nowińska
II miejsce - Artur Kornowski
III miejsce - Zofia Kamińska
Wyróżnienie: Paweł Witkowski

 

W klasie V b
I miejsce - Oliwia Wyrwińska
II miejsce - Kacper Wągiel
III miejsce - Gabriela Zdanowicz

 

W klasie V c
I  miejsce - Małgorzata Krezymon
II miejsce - Kinga Czarnecka
III miejsce - Maciej Malinowski, Zofia Węgrzynowska, Julia Skuza, Igor Lewandowski
Wyróżnienia: Małgorzata Ciechanowska, Katarzyna Wiśniewska, Zuzanna Braun, Daria Karbowska

 

W klasie IV a
I miejsce - Oliwia Bakulska
II miejsce - Adam Krezymon i  Korneliusz Kapiński

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii „Jaki jest Twój znak” nasze Symbole Narodowe.

 

Projekt czytelniczy w klasie I a

Projekt czytelniczy w kl. I a – „Czy znasz ten kraj?” Część V i VI

Piąte (7.11.2018 r.) i ostatnie szóste (14.11.2018 r.) spotkanie  projektu czytelniczego to odczytanie pięciu polskich legend związanych z polskimi miastami przez panią Krystynę Braun.

Dzieci poznały legendy dotyczące Warszawy („Legenda o warszawskiej syrence”), Krakowa („Legenda o smoku wawelskim”), Poznania („Legenda o poznańskich koziołkach”), Torunia („Legenda o toruńskich piernikach”) i Kruszwicy („Legenda o Popielu”). W czasie omawiania legend chętne dzieci podchodziły do mapy i wskazywały miasto, o którym była mowa w legendzie. Na koniec każde dziecko wykonało pracę plastyczną do wybranej legendy oraz umieściło ją na klasowej gazetce.

Na zakończenie projektu w nagrodę za pilne słuchanie dzieci otrzymały jak zwykle słodki upominek oraz bardzo serdecznie podziękowały babci Oliwiera.

Realizacja projektu czytelniczego „Czy znasz ten kraj?” przyczyniła się do rozwoju zainteresowań czytelniczych dzieci. Wdrożyła je  do czytania książek oraz do rozmowy na temat ich treści oraz wyrobiła nawyk czytania oraz pogłębiania kultury czytelnictwa. W prosty i przystępny sposób przybliżyła dzieciom historię Polski oraz ukształtowała w nich właściwe postawy patriotyczne. 

  

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Projekt czytelniczy w klasie I a.

 

Konkurs Recytatorski

Dnia 19.11.2018 roku w Szkole Podstawowej nr 2 im. Szarych Szeregów w Lidzbarku odbył się konkurs poetycki pod hasłem „100 lat Niepodległej". W ramach projektu edukacyjnego uczennice klasy 3 c Gimnazjum: Patrycja Józwowska, Angelika Karpińska i Zuzanna Świtkowska wraz z opiekunem panią Ewą Kopowską zorganizowały konkurs poetycki, w którym wzięło udział 29 osób. 

Uczestnicy prezentowali wybrany utwór poetycki polskiego autora napisany w latach 1918-2018. Wyniki konkursu:

Kategoria klasy I-III

1. miejsce Szymon Pilanz klasa I a

2. miejsce Nadia Żurek klasa I a

3. miejsce Antonina Ławicka klasa II b

 

Kategoria klasy IV-V

1. miejsce Nina Sosnowska klasa IV a

2. miejsce Ewa Skibicka klasa IV c

3. miejsce Nadia Raniszewska klasa IV a

 

Kategoria Gimnazjum

1. miejsce Justyna Kozłowska klasa III c

2. miejsce Gabriela Szulkowska klasa III e

 

Zwycięzcy otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy dyplomy pamiątkowe.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy. Zwycięzcom gratulujemy.

  

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konkurs Recytatorski.

 

"Polski Romantyzm" koncert muzyki poważnej

W dniu 20 listopada 2018 roku odbył się w naszej szkole koncert muzyki poważnej pod tytułem „Polski Romantyzm”. Wzięło w nim udział 111 uczniów, którzy w czasie koncertu mogli usłyszeć słynne kompozycje Michała Kleofasa Ogińskiego, Karola Kurpińskiego, Fryderyka Chopina, Zygmunta Noskowskiego oraz także Ignacego Jana Paderewskiego. Na koncercie przedstawiono nie tylko historię muzyki, ale również historię Polski w nawiązaniu do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Koncert zakończył się konkursem z nagrodami, w którym wzięli udział następujący uczniowie:

Julia Drumińska - I miejsce 
Tomasz Pawlak - II miejsce
Katarzyna Zdanowicz - III miejsce 
Koncert odbył się z inicjatywy nauczyciela muzyki, pani Justyny Szostek we współpracy z muzykami z Agencji Artystycznej MAT z Olsztyna.

  

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Koncert muzyki poważnej "Polski Romantyzm".

 

Spotkanie pokoleń - Senior Wigor, uczniowie klas I oraz II

Kolejną okazją do świętowania 100–lecia odzyskania przez Polskę niepodległości było spotkanie pokoleń, które odbyło się w naszej szkole 22 listopada 2018. Członkowie "Senior Wigor" zaprezentowali uczniom klas I i II piękny, pouczający montaż słowno-muzyczny, z kolei uczniowie przedstawili wiersze o tematyce patriotycznej. Występy przybliżyły najmłodszym Polakom ciężkie losy naszego kraju i długą drogę jaką musiał przebyć, by odzyskać niepodległość i powtórnie pojawić się na mapie świata.

  

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Spotkanie pokoleń - Senior Wigor i uczniowie klas I i II.

 

Spektakl „Orzeł biały” wystawiony przez uczniów klasy V c

30.11.2018 roku w ramach projektu edukacyjnego pt. „Kreacja słowem” „Lidzbarskiej Akademii Mistrzów” uczennice klasy Vc pod kierunkiem pani Beaty Gumińskiej  przedstawiły dla swoich młodszych kolegów z klas: IV a, IV b, IV c spektakl pt. „Orzeł biały” na motywach legendy o Czechu, Lechu i Rusie. W sztuce zagrały: Zuzanna Braun, Małgorzata Ciechanowska, Kinga Czarnecka, Daria Karbowska, Amelia Schab, Michalina Muzińska, Marianna Ziółkowska oraz (w zastępstwie) Magdalena Krezymon. Dziewczęta przygotowały piękne kostiumy i część dekoracji.

Scenariusz odnosił się także do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

W programie wykorzystano m. in. pieśni patriotyczne takie jak „Rota” (słowa: Maria Konopnicka) czy „Przybyli ułani pod okienko”. Uczniom młodszych klas bardzo spodobał się występ starszych koleżanek.

    

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Spektakl „Orzeł biały”.

 

Święto Niepodległości w naszej szkole

Film można znaleźć pod adresem https://youtu.be/CFr6Ho7e3hI

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Szarych Szeregów
    13-230 Lidzbark
    ul. Nowa 10
  • 23 69 61 150

Galeria zdjęć